Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny w euro
w 2024 roku
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 02.11.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny w euro w 2024 roku - ekspert wyjaśnia! Kredyt hipoteczny w euro w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

    Kredyt hipoteczny w euro w 2024 roku

    Kredyt hipoteczny w euro to jest rodzaj zobowiązania finansowego w walucie obcej. Niektórzy kredytobiorcy mają możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego w walucie innej niż złoty polski. Polskie przepisy prawa dokładnie definiują, kto i w jakich okolicznościach może starać się o taki kredyt. Z artykułu przygotowanego przez ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl dowiesz się, kto może starać się o kredyt w euro i w jakim banku możesz się o niego starać.

    Co to jest kredyt hipoteczny w euro?

    Kredyt hipoteczny to popularny produkt finansowy, z którego pomocą możesz kupić mieszkanie lub dom. Środki z kredytu możesz również przeznaczyć na budowę domu. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie kupić nieruchomość, to bardzo prawdopodobne jest to, że skorzystasz z kredytu hipotecznego. Przypominamy, że kredyt hipoteczny jest to zobowiązanie finansowe z zabezpieczeniem w postaci hipoteki ustanowionej na rzecz banku. Zazwyczaj kredyt hipoteczny przyznawany jest w złotówkach, ale w pewnych okolicznościach możesz złożyć wniosek o kredyt w euro.

    Proces kredytowy w przypadku zobowiązania w euro jest dokładnie taki sam jak w przypadku finansowania w złotówkach. Bardzo istotne jest spełnienie podstawowych warunków formalnych, żeby starać się o kredyt w euro lub innej walucie obcej.

    Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny w euro?

    Na pewno pamiętasz, gdy na rynku kredytów mieszkaniowych triumfowały kredyty we frankach szwajcarskich. Miało to miejsce w latach 2006-2009, a kredyt hipoteczny we frankach można było otrzymać łatwiej niż w złotówkach. Niestety kurs waluty poszedł do góry, co doprowadziło do sytuacji, że klienci mieli problem zarówno ze spłatą rat, jak i ze sprzedażą mieszkania, ponieważ zobowiązanie znacznie przewyższało wartość nieruchomości. Komisja Nadzoru Finansowego chcąc zapobiec kolejnym problemom na rynku finansowym i na rynku nieruchomość wprowadziła w 2014 tzw. Rekomendację S.

    Zgodnie z zapisami Rekomendacji S, klient może otrzymać kredyt hipoteczny w walucie, w której osiąga większość swoich dochodów. Oznacza to, że jeżeli uzyskujesz dochód w euro na podstawie umowy o pracę lub na podstawie kontraktu długoterminowego, to w takiej sytuacji możesz wnioskować jedynie o kredyt hipoteczny w euro.

    Kredyt hipoteczny w euro – formalności i dokumenty

    Jeżeli chcesz pozyskać kredyt hipoteczny w euro, to w pierwszym kroku przygotuj potrzebne dokumenty, które m.in. dowiodą, że uzyskujesz dochód w walucie obcej. Potrzebne będą Ci m.in.:

    • umowa lub kontrakt zagraniczny, lub inne zaświadczenie o zatrudnieniu,
    • roczne zeznanie podatkowe albo wyciąg z konta, na który pracodawca przelewa Twoje wynagrodzenie.
    • raport z zagranicznego odpowiednika Biura Informacji Kredytowej o historii kredytowania w kraju zatrudnienia,
    • dokument tożsamości,
    • dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz kupić,
    • potwierdzenie wysokości wkładu własnego, który planujesz wnieść.

    W jakim banku można otrzymać kredyt hipoteczny w euro?

    Rekomendacja S narzuciła bankom w Polsce duże ograniczenia, co spowodowało, że liczba banków, które udzielają kredyty w walutach, jest niewielka. Rekomendacja S była odpowiedzią na kryzys finansowy oraz problemy związane z kredytami we frankach. Obecnie o kredyt hipoteczny w euro możesz starać się w Alior Bank i w Banku Pekao S.A.

    Alior Bank oferuje m.in. kredyt hipoteczny „Megahipoteka”, który możesz zaciągnąć również w euro. Kredyt możesz przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu, wykup, budowę domu, remont lub wykończenie nieruchomości. Warunki oferty są następujące:

    • marża już od 1,7%,
    • uproszczona procedura kredytowa,
    • możliwość zawieszenia spłaty do 6 miesięcy w roku, czyli nawet na 5 lat w trakcie całego okresu kredytowania,
    • możliwość skorzystania z wypłaty kredytu w transzach,
    • kredyt może zostać zabezpieczony inną nieruchomością, która należy do Ciebie lub do osoby trzeciej.

    Bank PEKAO SA proponuje kredyt hipoteczny w euro, dzięki któremu sfinansujesz nawet 70% inwestycji przy okresie spłaty do 15 lat. Sprawdziliśmy zalety kredytu w euro w banku PEKAO:

    • zobowiązanie można zaciągnąć na jeden z wybranych celów, czyli np. kupno domu lub mieszkania, działki budowlanej, domu letniskowego, a nawet garażu,
    • marża już od 1,89%,
    • 0 zł za promesę kredytową.

    Nieliczne osoby mogą starać się o kredyt hipoteczny w euro. Zdarza się również, że warunki kredytowania w obcej walucie są niekorzystne. W takiej sytuacji warto rozważyć kredyt w złotówkach.

    Kredyt hipoteczny w euro - podsumowanie

    Kredyt hipoteczny w euro - podsumowanie

    1. Zgodnie z Rekomendacją S otrzymasz kredyt hipoteczny w walucie, która stanowi większą część Twoich dochodów.
    2. Koszty związane z kredytem walutowym mogą być niższe niż ten w przypadku kredytu w złotówkach, ale za to wymagania kredytodawcy, co do Twojej zdolności kredytowej będą w zakresie wyższe.
    3. Wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym w euro może wynieść 30% - 40% wartości nieruchomości.
    4. Kredyt hipoteczny w euro można przewalutować, jeżeli zmieni się waluta, w której zarabiasz.
    5. Na rynku finansowym jest obecnie niewiele ofert kredytów hipotecznych w walucie obcej.
    6. Trudno będzie przewalutować kredyt hipoteczny w euro, jeśli wciąż zarabiasz w tej walucie. Bank może nie wyrazić zgody na zmianę waluty kredytu hipotecznego. Będzie to możliwe, gdy zaczniesz zarabiać w złotówkach.
    7. Rekomendacja S jest to zbiór zasad opisujący dobre praktyki bankowe w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie. Rekomendacja S to ważny dokument, który został wydany przez Komisję Nadzoru Finansowego na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe. W Rekomendacji znajdują się zapisy, które regulują m.in. zasady identyfikacji, pomiaru i oceny ryzyka ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie, wymaganych zabezpieczeń związanych z udzielaniem takich zobowiązań, systemu kontroli wewnętrznej banków czy relacji kredytodawców z klientami. Rekomendacja S wprowadziła maksymalny okres kredytowania, który wynosi 25 lat oraz narzuciła na banki wdrożenie rzetelnej i kompleksowej oceny zdolności kredytowej klienta przed podjęciem decyzji o udzieleniu finansowania.
    8. Podstawową zasadą kredytów w euro i każdej innej walucie obcej, jest osiąganie dochodów w danej walucie obcej. Jeżeli osiągasz dochody w euro, to możesz starać się o kredyt walutowy w tej walucie.
    9. Procedura i formalności są podobne do tych, które obowiązują przy kredytach gotówkowych. Poszczególne oferty bankowe różnią się między sobą, ale środki z kredytu hipotecznego można przeznaczyć zazwyczaj na cele mieszkaniowe, czyli zakup lub budowę nieruchomości, lub na refinansowanie, czyli spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Lista celów może być bardzo zróżnicowana.
    10. Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o to, ile razy chcesz przewalutować kredyt. Jeżeli w trakcie spłaty kredytu hipotecznego waluta, w której osiągasz dochód, zmieni się kilka razy, to zawsze możesz złożyć wniosek o przewalutowanie. Warto jednak policzyć koszty przewalutowania, prowizję i inne opłaty. Nie zawsze taka operacja będzie dla Ciebie opłacalna.

    Myślisz o kredycie w walucie obcej? Nie wiesz, jak wnioskować się o kredyt hipoteczny w euro? Skorzystaj ze wsparcia ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl. Wyjaśnimy Ci procedurę starania się o kredyt w euro i znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie finansowe. Skontaktuj się z nami już dzisiaj.

    Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

    Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego