Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas.
Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Dodano: 10.08.2023    |    Zaktualizowano: 09.05.2024

Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?	Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  Na rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% wielu kredytobiorców czekało z dużymi nadziejami. Wnioski o kredyt z dopłatami rządowymi można składać już od 3 lipca 2023 r. Część banków już bierze udział w projekcie i ma w swojej ofercie Bezpieczny Kredyt 2%.

  BNP Paribas nie oferuje jeszcze tego kredytu, jednak należy się spodziewać, że niebawem do tego dojdzie. Dlatego warto sprawdzić już dziś, jak może wyglądać procedura ubiegania się o Bezpieczny kredyt 2%. Nasi eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl sprawdzili również, ile zaoszczędzisz, jeżeli zdecydujesz się na kredyt z dopłatami. Nasze analizy przygotowaliśmy na podstawie standardowej oferty kredytów hipotecznych w BNP Paribas.

  Bezpieczny Kredyt 2%

  Na początku przypomnijmy, czym jest Bezpieczny Kredyt 2%. Bezpieczny Kredyt 2% jest to jeden z elementów rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”. Drugim filarem programu jest Konto Mieszkaniowe. Rządowy projekt zapowiedziano już w tamtym roku i od samego początku budził duże emocje. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z programu, nie dziwi fakt, że wiele osób czekało ze złożeniem wniosku o kredyt na jego start.

  Bezpieczny Kredyt 2% to oferta, która jest skierowana do młodych osób. Program ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkaniowe Polaków i ułatwić zakup pierwszego mieszkania. Dzięki Kredytowi Bezpiecznemu zakup mieszkania ma być o wiele łatwiejszy. Wynika to z preferencyjnych warunków kredytowania. Przez pierwsze 10 lat spłacania kredytu państwo będzie dopłacać do rat kapitałowo – odsetkowych. Dzięki niższym ratom dużo więcej Polaków będzie stać na mieszkanie i spłatę rat. O Bezpieczny Kredyt 2% można wnioskować w bankach komercyjnych, które przystąpią do programu.

  Warunki przystąpienia do programu Pierwsze Mieszkanie

  Wniosek O Bezpieczny Kredyt 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie mogą złożyć tylko te osoby, które spełniające warunki określone w ustawie. Są to osoby: • w wieku do 45 lat – w przypadku małżeństw, wystarczy, że kryterium wieku spełni tylko jedna osoba,

  • które do czasu złożenia wniosku nie miały żadnej nieruchomości mieszkalnej na własność,
  • które nie są stroną innego kredytu hipotecznego.

  Do programu mogą przystąpić zarówno single, jak i małżeństwa. O kredyt mogą starać się również pary, które żyją w nieformalnym związku. Muszą być jednak rodzicami przynajmniej jednego wspólnego dziecka.

  Jakie są inne zasady programu? Wymieńmy te najważniejsze:

  • Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństwa lub gospodarstwa domowego z minimum 1 dzieckiem,
  • Środki z kredytu mogą być przeznaczone na zakup lub budowę pierwszej nieruchomości mieszkalnej,
  • Minimalny okres spłaty wynosi 15 lat,
  • Maksymalna kwota wkładu własnego wynosi 200 tys. zł,
  • Wniosek mogą złożyć osoby, które nie mają wkładu własnego, jest on wtedy obejmowany gwarancją BGK, tak jak w programie Mieszkanie bez wkładu własnego,
  • przez pierwsze 10 lat oprocentowanie kredytu jest stałe, a kredyt spłacamy w ratach malejących.

  Państwo gwarantuje dopłaty do rat kapitałowo-odsetkowych wyłącznie przez pierwsze 10 lat. Kredytobiorca płaci zatem raty, których oprocentowanie wynosi 2% plus marża banku. Dzięki temu raty są dużo niższe. Oszczędności na ratach możesz wyliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów, które znajdziesz w sieci. Możesz poprosić o symulację rat kredytu również swojego doradcę kredytowego.

  Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas – jakie są deklaracje banku?

  W momencie startu programu Pierwsze Mieszkanie, czyli 3 lipca 2023 r. ofertę Bezpiecznego kredytu 2% przygotowało tylko kilka banków m.in. PKO BP, Pekao i VeloBank. Według BGK przystąpienie do programu zadeklarowało jednak w sumie 12 instytucji. Na razie nie ma wśród nich banku BNP Paribas, który na razie w tej kwestii nie podjął ostatecznej decyzji.

  Choć trudno dzisiaj przewidzieć, czy Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas będzie w ogóle dostępny, warto sprawdzić, na jakich warunkach mógłby być udzielany. Wiele banków oferuje bowiem kredyty w ramach rządowych programów na podobnych zasadach co swoje standardowe kredyty hipoteczne, z uwzględnieniem oczywiście warunków samych programów.

  Kredyt hipoteczny w BNP Paribas – koszt kredytu, oprocentowanie i prowizja

  Bank BNP Paribas od stycznia tego roku oferuje w ramach standardowej oferty wyłącznie kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi od 7,10% do 8,86% w zależności od tego, który wariant oferty wybierzemy. Stałe oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 5 lat lub przez 10 lat. Następnie dochodzi do jego zmiany na oprocentowanie zmienne, które jest sumą wskaźnika referencyjnego i marży banku.

  Pozostałe parametry kredytu hipotecznego w BNP Paribas są następujące:

  • minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł dla klientów banku, którzy mają konto w BNP Paribas lub 150 tys. zł dla pozostałych osób,
  • maksymalny okres kredytowania – 30 lat,
  • minimalny wkład własny – 20%,
  • prowizja za udzielenie kredytu – 2%, jednak przy nabyciu innych produktów banku prowizja spada do 0%.

  Ile zaoszczędzisz, jeżeli zdecydujesz się na Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas?

  Jesteśmy w stanie dość precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż Kredyt Bezpieczny 2% nie jest jeszcze dostępny w BNP Paribas, to jego ogólne warunki są powszechnie znane. Zostały one bardzo precyzyjnie opisane w ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Dzięki temu możemy oszacować raty kredytu oraz jego koszty. Korzystając z kalkulatora BNP Paribas, przygotowaliśmy symulację rat standardowego kredytu hipotecznego. Kalkulator znajdziemy na stronie internetowej banku.

  Założenia:

  • kupujemy mieszkanie o wartości 600 000 zł,
  • nasz wkład własny wynosi 120 000 zł, czyli 20%,
  • kwota kredytu to 480 000 zł,
  • okres spłaty to 30 lat.
    Bezpieczny kredyt 2%     Standardowy kredyt hipoteczny BNP Paribas
  Kwota kredytu     480 000 zł     480 000 zł
  Okres kredytowania     30 lat     30 lat
  Oprocentowanie     Stałe 2% plus marża     Stałe 8,86%
  Prowizja     0%    0%
  Rodzaj raty   Malejąca     Równa
  Wysokość 1. miesięcznej raty   2 428 zł     3 290 zł

  Zakładając, że BNP Paribas wprowadzi niebawem do swojej oferty Bezpieczny Kredyt 2%, to decydując się na taki rozwiązanie, zaoszczędzimy możemy zatem oszczędzić już na pierwszej racie 862 zł. Pamiętajmy jednak, że są to wyliczenia orientacyjne, a ostateczna oferta może się od nich różnić. Banki mogą proponować bowiem większe lub mniejsze prowizje i inne opłaty za udzielenie kredytu hipotecznego.

  Kto nie powinien składać wniosku o Bezpieczny kredyt 2% w BNP Paribas?

  Banki, które obecnie udzielają Kredytu Bezpiecznego 2%, robią to na podobnych zasadach co w przypadku oferty standardowej. Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że tak samo postąpi BNP Paribas. Oznacza to, że w przypadku niektórych klientów Kredyt Bezpieczny 2% nie będzie korzystną opcją, ponieważ:

  • Bank nie akceptuje operatów szacunkowych dostarczanych przez klientów. BNP Paribas zleca je we własnym zakresie, a kosztem obarcza kredytobiorcę. Opłata za wycenę mieszkania lub działki wynosi 450 zł, a za wycenę domu 750 zł.
  • Maksymalny okres kredytowania 30 lat. Niektóre banki, które oferują kredyty hipoteczne nawet na 35 lat.
  • Bank akceptuje wkład własny tylko w gotówce. Nie można wnieść wkładu własnego w postaci innej nieruchomości. Wyjątkiem jest kredyt na budowę domu, gdzie wkładem własnym może być działka budowlana.

  Decydując się na kredyt hipoteczny w BNP Paribas, należy uwzględnić fakt, że większość formalności musimy załatwić w placówce.

  Czy warto wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w banku BNP Paribas?

  Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Z jednej strony BNP Paribas nie przystąpił jeszcze do programu, ale z drugiej strony znamy najważniejsze warunki Kredytu Bezpiecznego i możemy stwierdzić, że jest on w większości przypadków korzystny. O atrakcyjności oferty przesądzą jednak szczegółowe warunki, które zaproponuje bank.

  Warto wiedzieć, że standardowy kredyt hipoteczny w BNP Paribas jest bardzo korzystny dla klientów, ponieważ daje możliwość obniżenia kosztów kredytu. Jeżeli zdecydujemy się na inne produkty banku, to możemy liczyć na niższą marżę lub prowizję. Bank honoruje również różne źródła dochodów.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Skorzystaj z dopłat w ramach rządowego programu. Możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem kredytowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego