Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny na lokal usługowy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 27.09.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny na lokal usługowy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia! Kredyt hipoteczny na lokal usługowy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

    Kredyt hipoteczny na lokal usługowy

    Kredyt hipoteczny na lokal usługowy jest to produkt finansowy, z którego korzystają osoby prowadzące to działalność gospodarczą. Lokal usługowy jest przykładowo potrzebny, gdy prowadzisz salon kosmetyczny, sklep spożywczy lub odzieżowy. W tym artykule eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl odpowiedzą na wszystkie pytania związane z kredytem na lokal. Dowiesz się, jak przygotować się do kredytu, jakie warunki trzeba spełnić oraz w jakich okolicznościach bank może odmówić przyznania kredytu.

    Kredyt na lokal usługowo – handlowy - wprowadzenie

    Zacznijmy od tego, że produkty kredytowe dla klientów firmowych różnią się od kredytów dla klientów indywidualnych. Kredyt dla firm ma za zadanie pomóc w rozwoju firmy i jest przeznaczony na cele inwestycyjne. Warto dodać, że klienci prywatni mogą korzystać z bardzo szerokiej i elastycznej palety produktów kredytowych. Są to kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, kredyty ratalne, czy też chwilówki. W jakiej sytuacji są natomiast przedsiębiorcy? Czy również mogą starać się o kredyt na zakup lokalu? Czy każdy przedsiębiorca ma szanse na taki kredyt?

    Warunki kredytowania różnią się od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy też prowadzisz działalność gospodarczą. Bank oceni na pewno Twoją zdolność kredytową i zwrot z inwestycji. Opłacalność inwestycji oraz lokalizacja mają bardzo duże znaczenie dla banku.

    Warto wiedzieć, że lokal użytkowy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, jest to jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Przeznaczenie lokalu może mieć charakter handlowy (np. sklep odzieżowy), usługowy (np. salon kosmetyczny) lub biurowy.

    Rodzaje kredytów na lokal usługowy

    Jesteś przedsiębiorcą i marzysz o rozwoju własnej firmy. Do szczęścia brakuje Ci tylko własnego rodzaju. Co możesz zrobić? Czy jako właściciel firmy możesz liczyć na kredyt, którym sfinansujesz zakup lokalu? Możemy podpowiedzieć kilka rozwiązań. Możesz zaciągnąć kredyt na lokal użytkowy jako przedsiębiorca lub wnioskować o zwykły kredyt hipoteczny. Kiedy można starać się o kredyt hipoteczny? Jest to możliwe w sytuacji, gdy z pomocą kredytu hipotecznego chcesz kupić dom lub mieszkanie, ale jego część chcesz przeznaczyć na działalność usługową.

    Kredyt hipoteczny nie jest jedynym rozwiązaniem, ale ma swoje zalety. Kredyt hipoteczny będzie najtańszym źródłem finansowania, a jego spłata będzie rozłożona na wiele lat.

    Kolejna opcja to kredyt gotówkowy dla klientów indywidualnych. Środki z tego kredytu możesz przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą. Jako przedsiębiorca możesz rozwijać swoją firmę za pomocą kredytów inwestycyjnych.

    Czy można wziąć kredyt hipoteczny na lokal użytkowy?

    Zatrzymajmy się na chwilę przy kredycie hipotecznym. Zdarza się, że przedsiębiorca wnioskuje o kredyt hipoteczny w celu zakupu lokalu na prowadzenie działalności. Banki z chęcią udzielą Ci takiego kredytu, jeżeli z jego pomocą chcesz sfinansować zakup mieszkania lub domu i wydzielić z niego miejsce na lokal. Instytucje finansowe mają jednak swoje wymagania i wskażą Ci, jaka część powinna być przeznaczona na cele mieszkaniowe, a jaka na cele związane z prowadzeniem działalności. Część banków przyzna Ci kredyt hipoteczny, o ile część mieszkaniowa będzie stanowić co najmniej 70% powierzchni nieruchomości.

    Każdy bank prowadzi jednak swoją politykę i warunki mogą się różnić w zależności od banku. Niektóre banki będą bardziej elastyczne, a niektóre zaproponują twarde warunki, ponieważ będą chciały zabezpieczyć swoje interesy i zminimalizować ryzyko. Jako przykład wystarczy podać, że część kredytodawców przyzna kredyt hipoteczny na lokal usługowy, pod warunkiem, że będzie można go przerobić na część mieszkaniową. Jest to zabezpieczenie dla banku w sytuacji, gdy przestaniesz spłacać kredyt, a bank przejmie nieruchomość.

    Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

    Ranking kredytów hipotecznych

    Przykład reprezentatywny
    Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

    Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

    Kwota kredytu:
    Okres spłaty:
    lat

    Jaki kredyt na lokal użytkowy warto zaciągnąć?

    Nie ma no pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór kredytu będzie zależeć od Twojej indywidualnej sytuacji, jako przedsiębiorcy. Należy wziąć pod uwagę branżę, w której działasz, jakie masz dochody, ile lat jesteś na rynku i w jakiej lokalizacji działasz. Jeżeli chcesz wziąć kredyt na lokal usługowy bez części mieszkalnej, to warto rozważyć kredyt hipoteczny dla firm. Taki kredyt oferuje m.in. PKO BP oraz mBank. Jest to produkt innego rodzaju niż kredyt hipoteczny dla klientów indywidualnych. Kredyt hipoteczny dla firm nie z góry określonych parametrów jak oprocentowanie, marża banku, czy prowizja. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a warunki kredytowe zostaną ustalane po zapoznaniu się z sytuacją przedsiębiorcy.

    Kto może wnioskować o kredyt na lokal użytkowy?

    Nie każdy przedsiębiorca otrzyma kredyt na lokal. O taki kredyt możesz się starać, gdy masz dobrą zdolność kredytową oraz staż działalności. Banki zazwyczaj udzielają finansowania tym firmom, które działają na rynku co najmniej 12 miesięcy. Zdarza się, że bank będzie wymagał 24 miesięcy nieprzerwanej działalności.

    Zdolność kredytowa jest bardzo ważna. Bank wylicza ją, biorąc pod uwagę m.in. obroty przedsiębiorstwa oraz stałe wydatki. Bank będzie również wymagał od klienta spełnienia wszystkich warunków formalnych, dotyczących m.in. dokumentacji.

    Wniosek o kredyt na lokal użytkowy – jakie informacje będą potrzebne?

    Warto wiedzieć, że wniosek o kredyt na lokal użytkowy jest zupełnie inny od wniosku o kredyt hipoteczny dla osoby fizycznej. Podstawowa różnica to rodzaj i liczba załączników. Dokumentacja będzie zależeć od formy prawnej przedsiębiorstwa i od sposobu rozliczania się z fiskusem. Co zatem powinno znaleźć się we wniosku? Podpowiadamy:

    • Informacje o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Jest to na przykład wykaz obrotów za ostatnie 12 miesięcy. Jako przedsiębiorca musisz udokumentować przychody firmy, dlatego niezbędne będzie okazanie wyciągu z ksiąg rozliczeniowych przedsiębiorstwa.
    • Jeżeli działasz i rozliczasz się na podstawie uproszczonej księgowości, to będziesz musiał załączyć deklarację podatkową za zakończony rok oraz podsumowanie KPiR.
    • Kiedy chcesz kupić lokal usługowo – handlowy, który ma generować zyski dla firmy, to wtedy bank zażąda biznesplanu. Dobry przykład to zakup lokalu użytkowego w celu wynajmu. Analitycy bankowi rzetelnie ocenią Twój biznesplan i opłacalność inwestycji. Jeżeli okaże się, że Twoje przedsięwzięcie jest nierealne lub nieopłacalne, to bank może odmówić przyznania kredytu.

    Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

    Kredyt na lokal użytkowy dla osoby fizycznej

    O kredyt na zakup lokalu użytkowego starają się głównie przedsiębiorcy. Jednak zdarza się, że o kredyt na zakup lokalu starają się osoby fizyczne. Ich celem jest zakup lokalu i osiąganie dochodów z jego wynajmu. Jak zatem wygląda zakup lokalu użytkowego na kredyt przez osobę fizyczną? Bank podchodzi do takich inwestycji bardzo restrykcyjnie. Jako klient banku, który złożył wniosek o kredyt, musisz przedstawić swój pomysł na wykorzystanie lokalu. Może to być lokal handlowy, usługowy lub biurowy. Duże znaczenie ma również lokalizacja nieruchomości. Przede wszystkim dla Ciebie, ponieważ lokalizacja może być mniej lub bardziej atrakcyjna dla przyszłych najemców. Na podstawie lokalizacji bank określi oprocentowanie kredytu oraz wysokość wkładu własnego. Kiedy inwestycja jest bardziej ryzykowna, ponieważ lokal znajduje się w małym mieście, to bank może zażądać wkładu własnego nawet na poziomie 40% wartości nieruchomości. Bank oblicza rentowność inwestycji za pomocą wskaźnika ROI, czyli Return on Investment. Wskaźnik oblicza się, dzieląc prognozowany miesięczny przychód z najmu lokalu x12 przez wkład własny. Następnie wynik mnożymy razy 100%.

    Jakie są warunki kredytowania kredytu na lokal użytkowy?

    Kiedy jesteś przedsiębiorcą i starasz się o kredyt na zakup lokalu użytkowego, to musisz wiedzieć, że okres maksymalny okres kredytowania będzie znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Zazwyczaj możesz wnioskować o kredyt na 10 do 20 lat, chociaż niektóre instytucje bankowe oferują kredyty dla firm nawet na 25 lat. Marża i prowizja dla banku też są zazwyczaj wyższe niż przy standardowych hipotekach.

    Warto też wspomnieć o zabezpieczeniach wymaganych przy tego rodzaju zobowiązaniach. Oprócz hipoteki na nieruchomości może to być zastaw rejestrowy, weksel in blanco, cesja z polisy ubezpieczeniowej, oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz inne zabezpieczenia ustalone podczas indywidualnych rozmów. Wkład własny jest obowiązkowy i wynosi około 20% wartości nieruchomości, ale zdarza się, że potrzebny będzie wyższy wkład własny w przypadku bardziej ryzykownych inwestycji.

    Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku o kredyt na lokal użytkowy?

    Szczegółowy wykaz dokumentów otrzymasz w placówce bankowej. Będzie się on różnił w zależności od rodzaju działalności, sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbowym, czy też polityki banku. Jednak jest lista dokumentów, które będą potrzebne do każdego wniosku:

    1. Dokumenty firmowe i potwierdzające Twoją tożsamość:
      • dowód osobisty – w przypadku osoby fizycznej,
      • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub CEiDG w zależności od formy prowadzonej działalności,
      • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON
      • zaświadczenie o braku zaległości podatkowych wobec urzędu skarbowego i ZUS,
      • umowa spółki, statut, uchwała dotycząca możliwości zaciągnięcia zobowiązania.
    2. Dokumenty finansowe w zależności od formy podatkowej prowadzonej działalności:
      • zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu,
      • wyciąg z rachunku bankowego za wymagany przez bank okres – dla osoby fizycznej osiągającej dochody na podstawie umowy o pracę,
      • bilans, rachunek zysków i strat za poprzedni rok obrachunkowy, deklaracja podatkowa PIT lub CIT,
      • deklaracja VAT.
    3. Dokumenty związane z nieruchomością, które różnią się w zależności od tego, czy lokal kupujemy na rynku wtórnym, czy pierwotnym:
      • aktualny odpis z księgi wieczystej,
      • operat szacunkowy,
      • umowa przedwstępna,
      • dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do nieruchomości.

    W niektórych przypadkach konieczne będzie przygotowanie biznesplanu, który zostanie następnie oceniony przez analityków bankowych. Sprawdzą oni opłacalność i ryzyko wynikające z inwestycji.

    Dowiedz się więcej: LISTA DOKUMENTÓW do kredytu hipotecznego w 2024 roku

    Kredyt na lokal użytkowy – oprocentowanie a stopa zwrotu z nieruchomości

    Nie kupuj lokalu, jeżeli nie wiesz, czy Twoja inwestycja się opłaci. Rentowność inwestycji powinieneś ocenić w pierwszej kolejności. Sprawdź, czy kredyt hipoteczny jest dla Ciebie opłacalny i czy ma sens. Stopa zwrotu z inwestycji powinna być wyższa niż oprocentowanie kredytu. Krótko mówiąc, na swojej inwestycji powinieneś zarabiać. Jest bardzo prosty sposób na obliczenie stopy zwrotu inwestycji. Wystarczy, że podzielisz roczny dochód z najmu przez wartość nieruchomości. Otrzymany wynik pomnóż następnie przez 100. Inwestycja będzie opłacalna, jeżeli stopa zwrotu z nieruchomości będzie wyższa od oprocentowania kredytu. Dopiero wtedy możesz myśleć o kredycie na lokal. W sieci znajdziesz również kalkulatory, które służą do obliczania stopy zwrotu. Pamiętaj, żeby kwota wynajmu była realna i zbliżona do stawek rynkowych z danej okolicy.

    Jaki mogą być przyczyny odmowy przyznania kredytu na lokal użytkowy?

    Uzyskanie kredytu na lokal użytkowy wcale nie jest proste. Banki podchodzą do firm bardziej rygorystycznie niż do klientów indywidualnych. Najczęstsze przyczyny odmowy to:

    • niewystarczająca zdolność kredytowa, czyli Twoje przychody mogą być zbyt niskie.
    • Negatywna historia kredytowa, czyli zaległości w spłacie innych kredytów. Zaległości mogą zamknąć Ci drogę do kredytu hipotecznego, ponieważ bank uzna, że nie jesteś wiarygodny.
    • Brak historii kredytowej też zmniejsza Twoje szanse na kredyt, ponieważ bank nie wie, czy jesteś klientem godnym zaufania. Ma to szczególne znaczenie przy zobowiązaniach długoterminowych na wysokie kwoty.
    • Brak odpowiedniego stażu w prowadzeniu firmy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i starasz się o kredyt, to w zależności od banku musisz prowadzić działalność od co najmniej 12, 18 lub 24 miesięcy.
    • Bank negatywnie ocenia Twoją sytuację finansową. Oznacza to, że nie masz wystarczających dochodów lub Twoje zadłużenie jest zbyt wysokie. Twoja zdolność kredytowa jest niska i nie wystarczy na spłatę kolejnego zobowiązania. Dotyczy to firm, ale też klientów indywidualnych.
    • Zastrzeżenie dotyczące nieruchomości, czyli ryzyko związane z inwestycją, mała opłacalność, lokalizacja, która nie wygeneruje odpowiedniej stopy zwrotu.

    Kredyt na lokal wiąże się z dużym ryzykiem dla banku, dlatego wymagania instytucji finansowych są bardzo rygorystyczne. Bank musi mieć pewność, że spłacisz swoje zobowiązanie.

    Kredyt na lokal użytkowy – gdzie szukać ofert?

    Kredyt hipoteczny na lokal użytkowy to zazwyczaj drogie i długoterminowe zobowiązanie. Dlatego warto wybrać najkorzystniejszą ofertę. Najlepiej skorzystać z darmowej konsultacji u eksperta kredytowego, który jest profesjonalistą i zna się produktach finansowych dla przedsiębiorstw. Dzięki wiedzy i odpowiednim narzędziom ekspert finansowy znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Możesz również skorzystać z narzędzi dostępnych w Internecie. Są to porównywarki kredytów hipotecznych na lokal użytkowy, kalkulatory rat kredytu hipotecznego, dzięki którym dowiesz się jaką miesięczną ratę będziesz płacić, kalkulatory kredytów hipotecznych, które podpowiedzą Ci, ile będzie wynosić całkowita kwota do spłaty, RRSO, czy oprocentowanie. Dzięki tym narzędziom dowiesz się, który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy.

    Bezpłatne badanie zdolności kredytowej z ekspertem

    Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

    Skontaktuj się
    z ekspertem

    Jakie wymagania muszę spełnić , żeby banku przyznał mi kredyt na lokal użytkowy?

    Wymieńmy teraz najważniejsze wymagania banków, które musisz spełnić, gdy starasz się o kredyt hipoteczny:

    • Odpowiednia wysoka zdolność kredytowa, która obowiązuje w przypadku osób fizycznych i przedsiębiorców. Odpowiednia zdolność kredytowa powinna pozwolić na terminową spłatę rat kredytu.
    • Odpowiednio długi staż Twojego przedsiębiorstwa. Żaden bank nie udzieli Ci kredytu, jeżeli prowadzisz działalność krócej niż 12 miesięcy. Niektóre banki wymagają stażu, który wynosi 18 lub 24 miesiące.
    • Kolejny warunek to brak zaległości wobec urzędu skarbowego oraz ZUS.
    • W niektórych przypadkach będziesz musiał zaprezentować biznesplan, który przedstawi m.in. stopę zwrotu z inwestycji i sposób wykorzystania lokalu. Banki najchętniej udzielają kredytów wtedy, gdy biznes daje szansę na wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

    Część banków wprowadza ograniczenia kredytowe dla biznesu. Niektóre instytucje finansowe udzielają kredytu tylko tym podmiotom, które prowadzą pełną księgowość. Trudno jest również o kredyt na lokal, który jest położony w małej miejscowości. Banki uważają, że możliwość uzyskania wysokich dochodów jest wtedy dużo niższa.

    Które banki oferują kredyt na lokal usługowy?

    Kredyt hipoteczny na lokal usługowy dla klienta indywidualnego oferuje na przykład Alior Bank. Kredyt hipoteczny w Alior - Megahipoteka:

    • Środki, które otrzymasz w ramach kredytu, możesz przeznaczyć na cele mieszkaniowe, refinansowanie, konsolidację, a nawet cel komercyjny. Oznacza to, że możesz kupić lokal usługowy.
    • Jest to kredyt z okresowo stałą stopą procentową, która daje gwarancję, że przez 7 lat wysokość rat ani oprocentowanie nie zmienią się, nawet jeśli stopy procentowe będą rosły.
    • Maksymalny okres kredytowania to 35 lat.
    • Waluta kredytu jest uzależniona od waluty dochodów osiąganych przez kredytobiorcę. Może to być PLN lub EUR.
    • Marża kredytu od 1,7%.
    • RRSO wynosi 10,68%.
    • Wniosek możesz złożyć w oddziale banku.

    Kredyt hipoteczny na lokal użytkowy dla firm znajdziesz w mBanku. Jest to kredyt hipoteczny dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji:

    • Kredyt umożliwia inwestycje w nieruchomości.
    • Kwota kredytu hipotecznego wynosi do 80% wartości nieruchomości.
    • Maksymalny okres spłaty to 15 lat.
    • Możesz wybrać oprocentowanie zmienne lub stałe, ze stawką maksymalną.
    • Waluta kredytu jest dostosowana do możliwości spłat klienta.
    • Z oferty mogą skorzystać klienci, którzy prowadzą pełną księgowość.
    • Minimalny okres prowadzenia działalności to 18 miesięcy.
    • Konieczność posiadania wysokiej zdolności kredytowej.
    • Jako zabezpieczenie bank przyjmuje hipotekę na nieruchomości, cesję praw z polisy nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, weksel własny in blanco z deklaracją wekslową.

    Jakie są koszty kredytu na lokal?

    W przypadku oferty kredytowej dla klientów indywidualnych banki są zobowiązane do przedstawienia wszystkich kosztów związanych z kredytem oraz RRSO. Dzięki temu każdy klient może porównać kredyty między sobą i wybrać ten najlepszy. Może w tym pomóc ekspert kredytowy lub narzędzia internetowe, tj. kalkulatory kredytowe. W przypadku ofert kredytów dla przedsiębiorców, banki nie muszą prezentować wszystkich kosztów. Wynika to z tego, że oferta, którą przedstawi Ci bank, będzie zależeć od Twojej sytuacji finansowej i rodzaju inwestycji. Musisz się też liczyć z nieco wyższą marżą. Podstawowe koszty związane z kredytem hipotecznym na lokal komercyjny, to: • ewentualna opłata przygotowawcza, ale banki coraz rzadziej ją stosują,

    • prowizja z tytułu udzielenia finansowania,
    • oprocentowanie, na które składa się WIBOR plus marża banku,
    • koszty wymaganego ubezpieczenia,
    • koszty związane z przygotowaniem operatu szacunkowego, czyli wyceny lokalu.

    Pamiętaj, że ostateczna wysokość kosztów będzie zależeć od:

    • Twojej zdolności kredytowej,
    • wysokości kredytu,
    • okresu spłaty zobowiązania,
    • wysokości wkładu własnego.

    Kredyt na lokal użytkowy, co powinieneś wiedzieć?

    1. Wniosek o kredyt hipoteczny na lokal użytkowy może złożyć firma lub osoba fizyczna.
    2. Maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego dla firm na lokal użytkowy wynosi do 15 lub 20 lat.
    3. Jeżeli chcesz starać się o kredyt hipoteczny, to musisz mieć wysoką zdolność kredytową. Bank oceni również Twój biznesplan i stopę zwrotu z inwestycji, która powinna być wysoka i zapewnić zysk.
    4. Każda firma, która stara się o kredyt hipoteczny na lokal komercyjny, musi wykazać, że działa co najmniej od 12, 18 lub 24 miesięcy.
    5. Niewiele banków ma w swoim portfolio ofertę kredytową, której celem jest sfinansowania lokalu użytkowego. 6. Jeżeli bank nisko oceni Twoja zdolność kredytową i dojdzie do wniosku, że inwestycja jest nieopłacalna, to odmówi Ci przyznania kredytu.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania

    Czy mogę zaciągnąć kredyt hipoteczny na lokal użytkowy?

    Jak najbardziej, musisz tylko znaleźć bank, który oferuje kredyt hipoteczny z wykorzystaniem na różne cele. Taka oferta jest skierowana zazwyczaj do klientów indywidualnych. Mają oni możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe oraz na dowolny cel komercyjny. Oznacza to, że część kredytu możesz przeznaczyć na lokal użytkowy.

    Czy firma może zaciągnąć kredyt na lokal użytkowy?

    Jest to możliwe. Dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców jest to, że na rynku znajdziemy niewiele ofert kredytów hipotecznych z przeznaczeniem na lokal komercyjny. Zakup lokalu można sfinansować natomiast z pomocą kredytu inwestycyjnego.

    Czy wymagane jest ubezpieczenie kredytu na lokal użytkowy?

    Wszystko zależy od podejścia banku. Każdy bank ustala rodzaj zabezpieczeń, w tym ubezpieczenia spłaty kredytu. Klienci indywidualni, którzy wykupią polecane ubezpieczenia, mogą liczyć na niższą marżę lub prowizję. Każdy bank na pewno będzie wymagał zakupu ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych z cesją na rzecz banku.

    Ile wynosi wkład własny przy kredycie na lokal usługowy?

    Klient indywidualny, który stara się o kredyt hipoteczny, musi mieć wkład własny na poziomie co najmniej 20% wartości nieruchomości. Część banków udziela kredytów z wyższym wkładem własnym. Wysoki wkład własny ma swoje zalety i pozwala negocjować lepsze warunki kredytu.

    Przeczytaj: Minimalny wkład własny – ważne zmiany!

    Czy mogę przekształcić lokal użytkowy na mieszkalny?

    Jak najbardziej możesz przekształcić lokal użytkowy na pomieszczenie mieszkalne. Szczegółową procedurę zmiany użytkowania obiektu lub jego części znajdziesz w art. 71 ustawy Prawo budowlane.

    Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

    Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego