Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców w 2022 roku
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 12.05.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców w 2022 roku - ekspert wyjaśnia! Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Pakiet dla kredytobiorców

  Wszyscy oczekiwaliśmy na ostateczne propozycje rządu, które powinny zminimalizować konsekwencje podwyżek stóp procentowych i inflacji. Nie ma co ukrywać, że ostanie podwyżki stóp procentowych przez RPP oraz inflacja bezlitośnie drenują kieszenie Polaków, a raty kredytów hipotecznych wzrosły o kilkaset, a nawet więcej złotych. Zebraliśmy informacje na temat całego pakietu. 

  Wsparcie dla kredytobiorców - wprowadzenie

  We wtorek 11 maja 2022 r. premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem finansów zaprezentowali szczegółowe propozycje rządu. Pakiet dla kredytobiorców będzie oparty na trzech filarach:

  • wakacje kredytowe,
  • nowy wskaźnik oprocentowania zamiast WIBOR,
  • zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

  Jest to projekt, który jest częścią tzw. tarczy antyputinowskiej i odpowiedzią na problemy polskich rodzin, które mają problem ze spłatą kredytu. Najnowsze dane przewidują, że trudności ze spłatą ma około 2 mln polskich rodzin. Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd musi wdrożyć w życie szybkie rozwiązania. Dodatkowo czeka nas długa walka z inflacją, która jest obecnie priorytetem.

  Jednak pytanie brzmi – czy pomoc dla kredytobiorców nie zwiększy inflacji? Premier uważa, że skala pomocy nie będzie wyższa niż 5 mld złotych, co w skali całej gospodarki nie jest dużą kwotą. Nie powinna ona przyczynić się do wzrostu inflacji. Szef rządu przewiduje, że Polacy zaoszczędzone w ten sposób pieniądze ulokują na różnego rodzaju instrumentach finansowych, tj. depozyty bankowe lub obligacje. Przyczyni się to do wzrostu gospodarczego w przyszłości.

  Wakacje kredytowe

  Wakacje kredytowe są jednym z elementów pakietu dla kredytobiorców. Łączny koszt tej części wsparcia dla kredytobiorców to ok. 3 mld zł. Nasi eksperci kredytowi sprawdzili, na czym ma polegać to rozwiązanie:

  • wakacje kredytowe dotyczą kredytów hipotecznych udzielonych w złotych polskich,
  • z wakacji kredytowych można skorzystać 4 razy w 2022 roku i 4 razy w 2023 r.
  • W 2022 roku przewiduje się po 2 miesiące wakacji kredytowych w ostatnich kwartałach,
  • W 2023 roku przewiduje się po 1 miesiącu wakacji kredytowych w każdym kwartale.
  • Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej.
  • Bank nie naliczy odsetek za okres wakacji kredytowych.
  • Umowa kredytowa zostanie przedłużona.
  • Klient zainteresowany taką formą wsparcia może złożyć wniosek na piśmie, mailowo lub drogą elektroniczną.

  Zamiennik WIBOR-u

  Od jakiegoś czasu rząd zapowiadał zmianę stopy referencyjnej WIBOR na inny wskaźnik, który będzie bazą dla ustalenia oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Niższa wartość referencyjna ma obniżyć raty kredytów hipotecznych. WIBOR zostanie zastąpiony stawką overnight POLONIA, która będzie ustalana przez NBP. Nowa stawka referencyjna będzie niższa nawet o 0,4 pkt proc. Oszczędności z tego tytułu wyniosą około 1 mld zł. Koszty tej propozycji poniosą banki.

  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

  Mają również wzrosnąć środki przeznaczone na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Obecnie pula środków wynosi 600 tys. zł i jest ona do wykorzystania już w tym roku. W następnym roku środki te wzrosną o kolejne 2 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami premiera koszty tej operacji poniosą banki. Co wiemy o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Najważniejsze informacje:

  • Można korzystać z niego już teraz,
  • Wsparcie będzie wypłacane nawet do 3 lat,
  • Maksymalna kwota to 2000 zł miesięcznie,
  • Część wsparcia zostanie umorzona,
  • Wniosek można złożyć również on-line.

  Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w spłacie kredytu, musisz spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Ty lub współkredytobiorca uzyskaliście status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów,
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Są to kwoty ustalone na 2022 r.

  Większe oprocentowanie lokat

  Premier ocenił zachowanie banków jako niewłaściwe w obliczu inflacji i rosnących stóp procentowych. Prezes Rady Ministrów uważa, że banki powinny dzielić się rosnącymi zyskami ze społeczeństwem. Oprocentowanie kredytów rośnie, ale nie idą za tym ruchy związane z podniesieniem oprocentowania lokat lub rachunków oszczędnościowych. Stąd w najbliższych okresie rząd zaproponuje nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Już pod koniec kwietnia premier sygnalizował, że banki powinny podnosić oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych i firm do poziomu 3-4- proc. Mateusz Morawiecki uważa, że banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych.

  Obligacje oszczędnościowe

  Z kolei minister finansów zapowiedziała, że w najbliższym czasie rząd przygotuje pakiet dotyczący rozwiązań oszczędnościowych. Celem jest zachęcenie Polaków do oszczędzania. Przygotowana zostanie w związku z tym m.in. oferta obligacji detalicznych.

  Konsultacje społeczne nad pakietem dla kredytobiorców mają potrwać do 13 maja. Rząd planuje przyjąć nowe przepisy w dniu 17 maja.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego