Z tego artykułu dowiesz się:
Remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów
W tym artykule zajmiemy się rewaloryzacją Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Opiszemy krótko inwestycję oraz postępy w pracach remontowych.
Krótki opis inwestycji
W grudniu ubiegłego roku Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił postępowanie na realizację projektu „Rewaloryzacja Bastionu Sakwowego we Wrocławiu – Etap I”. Zgodnie z założeniami projektu wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie i zakończenie prac remontowych związanych z etapem pierwszym projektu. Cała inwestycja będzie kosztowała 27 milionów złotych i jest w dużej części finansowana ze środków z Polskiego Ładu. Wrocław otrzymał od rządu promesę na 19 mln złotych.
Już w lutym wybrano firmę, która się podejmie tego zadania. Jest to wrocławska firma Castellum, która ma duże doświadczenie w renowacji zabytków i remontach zabytkowych budowli. Jako przykład możemy podać prace przeprowadzone w Panoramie Racławickiej czy Synagodze pod Białym Bocianem. W marcu podpisano umowę z wykonawcą. Nadzór nad rewaloryzacją sprawuje Zarząd Inwestycji Miejskich.
Zadania związane z pierwszym etapem
Pierwszy etap inwestycji składa się z trzech głównych zadań:
- Wykonawca rozpocznie prace od rewaloryzacji Pawilonu Perystylowego, nazywanego dawniej Redutą. Powierzchnia użytkowa Pawilonu to 460 m2. W ramach prac remontowych przewidziane jest odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 m2, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. W tej części firma Castellum przeprowadzi renowacją elewacji i przyległego terenu.
- Drugie zadanie to rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 m2. Wykonawca zajmie się remontem części podziemnej i dostosowaniem jej do użytku. W tym miejscu powstanie kawiarnia, bufet, sanitariaty oraz wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W części podziemnej Castellum odrestauruje posadzki, sklepienia, schody, ściany z malowidłami, zabytkowe oświetlenia z balustradami oraz taras z kolumnadą.
- Prace nad tym etapem zakończy rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Wykonawca będzie odpowiedzialny za odrestaurowanie schodów z balustradami i wykonanie nowej niecki fontanny. Oprócz tego firma wykonawcza zadba o przygotowanie nawierzchni placu i jego oświetlenie. Na placu zostaną ustawione ławki i kosze na śmieci. Teren zostanie przyozdobiony drzewami, krzewami i trawą. Zieleń ozdobna będzie nawiązywać do stylu i kompozycji historycznych z XIX w. Zaplanowano rabaty kompozycyjne z drzewkami, bylinami, kwiatami sezonowymi i trawami ozdobnymi. Duża liczba gatunków i odmian roślin ma dać efekt kolorowej rabaty. Na sam koniec zostanie odrestaurowana alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi.
Padają pytania dotyczące odbudowy ponad 30-metrowej gloriety. W pierwszym etapie inwestycji niestety nie przewidziano prac nad glorietą, ponieważ znacznie zwiększyłoby to koszty inwestycji. Prace nie obejmą również obserwatorium astronomicznego, które znajduje się na samym szczycie. Samo obserwatorium jest w lepszym stanie niż niższa zabudowa, która jest podmokła i wilgotna, czy też bunkier znajdujący się w zachodniej części wzgórza. Natomiast firma wykonawcza planuje przewierty między pomieszczeniami z przodu i w przyziemiu pergoli. Celem jest sprawdzenie, czy znajduje się między nimi połączenie.
Aktualne informacje dotyczące postępu w pracach
Z tego, co możemy zaobserwować na placu budowy, prace remontowe zdecydowanie przyspieszyły. Dowiedzieliśmy się, że prace rozbiórkowe potrwają do połowy lata, a następnie mają się rozpocząć prace konstrukcyjne przy wzmacnianiu stropu. Powstanie jednak nowy, żelbetowy strop, który przejmie całe obciążenia. Zabytkowy strop pozostanie ze względów dekoracyjnych. Co obecnie robi wykonawca? Sprawdźmy:
- Firma zabrała się za skuwanie stropów, granitowych stopni schodów, warstwy posadzki z nieregularnych kamieni oraz marmurowych wstawek.
- Na ścianie skuwane są płyty granitowe, których nie da się odzyskać, ponieważ są przyklejone mocną zaprawą.
- Demontowane są latarnie i posadzki oraz gzyms z piaskowca, który jest elementem wtórnym.
- Prowadzone są badania nad oryginalnym kolorem kolumn. Z tego, co wiemy, spod kolejnych warstw pojawiają się takie barwy, jak pomarańczowy, ultramaryna czy nawet jaskrawy zielony.
- Niebawem wyburzona zostanie fontanna, a na jej miejscu pojawi się nowa z iluminacją.
- Z czterech wind towarowych pozostanę dwie, które będą potrzebne do prawidłowego funkcjonowania restauracji.