Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Utrata pracy a kredyt hipoteczny
w 2025 roku - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 08.09.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2025

Utrata pracy a kredyt hipoteczny w 2025 roku - ekspert wyjaśnia! Utrata pracy a kredyt hipoteczny w 2025 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

    Utrata pracy a kredyt hipoteczny

    Od momentu wybuchu pandemii wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji. Obecnie już wiemy, że koronawirus to dopiero początek problemów, z jakimi musimy się mierzyć jako społeczeństwo. Wojna na Ukrainie, galopująca inflacja, ceny gazu i prądu oraz wysokie stopy procentowe spędzają nam sen z powiek. Coraz więcej osób obawia się o swoje miejsce pracy. W nieciekawej sytuacji są kredytobiorcy, którzy muszą płacić dużo wyższe raty i nie wiedzą, czy utrzymają swoje stanowisko pracy. Wiele osób nie potrafi sobie dobrze radzić z takimi obawami. Zalecamy jednak podejście zdroworozsądkowe i podjęcie działań, które pomogą nam się zmierzyć z naszymi problemami. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przygotowali krótki poradnik, jak dobrze przygotować się do sytuacji, gdy stracimy pracę i mamy kredyt hipoteczny do spłacenia. Nie ma powodu popadać w czarnowidztwo, ponieważ są skuteczne sposoby, które pozwolą zachować mieszkania i dalej spłacać kredyt hipoteczny, nawet jak stracimy pracę.

    Chociaż dane GUS mówią, że bezrobocie nie rośnie, to wielu Polaków obawia się utraty źródła dochodu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrata pracy to przykre wydarzenie dla każdego z nas. Obawiamy się, że nie będziemy mieli z czego regulować swoich zobowiązań i wpadniemy w długi. Zastanawiamy się, co zrobimy w razie utraty pracy, gdy mamy rodzinę na utrzymaniu i kredyt hipoteczny do spłaty. Co można zrobić w takiej sytuacji? Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Przygotowaliśmy ten artykuł, żeby podpowiedzieć Ci, jakie działania możesz podjąć, jeśli straciłeś pracę lub obawiasz się jej utraty. Konsekwentne i spokojne działania pomogą Ci w trudnej sytuacji i sprawią, że będziesz mógł spać spokojnie. Utrata pracy a kredyt hipoteczny nie zawsze musi kończyć się popadnięciem w długi i koniecznością sprzedaż mieszkania.

    Planuje wziąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkania, ale boję się utraty źródła dochodu

    Jako eksperci kredytowi zajmujemy się szukaniem najlepszych ofert dla naszych klientów. Jest to jednak tylko część naszej działalności. Służymy naszym klientom również wsparciem merytorycznym. Wychodzimy z założenia, że klient powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo ze swoim kredytem. Klienci są głównie zainteresowani kredytem hipotecznym, czyli długoterminowym zobowiązaniem na wysokie kwoty. Takim klientem zalecamy:

    • Zadbanie o odpowiednio wysoki wkład własny,
    • Zadbanie o odpowiedni poziom oszczędności, który pozwoli im na spłatę rat w przypadku utraty pracy. Oszczędności powinny wystarczyć na co najmniej pół roku, tak żebyś mógł spokojnie poszukać pracy.
    • Oszczędzanie powinno wejść Ci w nawyk. Przejrzyj też swoje wydatki i sprawdź, czy możesz je zmniejszyć. Z części wydatków można też zrezygnować.

    Jeżeli weźmiesz sobie do serca nasze uwagi, to nawet gdy chwilowo stracisz pracę, spłata kredytu hipotecznego nie powinna być dla Ciebie problemem.

    Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

    Ranking kredytów hipotecznych

    Przykład reprezentatywny
    Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

    Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

    Kwota kredytu:
    Okres spłaty:
    lat

    Ubezpieczenie od utraty pracy – kredyt hipoteczny

    W tym miejscu chcemy też napisać o jeszcze jednym, bardzo użytecznym rozwiązaniu. Jeżeli obawiasz się, że możesz utracić źródło dochodu, to możesz do kredytu hipotecznego dokupić ubezpieczenie od utraty pracy. Osobiście uważamy, że doradca w banku powinien przedstawić Ci ofertę takiego ubezpieczenia, mimo tego, że ustawa o kredycie hipotecznym zobowiązała banki do prezentacji oferty kredytu hipotecznego bez dodatkowych produktów. Biorąc pod uwagę trudne czasy, w jakich żyjemy, klient sam powinien się upomnieć o zaprezentowanie ubezpieczenia od utraty pracy. Na czym polega to ubezpieczenie? Jakie korzyści nam daje?

    Ubezpieczenie kredytu hipotecznego na wypadek utraty pracy chroni nas w momencie, gdy pracodawca złoży nam wypowiedzenie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że taka polisa nie jest standardowym ubezpieczeniem i nie każdy bank ma taki produkt w swojej ofercie. Ubezpieczenie od utraty pracy oferują tylko niektóre banki, a jednym z nich jest PKO BP. Jako eksperci zalecamy zakup takiego ubezpieczenia, ale zawsze sprawdź jego warunki i cenę. Ubezpieczenie od utraty pracy powinno zapewniać realną ochronę, a nie tylko być dodatkowym kosztem. Cena polisy powinna być adekwatna do zakresu ochrony. Jak to wygląda w banku PKO BP? Bank ten uważa za utratę pracy rozwiązanie stosunku pracy w przypadku zwolnienia grupowego. Ubezpieczyciel przejmie spłatę kredytu hipotecznego, dopiero gdy zarejestrujesz się jako bezrobotny. Ochrona ubezpieczenia zacznie działać dopiero w momencie uzyskania statusu bezrobotnego, a nie w dniu otrzymania wypowiedzenia. Niestety ubezpieczenie od utraty pracy jest drogie. W banku PKO BP koszt takiej polisy wynosi aż 3,25% licząc od kwoty kredytu, po wpłacie z góry tej kwoty.

    Przeczytaj: Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

    Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie od utraty pracy?

    Część kredytobiorców w obawie przed utratą pracy zdecyduje się na zakup takiego ubezpieczenia, chociaż jest drogie i wymaga spełnienie wielu warunków. Takie ubezpieczenie może być przydatne dla tych osób, które nie mają oszczędności i którym nie pomogą wakacje kredytowe. Celem ubezpieczenia od utraty pracy jest zabezpieczenie spłat rat kredytu bankowego. Na podstawie analizy OWU takiego ubezpieczenia wiemy, że suma ubezpieczenia nie przekracza wartości 6 do maksymalnie 12 najbliższych rat, a ich kwota nie może być większa niż 6000-7000 zł. Niestety wszystko wskazuje na to, że ubezpieczenie od utraty pracy nie jest najlepszą i najbardziej opłacalną opcją.

    Jako eksperci kredytowi doradzamy przede wszystkim, żeby kredyt hipoteczny wziąć dopiero wtedy, gdy mamy odpowiedni wkład własny i oszczędności, które pozwolą na spłatę kredytu w przypadku utraty pracy. Twoja poduszka finansowa powinna pozwolić Ci na spłatę kredytu hipotecznego przez minimum 6 miesięcy bez stałego źródła dochodu.

    Klient, który chce kupić mieszkania i wziąć kredyt hipoteczny, rzadko w tym momencie myśli o utracie pracy. Jeżeli korzystasz z usług profesjonalnego eksperta kredytowego, to powinien on doradzić Ci, w jaki sposób się zabezpieczyć przed utratą płynności finansowej. Zanim podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny, to sprawdź stan swoich oszczędności. Zastanów się jaką kwotę możesz przeznaczyć na spłatę raty i na bieżące potrzeby. Oszczędzaj również w trakcie spłaty kredytu, odkładając co miesiąc jakąś kwotę. Zapytaj rodzinę, czy w razie problemów będą w stanie Ci pomóc. Nie ma się czego wstydzić.

    Przeczytaj: Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

    Straciłem pracę – co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy powinienem poinformować bank?

    Przede wszystkim zachowaj spokój. Jak już wspominaliśmy, z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Usiądź, odetchnij i dokładnie przeanalizuj swoją sytuację. Pamiętaj, że umowa o kredyt hipoteczny wiąże Cię z bankiem na wiele lat. Zarówno bank, jak i Ty wiecie, że w tak długim czasie może się wiele wydarzyć. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Jak postąpić i jakie działania podjąć? Co bank może zaproponować klientowi z kredytem hipotecznym, który właśnie stracił pracę. Zacznij od spokojnej i szczerej rozmowy z bankiem, z którym masz podpisaną umowę o kredyt hipoteczny. Jako kredytobiorca masz obowiązek poinformować swój bank o utracie źródła dochodów, zmianie źródła dochodu lub zmniejszeniu dochodów. Zapewne w swojej umowie o kredyt hipoteczny znajduje się zapis o konieczności poinformowania banku o zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej klienta. Wynika to z tego, że każda zmiana zawodowa, majątkowa i rodzinna wpływa na Twoją zdolność kredytową. W zależności od Twojej sytuacji bank może zaproponować różne rozwiązania. Są to:

    • wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie rat kredytu, jeśli wiek kredytobiorcy na to pozwala i podczas spłaty ostatniej raty nie będziesz miał więcej niż 70-75 lat,
    • zmiana rat malejących na raty równe,
    • czasowe obniżenie raty kredytu w części kapitałowej lub kapitałowo- odsetkowej,
    • czasowe zawieszenie spłaty raty w całości lub w części kapitałowej,
    • zastosowanie wakacji kredytowych, czyli zawieszenie rat, co pomoże Ci na spokojne znalezienie pracy,
    • dołączenie do kredytu kolejnego kredytobiorcy, który może pomóc w spłacie,
    • zastosowanie karencji w spłacie kapitału kredytu, czyli spłata jedynie odsetek w tym czasie,
    • czasowe zawieszenie lub zmniejszenie rat kredytu do takiej wysokości, jaką klient jest w stanie spłacać.

    Pamiętaj, że każdy bank podejdzie do Twojej sprawy indywidualnie i zaproponuje rozwiązania adekwatne do Twojej sytuacji. Jeżeli dojdziecie do porozumienia, to w wielu przypadkach należy zawrzeć aneksu do umowy kredytowej. Koszty aneksu do umowy kredytowej możesz znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji.

    Mam kredyt hipoteczny i straciłem pracę – co powinienem zrobić? Jakie działania podjąć?

    Utrata pracy sama w sobie jest dość traumatycznym przeżyciem. Jeżeli oprócz tego masz do spłaty kredyt hipoteczny, to jest całkiem zrozumiałe, że się stresujesz i martwić. Co zatem powinieneś zrobić? Jakie działania podjąć, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia? Czy powinienem sprzedać mieszkanie? Na samym początku spotkaj się z doradcą bankowym i przeanalizuj rozwiązania, które Ci zaproponuje. Napisaliśmy o nich wyżej. Nie podejmuj nieprzemyślanych decyzji, nie bierze chwilówek, nie zadłużaj się dodatkowo, a przede wszystkim nie panikuj. Może któraś ze strategii będzie dla Ciebie odpowiednia? Wydłużenie okresu kredytowania, wakacje kredytowe, zawieszenie rat to są konkretne i bardzo pomocne rozwiązania. Sprawdź stan swoich oszczędności i poproś rodzinę o pomoc. Może ktoś z Twojej bliskiej rodziny dołączy do kredytu?

    Zawsze jednak powtarzamy, że trzeba myśleć kilka kroków do przodu. Przygotuj sobie poduszkę finansową na wypadek utraty pracy. Oszczędności mogą uratować Twoją sytuację i zapewnić Ci spokój.

    Czy warto sprzedać mieszkanie, jeśli straciłem pracę i mam kredyt hipoteczny?

    Sprzedaż mieszkania w przypadku utraty pracy to zawsze ostateczność. Jest to wyjście dla tych osób, które już wcześniej miały problem z regulowaniem rat. Jeśli jednak myślisz o tym poważnie, to spotkaj się z ekspertem kredytowym i profesjonalnym pośrednikiem. Dzięki temu dowiesz się, czy środki ze sprzedaży mieszkania wystarczą na spłatę kredytu i poprawę sytuacji finansowej. Osobiście uważamy, że sprzedaż mieszkania, które stanowi nasz majątek, powinno być rozważane w ostateczności. Najpierw warto wypróbować inne strategie i dopiero jak one zawiodą, to zacznij myśleć o sprzedaży mieszkania.

    Sprawdź! nskup.pl - najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości

    Co mogę zrobić, żeby się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy

    Utrata pracy to stresujące przeżycie nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojej rodziny. Jednak musimy być świadomi, że w życiu zdarzają się różne sytuacje. Dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność. Jest kilka sposobów, które sprawią, że będziesz mógł podejść do sprawy z chłodną głową i szukać spokojnie nowej pracy. Eksperci kredytowi z www.kredytwroclaw.pl podpowiadają:

    • Skontroluj swoje wydatki. Może niepotrzebne są aż dwa samochody, codzienna kawa na mieście lub abonament we wszystkich możliwych platformach streamingowych?
    • Regularnie odkładaj na konto stałą kwotę. Rób to po każdej wypłacie, premii itd.
    • Raty kredytów i pożyczek spłacaj terminowo i nie rób zaległości.
    • Postaraj się o dodatkowego źródła dochodu, choćby to miały być odsetki z lokat.
    • Bądź przygotowany do spłaty kredytu hipotecznego. Twoje oszczędności powinny wystarczyć na co najmniej 6 miesięcy spłaty, gdy stracisz źródło dochodu.
    • Jeśli straciłeś pracę, to udaj się na rozmowy i negocjacje z bankiem. Zadbaj o jak najlepsze warunki spłaty w trudnej sytuacji.
    • Przeanalizuj i oceń swoją sytuację finansową. Może to jeszcze nie czas na branie kredytu.

    Jak widzisz, utrata pracy nie oznacza, że Twój świat musi się zawalić. Warto założyć taki scenariusz na etapie planowania zakupu mieszkania i zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dzięki temu utrata pracy Cię nie zaskoczy, a Ty będziesz przygotowany na spłatę rat. Zyskujesz również komfort i poczucie bezpieczeństwa.