Dodano: 08.06.2022 | Zaktualizowano: 08.06.2022
Na ul. Polnej 10 we Wrocławiu powstaje nowy kompleks basenowy. Jest to duża inwestycja, której szacowane koszty wyniosą 35 milionów złotych. Kompleksem będzie zarządzała specjalnie powołana spółka Wrocławski Park Wodny S.A. Przewiduje się, że obiekt zostanie oddany do użytku wrocławian w wakacje 2022 roku.
Przetarg na realizację inwestycji na wrocławskim Brochowie wygrało Konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom sp. z o.o. 25 sierpnia ubiegłego roku przekazano wykonawcy teren przeznaczony pod inwestycję i tym samym rozpoczęto budowę kompleksu. Warto wspomnieć, że w latach 30. XX wieku funkcjonowało w tym miejscu kąpielisko.
W przetargu określono zadanie wykonawcy. Ma ono polegać na zaprojektowaniu i wybudowaniu kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z parkingiem, obsługą komunikacyjną oraz zagospodarowaniem terenu. Nowa inwestycja obejmuje duży teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmują tereny zielone. Firma odpowiedzialna za realizację zobowiązała się do posadzenia 35 drzew oraz prawie 600 m2 krzewów i traw.
Nowy kompleks basenowy będzie obiektem nowoczesnym, kompletnym i otwartym przez cały rok. Co znajdziemy w nowym obiekcie:
Cała inwestycja jest nowoczesna i odpowiada na wyzwania związane z ochroną klimatu. Rozwiązania przewidziane w projekcie są przyjazne dla naszego środowiska. Cały obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Energia wytwarzana z gazu w celu m.in. podgrzania wody w basenie, będzie przekształcana w energię elektryczną. W ten sposób spółka zarządzająca kompleksem nie tylko będzie oszczędzać prąd, ale również na nim zarabiać, oddając nadwyżki do sieci. Energia elektryczna będzie pochodzić m.in. z energii słonecznej, ponieważ na dachu zostaną zainstalowane hybrydowe panele słoneczne.
Kolejne ekologiczne rozwiązanie to zbiornik na wodę deszczową, z którego woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Deszczówka będzie podlegać procesowi filtracji i będzie wykorzystana w miskach ustępowych oraz do podlewania zieleni wokół inwestycji.
W bryle budynku zaplanowano powstanie tzw. zielonej ściany, która będzie pełnić funkcję dekoracyjną, ale jej głównym zadaniem będzie oczyszczanie powietrze wokół inwestycji i obniżać temperaturę otoczenia w upalne dni.
Budowa aquaparku ruszyła zgodnie z planem. W lutym wykonano zbrojenie dolne pod nieckę basenu sportowego z szalunkami. Następnie do niecki ułożono orurowanie odpływowe. Zabetonowano wszystkie zbiorniki podbasenia i ukończono piony w postaci ścian na istniejących już zbrojeniach. Pomiędzy poziomem podbasenia a parterem ułożono strop w części pomieszczeń szatniowych oraz holu głównego.
Prace kontynuowano zgodnie z planem, powstała już konstrukcja budynku. Wylano 70% stropu monolitycznego, zamontowane zostały płyty prefabrykowane. Rozpoczęto prace ze stawianiem stropu na pierwszym.
Pogoda latem na szczęście sprzyjała inwestycji. W lipcu powstała konstrukcja dachowa, co pozwoliło na rozpoczęcie prac wewnątrz kompleksu. Na zewnątrz zaczęto budowę niecek basenowych.
Zamknięto bryłę budynku basenów wewnętrznych i ukończono pokrycie dachowe. Zamontowano elementy elewacji i stolarkę okienną, przeprowadzono próby szczelności niecek basenowych. Na wszystkich kondygnacjach kontynuowano prace tynkarskie. Rozpoczęto prace instalacyjne systemów filtracji i uzdatniania wody oraz montaż central wentylacyjnych. W zbiornikach przelewowych położono glazurę, a na zewnątrz budynku zamontowano montaż nierdzewnej niecki basenów sezonowych. Przy narożu budynku znalazł się zbiornik retencyjny wody deszczowej. We wrześniu trwały też prace instalacyjne infrastruktury parkingowej.
Na późną jesień robotnicy kleili kafelki w nieckach i montowali okna.
Prace postępują, a wykonawca dokonuje starań, żeby obiekt został oddany do użytku w czerwcu. Zakończono prace nad elewacją, wylewkami na wszystkich poziomach i kafelkowaniem niecek basenowych. Robotnicy zaczęli układać płytki na ścianach i jednocześnie prowadzili prace w saunarium i związane z infrastrukturą parkingową.
Wykonawca tej nowoczesnej i imponującej inwestycji stanął przed dużym wzywaniem. Dużą przeszkodą była np. wysokość okolicznych wód gruntowych oraz ograniczone możliwości transportu wielkogabarytowego, związanego z szerokością ulic na Brochowie. Jednak dzięki wytężonej pracy cała budowa postępuje zgodnie z harmonogramem. Zarówno inwestor, jak i wykonawca chcą, żeby kompleks basenowy został otwarty już na wakacje i służył wrocławianom.