Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt samochodowy
– bezpłatna pomoc ekspertów!

Kredyt samochodowy to elastyczny i atrakcyjny produkt. Z kredytu samochodowego może skorzystać zarówno osoba fizyczna, jak i dowolna firma. Pojazd, który nabędziesz, może być nowy lub używany.

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyt samochodowy Kredyt samochodowy

Porównujemy oferty 13 banków

mBank PKO Bank Polski BNP Paribas Bank Polska S.A. ING Bank Śląski

Ekspert kredytowy online

Sprawdź zdolność, porównaj oferty i zapewnij sobie najtańszy kredyt.

Skontaktuj
z się ekspertem

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie samochodowym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt samochodowy. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu samochodowego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Wrocław
Dowiedz się więcej

Porównanie ofert kredytu gotówkowego w najpopularniejszych bankach

Szukasz kredytu gotówkowego? Oszczędź wybierając najtańszy - sprawdź porównanie.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millennium
Kwota kredytu:
10 000 250 000
Okres spłaty:
1 10
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów gotówkowych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt samochodowy

kredytWroclaw.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych we Wrocławiu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Zobacz, opinie na nasz temat!

Wypowiedzi w mediach

Dzielimy się doświadczeniem, rozmawiamy o tym, jak postrzegamy rynek finansowy w życiu współczesnych ludzi oraz tłumaczymy w sposób przystępny, najważniejsze zmiany.

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy (+48) 571 394 901

Kredyt samochodowy w 2022 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Kredyt samochodowy Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy

Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w wyborze kredytu samochodowego dopasowanego do Twoich potrzeb.

Sprawdź szczegóły!

Czym są kredyty samochodowe?

Kredyt samochodowy jest kredytem, który jest udzielany przez bank na konkretny cel. Jest zobowiązaniem celowym, a środki z kredytu samochodowego mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na cel określony w umowie. W przypadku kredytu samochodowego takim celem może być zakup samochodu, ale też przyczepa, kamper, motocykl, skuter, quad, traktor czy nawet maszyna budowlana. Kredyt samochodowy to elastyczny i atrakcyjny produkt. Z kredytu samochodowego może skorzystać zarówno osoba fizyczna, jak i dowolna firma. Pojazd, który nabędziesz, może być nowy lub używany. Gdzie natomiast można się o taki kredyt starać? Wniosek o kredyt samochodowy możesz złożyć bezpośrednio w banku, ale również w autoryzowanym salonie samochodowym. Często zdarza się, że kredyt samochodowy, który weźmiesz u dealera, jest tańszy niż w banku. Przy okazji możliwa jest również negocjacja ceny samochodu. W wyborze najlepszej oferty może Ci pomóc ekspert kredytowy z kredytwroclaw.pl.

Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem samochodowym, wybierz taki rodzaj kredytu, który będzie dostosowany do Twojej sytuacji finansowej i możliwości. Instytucje finansowe oferują kilka rodzajów kredytów samochodowych i dzięki temu możesz wybrać formę finansowania, która jest dla Ciebie odpowiednia. 

Zacznijmy od opisu standardowego kredytu samochodowego, którego mechanizm jest bardzo podobny do kredytu gotówkowego. Na podstawie harmonogramu, który jest załącznikiem do umowy, spłacasz co miesiąc ratę kapitałowo-odsetkową. Okres spłaty i liczba rat jest określona w umowie kredytowej. Przeczytaj: Harmonogram spłaty kredytu – najważniejsze informacje

W przypadku innego rodzaju kredytu samochodowego jesteś zobowiązany do posiadania własnego wkładu pieniężnego. Powinny one wynosić 50% lub 60% wartości samochodu, który planujesz nabyć. Decydując się na taki rodzaj kredytu, płacisz tylko jedną ratę po upływie określonego czasu. Może to być na przykład rok. Kredyt ma formułę 50/50 lub 60/40, a jego dużą zaletą jest brak oprocentowania. Dzięki temu kredyt samochodowy jest dość tani. 

Kolejny kredyt samochodowy to tzw. kredyt balonowy. W przypadku tego kredytu dokonujesz regularnych wpłat, których suma wynosi 80% wartości samochodu. Ostatnia rata, zwana ratą balonową jest równa pozostałej wartości kredytu, czyli wynosi 20% wartości pojazdu.

Porady kredytowe - o kredytach piszemy prosto

Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego

Co wpływa na koszty kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy, podobnie do innych kredytów udzielanych przez banki wiąże się z określonymi kosztami. Każda instytucja finansowa chce bowiem zarobić na udzielaniu wsparcia finansowego. Klienci zazwyczaj utożsamiają koszty kredytu z oprocentowaniem. Jednak koszty to nie tylko oprocentowanie. O wysokości wszystkich kosztów mówi nam w dużym przybliżeniu Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Celem RRSO jest odzwierciedlenie wszystkich kosztów związanych z kredytem samochodowym. Wymieńmy zatem wszystkie koszty kredytu samochodowego:

  1. Oprocentowanie. Na oprocentowanie wpływa stopa referencyjna, a jej wysokość zależy od wysokości stóp procentowych NBP oraz marża banku, czyli inaczej mówiąc zarobek banku. Na stopę referencyjną nie mamy wpływu, ponieważ jest ona odgórnie ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej, natomiast marża banku ustalana jest indywidualnie przez każdy bank i zależy od jego polityki kredytowej. Czasami banki przystają na negocjacje i obniżają marżę kredytu. Jest to również możliwe w przypadku, gdy skorzystamy z innych produktów banku, np. założymy konto. Warto pomyśleć o negocjacjach, ponieważ oprocentowanie ma największy wpływ na wysokość miesięcznej raty.
  2. Prowizja. Jedną z głównych opłat pobieranych przez banki w zamian za udzielenie kredytu. Wysokość prowizji uzależniona jest od kwoty kredytu i zazwyczaj wynosi kilka procent od wartości kredytu. Część banków oferuje prowizję 0% i może to być bardzo korzystna propozycja. Jednak opłaca się sprawdzić, czy taka prowizja nie przekłada się na wyższą marżę.
  3. Dodatkowe ubezpieczenia. Większość banków oczekuje od swoich klientów, wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. W ten sposób banki chcą minimalizować swoje ryzyko i zabezpieczać swój interes na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, które się mogą wydarzyć w okresie spłaty. W przypadku kredytu samochodowego dodatkowe ubezpieczenia dotyczą kredytobiorcy (wykupienie polisy na życie i dożycie, czy polisy na wypadek utraty pracy), a także samochodu. W zasadzie wykupienie polisy Autocasco oraz sporządzenie cesji z polisy na rzecz banku jest obowiązkowe w każdym przypadku. To, co możemy doradzić, to rozejrzenie się za swoim ubezpieczeniem, ponieważ to oferowane przez bank w imieniu Towarzystwa Ubezpieczeniowego, może się okazać drogie.
  4. Dodatkowe opłaty. Musimy się też liczyć z dodatkowymi opłatami, które są związane z wyceną samochodu, czy też przetwarzaniem dokumentów. Opłat musisz dokonać jeszcze przed wypłatą środków z kredytu. Dlatego bądź przygotowany finansowo, jeśli chcesz starać się kredyt samochodowy.

Większość wymienionych kosztów i opłat z wiązanych z kredytem samochodowym jest przedstawiona za pomocą RRSO, o którym to wskaźniku pisaliśmy wyżej. To na podstawie RRSO podejmuje się decyzje o wyborze kredytu. Im niższe RRSO, tym korzystniejszy kredyt. Jednak RRSO nie uwzględnia wszystkich kosztów kredytu, np. tych związanych z ubezpieczeniem. Oczywiście trudno wymagać od klientów, żeby przeprowadzali na własną rękę skomplikowane symulacje kredytowe i porównywali na tej podstawie oferty kredytów samochodowych. Nieoceniona będzie tutaj pomoc eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl, który bez wątpienia wskaże Ci najkorzystniejszy kredyt i zaprezentuje różnice między ofertami. Dzięki temu będziesz w stanie świadomie wybrać tani kredyt samochodowy. Nie zawsze z pozoru atrakcyjny kredyt samochodowy, okazuje się w ostatecznym rozrachunku korzystny.

Kredyt na samochód używany

Powinieneś wiedzieć, że banki na ogół nie finansują samochodów, które mają więcej niż 8 lat. Starsze auto to kiepskie zabezpieczenie dla banku. Nawet jeśli bank wyrazi zgodę na udzielenie kredytu na auto starsze niż 8 lat, może się to wiązać z wysokimi opłatami i koniecznością wykupu dodatkowego ubezpieczenia. Koszty kredytowania takiego samochodu mogą być wysokie. Alternatywą może być zwykły kredyt gotówkowy, którym sfinansujesz zakup samochodu. Koszt takiego kredytu może być w tym wypadku niższy, niż kredytu samochodowego. Dodatkowo procedura związana z kredytem gotówkowym jest szybsza, a formalności jest dużo mniej. Bez wątpienia jednak korzystniej jest skorzystać z kredytu samochodowego w przypadku pojazdu nowego i drogiego. Taki samochód jest atrakcyjnym i konkretnym zabezpieczeniem dla banku, a Ty możesz starać się o większe środki i negocjacje przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Kredyt z ratą balonową: szansa na atrakcyjne finansowanie nowych pojazdów

Jest to bardzo ciekawy produkt, którym powinieneś się zainteresować, gdy zależy Ci na niższych kosztach finansowania. Standardowy kredyt samochodowy polega na spłacie comiesięcznych rat kapitałowo – odsetkowych, a po spłacie całego kredytu, stajemy się właścicielami samochodu lub innego pojazdu. Kredyt balonowy ma zupełnie inny mechanizm. Przede wszystkim, żeby skorzystać z takiego kredytu, należy dysponować określonym przez bank wkładem własnym. Raty w przypadku kredytu z ratą balonową są stosunkowo niskie. Ostatnia rata nazywana jest ratą balonową i stanowi istotną część wartości kredytowanego pojazdu. Może to być nawet 50% wartości pojazdu.
Jednak najistotniejsze jest to, że kredytobiorca nie musi regulować tej raty. Może np. odsprzedać samochód dealerowi i pozyskać w ten sposób środki na kolejny kredyt z ratą balonową. Co w wypadku, gdy klient chce zatrzymać auto, ale nie ma środków na wysoką ratę balonową? Bank zaproponuje w takiej sytuacji rozłożenie raty balonowej na mniejsze, wygodne dla klienta raty. Może się to oczywiście wiązać z dość wysokimi kosztami. Kredyt z ratą balonową to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wymianie auta na nowszy model i uniknięcia większych kosztów z tym związanych.

Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt samochodowy?

Zapewne, jak większości klientów zależy Ci na jak najtańszym kredycie samochodowym. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Na początek sprawdź całkowite koszty kredytu i porównaj oferty, biorąc pod uwagę ten wskaźnik. Zwróć uwagę również na wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, terminy spłaty i rodzaj rat, a także koszty dodatkowe, jak ubezpieczenie, czy skutki braku spłaty kredytu. W uporządkowaniu tych informacji pomoże Ci ekspert kredytowy z kredytwroclaw.pl. Istotne jednak jest to, że o atrakcyjności oferty świadczy nie tylko oprocentowanie kredytu samochodowego. Przed podpisaniem umowy powinieneś dowiedzieć się, jakich zabezpieczeń zażąda bank i jakie ubezpieczenia będziesz musiał wykupić. Najczęściej jest to cesja zapisana w dowodzie rejestracyjnym oraz cesja praw do ewentualnego odszkodowania na bank, który udzielił kredytu. Na pewno musisz liczyć się z koniecznością nabycia polisy autocasco na cały okres kredytowania wybranego pojazdu. Dodatkowo zalecamy, żeby ustalić, w jaki sposób zostaną wypłacone środki z kredytu, czy wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa, jakie są jej warunki oraz prowizja za wcześniejszą spłatę.

Gdzie po najlepszy kredyt samochodowy?

Oferty banków ulegają zmianom, a na rynku co rusz pojawiają się nowe promocje. Co zrobić, żeby się nie pogubić w gąszczu ofert? Na sam początek możesz skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi, tj. kredyt samochodowy kalkulator czy kredyt samochodowy ranking. Są to w miarę proste w obsłudze narzędzia. Wystarczy wpisać kwotę kredytu i okres spłaty, a pojawią nam się oferty różnych instytucji finansowych, które możemy filtrować wg wybranych parametrów. Może to być np. RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa, która zawiera w sobie informacje o całkowitych kosztach kredytu. Możesz również pozycjonować oferty na podstawie oprocentowania kredytu.

Ważne!

Maksymalne oprocentowanie kredytu bankowego lub pożyczki nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, a także stawki 3,5%.

Dodatkowe ubezpieczenia wymagane przy kredycie na samochód

Ubezpieczenia wymagane przy kredycie samochodowym to szeroki temat. Zanim wybierzesz ofertę i podpiszesz umowę, dowiedz się, z jakich dodatkowych ubezpieczeń będziesz musiał skorzystać. Pojazd, który będziesz finansował kredytem samochodowym, jest podstawowym zabezpieczeniem kredytu. Dlatego obowiązkiem kredytobiorcy jest utrzymywanie samochodu w określonym stanie. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością wykupienia ubezpieczenia AC. Składki AC są dość wysokie, więc należy od razu włączyć je w koszty kredytu. Biorąc auto w leasing, musisz również liczyć się z wykupem ubezpieczenia, niezależnie czy bierzesz auto w leasing na firmę, czy korzystasz z leasingu konsumenckiego. Możesz oczywiście uniknąć tych wszystkich kosztów i zdecydować się na sfinansowanie zakupu auta z pomocą kredytu konsumenckiego. List ubezpieczeń przy kredycie samochodowym jest dość długa:

  • Polisa OC. Jest to obowiązkowa polisa dla każdego kierowcy, który korzysta z dróg publicznych. Polisa OC chroni nas przed odpowiedzialnością wobec innych osób i nie pokryje szkód, które są skutkiem np. spowodowania stłuczki, czy też wypadku.
  • Polisa Autocasco. Bardzo ważne ubezpieczenie z punktu widzenia kredytu samochodowego, ale również leasingu. Polisa AC jest dość kosztowna, ale jej niewątpliwą zaletą jest ochrona pojazdu, który jest zabezpieczeniem kredytu, przed utratą wartości w przypadku wystąpienia szkody. Jeżeli nie dysponujemy polisą AC, to wtedy sami jesteśmy zmuszeni pokrywać szkody powstałe w wyniku np. wypadku. Koszty naprawy samochodu są bardzo wysokie i niestety bardzo mocno mogą nadwyrężyć nasz budżet. Dlatego mimo wszystko wykupić polisę AC. Cesja z polisy AC na kredytodawcę to doskonałe zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla nas.
  • Ubezpieczenie GAP. Samochody bardzo szybko tracą na wartości. Można powiedzieć, że zaczynają tracić na wartości zaraz po wyjeździe z salonu, a po kilku latach takie auto jest warte nawet kilkadziesiąt procent mniej. Ryzyko jest takie, że nawet polisa Autocasco nie pokryje wszystkich wydatków związanych ze stłuczką, czy też wypadkiem. Możesz pomyśleć w takim wypadku o ubezpieczeniu GAP, które może okazać się dobrym rozwiązaniem. Użytkownik pojazdu może wtedy liczyć na wyrównanie do wartości fakturowej pojazdu. Jest to bardzo ważne zarówno w przypadku kredytu samochodowego, jak i leasingu.

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości związanych z ubezpieczeniem pojazdu. Jeśli myślisz o poważnym zabezpieczeniu pojazdu, to warto pomyśleć również o ubezpieczeniu NNW czy Assistance. Dobrze przygotowany pakiet ubezpieczeń, zabezpieczy Cię przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami.

Inne źródła finansowania kupna samochodu

Kredyt samochodowy to nie jedyna opcja finansowania zakupu samochodu. Jeżeli zniechęcają Cię formalności, które występują przy tzw. kredytach celowych, to możesz rozważyć skorzystanie z kredytu gotówkowego. Od razu jednak należy podkreślić, że kredyty gotówkowe są droższe niż kredyty samochodowe. Dlaczego tak się dzieje? Kredyty samochodowe są tańsze, ponieważ są to kredyty, które mają ustanowione zabezpieczenia. Rodzajem zabezpieczenia przy kredycie samochodowym jest zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, czy też cesja z polisy AC. Kredyt gotówkowy zazwyczaj nie ma tylu zabezpieczeń lub nie ma ich w ogóle, dlatego jest wyżej oprocentowany, ponieważ nie ma on tylu zabezpieczeń, co kredyt samochodowy. Zaletą kredytu gotówkowego jest jego dostępność. Kredyt samochodowy jest tańszy, ale wymaga wielu formalności, a bank, w którym bierzesz kredyt, jest współwłaścicielem pojazdu do czasu spłaty kredytu.

Zakup auta przy wsparciu kredytu gotówkowego

Wskazaliśmy Ci, jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego. Jednak może się zdarzyć, że w określonych przypadkach kredyt gotówkowy będzie jedyną lub najlepszą opcją sfinansowania zakupu samochodu. Na pewno konieczne będzie skorzystanie z kredytu samochodowego, gdy jesteś zainteresowany nabyciem starszego pojazdu. Kredyt samochodowy jest udzielany na zakup samochodu nie starszego niż 5-8 lat. Natomiast środki pozyskane z kredytu gotówkowego mogą być przeznaczone na dowolny cel i banku nie interesuje, na co je wydasz. Inna sytuacja to taka, gdy chcesz dokonać w aucie dowolnych modyfikacji lub myślisz o spersonalizowaniu pojazdu. W jednym i w drugi przypadku najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z kredytu gotówkowego. Bank przyznając kredyt samochodowy, prawdopodobnie nie wyrazi zgody na żadne zmiany w pojeździe. Decydując się na kredyt gotówkowy, nie będziesz musiał wykupywać kosztownej polisy AC i ustanawiać zabezpieczeń na rzecz banku.

Kredyt samochodowy dla firm czy leasing?

Jako przedsiębiorca możesz starać się o różne formy finansowania. Możesz wnioskować o kredyt samochodowy dla firm, kredyt obrotowy, inwestycyjny, leasing, czy też skorzystać z wynajmu. Kredyt samochodowy dla przedsiębiorców jest oferowany przez nieliczne banki. Mały wybór ofert powoduje, że właściciele firm szukają dla siebie innych rozwiązań. Najpopularniejszy wśród przedsiębiorców jest leasing. Łączy on dzierżawę z kredytem. Popularność leasingu wynika głównie z większych korzyści podatkowych, niż w przypadku kredytu. Dla niektórych klientów firmowych wadą może być konieczność posiadania wkładu własnego. Dla nowych firm, które dopiero zaczynają, może to być duża przeszkoda. Niewielu przedsiębiorców na początku swojej drogi dysponuje dodatkową gotówką.

Leasing konsumencki: leasing nie tylko dla firm

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, a oferta staje się coraz bardziej elastyczna. Podobnie jest w przypadku leasingu operacyjnego, który początkowo był przeznaczony dla przedsiębiorców, ale z biegiem czasu zaczęto go oferować również osobom prywatnym. Różnica polega na tym, że osoba prywatna nie może skorzystać z udogodnień podatkowych związanych z leasingiem operacyjnym. Jednak coraz więcej klientów indywidualnych korzysta z opcji leasingowania samochodu. Główny powód to często niższe koszty niż w przypadku kredytu samochodowego, czy kredytu gotówkowego. Są też minusy takiego rozwiązania. Po pierwsze w dowodzie rejestracyjnym znajdą się dane leasingodawcy, a nie leasingobiorcy, co siłą rzeczy może wiązać się z różnego typu problemami formalnymi. Oprócz tego będziesz zobowiązany do wykupu dość kosztownej polisy AC i przeprowadzania okresowych przeglądów w autoryzowanych stacjach. Banki i firmy leasingowe mogą też nałożyć dodatkowe warunki i limity. Najczęściej jest to limit przejechanych kilometrów. Jeżeli przekroczysz określony w umowie limit kilometrów, będziesz musiał liczyć się z dodatkową opłatą. Możesz oczywiście zdecydować się na wykup takiego samochodu, ale opłata jest stosunkowo wysoka. Dlatego czasami warto zastanowić się nad wydzierżawieniem kolejnego samochodu.

Kolejny ciekawy produkt dostępny dla osób prywatnych to najem długoterminowy, który może okazać się ciekawą alternatywą. Formalnym właścicielem jest firma, a użytkownik jedynie dzierżawi pojazd. Do obowiązków użytkownika należy jedynie opłacanie miesięcznego abonamentu. Nie musi się natomiast przejmować kosztami napraw, wymiany opon czy nawet płatnościami z tytułu ubezpieczeń. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które lubią wymieniać samochody na nowsze modele.

Pożyczka na samochód: alternatywa dla kredytu na samochód

Potrzebujesz samochodu, a nie masz zdolności kredytowej? Rozejrzyj się za pożyczką w sektorze pozabankowym. Kredyt samochodowy bez BIK, czy kredyt samochodowy bez zaświadczeń jest możliwy. Dzięki ofertom od instytucji pozabankowych na sfinansowanie zakupu samochodu mogą sobie pozwolić osoby, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej lub zależy im na szybkim dostępie do gotówki bez zbędnych formalności. To, co możemy podpowiedzieć klientom korzystającym z tego typu ofert, to konieczność sprawdzenia RRSO, które w przypadku pożyczki pozabankowej może być bardzo wysokie. W ten sposób firmy pożyczkowe niwelują wysokie ryzyko. Analizując RRSO można trafić na lepsze i gorsze dla naszej kieszeni oferty. Bardzo ważne będzie również dokładne przestudiowanie umowy, żeby sprawdzić, czy nie kryją się w niej dodatkowe koszty lub niekorzystne dla nas zapisy.

Badanie zdolności kredytowej to konieczność

Podobnie, jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych, czy też kredytów hipotecznych, zanim bank wyrazi zgodę na udzielenie Ci kredytu samochodowego, to rzetelnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. 

Każda instytucja finansowa jest zobowiązana przepisami prawa do badania zdolności kredytowej swoich klientów. Produkt kredytowy nie ma tutaj znaczenia. Jeżeli starasz się o kredyt samochodowy, a bank udzieli Ci negatywnej odpowiedzi, możesz być pewien, że odpowiada za to brak zdolności kredytowej. Nie podchodź jednak do takie decyzji zbyt pesymistycznie. Potraktuj to jako motywację do uporządkowania swojej sytuacji finansowej, znalezienia lepiej płatnej pracy, spłatę innych zobowiązań. Nie warto brać na swoje barki kredytu samochodowego, jeśli być może nie będzie Cię stać na jego spłatę. Odmowna decyzja kredytowa tak naprawdę chroni również Twój interes, a nie tylko banku. 

Podejmij kroki, które zbudują Twoją wiarygodność finansową. Czasami wystarczy zmienić parametry kredytu lub zdecydować się na tańszy pojazd. 

Auto używane: kredyt gotówkowy czy przy pomocy kredytu samochodowego?

Chcemy jeszcze raz podjąć temat zakupu na kredyt samochodów używanych. Klienci, którzy decydują się na taki zakup, mają pod górkę. Banki niechętnie przyznają kredyt samochodowy na zakup auta używanego. Chodzi przede wszystkim o stan techniczny oraz o wiek pojazdu. Pod tym względem banki są bardzo restrykcyjne i z reguły nie kredytują samochodów starszych niż 5-10 lat. Chcesz kupić starsze auto? Opcją dla Ciebie będzie kredyt gotówkowy. Spójrzmy na ten temat również pod kątem kosztów. W większości przypadków kredyt samochodowy będzie tańszy niż kredyt gotówkowy, a jego oprocentowanie będzie niższe. Jednak kredyt samochodowy wiąże się z obowiązkiem wykupu dodatkowych ubezpieczeń, tj. ubezpieczenie AC, które jest po prostu drogie. Wiele banków wymaga id swoich klientów, żeby dokonywali okresowych przeglądów we wskazanych przez nich autoryzowanych stacjach. Bez wątpienia są takie sytuacje, kiedy korzystniej jest zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zbędnych formalności. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli staramy się o niewysokie kwoty. Dodatkowo oferta kredytów gotówkowych jest bogata i dostępna w każdym banku. Z pomocą eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl łatwo znajdziesz ofertę kredytu gotówkowego, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Jak zwiększyć zdolność kredytową przed zakupem auta?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie będziesz się starał o kredyt gotówkowy, czy samochodowy, Zanim zdecydujesz się na kredyt na samochód, należy dobrze się do całej procedury przygotować. Przede wszystkim zbuduj swoją zdolność i wiarygodność finansową.

  1. Budowanie zdolności kredytowej. To, co wzbudza zaufanie każdej instytucji finansowej to zobowiązania kredytowe spłacane w terminie. Nie brałeś nigdy kredytu? Skorzystaj chociażby z opcji kredytów ratalnych 0%. Spłacaj taki kredyt w terminie, a zbudujesz pozytywną historię kredytową. Jest to bardzo dobry sposób na zbudowanie zdolności kredytowej.
  2. Zmiana warunków spłaty. Przy badaniu zdolności kredytowej bank sprawdzi Twoje dochody i Twoje koszty. Najważniejsza informacja dla banku to środki, które masz do dyspozycji po opłaceniu wszystkich zobowiązań. Dzięki temu będzie wiadomo, czy stać Cię na spłatę comiesięcznych rat. Kiedy kredyt samochodowy weźmiesz na dłuższy okres, to co prawda koszty będą wyższe, ale rata będzie niższa. Obniżenie raty pozwoli Ci starać się o wyższy kredyt samochodowy lub wyższy kredyt gotówkowy.
  3. Raty równe. Klienci często decydują się na tzw. raty malejące. Kredyt z ratami malejącymi polega na tym, że na samym początku płaci się dużo wyższe raty, które z biegiem czasu maleją. Pozwala to na obniżenie kosztów kredytu. Jednak, żeby skorzystać z takiego rozwiązania, należy mieć dość wysoką zdolność kredytową. Standardowa opcja, czyli równe raty kapitałowo-odsetkowe, daje możliwość pozyskania wyższych środków przy takiej samej zdolności kredytowej niż w przypadku rat malejących. Wybierz raty równe, jeśli myślisz o wyższym kredycie.
  4. Sprawdzenie baz dłużników. Bank informacje o dłużnikach sprawdza w bazach BIK, BIG lub KRD. Zanim udzieli Ci kredytu, dokładnie sprawdzi Twoją historię kredytową. Jeśli spłacasz raty sumiennie i na czas, to jesteś dla banku wiarygodnym klientem. Natomiast każde opóźnienie świadczy niezbyt dobrze o Tobie, jako dłużniku. Warto sprawdzić historię BIK, zanim złoży się wniosek o kredyt. Oczywiście nie jest możliwe coś takiego, jak czyszczenie BIK, ale możesz wyjaśnić przedawnione lub nieprawdziwe informacje.
  5. Spłata innych zobowiązań. Na zdolność kredytową wpływają również Twoje inne zobowiązania kredytowe. Zaliczają się do nich pożyczki, kredyty, limity w koncie, czy też karty kredytowe. Jeśli chcesz zwiększyć zdolność kredytową, spłać swoje karty kredytowe i pozamykaj limity w koncie.

Kredyt na auto w 2022 roku - podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu masz już wiedzę, jak zaplanować zakup auta i skorzystać z kredytu samochodowego. Jak pisaliśmy na samym początku artykułu kredyt samochodowy, to kredyt celowy, który możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup wybranego pojazdu.

Kredyt samochodowy to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie dla tych osób, które planują zakup samochodu, ale nie mają wystarczającej ilości gotówki. Kredyt samochodowy jest dość opłacalny. Ze względu na ściśle określony cel i wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń w postaci, chociażby pakietu ubezpieczeń, rzeczywista roczna stopa oprocentowania i całkowita kwota takiego zobowiązania nie jest wysoka. 

Kredyt samochodowy możesz wziąć na kilka lat, co znacznie obniży miesięczną ratę. Kredyt samochodowy może być najtańszą i najkorzystniejszą opcją dla Ciebie. Możesz również pomyśleć oczywiście o kredycie gotówkowym, leasingu lub najmie długoterminowym. Ofert na rynku jest bardzo dużo. Z pomocą eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl znajdziesz najlepsze rozwiązania dla siebie.

Kredyt samochodowy
z kredytWrocław.pl

Oceń nas!


4,8 /5 (8313 ocen)

Oceń nasze usługi