Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Bon mieszkaniowy w 2024 roku
Polski Ład – nowy program mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu

Dodano: 04.02.2022    |    Zaktualizowano: 20.03.2024

Bon mieszkaniowy w 2024 roku Polski Ład – nowy program mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu Bon mieszkaniowy w 2024 roku Polski Ład – nowy program mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu

Z tego artykułu dowiesz się:

  Bon mieszkaniowy – nowy program mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu Kto i kiedy może skorzystać?

  Rząd od samego początku wyraźnie podkreślał, że jednym z filarów Nowego Ładu, będą programy wspierające rozwój mieszkalnictwa. W programie znalazły się trzy propozycje, a mianowicie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, dopłaty do kredytów oraz tzw. bony mieszkaniowe. W propozycji rządu znalazły się dwa rodzaje bonów, społeczne i rodzinne, które można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe. Z bonów skorzystać mogą rodziny z dziećmi, ale też osoby, które nie są w związku i nie mają dzieci. Jakie są zasady przyznawania bonów? Kiedy będzie można z nich skorzystać. O tym właśnie mówi ten artykuł. Poza tym dowiesz się:

  • Bon mieszkaniowy – co to za program?
  • Bon mieszkaniowy – kiedy wejdzie w życie?
  • Bon mieszkaniowy – zasady działania.
  • Bon mieszkaniowy – kto może skorzystać?
  • Bon mieszkaniowy – jak wygląda realizacja programu w praktyce.

  Bon mieszkaniowy jest jedną z kilku propozycji, których zadaniem jest wsparcie Polaków w zakupie mieszkania lub domu. Oprócz bonu program przewiduje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a także dopłaty do kredytu hipotecznego dla rodzin z dziećmi. Bon mieszkaniowy będzie można zrealizować na potrzeby związane z zakupem i wynajmem mieszkania lub domu.

  Bon mieszkaniowy – na czym polega nowy projekt?

  Za przygotowanie projektu i wdrożenie bonu mieszkaniowego odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Propozycja wypracowana przez Ministerstwo zakłada, że bony mieszkaniowe będą miały formę bezzwrotnej dopłaty. Państwo będzie dopłacać do określonych w ustawie celów mieszkaniowych. Takim celem mieszkaniowym może być zakup mieszkania, budowa domu, czy też wykupieniu partycypacji w TBS. Bardzo dobrym prognostykiem dla sukcesu tego programu jest to, że mogą korzystać z niego różne grupy społeczne, a nie tylko rodziny z dziećmi. Mogą to na przykład też być osoby samotne lub małżeństwa bez dzieci. Oczywiście na największe wsparcie będą mogły liczyć rodziny wielodzietne. Wysokość domu będzie bowiem uzależniona od liczby osób w jednym gospodarstwie domowym. Bon mieszkaniowy będzie miał wartość od 5 000 zł do nawet 145 000 zł. Wsparcie mieszkalnictwa w Polsce to temat, który ekipy rządzące starają się wdrożyć od lat za pomocą różnych programów. Mieszkalnictwo to też jeden z głównych filarów Polskiego Ładu i jest częścią szerokich zmian społecznych i gospodarczych. Program mieszkaniowy ma być stopniowo wdrażany w tym roku.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Bon mieszkaniowy – kiedy zostanie wprowadzony?

  Bon mieszkaniowy podobnie jak inne projekty przewidziane w Nowym Ładzie będzie wdrożony już w 2022 roku. Jest to program, który ma obecnie nadane ramy czasowe. Bony mieszkaniowe mają być bowiem dostępne do 31 grudnia 2030 roku. W tym roku ma ruszyć nabór wniosków. Obsługą i weryfikacją wniosków będzie zajmował się ZUS. Rząd przewidział aż 1,2 mld złotych na każdy rok trwania programu. Kiedy wyczerpie się pula przyznanych środków na dany rok, to wtedy ZUS przestanie przyjmować wnioski. Chociaż wnioski można wysyłać już w tym roku, to na ich realizację trzeba będzie poczekać aż do 2023 r. Nie powstał bowiem jeszcze program informatyczny, który takie wnioski obsłuży. Kiedy już otrzymasz bon mieszkaniowy, to będziesz miał rok na jego realizację. Za dodatkową opłatą możesz przedłużyć jego ważność o kolejny rok.

  Bon mieszkaniowy – jak będzie działał w praktyce?

  Od tego roku pomału będą wchodzić w życie wszystkie projekty, które zostały przewidziane w Nowym Ładzie. Ustawa, która dokładnie opisuje działanie programu mieszkaniowego, została już przygotowana. Jeśli nic nie ulegnie zmianie, to rząd przygotował propozycję trzech rodzajów bonów. Są to bon społeczny, rodzinny oraz Bon Plus. Każdy z nich jest przeznaczony dla innego odbiorcy.

  1. Społeczny bon mieszkaniowy

  Zacznijmy od opisania społecznego bonu mieszkaniowego. Ma być przyznawany osobom, które:

  • nie mają własnego mieszkania ani domu, nie mogą mieć na własność nieruchomości oraz domu, a także nie mają praw do takiej nieruchomości, nabytych w ciągu ostatnich 3 lat w drodze spadku lub darowizny,
  • nie mają prawa do lokalu spółdzielczego,
  • nie zawarły umowy deweloperskiej albo umowy o wkład budowlany,
  • nie mają odpowiednich wysokich dochodów, które mogłyby im zapewnić dobra zdolność kredytową. Nie mają zatem możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego i zakupu mieszkania w taki sposób. Brak zdolności kredytowej nie będzie brany pod uwagę w przypadku o ubieganie się o mieszkanie w spółdzielni.

  Ważna informacja jest taka, że bon społeczny można przeznaczyć tylko na dwa cele:

  • na udziały w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS) lub Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM), od których uczestnik programu wsparcia wynajmuje mieszkanie,
  • na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

  Kwota, jaką możesz otrzymać w ramach programu bonów społecznych, wynosi od 5000 zł do 40 000 złotych. To, jaką kwotę otrzymamy, zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym. O kwotach w poszczególnych programach mieszkaniowych napiszemy niżej.

  2. Rodzinny bon mieszkaniowy

  Rodzinny bon mieszkaniowy jest już przeznaczony tylko dla:

  • rodzin, które mają co najmniej 3 dzieci,
  • gospodarstw domowych, których członkami są osoby niepełnosprawne.

  Bon będzie można wykorzystać w następujący sposób:

  • na partycypację w TBS lub SIM,
  • na wkład mieszkaniowy, który chcesz wnieść do spółdzielni mieszkaniowej,
  • na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • budowę domu jednorodzinnego.

  Rozpiętość kwotowa rodzinnego domu mieszkaniowego jest dość spora, ponieważ mieści się w przedziale od 55 000 zł aż do 145 000 zł. Wysokość bonu zależy od tego, ile masz dzieci oraz od tego, czy masz mieszkanie, czy też nie.

  Bon Plus

  Bon Plus jest przewidziany jako wsparcie finansowe dla tych osób, które skorzystały z innego programu mieszkaniowego, a mianowicie zaciągnęły kredyt bez wkładu własnego z gwarancją bankową. Środki z kredytu hipoteczny mogą być przeznaczone na:

  • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • budowę domu jednorodzinnego.

  O dopłatę do kredytu w formie Bonu Plus można starać się po urodzeniu drugiego i kolejnego dziecka. Jest to tzw. spłata rodzinna. Wartość bonu to 20 tys. zł lub 60 tys. zł. Zależy to od liczby dzieci, które urodzą się już po zaciągnięciu zobowiązania kredytowego. Bardzo istotna informacja jest taka, że z dopłaty mogą skorzystać tylko te osoby, które nie mają żadnej innej nieruchomości na własność.

  Kto będzie mógł skorzystać z bonu mieszkaniowego?

  W zasadzie każda osoba, która nie ma odpowiedniego poziomu dochodów, ani nie ma żadnego mieszkania na własność może starać się o przyznanie bonu mieszkaniowego. Nie ma znaczenie to, czy jesteś osobą samotną, małżeństwem, czy też małżeństwem bez dzieci. W przypadku bonu mieszkaniowego podstawowe kryterium to dochód oraz brak mieszkania na własność.

  Inaczej sprawa wygląda w przypadku bonu rodzinnego. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać tylko rodzice z trójką dzieci lub rodziny, których członkami są osoby z niepełnosprawnością. W przypadku tego bonu Twój dochód nie będzie brany pod uwagę i nie ma znaczenia to, ile zarabiasz. Z bon rodzinnego będziesz mógł skorzystać również w sytuacji, kiedy masz już mieszkanie, ale np. chcesz kupić większe mieszkanie lub wybudować dom.

  Natomiast beneficjentami Bonu Plus mogą być już jedynie rodziny wielodzietne, które wcześniej skorzystały z kredytu bez wkładu własnego z gwarancją BGK i w trakcie trwania umowy kredytowej urodzi im się drugie i kolejne dziecko.

  W jaki sposób będzie można zrealizować bon mieszkaniowy?

  W realizacje bonów mieszkaniowych będą zaangażowane banki, na których spocznie odpowiedzialność za ich realizację. Bony nie będą wymieniane na gotówkę. Środki przyznane w ramach bonu będą bezpośrednio przekazywane do określonych podmiotów. Może to być deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa lub osoba, która sprzedała nieruchomość na rynku wtórnym. Bank przeleje równowartość bonu na wskazane konto.

  Jeszcze inaczej proces będzie wyglądał w przypadku Bonów Plus. Pieniądze przyznane rodzinie zostaną bowiem przekazane do banku, w którym beneficjent bonu wziął kredyt hipoteczny. W ten sposób państwo spłaci część zobowiązania kredytowego.

  Bon mieszkaniowy – na jakich zasadach będzie przyznawany?

  Jeżeli spełniasz kryteria, które upoważniają Cię do otrzymania bonu mieszkaniowego, w pierwszym kroku musisz łożyć wniosek do ZUS-u. Kiedy ZUS rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie i otrzymasz bon mieszkaniowy, to będziesz mógł go wykorzystać od 1 stycznia do 31 grudnia w roku następującym po roku, w którym przyznano Ci bon. Jeśli nie zdążysz go wykorzystać w tym czasie, za dodatkową opłatą możesz przedłużyć ważność bonu o kolejny rok.

  Bony mieszkaniowe – jakie kwoty i komu będą przyznawane?

  Są trzy rodzaje bonów i kwoty w ramach każdego z nich będą się różnić. Sprawdziliśmy, na jaką kwotę możesz liczyć w zależności od rodzaju bonu mieszkaniowego. Społeczny bon mieszkaniowy – ile możesz dostać:

  • osoby żyjące samotnie otrzymają 5000 zł,
  • małżeństwa bez dzieci – 10000 zł,
  • małżeństwa z jednym dzieckiem – 25000 zł,
  • małżeństwa z dwójką dzieci – 40000 zł.

  Rodzinny bon mieszkaniowy – ile będzie można otrzymać?

  Jest to opcja dostępna dla rodzin z dziećmi. Kwota wsparcia zależy od liczby dzieci oraz od tego, czy masz już mieszkanie na własność, czy też nie. Na największe wsparcie finansowe mogą liczyć rodziny wielodzietne, które nie mają swojego mieszkania. Takie rodziny mogą otrzymać nawet 100 000 zł. Kiedy rodzina z taką samą liczbą dzieci ma jednak mieszkanie lub dom na własność, to wtedy może liczyć na maksymalnie 55 000 zł. Jeśli na świat przyjdzie kolejne dziecko, to wartość bonu wzrośnie o 15 000 zł. Przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje zależność między kwota wsparcia a liczbą dzieci.

  Wysokość bonu rodzinnego

  Liczba dzieci Mieszkania lub dom na własność o metrażu powyżej 65 m2     Brak mieszkania lub domu na własność lub nieruchomość na własność mniejsze niż 65 m2
  3 dzieci   55 000 zł 100 000 zł
  4 dzieci  70 000 zł     115 000 zł
  5 dzieci   85 000 zł     130 000 zł
  6 dzieci   100 000 zł     145 000 zł

   

  Bon Plus – jaką kwotę mogę otrzymać?

  Wysokość wsparcia w przypadku Bonu Plus zależy od tego, ile dzieci urodzi się, już po podpisaniu umowy kredytowej.

  • 20 000 zł – tyle otrzymasz po narodzinach drugiego dziecka,
  • 60 000 zł – na taką kwotę możesz liczyć po urodzeniu się trzeciego i każdego kolejnego dziecka.

  Ważna informacja! Łączna wartość Bonów Plus nie może przekroczyć 100 000 zł.

  Jakie korzyści dla Polaków wynikają z wprowadzenia bonu mieszkaniowego?

  Bon mieszkaniowy ma na celu wspieranie rodzin wielodzietnych oraz osób, które osiągają niższe dochody i nie mają możliwości zakupu mieszkania. Na razie program zapowiada się bardzo dobrze i jest nadzieją dla wielu polskich rodzin oraz mniej zamożnych osób, które marzą o swoim mieszkaniu. Jest to realna pomoc dla tych osób, których nie stać na wkład własny bądź nie mają zdolności kredytowej. Niewątpliwie dużą zaletą programu jest to, że mogą z niego korzystać przedstawiciele różnych grup społecznych. Bony mieszkaniowe przyczynią się do rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce. Rosnący popyt przełoży się bowiem na powstanie nowych inwestycji i większą podaż nowych mieszkań.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego