Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Limity cenowe za m2 Mieszkanie bez wkładu własnego 2023
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 08.06.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Limity cenowe za m2 Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 - ekspert wyjaśnia! Limity cenowe za m2 Mieszkanie bez wkładu własnego 2023 - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Limity cenowe za m2 dla programu Mieszkanie bez wkładu własnego 2023

  Jednym ze sztandarowych punktów Nowego Ładu są programy mieszkaniowe, w tym program Mieszkanie bez wkładu własnego, który ruszył z końcem maja 2022 roku. Jest to pomysł, który rozbudził nadzieję młodych Polaków, a zwłaszcza młodych rodzin. Z drugiej strony Mieszkanie bez wkładu własnego budzi uzasadnione obawy ekspertów rynku finansowego i rynku nieruchomości. Obawy dotyczą narzuconych limitów za metr kwadratowy lokalu, co może spowodować, że wiele osób nie będzie mogło z niego skorzystać. Czy obawy ekspertów są uzasadnione? Eksperci kredytowi z www.kredytwroclaw.pl sprawdzili ile wynoszą limity w ramach programu i czy są adekwatne do sytuacji rynkowej i cen rynkowych. Czy każdy będzie miał szansę na zakup mieszkania bez wkładu własnego? Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega program Mieszkanie dla Młodych?
  • Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?
  • Jakie są warunki przystąpienie do rządowego programu mieszkaniowego?
  • Mieszkanie bez wkładu własnego – limity cen w wybranych miastach.
  • Mieszkanie bez wkładu własnego a własna nieruchomość.
  • Gwarantowany wkład własny w Polskim Ładzie a obecne limity cen za m2.
  • Czy limity cenowe programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą się zmienić?

  Na czym polega program Mieszkanie dla Młodych?

  Problem, z którym borykają się przede wszystkim młode osoby, które chcą kupić mieszkanie, jest brak wkładu własnego. Odpowiedzią na potrzeby Polaków jest program Mieszkanie bez wkładu własnego przygotowany przez polski rząd. Nowe przepisy, które niedawno weszły w życie umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Czy to oznacza, że banki nie będą wymagać już wkładu własnego? Wkład własny będzie wciąż konieczny, ale będzie on gwarantowany przez BGK do wysokości 20% wartości nieruchomości, ale do kwoty nie większej niż 100 tys. zł. Zamysł programu jest bardzo obiecujący, ale niestety rząd nałożył pewne ograniczenia. Jednym z kryteriów jest cena za metr kwadratowy nieruchomości, która nie może przekroczyć określonego w ustawie limitu. Na ten moment niestety wygląda niestety na to, że niewiele osób skorzysta z programu.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?

  W tym miejscu chcemy przypomnieć, kto może wziąć udział w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Nie ma większych ograniczeń, ponieważ wystarczy spełnić następujące warunki:

  • program jest przeznaczony dla osób fizycznych,
  • chcesz kupić swoje pierwsze mieszkanie lub wybudować dom,
  • wybierzesz nieruchomość w cenie mieszczącej się w limicie określonym w ustawie,
  • masz dobrą zdolność kredytową, wystarczającą do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w PLN.

  Nie ma natomiast znaczenia Twoja sytuacja osobista. O kredyt z gwarancją rządową mogą się ubiegać małżeństwa, pary będące w związkach partnerskich, czy osoby żyjące samotnie. O gwarancję możesz starać się czy masz dzieci, czy nie, jednak warto wspomnieć, że rodziny z dziećmi mogą liczyć dodatkowe przywileje. Państwo dopłaci do kredytu hipotecznego, jeżeli w trakcie spłaty kredytu z gwarancją rządową urodzi się drugie i kolejne dziecko. Dopłaty wyniosą wtedy odpowiednio 20 tys. zł lub 60 tys. zł.

  Wszystkie warunki przystąpienia i skorzystania z programu mieszkaniowego znajdują się w Ustawie z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

  Bezpłatne badanie zdolności kredytowej z ekspertem

  Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Mieszkanie bez wkładu własnego – limity cen w wybranych miastach

  Wspominaliśmy wyżej, że jeżeli chcesz skorzystać z gwarancji rządowych w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, to musisz spełnić określone warunki. Kryterium ceny za mkw jest tylko jednym z nich. Gwarancje rządowe przysługują tylko tym osobom, które chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość i nie są tym samym właścicielem innego lokum. Jest to jednak zasada, która dotyczy osoby bez dzieci. W przypadku rodzin z dziećmi sytuacja wygląda troszeczkę inaczej. Rodzina, która ma dwoje dzieci, może mieć już na własność mieszkanie, ale nie może być ono większe niż:

  • 50 m2 – jeśli masz 2 dzieci,
  • 75 m2 – jeśli masz 3 dzieci,
  • 90 m2 – jeśli masz 4 dzieci.

  Jeżeli w Twojej rodzinie jest pięcioro dzieci, to nie będą Cię obowiązywać żadne limity związane z metrażem mieszkania. Kiedy masz pięcioro dzieci możesz kupić nawet duży dom z gwarancją rządową.

  Jeżeli chcesz skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, to nieruchomość, którą chcesz kupić musi mieścić się w limitach ceny za mkw określonych w ustawie. W jaki sposób określa się limity cenowe?

  Limit cenowy za metr kwadratowy jest zdefiniowany jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika:

  • 1,3 – w przypadku mieszkania nowego,
  • 1,2 – w przypadku mieszkania używanego.

  Bardzo ważna informacja jest taka, że wskaźniki przeliczeniowe mogą się różnić między sobą, ponieważ są one ustalane dla każdego miasta wojewódzkiego i poszczególnych regionów każdego województwa oddzielnie.

  Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy aktualnie obowiązujące limity cen w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Sprawdź w tabeli, ile wynoszą limity dla Twojego regionu i dla Twojego miasta.

  Miasto   Limit ceny za 1 m2 Rynek pierwotny Limit ceny za 1 m2 Rynek wtórny
  Warszawa     10013 zł  9242 zł
  Gminy sąsiadujące 7493 zł     6917 zł
  Pozostałe gminy w woj. mazowieckim     6244 zł     5764 zł
  Kraków     8863 zł     8181 zł
  Gminy sąsiadujące     6830 zł     6305 zł
  Pozostałe gminy w woj. małopolskim     5692 zł     5254 zł
  Wrocław 8668 zł 8001 zł
  Gminy sąsiadujące 7389 zł   6821 zł
  Pozostałe gminy w woj. dolnośląskim     6157 zł     5684 zł
  Gdańsk     9475 zł     8746 zł
  Gminy sąsiadujące     8435 zł     7787 zł
  Pozostałe gminy w woj. pomorskim     7396 zł     6827 zł
  Łódź     6354 zł   5865 zł
  Gminy sąsiadujące     5768 zł     5325 zł
  Pozostałe gminy w woj. łódzkim     5183 zł     4784 zł
  Poznań   8917 zł     8231 zł
  Gminy sąsiadujące     7077 zł     6533 zł
  Pozostałe gminy w woj. wielkopolskim 5897 zł     5444 zł
  Lublin     6923 zł     6390 zł
  Gminy sąsiadujące   6397 zł     5905 zł
  Pozostałe gminy w woj. lubelskim     5871 zł 5419 zł
  Rzeszów 7158 zł     6607 zł
  Gminy sąsiadujące     6315 zł     5829 zł
  Pozostałe gminy w woj. podkarpackim     5472 zł  5051 zł
  Szczecin 5945 zł 5488 zł
  Gminy sąsiadujące 5521 zł     5096 zł
  Pozostałe gminy w woj. zachodniopomorskim 5097 zł     4705 zł

   

  Mieszkanie bez wkładu własnego a własna nieruchomość

  Ważna informacja dla kredytobiorców:

  Pekao jest pierwszym bankiem, w którym można przystąpić do programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Niebawem do programu dołączy PKO BP, obecnie trwają prace nad podpisaniem umowy.

  Gwarantowany wkład własny w Nowym Ładzie a obecne limity cen za m2

  Limity cen za m2 mogą okazać się poważną barierą dla osób chcących skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Realne ceny nieruchomości w Polsce są bowiem znacznie wyższe. Największe różnice występują na rynku pierwotnym, choć w dużych aglomeracjach może być problem ze znalezieniem odpowiedniego lokum także na rynku wtórnym.

  Limity cen programu Mieszkanie bez wkładu własnego a średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym. Jak bardzo odbiegają ceny określone w limitach programu Polskiego Ładu od rzeczywistych cen mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym, prezentujemy w poniższej tabeli.

  Miasto   Limit ceny za 1 m2 Rynek pierwotny Średnia cena transakcyjna za 1 m2 mieszkania na rynku pierwotnym
  Warszawa  10 013 zł     12 412 zł
  Kraków     8 863 zł     10 494 zł
  Wrocław 8 668 zł     10 029 zł
  Gdańsk     9 475 zł 11 231 zł
  Łódź     6 354 zł 7 718 zł
  Poznań     8 917 zł     8 791 zł
  Lublin     6 923 zł     8 368 zł
  Rzeszów  7 158 zł     7 493 zł
  Szczecin 5 945 zł     8 840 zł

  Źródło: Dane NBP na temat cen transakcyjnych nieruchomości w I kwartale 2022 r.

  W tabeli prezentujemy przede wszystkim duże miasta. Zgodnie z obawami ekspertów okazuje się, że ceny za metr kwadratowy nowego mieszkania są zbyt wysokie, żeby kupić je w ramach programu gwarancji rządowych. Największe szanse na wzięcie udziału w programie mają osoby, które chcą kupić mieszkanie w Poznaniu lub Rzeszowie. W tych miastach ceny transakcyjne są zbliżone do limitów określonych w ustawie.

  Limity cen programu Mieszkanie bez wkładu własnego a średnia cena mieszkań na rynku wtórnym

  Niestety na rynku wtórnym jest bardzo podobna. Średnie ceny transakcyjne w dużych miastach na rynku wtórnym są wyższe niż limity cenowe zaproponowane w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Jedynie w Poznaniu ceny rynkowe mieszczą się w limitach rządowych. W Łodzi ceny są zbliżone, więc szansa na przystąpienie do programu w tym mieście jest trochę wyższa.

  Miasto     Limit ceny za 1 m2 Rynek wtórny     Średnia cena transakcyjna za 1 m2 mieszkania na rynku wtórnym
  Warszawa    9 242 zł 11 451 zł
  Kraków     8 181 zł     10 001 zł
  Wrocław  8 001 zł     9 202 zł
  Gdańsk 8 746 zł     10 239 zł
  Łódź 5 865 zł     6 214 zł
  Poznań  8 231 zł     7 622 zł
  Lublin     6 390 zł     7 884 zł
  Rzeszów 6 607 zł     7 792 zł
  Szczecin     5 488 zł     7 421 zł

  Źródło: Dane NBP na temat cen transakcyjnych nieruchomości w I kwartale 2022 r.

  Jak limity cen w programie Mieszkanie bez wkładu własnego ograniczają udział inwestycji deweloperskich?

  Limity cenowe w programie Mieszkanie bez wkładu własnego na pewno nie napawają optymizmem w obecnej sytuacji rynkowej. Ceny mieszkań wciąż rosną, choć dynamika wzrostu nieco spadła. Skutki rosnących cen i inflacji, która dotyka każdą branżę, dotykają głównie deweloperów i mieszkań z rynku pierwotnego. Jest to skutek dużego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz rosnących ceny działek, które powodują, że koszty deweloperów rosną, co z kolei przekłada się na cenę mieszkań.

  Obserwujemy niepokojący trend. Na rynku jest coraz mniej mieszkań, które spełniają surowe kryteria rządowego programu gwarancji i dopłat do wkładu własnego. Oferta deweloperów, która może wziąć udział w programie Mieszkanie bez wkładu własnego kurczy się. Możemy w tym miejscu powołać się na analizę ekspertów z portalu GetHome, którzy obliczyli udział inwestycji deweloperskich spełniających warunki programu największych miastach w Polsce. Na koniec marca 2022 r. sytuacja wyglądała następująco:

  • 27% w Gdańsku,
  • 6% w Katowicach,
  • 3% w Krakowie,
  • 2% w Łodzi,
  • 18% w Poznaniu,
  • 8% w Warszawie,
  • 14% we Wrocławiu.

  Wniosek jest następujący – masz szansę na zakup mieszkania w ramach rządowego programu mieszkaniowego, ale wybór ofert, szczególnie w dużych miastach jest niewielki.

  Czy limity cenowe programu Mieszkanie bez wkładu własnego mogą się zmienić?

  Chociaż same założenia programu mieszkaniowego z Nowego Ładu są słuszne, to biorąc pod uwagę limity zaproponowane przez rząd, szansa na zakup mieszkania z pomocą gwarancji rządowych jest mała w większych i średnich aglomeracjach. Obecnie wygląda na to, że niewiele osób skorzysta z programu. Na plus należy zaliczyć reakcję Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które ma w planach urealnić limity cenowe poprzez podniesienie współczynników przeliczeniowych:

  • z 1,3 do 1,4 dla lokali z rynku pierwotnego,
  • z 1,2 do 1,3 dla nieruchomości z rynku wtórnego.

  Zmiany limitów cen jest bardzo i powinna nastąpić jak najszybciej, jeżeli program mieszkaniowy Nowego Ładu ma mieć sens i ma zakończyć się sukcesem. Powinniśmy jednak też wspomnieć, że równie ważna będzie postawa samych deweloperów, którzy powinni większą część oferty dostosować do wymogów programu i przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań dla naszego społeczeństwa.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego