Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP - kredyt hipoteczny w 2024 roku

Dodano: 19.10.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP - kredyt hipoteczny w 2024 roku Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP - kredyt hipoteczny w 2024 roku

Z tego artykułu dowiesz się:

  Mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP. Jak złożyć wniosek i jakie warunki muszę spełnić?

  Mieszkania z gwarancjami państwa to dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy nie mają środków na wkład własny. Część banków już podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę o współpracy. Jednym z tych banków jest PKO BP. Celem programu kredyt bez wkładu własnego jest ułatwienie pozyskania kredytu hipotecznego i sfinansowania zakupu nieruchomości. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl sprawdzili jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach.

  Kredyt bez wkładu własnego PKO BP - wprowadzenie

  Program rządowy „Mieszkanie bez wkładu własnego” jest częścią Nowego Ładu. Kredyt z gwarancjami państwa wszedł w życie 27 maja 2022 r. i ma pomóc tym osobom, które nie mają środków na wkład własny. Przypomnijmy: obecnie możesz starać się o kredyt tylko wtedy, gdy masz wkład własny na poziomie 10% - 20% wartości nieruchomości. Program Mieszkanie bez wkładu własnego zapewnia dostęp do kredytu, nawet gdy nie masz oszczędności. Zapoznaj się z ofertą PKO BP i dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać preferencyjny kredyt hipoteczny.

  Czy mogę skorzystać z kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP?

  Ustawa o kredycie gwarantowanym weszła w życie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 15 listopada 2021 roku. Postanowienia ustawy Mieszkanie bez wkładu własnego weszły w życie dopiero z dniem 27 maja 2022 roku. Od tego czasu banki mogą podpisywać umowy z BGK. Stopniowo do programu przystępuje coraz więcej banków. Ważna informacja jest taka, że każdy bank, który chce udzielać kredytów bez wkładu własnego, jest zobowiązany do podpisania tej umowy. PKO BP podpisał umowę z BGK 1 czerwca 2022 r. Od tego dnia klienci mogą składać wnioski w PKO BP i starać się o kredyt bez wkładu własnego. Brakująca kwota jest objęta gwarancjami BGK.

  Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP?

  PKO BP jako jeden z pierwszych banków, podpisał umowę z BGK i wprowadził do swojej oferty kredyt bez wkładu własnego. Warto przypomnieć, że program zakłada możliwość skorzystania z gwarancji BGK, która ma zastąpić wymagany przez banki wkład własny. Dzięki temu można zaciągnąć kredyt w wysokości 100% wartości nieruchomości.

  Teraz odpowiemy na pytanie, kto może wziąć udział w programie i zaciągnąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP. Ustawa o kredycie bez wkładu własnego dość jasno reguluje tę kwestię. Z programu mogą skorzystać:

  • polscy obywatele,
  • bezdzietni lub rodzice, którzy mają jedno dziecko, pod warunkiem, że ani oni, ani żadna inna osoba, która wchodzi w skład ich gospodarstwa domowego, nie mają żadnej innej nieruchomości na własność,
  • osoby, które mają co najmniej dwójkę dzieci – w ich przypadku program dopuszcza możliwość posiadania jednej nieruchomości, o metrażu:
   • 50 m2 przy dwójce dzieci,
   • 75 m2 przy trójce dzieci,
   • 90 m2 przy czwórce dzieci.

  Limitu dotyczącego powierzchni nie stosuje się, gdy w rodzinie, która stara się o kredyt bez wkładu własnego, ma piątkę lub więcej dzieci.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Jaki są warunki kredytu z gwarancjami w PKO BP?

  O kredyt bez wkładu własnego w PKO BP możesz starać się wtedy, gdy spełniasz warunki określone w ustawie. Dotyczy to oczywiście kredytu z gwarancjami w każdym innym banku, który przystąpił do programu. Warto również wiedzieć, na jaki cel możesz wykorzystać środki z takiego kredytu i na jaki okres możesz podpisać umowę kredytową. Zarówno bank PKO BP, jak i inne banki są zobowiązane zaproponować takie warunki, które zostały opisane w ustawie.

  Podstawowym celem kredytu bez wkładu własnego jest cel mieszkaniowy. Jednak środki z kredytu gwarantowanego można przeznaczyć również na inne cele, czyli:

  • zakup prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, łącznie z ich wykończeniem,
  • nabycie wkładu budowlanego,
  • budowa domu jednorodzinnego i jego wykończeniem,
  • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy na niej domu.

  Jak jest maksymalna kwota kredytu gwarantowanego w PKO BP?

  Maksymalna kwota kredytu hipotecznego jaką możesz otrzymać w banku, zawsze zależy od Twojej zdolności kredytowej. Podobnie jest z kredytem bez wkładu własnego w PKO BP, ale jest dodatkowy warunek. Kwota, o którą się starasz, nie może być większa niż 500 tys. zł. Natomiast BGK zagwarantuje spłatę kredytu w kwocie, która odpowiada brakującemu wkładowi własnemu, ale w wysokości nie większej niż 20% wartości nieruchomości. Kwota gwarancji nie może być większa niż 100 tys. zł.

  Jaki okres kredytowania proponuje PKO BP?

  Większość banków, w tym bank PKO BP udziela kredytów hipotecznych nawet na kilka lat. Jednak w przypadku mieszkania bez wkładu własnego, musisz podpisać umowę kredytową na co najmniej 15 lat. Maksymalny okres spłaty kredytu z gwarancją wynosi natomiast 35 lat.

  Spłata kredytu hipotecznego na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP

  Warunki spłaty kredytu z gwarancją w PKO BP są podobne do standardowego kredytu. Jeżeli zdecydowałeś się na kredyt bez wkładu własnego, to masz możliwość wybrać, w jaki sposób chcesz go spłacać. Kredyt na mieszkanie możesz spłacać w ratach równych lub malejących. Są też inne zalety Mieszkania bez wkładu własnego. Jeżeli w trakcie spłaty kredytu urodzi Ci się drugie lub kolejne dziecko, to wtedy będziesz mógł skorzystać ze spłaty rodzinnej części kapitału ze środków BGK. Oznacza to, że możesz liczyć na dodatkowe pieniądze z BGK. Kwoty dopłat są następujące:

  • 20 000 zł – w przypadku, kiedy urodzi Ci się drugie dziecko,
  • 60 000 zł – w przypadku, gdy urodzi Ci się trzecie albo kolejne dziecko.

  Kwota dopłaty nie będzie jednak wyższa niż wysokość pozostałej do spłaty części kapitałowej kredytu z gwarancją.

  Ile kosztuje kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP?

  Kredyt bez wkładu własnego w PKO BP ma podobne warunki do standardowych kredytów hipotecznych oferowanych przez bank.

  Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym lub okresowo stałym na 5 lat. RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania kredytu hipotecznego gwarantowanego w PKO Banku Polskim wynosi obecnie 10,82%.

  Jak wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego w PKO BP?

  Gwarancja, którą otrzymujesz w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, odpowiada kwocie wymaganemu wkładowi własnemu w danym banku. W przypadku PKO BP wkład własny wynosi 10% wartości nieruchomości, którą chcesz kupić. Gwarancja zatem musi wynosić 10% wartości lokalu.

  Ważne dla klientów jest to, że nie muszą udawać się do siedziby BGK, żeby otrzymać kredyt z gwarancją. Możesz udać się bezpośrednio do wybranego banku, w tym oczywiście do banku PKO BP. Składasz wtedy wniosek o Mieszkanie bez wkładu własnego, a bank PKO rozpocznie całą procedurę. Na początek analitycy banku sprawdzą Twoją zdolność kredytową oraz historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Warto wspomnieć, że proces wnioskowania o kredyt z gwarancją jest uproszczony.

  Wniosek możesz złożyć w dowolnym oddziale PKO BP. Dopełnisz tam również pozostałych formalności. Nie ma obowiązku i potrzeby składać żadnych dokumentów w BGK.

  Jakie są różnice między kredytem na mieszkanie bez wkładu własnego od standardowego kredytu hipotecznego w PKO BP?

  Zastanawiasz się, czy warto zaciągnąć kredyt w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego? Warto zapytać o opinię innych klientów lub porównać parametry kredytu standardowego i kredytu z gwarancją. Dzięki temu dowiesz się, który kredyt będzie dla Ciebie korzystniejszy.

    Kredyt hipoteczny w standardowej ofercie PKO BP    Kredyt hipoteczny w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” w PKO BP
  Maksymalna kwota kredytu     3 mln zł     500 tys. zł 
  Wymagany minimalny wkład własny     10%     Brak
  Minimalny okres kredytowania     1 rok     15 lat
  Waluta kredytowania     PLN    PLN  
  Ograniczenia w cenie kupowanej nieruchomości   Brak     Limity są określone w ustawie
  Przedmiot kredytu     Dowolna nieruchomość     Nie możesz mieć swojej nieruchomości, chyba że masz co najmniej dwójkę dzieci. Możesz się wtedy starać o kredyt z gwarancją, gdy Twoja obecna nieruchomość nie ma większego metrażu niż przewidziane w ustawie.

   

   Kredyt hipoteczny w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” w PKO BP

  Jest to na pewno ciekawy program dla osób, które nie mają oszczędności i w związku z tym nie mają możliwości wnieść do kredytu wkładu własnego. Program ma pomóc tym osobom, które chcą kupić własne mieszkanie, a nie mają szans na zgromadzenie odpowiednich środków. Obecnie obserwujemy wzrost cen nieruchomości związany z coraz większymi cenami energii czy materiałów budowlanych. Wymagany wkład własny będzie zatem większy. Dlatego program kredytu z gwarancją BGK może pomóc wielu osobom. Czas pokaże, czy program spełnił oczekiwania klientów.

  W jakich bankach można ubiegać się o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

  Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wystartował dopiero w maju 2022 r. Dlatego umowy z BFG podpisało dopiero niewiele banków, ale zapewne dołączą do nich kolejne instytucje bankowe, tym bardziej że zamierza zliberalizować przepisy. Sprawdziliśmy, w których bankach możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”:

  • Alior Bank S.A. – w tym banku kredyt „Mieszkanie bez wkładu własnego” są dostępne od 14 lipca 2022 r.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Pekao S.A. – to pierwszy bank, który podpisał umowę z BGK. Do jej podpisania doszło już 26 maja 2022 roku.
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy.
  • BPS S.A.
  • PKO Bank Polski S.A. – podpisał umowę z BGK 1 czerwca 2022 roku.
  • Santander Bank Polska S.A. – wnioski o kredyt z gwarancją można składać od 18 lipca 2022 roku.

  Należy się spodziewać, że niebawem kolejne banki dołączą do programu kredytów „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl obserwują sytuację na bieżąco.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego