Chcesz zaciągnąć kredyt? Nie wiesz, czy Twoje obecne możliwości finansowe pozwolą na zrealizowanie planów? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta.
Porównujemy oferty 13 banków
Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.
Szanujemy i rozumiemy zróżnicowane potrzeby naszych klientów. Z nami poczujesz się bezpiecznie.
Nie pobieramy żadnych opłat czy prowizji. To banki płacą nam za pomoc w obsłudze Klienta.
Porównując oferty banków z ekspertem, możesz zaoszczędzić kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.
Gdy będziesz chciał wydłużyć lub skrócić okres spłaty, skonsolidować kredyty, czy też przenieść kredyt do innego banku w celu obniżenia kosztów. Ekspert będzie do Twojej dyspozycji.
Łączny miesięczny dochód netto:
Osoby w gospodarstwie domowym:
Suma zobowiązań kredytowych:
Twoje dochody są zbyt niskie aby osiągnąć zdolność kredytową
Powyższe wyliczenie jest symulacją opartą o informacje przekazane przez Klienta i ma charakter jedynie poglądowy. Ocena zdolności kredytowej wykonywana jest wyłącznie przez bank, na podstawie przedłożonych dokumentów i informacji niezbędnych do jej dokonania. Symulacja nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych we Wrocławiu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.
Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.
Dzielimy się doświadczeniem, rozmawiamy o tym, jak postrzegamy rynek finansowy w życiu współczesnych ludzi oraz tłumaczymy w sposób przystępny, najważniejsze zmiany.
Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.
Porównywarka kredytów - poznaj ranking kredytów, przygotowany przez ekspertów!
Wybierz kalkulator:
Czy wiesz, że różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić nawet 300 tys. zł? Porównaj swoją zdolność w 13 bankach.
Składasz wniosek o kredyt w banku i od tej pory czekasz na odpowiedź, czy otrzymasz kredyt, czy też nie. Wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej. Zanim bank podejmie ostateczną decyzję, dokładnie sprawdzi, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Jest to podstawowy parametr, na podstawie którego banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu lub odrzuceniu Twojego wniosku. Na zdolność kredytową składa się wiele elementów. Zdolność kredytowa to kluczowy parametr, który w największym stopniu decyduje o tym, czy dostaniesz kredyt, czy też bank odrzuci Twój wniosek.
Dobra wiadomość jest taka, że masz dość spory wpływ na to, jaka ostatecznie będzie Twoja zdolność kredytowa. Zanim złożysz wniosek o kredyt, masz szansę na poprawienie swojej zdolności i wyeliminowanie czynników, które mogą na nią negatywnie wpływać. Sprawdź, jaka jest Twoja zdolność kredytowa z ekspertem kredytowym z kredytwroclaw.pl. Ekspert kredytowy podpowie Ci, w jaki sposób poprawić zdolność kredytową. Dowiesz się, jak zwiększyć ten istotny z punktu widzenia banku parametr, tak żeby otrzymać kwotę kredytu, na której Ci zależy.
Warto być świadomym klientem. Zanim przystąpisz do składania wniosku o kredyt, zapoznaj się z definicją zdolności kredytowej. Możesz się spotkać z wieloma objaśnieniami tego terminu, zatem postaramy się wyjaśnić jak najprościej, co to jest zdolność kredytowa. Jest to prawdopodobieństwo, z jakim kredytobiorca będzie spłacał swoje zobowiązania kredytowe w ustalonym terminie. Zdolność kredytowa to główny element, który banki biorą pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu. Nie ma znaczenia, czy jest to kredyt gotówkowy, czy też kredyt hipoteczny. Zasada jest ta sama, jedynie wymogi, mogą być mniejsze lub większe.
Zdolność kredytowa można również określić w inny sposób, a mianowicie, jako maksymalną kwotę kredytu, którą możesz otrzymać w danym banku. Można uznać, że takie podejście do zdolności kredytowej, to duże uproszczenie, ale pokazuje, jak duży wpływ ma na uzyskanie kredytu. Szczególnie istotne jest to przy kredycie hipotecznym, który jest udzielany zazwyczaj na bardzo wysokie kwoty i na wiele lat.
Wiesz już, co dokładnie wpływa na zdolność kredytową. W jakim jednak zakresie każdy z tych czynników może zaważyć na otrzymanej decyzji kredytowej?
Wysokość dochodów to bardzo istotny czynnik, który ma niebagatelny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Ale uwaga! Twoje dochody są analizowane w zestawieniu z Twoimi wydatkami. Większe szanse na otrzymanie kredytu ma klient, który ma niższe dochody, ale też niższe wydatki. Można mieć bardzo wysokie dochody, ale też np. duże wydatki, koszty utrzymania, czy też kredyty do spłaty. Co z tego, że masz wysokie dochody, ale wszystko wydajesz i nie masz żadnych oszczędności?
Tak samo jak wysokość Twojego wynagrodzenia, bardzo ważna jest regularność Twoich dochodów. Jeżeli przykładowo otrzymujesz wynagrodzenie regularnie co miesiąc, dla banku taka sytuacja oznacza, że będziesz na czas opłacał swoją comiesięczną ratę. Nie ma ryzyka, że nagle nie będziesz miał środków do spłaty swojego zobowiązania. Dlatego o wiele milej widziani są klienci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dzięki regularności dochodów są lepiej oceniani niż np. przedsiębiorcy, którzy mogą osiągać wyższe dochody, ale nieregularnie. Przeczytaj również: Umowa na czas określony, a kredyt hipoteczny
Banki wciąż niechętnie patrzą na umowy cywilnoprawne, chociaż należy przyznać, że jest coraz więcej kredytodawców, którzy są otwarci na różne sposoby osiągania dochodów. Na pewno łatwiej otrzymać kredyt gotówkowy niż hipoteczny, gdy pracujesz np. na umowę zlecenie. Im wyższy i im dłuższy kredyt, tym ostrzejsze wymogi ze strony banku.
Podczas badania zdolności kredytowej, banki oceniają stan cywilny klienta oraz liczbę osób, które są na jego utrzymaniu. Chcąc poprawić swój scoring, możesz wziąć kredyt ze współmałżonkiem, który ma swoje dochody. Im więcej osób na utrzymaniu, tym niższa zdolność kredytowa, ponieważ masz do dyspozycji niższą kwotę co miesiąc.
Bardzo istotny czynnik. W zasadzie negatywna historia kredytowa przekreśla Twoje szanse na kredyt. To, jaką historię kredytową zbudujesz, ma bardzo duży wpływ na możliwość zaciągnięcia kredytu w przyszłości. Tutaj warto wspomnieć, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej, wcale nie jest atutem. Wydawać by się mogło, że brak jakichkolwiek kredytów w przeszłości będzie działał na Twoją korzyść. Banki jednak preferują klientów, którzy mają historię kredytową i zobowiązania, które były i są spłacane w terminie. Świadczy to o wiarygodności klienta.
Co możesz zatem zrobić, gdy nigdy wcześniej nie korzystałeś z kredytu? Zanim udasz się do banku po kredyt, na którym Ci głównie zależy, warto wziąć kredyt ratalny, np. tzw. kredyt 0% lub nisko oprocentowaną pożyczkę. Możesz również pomyśleć o karcie kredytowej, którą będziesz regularnie spłacał.
Status zawodowy dużo mówi o potencjalnym kliencie. Zdobyte wykształcenie, status zawodowy, zajmowana pozycja to ważne informacje, na podstawie których można założyć możliwość awansu, ale też ryzyko zwolnienia. Wykształcenie i pozycja zawodowa dają wyższe prawdopodobieństwo utrzymania pracy i rozwoju, a w razie zwolnienia szansę na nową pracę. W przypadku przedsiębiorców istotne jest to, jak długo prowadzą działalność gospodarczą. Firmy z dłuższym stażem mają lepsze widoki na przetrwanie, czy też na zyski na odpowiednim poziomie.
W zależności od rodzaju i wysokości kredytu bank inaczej podejdzie do oceny Twojej zdolności kredytowej. Na pewno zostaniesz lepiej oceniony, starając się o niski kredyt gotówkowy niż o kredyt hipoteczny, zakładając, że Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie. Oczywiste jest to, że bank o wiele chętniej przyzna Ci kredyt na niską kwotę niż wieloletni kredyt hipoteczny.
Trudno odpowiedzieć na pytanie, który z wymienionych elementów ma największy wpływ na naszą zdolność kredytową. Bank skrupulatnie ocenia każdy z parametrów po kolei i do każdego z nich dodaje lub odejmuje punkty.
Analitycy bankowi używają do badania zdolności kredytowej zaawansowanych narzędzi, które wymieniliśmy w akapicie powyżej. Jak zatem bank oblicza zdolność kredytową swoich kredytobiorców?
Bank pozyskuje informacje z dwóch źródeł – bezpośrednio od klienta i z Biura Informacji Kredytowej. BIK to kopalnia wiedzy o kredytobiorcach. Bank sprawdzi w bazie BIK, jak wysokie jest Twoje zadłużenie, ile masz kredytów i czy spłacasz raty w terminie.
Każdy bank ma swoje sposoby i algorytmy na obliczanie zdolności kredytowej swoich klientów. Bank niestety nie udzieli Ci informacji, jakie parametry są brane pod uwagę przez analityków bankowych. W takim wypadku warto popytać znajome osoby, które brały kredyt o ich doświadczenia. Możesz również poprosić o merytoryczne wsparcie eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl.
Sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej jest co najmniej kilkanaście. Postaramy się przedstawić Ci te, które mogą mieć największy wpływ na Twoją zdolność. Jednak na sam początek sugerujemy, żebyś przeanalizował swoje finanse pod kątem dochodów i wydatków. Do dochodów zalicz tylko te, które jesteś w stanie udokumentować.
Przez wydatki rozumiemy stałe koszty utrzymania i zobowiązania finansowe w postaci kredytów i pożyczek. Mogą się okazać zbyt wysokie w stosunku do dochodów. Zbyt niskie dochody lub zbyt wysokie wydatki obniżą Twoją zdolność kredytową. Przejdźmy do sposobów zwiększenia zdolności finansowej.
Starasz się o kredyt? Poproś o podwyżkę lub zmień pracę na lepiej płatną. Bank bierze pod uwagę zarobki z co najmniej 3 ostatnich miesięcy, więc złóż wniosek najwcześniej po 3 miesiącach od otrzymania wyższej pensji.
Banki oceniają nie tylko wysokość dochodów, ale również ich źródło. Preferowani są klienci pracujący na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony.
Sprawdź swoje zobowiązania w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dowiedz się, czy nie masz jakichś zaległości. Jeśli tak, spłać je jak najszybciej.
Spłać wszystkie swoje zobowiązania, zwłaszcza te, które mają opóźnienia w spłatach. Spłać chwilówki, karty kredytowe oraz inne zobowiązania w miarę możliwości. Im mniej zobowiązań, tym wyższa zdolność kredytowa.
Konsolidacja kilku kredytów w jeden to dobre rozwiązanie. Dzięki temu będziesz płacił niższą ratę, co automatycznie zwiększy Twoją zdolność kredytową.
Jest to ważne, gdy ubiegasz się o kredyt w banku, w którym masz konto. Zadbaj, by Twoje wynagrodzenie wpływało na konto regularnie. Nie dopuszczaj do przekroczenia debetu.
Kiedy płacisz wysoki czynsz za wynajem mieszkania, pomyśl np. o zamianie na tańsze mieszkanie. Nie bierz drogiego samochodu w leasing, jeśli myślisz o kredycie. Postaraj się zredukować koszty w miarę swoich możliwości.
Przy niskiej zdolności finansowej warto pomyśleć o mniejszym kredycie lub wydłużeniu terminu spłaty. Wiąże się z mniejszymi ratami i większą szansą na otrzymanie pozytywnej opinii ze strony banku.
Przed złożeniem wniosku porównaj aktualne oferty banków i wybierz tę najtańszą. Pomoże Ci w tym ekspert kredytowy z kredytwroclaw.pl. Jeśli wybierzesz tani kredyt z niską ratą, Twoja zdolność kredytowa będzie wyższa.
Banki często proponują obniżenie prowizji lub marży w zamian za skorzystanie z innych produktów należących do ich oferty. Rozważ taką opcję, jeśli przełoży się to na niższe koszty finansowania i wyższą zdolność kredytową.
Mam nadzieję, że przybliżyliśmy temat badania zdolności kredytowej. Zachęcamy również do kontaktu z ekspertami kredytowymi z www.kredytwroclaw.pl
Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego
Oceń nas!