Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Mieszkanie dla Młodych Wrocław 2024 – ekspert wyjaśnia!

Wsparcie przy wyborze kredytu
Mieszkanie dla Młodych Mieszkanie dla Młodych

Porównujemy oferty 13 banków

PKO Bank Polski BNP Paribas Bank Polska S.A. Bank Pekao S.A. Bank Millennium

Mieszkanie bez wkładu własnego - bezpłatna pomoc eksperta!

Sprawdź, czy możesz skorzystać z programu Polskiego Ładu. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta!

Sprawdź szczegóły!

Mieszkania dla młodych

Na czym polegał program rządowy Mieszkanie dla Młodych, kiedy się skończył i jakie propozycje ma nasze Państwo, wyjaśni w niniejszym artykule ekspert kredytowy Wrocław.

Zacznijmy od opisu programu. Każdy marzy o własnym mieszkaniu dla siebie lub dla rodziny. Jednak wiąże się to dużym wydatkiem lub koniecznością zaciągnięcia kredytu. Może się to okazać szczególnie trudne dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową i nie mają gotówki, odpowiednio wysokiego wkładu własnego lub zdolności kredytowej

W 2013 roku nasze państwo wyszło młodym ludziom naprzeciw. Sejm uchwalił program Mieszkanie dla Młodych – MDM, który zaczął obowiązywać od 2014 r. Program polegał na dopłatach do zakupu mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym. Beneficjent programu musiał spełniać określone w ustawie warunki dotyczące wieku, ceny i metrażu nieruchomości. 

Na czym polegał MdM? Na dopłatach do zakupu na kredyt nieruchomości mieszkalnych z rynku pierwotnego lub wtórnego. Był przeznaczony dla beneficjentów spełniających określone wymagania. Państwo dofinansowywało część wkładu własnego. Osoba, która starała się o kredyt hipoteczny, składała jednocześnie wniosek o dofinansowanie z programu MDM.

Jaki były warunki programu MDM?

 • Maksymalny wiek beneficjenta to 35 lat,
 • Chęć zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, czy też na rynku wtórnym,
 • Beneficjent i jego współmałżonek nie mógł być właścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także budynku mieszkalnego,
 • Zdolność kredytowa pozwalająca na zaciągnięcie kredytu hipotecznego,
 • Powierzchnia kupowanej nieruchomości – nie większa niż 75 mkw dla mieszkania lub 85 mkw przy trójce dzieci oraz 100 lub 110 mkw dla domu jednorodzinnego,
 • Dofinansowanie – liczone maksymalnie do 50 mkw powierzchni użytkowej lub do 65 mkw dla osób wychowujących co najmniej troje dzieci,
 • Kredyt na co najmniej 50 proc.ceny nieruchomości i na co najmniej 15 lat.

Mieszkanie dla Młodych - kiedy skończył się program?

Bez wątpienia Mieszkanie dla Młodych to program, który był dużym wsparciem dla młodszego pokolenia. Niestety program MDM dobiegł końca i nie są już przyjmowane nowe wnioski. Program trwał dokładnie 4 lata. Wnioski można było składać od roku 2014 do roku 2018. Ostatnia pula rozdysponowana w styczniu 2018 r. wyniosła 380 mln zł.

Co po programie MDM w 2024 roku?

Pogram MDM zlikwidowano, a na jego miejsce politycy mieli wdrożyć nowy program dofinansowania mieszkań dla młodych, tak żeby ułatwić im zakup nowego mieszkania.

Jednak ani rok 2019, ani rok 2020 nie przyniósł żadnych rozwiązań w tym temacie. Jedyne co nasi rządzący zaproponowali młodym Polakom to program Mieszkanie Plus i program Mieszkanie na Start. Są to jednak programy, które dotyczą wynajmu. Państwo obecnie nie dofinansowuje zakupu mieszkań. Nie ma żadnego pomysłu na to, co robić po zamknięciu MdM.

Koniec programu MDM – co dalej?

Rząd szumnie zapowiadał wsparcie dla młodych, którzy będą chcieli kupić mieszkanie. Póki co skończyło się na wdrożeniu rządowego programu Mieszkanie Plus. Obiecano wybudowanie kilkudziesięciu tysięcy tanich mieszkań z czynszem o 20% do 30% niższym od cen rynkowych. Jak Mieszkanie Plus wygląda w rzeczywistości? Niestety z danych dostępnych w sierpniu 2019 r. wynika, że wybudowano tylko 860 mieszkań w ramach programu, a w planach jest podobna liczba. Na ten moment rzeczywistość znacząco odbiega od obietnic.

Jest jeszcze program Mieszkanie na Start, który obowiązuje od początku 2019 r. Na czym polega to rozwiązanie? Mieszkanie na Start dotyczy tylko i wyłącznie budownictwa społecznego i deweloperskiego. Deweloper, który chce wziąć udział w realizacji budowy mieszkań w ramach Mieszkania na Start, musi mieć podpisaną umowę z gminą. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając dewelopera we Wrocławiu przeczytasz tutaj: Deweloperzy Wrocław

Beneficjenci programu otrzymują dofinansowanie czynszu w kwocie około 500 zł. Dopłata jest przyznawana na maksymalnie 15 lat. Nie każdy jednak może skorzystać z tego programu. Przede wszystkim należy spełnić kryterium dochodowe. Dochód na jedną osobę nie może przekroczyć średniej pensji w okresie analizowania wniosku. W przypadku, gdy w gospodarstwie domowym są dzieci, dochód, który pozwala na udział w programie, jest zwiększany o 40% na każdą kolejną osobę.

Kto nie może uczestniczyć w programie Mieszkanie na Start? Są to osoby, które są właścicielami mieszkania, mają spółdzielcze prawo do mieszkania lub są właścicielami bądź współwłaścicielami budynku.

Czy i kiedy można wynająć mieszkanie z programem MDM?

Program Mieszkanie dla Młodych bez wątpienia pomógł wielu młodym ludziom, którzy mogli dzięki temu zrealizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu. Dofinansowanie zakupu mieszkania przez państwo, wiązało się jednak z dość restrykcyjnymi obostrzeniami. Przede wszystkim zawiodły się osoby, które chciały w ten sposób sfinansować kupno mieszkania, a następnie je wynająć. Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku nie można wynająć mieszkania ani jego części przez 5 lat. Pięcioletni okres liczony jest od następnego roku kalendarzowego po tym, w którym beneficjent programu zakupił mieszkanie. Nieruchomość można zatem wynająć praktycznie dopiero po 6 latach od dnia zakupu.

Czy i kiedy można sprzedać mieszkanie z programem MDM?

Jeżeli zakupiłeś mieszkanie w programie Mieszkanie dla Młodych, musisz się liczyć z tym, że nie możesz go od razu sprzedać. Zakup mieszkań finansowanych przez państwo wiąże się z wieloma obostrzeniami, dotyczącymi między innymi sprzedaży takiego mieszkania. Uczestnicy programu Mieszkanie dla Młodych muszą pilnować restrykcji związanych ze sprzedażą mieszkania kupionego w ramach MdM. Jeżeli myślisz o sprzedaży takiego mieszkania, musisz poczekać co najmniej 5 lat od daty zakupu. Inaczej będziesz musiał się liczyć ze zwrotem części lub całości środków przyznanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wcześniejsza spłata kredytu z dofinansowaniem MDM

Jest to bardzo komfortowa sytuacja, gdy możesz spłacić wcześniej kredyt. Po pierwsze zyskujesz komfort psychiczny, po drugie oszczędzasz na odsetkach. W przypadku programu Mieszkanie dla Młodych sprawa nie jest taka prosta. Nowelizacja Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o zasadach funkcjonowania programu MdM, ograniczyła możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Oczywiście możesz spłacić wcześniej kredyt hipoteczny, ale dopiero po 5 latach od daty podpisania umowy kredytowej. Jeżeli zdecydujesz się wcześniej spłacić kredyt, będziesz musiał zwrócić w całości lub w części otrzymaną dotację.

Jak działał program MDM?

Wysokość dopłat MdM liczona była według wartości odtworzeniowej metra kwadratowego mieszkania. Wartość nieruchomości wyliczana była na podstawie wskaźnika średnich kosztów budowy m2. Wysokość wskaźnika dla określonego województwa i miasta wojewódzkiego podawana jest przez wojewodę raz na pół roku. Natomiast to, jaką kwotę otrzyma beneficjent, zależało od jego sytuacji życiowej. I tak:

 • Single i bezdzietne małżeństwa – otrzymywali 10%,
 • Single i małżeństwa z jednym dzieckiem – otrzymywali 15%,
 • Single i małżeństwa z dwojgiem dzieci – otrzymywali 20%,
 • Single i małżeństwa z trojgiem lub więcej dzieci – otrzymywali 30%.

Podkreślić należy, że jeśli po zaciągnięciu kredytu hipotecznego z dopłatą, kredytobiorcy urodzi się w ciągu 5 lat trzecie lub kolejne dziecko to otrzyma on dodatkowe 5% dopłaty.

Jak program MDM wpłynął na rynek mieszkań w Polsce?

Program Mieszkanie dla Młodych wzbudził sporo kontrowersji, przede wszystkim, dlatego że korzystali z niego głównie single, a nie rodziny wielodzietne. Trudno też było spełnić warunki programu w większych miastach. Przykładowo trudno było realizować program Mieszkanie dla Młodych Wrocław. 

Jednak bez wątpienia przyczynił się do rozkręcenia koniunktury na rynku mieszkaniowym i pomógł wielu młodym ludziom. 

Państwo wyłożyło w sumie na program MdM 3 mld zł. Większość, bo aż 70% trafiło do singli i par bez dzieci. Z programu skorzystało ponad 110 000 beneficjentów.

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Aktualnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, na co wpłynęła zeszłoroczna obniżka stóp procentowych. Warto więc teraz zawnioskować o ofertę dla siebie, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millennium
Kwota kredytu:
50 000 1 100 000
Okres spłaty:
1 35
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny

kredytWroclaw.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie hipotecznym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Wrocław
Dowiedz się więcej

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901
Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Ponad 400 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych we Wrocławiu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Zobacz, opinie na nasz temat!

Wypowiedzi w mediach

Dzielimy się doświadczeniem, rozmawiamy o tym, jak postrzegamy rynek finansowy w życiu współczesnych ludzi oraz tłumaczymy w sposób przystępny, najważniejsze zmiany.

Porady kredytowe - o kredytach piszemy prosto

Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego

Mieszkania dla Młodych z kredytWroclaw.pl

Oceń nas!


4,9 /5 (3003 ocen)

Oceń nasze usługi