Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Koszty notarialne 2024 przy zakupie / sprzedaży mieszkania
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 27.07.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Koszty notarialne 2024 przy zakupie / sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia! Koszty notarialne 2024 przy zakupie / sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Koszty notarialne 2024 przy zakupie/sprzedaży mieszkania? Kto ponosi koszty notarialne?

  Kiedy kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, to powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie koszty takiej transakcji. Zaliczymy do nich m.in. koszty aktu notarialnego. Są one dosyć wysokie, dlatego warto mieć przygotowane środki, żeby bez problemu sfinalizować transakcję. Od czego zależy wysokość taksy notarialnej? Są to dwa elementy:

  • Rodzaj czynności prawnych,
  • Wartość transakcji.

  Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, wynoszą koszty notarialne przy zakupie mieszkania. Wyjaśnimy również, która strona transakcji ponosi opłaty. Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Koszty notarialne – czym są? Najważniejsze informacje
  • Koszty notarialne przy zakupie mieszkania
  • Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego
  • Kto ponosi koszty notarialne?
  • Koszty notarialne 2024 – jakie są stawki u notariuszy?

  Koszty notarialne – czym są? Najważniejsze informacje.

  Zawsze informujemy naszych klientów, że zakup nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ma to miejsce zarówno w przypadku mieszkania z kredytem hipotecznym, jak i mieszkanie, które chcesz kupić za gotówkę. Chociaż w porównaniu do kwoty zakupu nieruchomości, koszty notarialne nie są bardzo wysokie, to jednak mogą być dla nas solidnym obciążeniem. Pisaliśmy wyżej, że koszty notarialne będą uzależnione od rodzaju transakcji i od wartości przedmiotu transakcji. Dobra wiadomość jest taka, że koszty maksymalne są w każdej kancelarii notarialnej takie same. Ceny maksymalne za usługi notarialne są określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Stawki są aktualizowane.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Koszty notarialne przy zakupie mieszkania

  Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny wiąże się również z kosztami okołokredytowymi. Z dodatkowymi kosztami muszą liczyć się również osoby, które kupiły lokal za gotówkę. Do kosztów okołokredytowych zaliczamy:

  • opłaty sądowe,
  • podatek i opłaty w urzędzie skarbowym,
  • koszty dodatkowych produktów bankowych, z których musisz korzystać przede wszystkim przy ofercie promocyjnej,
  • koszty notarialne, które mogą być wysokie, zwłaszcza przy zakupie drogiej nieruchomości.

  Czy koszty notarialne będą się różnić dla zakupu nieruchomości od dewelopera i nieruchomości z rynku wtórnego? Dla notariusza znaczenie ma jedynie rodzaj i wartość transakcji. To, czy mieszkanie jest nowe, czy kupowane z drugiej ręki nie ma żadnego wpływu na taksę notarialną. Natomiast koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera nie obejmują przykładowo dość wysokiego podatku od czynności cywilno-prawnych.

  Kiedy już sfinalizujemy transakcję kupna-sprzedaży musimy jeszcze pamiętać o kolejnych wydatkach. Jeżeli korzystaliśmy z usług agenta nieruchomości, to wypłacamy mu jego wynagrodzenie. Kolejny koszt to ubezpieczenie mieszkania lub domu. Warto znaleźć korzystną ofertę firmy ubezpieczeniowej i nabyć niedrogą polisę.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny 2024 - do ilu banków złożyć?

  Koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego

  Klienci, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego poniosą niższe koszty notarialne. Taka transakcja nie jest bowiem objęta koniecznością odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Na wysokość taksy notarialnej będzie miała wpływ wartość nieruchomości. Do kosztów należy standardowo dodać cenę założenia księgi wieczystej oraz dokonania wpisu.

  Koszty notarialne przy zakupie działki

  Kiedy planujesz budowę w domu, to w pierwszej kolejności musisz wybrać i kupić działkę budowlaną. Zakup działki pod budowę domu również wymaga wizyty u notariusza, który pobierze za swoją usługę opłatę. Wysokość opłaty będzie w tym wypadku zależeć od przeznaczenia działki. Połowa maksymalnej stawki notarialnej będzie obowiązywać dla:

  • działki budowlanej, z przyłączami mediów,
  • działki budowlanej z domem mieszkalnym.

  Koszty notarialne przy zakupie domu

  Znalazłeś swój wymarzony dom? Niestety musisz przygotować się na spore wydatki i to nie tylko te związane z zakupem lub wyposażeniem nieruchomości. Do kosztów zaliczymy m.in. koszty notarialne związane z zakupem domu. Kto ponosi koszty taksy notarialnej? W zdecydowanej większości przypadków, koszt notarialne obciążają kupca. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wartości domu.

  Najczęściej osoba kupująca, a wysokość taksy uzależniona jest od wartości domu. Jeśli dom kosztuje 300 tys. złotych, to maksymalna kwota, którą zapłacisz wynosi 1970 zł, za dom o wartości 500 tys. taksa wyniesie 2770 zł, a jeśli dom kosztuje 1 mln złotych to 4770 zł. Są to kwoty netto, do których musisz doliczyć VAT w wysokości 23%. Nie ma niestety sposobu, żeby zredukować te koszty. Nawet jeśli dom otrzymałeś w darowiźnie od najbliższej rodziny, to koszty notarialne będą takie same, jak przy zakupie domu.

  Kto ponosi koszty notarialne?

  Sprawdźmy teraz, kto pokrywa koszty taksy notarialnej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Polskie przepisy nie określają, na km spoczywa ten obowiązek. Wielu klientów pyta nas o tę kwestię. Co odpowiadamy? Wszystko zależy od sytuacji.

  • Rynek wtórny. W naszym kraju przyjęło się, że za notariusza płaci osoba, która kupuje nieruchomość. Tym bardziej, że podatek od czynności cywilnoprawnych odprowadza strona kupująca.
  • Kupno mieszkania od dewelopera. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Taksę notarialną uiszcza kupujący, natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych opłaca deweloper.
  • Zakup gruntu rolnego. Opłata taksy notarialnej zwyczajowo spoczywa na kupujący. Prawo jednak nie reguluje tej kwestii, dlatego dwie strony transakcji często się dogadują i dzielą kosztami.
  • Umowa najmu okazjonalnego. W tym wypadku sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ koszt aktu notarialnego ponosi najczęściej właściciel nieruchomości. Wynika to z tego, że akt notarialny zabezpiecza głównie jego interesy. Jest to jednak kwestia umowna i czasami koszty są dzielone między wynajmującego a najemcę. Prawo nie wskazuje jednoznacznie osoby, która powinna opłacić akt notarialny.

  Podsumowując, przepisy prawa nie wskazują kto ma opłacić akt notarialny w przypadku zakupu mieszkania. Dlatego jest to kwestia umowna. Najczęściej koszty ponosi kupujący, ale strony mogą dogadać się między sobą i podzielić koszty na pół lub w innej dogodnej proporcji. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, gdzie za opłacenie taksy notarialnej odpowiedzialny jest kupujący, ale obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa deweloper.

  Koszty notarialne 2024 – jakie są stawki u notariuszy?

  Sprawdziliśmy, jakie stawki notarialne za opłaty stałe obowiązują w 2024 r. Oto zestawienie przygotowane przez naszych ekspertów kredytowych:

  • 30 zł – tyle kosztuje pełnomocnictwo notarialne w przypadku dokonania jednej czynności lub 100 zł za pełnomocnictwo notarialne w przypadku umocowania dotyczącego więcej niż jednej czynności.
  • 50 zł – za oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.
  • 50 zł – za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament;
  • 80 zł – za dokumentację zrzeczenia się własności nieruchomości lub dokumentację potrzebną do użytkowania wieczystego.
  • 150 zł – tyle wynosi wynagrodzenie notariusza za przygotowanie dokumentacji testamentu zawierającego zapis o poleceniu bądź pozbawieniu uprawionego spadku do zachowku.
  • 400 zł – wynagrodzenie notariusza za dokumentację małżeńskiej umowy majątkowej;
  • 600 zł – wynagrodzenie notariusza za przygotowanie umowy zbycia nieruchomości w przypadku, gdy w związku z umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników bądź renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

  Koszty notarialne zakupu mieszkania lub domu ze względu na wartość nieruchomości:

  • wartość do 3000 zł – 100 zł,
  • wartość powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
  • wartość powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
  • wartość powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  • wartość powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
  • wartość powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
  • wartość powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł.
  • W przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, koszt aktu notarialnego nie może wynieść więcej niż 7500 zł.

  Jeśli nieruchomość jest przedmiotem umowy, koszty notarialne są również takie same. Podajmy przykład: Zakładamy, że wartość mieszkania wynosi 500 tys. zł. Maksymalna stawka notarialna za sporządzenie takiej umowy będzie wynosiła 1010 zł + 0,4%, czyli 3010 zł. Koszt taksy notarialnej nie jest jedyny.

  Zapłacimy również:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości nieruchomości,
  • opłatę sądową za wpis do księgi wieczystej – 350 zł (150 zł wpis dożywocia, 200 zł wpis własności),
  • taksę notarialną za wypisy – 6 zł + 23% VAT za każdą rozpoczętą stronę wypisu.
   • Koszty notarialne będą takie same również przy zniesieniu współwłasności, czy zakupie działki budowlanej. Taksa w tych wypadkach również będzie zależna od wartości transakcji.
   • Koszty notarialne darowizny nieruchomości są takie same jak przy zakupie mieszkania. Osoba, która zostanie obdarowana, musi również zapłacić podatek. Jego wysokość zależy od tego, do której grupy podatkowej zalicza się obdarowany.
   • W przypadku, gdy zdecydujesz się na umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, koszt notarialny zostanie rozbity na pół. Drugą część taksy notarialnej opłacisz podczas podpisywania umowy przenoszącej własność.

  Przeczytaj: Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny w 2024 roku

  Koszty notarialne – ile kosztuje taksa notarialna

  Chcesz wiedzieć ile kosztuje akt notarialny w 2024 r. Od zeszłego roku stawki za przygotowanie aktów notarialnych nie uległy zmianie. Warto wiedzieć, że maksymalne stawki notarialne określone są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Notariusz nie może zaproponować stawki większej niż ta, która została wskazana w Rozporządzeniu.

  Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania

  Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przygotowali tabelę, z której dowiesz się, na jakie koszty musisz się przygotować w związku z zakupem mieszkania.

  Umowa deweloperska – koszt przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym

  Cena mieszkania     PCC     Opłaty notarialne     Opłaty sądowe
  300 tys. zł     0 zł  
  • Taksa notarialna 1 970 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł
  500 tys. zł    0 zł    
  • Taksa notarialna 2 770 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł
  700 tys. zł    0 zł  
  •  Taksa notarialna 3 570 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł

  Umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego – zakup mieszkania na rynku wtórnym

  Cena mieszkania     PCC     Opłaty notarialne     Opł. sądowe
  300 tys. zł     6 tys. zł    
  • Taksa notarialna 1 970 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 144 zł netto
  200 zł
  500 tys. zł     10 tys. zł    
  • Taksa notarialna 2 770 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 144 zł netto    
  200 zł
  700 tys. zł     14 tys. zł    
  • Taksa notarialna 3 570 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 144 zł netto    
  200 zł

  Koszty notarialne, jakie poniesiemy przy umowie przedwstępnej

  Na początek zadajmy sobie pytanie, czy warto podpisywać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Co nam daje umowa przedwstępna? Jest to ważny dokument, w którym kupujący i sprzedający zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. W ten sposób obydwie strony zabezpieczają się na wypadek, gdyby jedna ze stron chciała wycofać się z transakcji. Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego najskuteczniej zabezpieczy interes jednej i drugiej strony. Dzięki temu można sądownie zobligować osobę do zawarcia umowy. Oczywiście, umowę przedwstępną można podpisać bez notariusza.

  Koszty notarialne przy umowie przedwstępnej

  Cena mieszkania     PCC    Opłaty notarialne     Opłaty sądowe
  300 tys. zł     0 zł    
  • Taksa notarialna 1 970 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł
  500 tys. zł     0 zł  
  • Taksa notarialna 2 770 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł
  700 tys. zł     0 zł    
  • Taksa notarialna 3 570 zł netto
  • Wniosek wieczystoksięgowy 200 zł netto
  • Wypisy ok. 120 zł netto    
  150 zł

  Koszty notarialne a ulga mieszkaniowa

  W tym roku pojawiła się możliwość rozliczenia ulgi mieszkaniowej, jeżeli w 2020 r. sprzedaliśmy lokal mieszkalny. W deklaracji mogliśmy rozliczyć następujące opłaty:

  • przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości,
  • udokumentowane koszty sprzedaży, czyli przykładowo koszty aktu notarialnego lub pośrednika w obrocie nieruchomościami,
  • dochód do opodatkowania,
  • dochód zwolniony z podatku.

  W jaki sposób obliczyć koszty notarialne za konkretną usługę?

  Może to być bardzo proste, jeżeli skorzystamy ze specjalnego narzędzia, które znajdziemy w Internecie. Jest to prosty kalkulator o przejrzystej formie. Wystarczy, że wpiszesz wartość nieruchomości oraz podasz rodzaj czynności prawnej. Korzystając z kalkulatora notarialnego możesz obliczyć na przykład wysokość taksy przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, umowy kupna-sprzedaży, ustanowieniu hipoteki, czy też darowizny.

  Z jakich innych usług notarialnych możemy skorzystać? Ile kosztują takie usługi?

  Koszty notarialne kojarzą nam się głównie z zakupem mieszkania lub domu. Jednak u notariusza załatwisz dużo więcej. Są to sprawy dotyczące spadku, czy wynajmu nieruchomości. Wymieńmy popularne usługi, z których możesz skorzystać u notariusza:

  • jedną z częstszych usług jest na pewno notarialne poświadczenie podpisu. Popularność usługi wynika z tego, że podpis poświadczony notarialnie jest niezbędny w wielu kwestiach prawnych, takich jak: konieczność spisania pełnomocnictwa, podpisania umowy zbycia przedsiębiorstwa oraz różnego rodzaju poświadczenia o charakterze majątkowym i niemajątkowym.
  • Klienci często podczas spisywania umowy sprzedaży samochodu potrzebują poświadczenia podpisu przez notariusza. Cena takiej usługi zależy od rodzaju dokumentu, ale nie wyniesie więcej niż 300 zł.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego