Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny na budowę domu – bezpłatna pomoc ekspertów!

Kredyt hipoteczny na budowę domu, zwany inaczej kredytem budowlanym lub budowlano-hipotecznym, jest odrębnym i specyficznym produktem bankowym. 

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyt na budowę domu Kredyt na budowę domu

Porównujemy oferty 13 banków

mBank PKO Bank Polski BNP Paribas Bank Polska S.A. ING Bank Śląski

Mieszkanie na start

Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.

Umów rozmowę

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie hipotecznym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Wrocław
Dowiedz się więcej

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Aktualnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, na co wpłynęła zeszłoroczna obniżka stóp procentowych. Warto więc teraz zawnioskować o ofertę dla siebie, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millennium
Kwota kredytu:
50 000 1 100 000
Okres spłaty:
1 35
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt na budowę domu

kredytWroclaw.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych we Wrocławiu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Zobacz, opinie na nasz temat!

Wypowiedzi w mediach

Dzielimy się doświadczeniem, rozmawiamy o tym, jak postrzegamy rynek finansowy w życiu współczesnych ludzi oraz tłumaczymy w sposób przystępny, najważniejsze zmiany.

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901

Kredyt na budowę domu w 2025 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Kredyt na budowę domu Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu

Szukasz kredytu na budowę domu? Sprawdź, jak złożyć wniosek i uruchomić kolejne transze kredytu. Będziemy Cię wspierać na każdym etapie inwestycji.

Sprawdź szczegóły!

Kredyt hipoteczny, a kredyt na budowę domu – poznaj różnice

Kredyt budowlany jest nazywany również kredytem budowlano-hipotecznym. Łączy on w sobie dwa sposoby kredytowania inwestycji. W trakcie budowy jest to typowy kredyt budowlany. Kiedy dom zostaje oddany do użytku, zamienia się w kredyt hipoteczny z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Zmianie ulegają również warunki spłaty. Na etapie budowy płacisz tylko odsetki od pożyczonego kapitału, a potem standardowe raty kapitałowo – odsetkowe. Wydanie decyzji kredytowej jest skomplikowane, a kredytobiorca musi dostarczyć dodatkowe dokumenty i rozliczać się z bankiem z każdego zakończonego etapu. Pieniądze wypłacane są w transzach na każdy etap osobno. Konieczne jest dobre rozplanowanie prac i współpraca z ekipą budowlaną. Jako inwestor trzymaj się harmonogramu, tak żeby uniknąć kar finansowych lub wstrzymania wypłaty transz.

Ile trzeba zarabiać, żeby wybudować dom?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile należy zarabiać, żeby pozwolić sobie na budowę domu. To przede wszystkim zależy od Twoich potrzeb, wielkości planowanego domu, projektu i od tego, czy jesteś właścicielem uzbrojonej działki budowlanej, czy też nie. Jeżeli nie masz działki budowlanej, to należy doliczyć również jej zakup. Osoby, które myślą o wybudowaniu domu, powinny rozpocząć przede wszystkim od uzbierania środków na wkład własny, który będzie niezbędny przy staraniu się o kredyt hipoteczny na budowę domu.

Wkład własny jest niezbędny po to, żeby otrzymać kredyt. Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego nałożyła na banki dość surowe zasady przyznawania kredytów hipotecznych, w tym wymóg wniesienia wkładu własnego przez klienta w wysokości, co najmniej 20% wartości nieruchomości. Jednak osoby, które nie mają aż takich środków do dyspozycji, mogą wnieść niższy wkład własny, ale pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Powinieneś jednak wiedzieć, że wkład własny nawet z ubezpieczeniem nie może wynieść mniej niż 10%. Przeczytaj! Minimalny wkład własny 2022 – ważne zmiany!

Obecnie nastały trudniejsze czasy dla klientów, jak i dla banków. W pandemicznej rzeczywistości banki unikają ryzyka i wkład własny na poziomie 10% nie jest w wielu bankach akceptowany. Banki są obecnie bardziej skłonne do podnoszenia wymogów w kwestii wkładu własnego, niż jego zaniżania.

Choć nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile musisz zarabiać, żeby wybudować dom, bo o tym decyduje zbyt wiele zmiennych, ale na pewno Twoje zarobki muszą być na tyle wysokie, żeby osiągnąć zdolność kredytową, która będzie na poziomie akceptowanym przez bank. Warto zbadać swoją zdolność kredytową, zanim złoży się wniosek do banku. Najlepiej zrobić to z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego z www.kredytwroclaw.pl. Ekspert kredytowy ma odpowiednią wiedzę i narzędzia, żeby z dużą dokładnością przeprowadzić symulację Twojej zdolności kredytowej na podstawie Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Możesz to również zrobić samodzielnie za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego, jednak pamiętaj, że kalkulator poda Ci wyniki w dużym przybliżeniu.

Wysokie dochody same w sobie nie decydują o zdolności kredytowej, a czasami są niewystarczające. Niezależnie od źródeł dochodów i ich wysokości, bank sprawdzi również Twoje koszty oraz inne zobowiązania. Bardzo ważne jest to, żeby koszty, jakie ponosisz z tytuł czynszu, najmu, spłaty zobowiązań kredytowych nie były zbyt wysokie. Instytucja finansowa, w której złożyłeś wniosek o kredyt, odejmie Twoje wydatki od Twoich kosztów i na tej podstawie sprawdzi, czy środki, jakie Ci pozostaną, wystarczą na spłatę comiesięcznej raty. Możesz zarabiać bardzo dużo, ale gdy masz wysokie koszty utrzymania, Twoja zdolność kredytowa na pewno będzie niższa.

Co wyróżnia kredyt hipoteczny na budowę domu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu, zwany inaczej kredytem budowlanym lub budowlano-hipotecznym, jest odrębnym i specyficznym produktem bankowym. Jest też kredytem o określonym celu, którym jest budowa nieruchomości mieszkalnej. Kredyt hipoteczny na budowę domu, łączy w sobie dwa sposoby kredytowania inwestycji, czyli:

  • kredyt budowlany – kiedy inwestycja znajduje się na etapie wznoszenia budynku domu jednorodzinnego na działce budowlanej,
  • kredyt hipoteczny – kiedy inwestycja zostaje sfinalizowana i dom zostaje oddany do użytku.

Co to oznacza dla kredytobiorcy? Jak już wspomnieliśmy celem kredytu hipotecznego na budowę domu, jest sfinansowanie budowy nieruchomości mieszkalnej na działce budowlanej. Jednak sposób finansowania inwestycji zmienia się po przejściu z jednego etapu w drugi. Pierwszy etap to wznoszenie budynku, a drugi etap zaczyna się wraz z oddaniem domu do użytku. Zmieniają się również formy zabezpieczenia kredytu. Na etapie realizacji inwestycji, kiedy jeszcze trwa budowa, bank zabezpiecza się za pomocą umowy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w sytuacjach, które są określone w umowie ubezpieczeniowej, odpowiedzialność wobec banku ponosi firma ubezpieczeniowa. Kredyt bankowy spłaci ubezpieczyciel, wtedy gdy kredytobiorca:

  • umrze,
  • ciężko zachoruje,
  • dozna dużego uszczerbku na zdrowiu,
  • stanie się tymczasowo niezdolny do pracy.

Bank będzie starał się minimalizować swoje ryzyko, dlatego może się okazać, że przed wypłatą kredytu, klient zostanie zobowiązany do wykupienia:

  • ubezpieczenia zdrowotnego z cesją praw na rzecz banku,
  • ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy,
  • ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Natomiast po wybudowaniu domu i oddaniu go do użytku, kredyt budowlany zamienia się w kredyt hipoteczny. Za tym idzie zmiana zabezpieczenia. Głównym zabezpieczeniem będzie od tej pory hipoteka. Bank nałoży na klienta obowiązek dokonania wpisu hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej w określonej wysokości. Zabezpieczenie może zostać usunięte dopiero z chwilą spłaty całego zobowiązania.

Jak duży kredyt na budowę domu warto zaciągnąć?

Budowa domu to finansowa studnia bez dna. Bez wątpienia jest dużym wyzwaniem i wymaga od inwestora posiadania odpowiednich zasobów finansowych, uwzględniających ewentualne opóźnienia, zmiany w projekcie, czy nieprzewidziane wydatki. Decydując się na kredyt hipoteczny, powinieneś wziąć pod uwagę wiele elementów. Jednym z nich jest projekt domu jednorodzinnego wraz z kosztorysem inwestorskim. Kosztorys inwestorki wiąże się z kosztami, ale ułatwia przeprowadzenie całej inwestycji zgodnie z planem i kosztami. Przyjmuje się, że wybudowanie 1 mkw kosztuje przynajmniej 2000 zł.

Sam dom możesz wybudować nawet za 150 000 zł, ale musisz pamiętać jeszcze o jego wykończeniu, umeblowaniu, zakupie sprzętu AGD. Ważne, żeby mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Przykładowo wybudowanie domu 200 mkw będzie Cię kosztować 400 000 zł, ale do tego należy doliczyć wykończenie, położenie podłogi, meble itd. Sam oczywiście nie będziesz w stanie stwierdzić, ile będzie Cię kosztować budowa domu i prace na działce. Bez wątpienia będziesz musiał skorzystać z pomocy ekspertów. Musisz pomyśleć o takiej inwestycji, żeby po pierwsze kredyt na budowę domu był zgodny z Twoją zdolnością kredytową, a po drugie comiesięczne raty nie były zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Kosztorys budowy jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o kredyt budowlany. Koszt wykonania kosztorysu leży po stronie kredytobiorcy. Kosztorys powinien być podpisany przez kierownika budowy lub inną osobę, która ma stosowne uprawnienia.

Jaki jest koszt kredytu hipotecznego na budowę domu?

Na początku pisaliśmy o tym, że warto przy okazji poszukiwania kredytu na budowę domu skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl. Wynika to z tego, że kredyt na budowę domu wiąże się z wieloma kosztami i warto poszukać banku, który zaoferuje najlepsze warunki. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, ile kosztuje wybudowanie domu i jakie są elementy kosztowe kredytu. Na koszt kredytu składają się następujące elementy:

  • oprocentowanie,
  • prowizja za udzielenie kredytu, 
  • koszty obowiązkowych ubezpieczeń.

Najważniejszym elementem kredytu na budowę domu jest oprocentowanie. Oprocentowanie składa się z marży, która stanowi zysk banku i stawki referencyjnej WIBOR. WIBOR nie zależy od banku i nie mamy na niego wpływu, natomiast marżę, jak najbardziej możemy negocjować. Na niższą marżę możemy liczyć, gdy zdecydujemy się na dodatkowy produkt bankowy lub nasz wkład własny jest wyższy od wymaganego.

Bank jest zobowiązany do wskazania ile wynosi RRSO kredytu, czyli roczna rzeczywista stopa procentowa. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty kredytu na budowę domu. Oprócz oprocentowania jest to prowizja i ubezpieczenia. Samo oprocentowanie niewiele jeszcze mówi o kosztach kredytu. Bank może proponować niskie oprocentowanie, ale przy tym wysoką prowizję, która znacząco podwyższy koszty kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu, jak każdy większy kredyt celowy jest związany z wieloma formalnościami i procedurami. Jeśli starasz się o kredyt na budowę domu, będziesz musiał spełnić szereg warunków. Każdy bank ma oczywiście swoje wymogi i politykę, ale większość warunków będzie taka sama w każdym banku. Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny, to powinieneś spełnić następujące warunki:

  • mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty hipotetycznych rat kredytu w terminach wskazanych przez bank. Bank sprawdzi Twoje koszty i dochody,
  • mieć dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli jesteś wiarygodnym klientem, bank chętniej udzieli Ci kredytu, ale jeśli zalegasz z ratami, to możesz mieć problem, Przeczytaj: Jak sprawdzić BIK? BIK za DARMO, przez Internet!
  • mieć skończone 18 lat,
  • nie możesz mieć więcej niż 67-80 lat w dniu ostatniej spłaty kredytu. Oznacza to, że kredyt na 20 lat powinieneś wziąć nie później niż w wieku 47-60 lat. Jest to dość duża rozbieżność, ale każdy bank ma swoje kryteria i politykę. Niezależnie, jeśli chcesz wziąć kredyt na 30 lat, powinieneś to zrobić w okolicach 40 lat nie później. Każdy bank ma swoje własne kryteria,
  • mieć stabilne, akceptowane przez bank źródło dochodu. Najlepiej jeśli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, chociaż coraz więcej banków respektuje umowy cywilnoprawne lub dochody z działalności gospodarczej,
  • złożyć prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami. Skorzystaj przy tym z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl.

Przejdźmy teraz do dokumentacji, którą powinieneś złożyć razem z wnioskiem, żeby bank mógł rozpocząć procedurę przyznawania kredytu. Przede wszystkim należy dołączyć do wniosku projekt budowlany. Jest to warunek konieczny do otrzymania kredytu na budowę domu. Oprócz tego powinieneś złożyć do Urzędu Gminy następujące dokumenty:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami,
  • wypis z planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy,
  • oświadczenie prawa do dysponowania nieruchomością.

Od dnia złożenie tych dokumentów gmina ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec Twoich planów inwestycyjnych dla działki, na której chcesz postawić dom. Jeżeli gmina nie wniesie sprzeciwu we wskazanym terminie, oznacza to, że otrzymałeś pozwolenie na budowę.

Kolejnym krokiem na drodze do kredytu na budowę domu jest dostarczenie do banku dziennika budowy i kosztorysu prac.

Jak już wiesz warunkiem niezbędnym dla uzyskania kredytu, jest wniesienie wkładu własnego na poziomie 20% inwestycji. Jeśli nie masz aż takiej gotówki, możesz wykupić ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego. Wkład własny może zastąpić również działka budowlana, na której wybudujesz dom. Twój wkład własny nie może być jednak niższy niż 10% od wartości nieruchomości. Chcąc uzyskać kredyt na budowę domu, musisz więc dysponować oszczędnościami na określonym poziomie.

Kredyt na dom – jakie dokumenty są wymagane?

Formalności i procedury bankowe, przy staraniu się o kredyt hipoteczny, czy budowlany spędzają sen z powiek wielu kredytobiorcom. Niestety zajmują dużo czasu i są dość skomplikowane. Możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl. Nie tylko przyspieszysz sprawę, ale również dostarczysz prawidłowo wypełniony wniosek i całą dokumentację. 

Na samym początku bank sprawdzi Twoją tożsamość na podstawie dwóch dokumentów ze zdjęciem, z których jeden powinien być dowodem osobistym. Kolejna grupa dokumentów wymaganych przez bank, powinna potwierdzić Twoją zdolność kredytową. Lista dokumentów i zaświadczeń wygląda następująco: 

  • Zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów przygotowane na druku bankowym. Taki formularz dotyczy najczęściej zatrudnienia klienta na podstawie umowy o pracę. Pracodawca powinien również wskazać rodzaj zatrudnienia. 
  • Komplet dokumentów określających wysokość uzyskiwanych dochodów z tytułu wykonywanej przez klienta działalności gospodarczej. Może to być deklaracja podatkowa PIT za rok ubiegły, kopia Księgi Przychodów i Rozchodów z bieżącego roku, wyciąg z konta bankowego z kilku ostatnich miesięcy, a także kopie dokumentów rejestracyjnych firmy, czyli dokument potwierdzający nadanie numeru NIP i REGON, czy wpis do ewidencji Krajowego Rejestru Sądowego. 
  • Na pewno będziesz musiał dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające Twoje wydatki oraz aktualne umowy kredytowe i pożyczkowe. 

Na potrzeby badania zdolności kredytowej, bank sprawdzi również Twoją historię kredytową oraz Twój aktualny scoring w Biurze Informacji Kredytowej. Duża grupa dokumentów wymaganych przez bank, dotyczy działki budowlanej, na której budujesz dom. Są to: 

  • aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości gruntowej, wystawiony nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku kredytowego, 
  • wypis z rejestru gruntów, który określi status działki, 
  • decyzja o podziale nieruchomości, jeśli numery działki w księdze wieczystej i umowie nabycia nieruchomości nie są takie same, 
  • dokumenty, które potwierdzą prawo klienta do nieruchomości, takie jak umowa nabycia działki budowlanej, czy potwierdzenie jej odziedziczenia. 

Wnioskodawca musi złożyć również dokumenty dotyczące samej budowy. Wśród nich są: 

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, 
  • dziennik budowy do wglądu dla banku, 
  • ostateczna decyzja w sprawie wydanego pozwolenia na budowę domu, 
  • projekt budowlany, 
  • kosztorys i harmonogram inwestycji. Bank bez wątpienia będzie wymagał kosztów związanych z budową i terminów realizacji. 

Niektóre banki wymagają opłacenia rzeczoznawcy, który wyceni przyszła nieruchomość. Także powinieneś zaplanować również taki wydatek.

Kredyt na budowę domu a wkład własny

W tym rozdziale opiszemy dokładniej kwestie związane z wkładem własnym. Niezależnie od tego, czy starasz się o kredyt na budowę domu, czy kredyt hipoteczny, będziesz zobowiązany do wniesienia wkładu własnego. W 2017 roku weszła w życie Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która narzuciła na banki wymóg żądania od klientów wniesienia wkładu własnego. Klient, który stara się o kredyt hipoteczny, musi potwierdzić, że dysponuje odpowiednim wkładem własnym. Zgodnie z Rekomendacją S wkład własny nie może być niższy niż 20% wartości nieruchomości. Dobra wiadomość jest taka, że wkładem własnym mogą być nie tylko środki finansowe. Za wkład własny może służyć:

  • działka budowlana, na której ma być wybudowany dom jednorodzinny,
  • oszczędności w gotówce i na koncie bankowym,
  • środki na lokatach i książeczkach mieszkaniowych z premią gwarancyjną,
  • środki pochodzące z przyszłej sprzedaży mieszkania,
  • wartość prac budowlanych, jakie rozpoczęły się jeszcze przed staraniem się o kredyt.

Wkład własny na wysokim poziomie to duży atut przy staraniu się o kredyt budowlany. Po pierwsze możesz liczyć na szybsze rozpatrzenie Twojego wniosku, a po drugie bank może zaoferować Ci preferencyjne warunki. Również sam możesz zaproponować negocjacje, jeśli dysponujesz ponadprzeciętnym wkładem własnym. 

Kredyt na budowę domu - zdolność kredytowa

Wysoka zdolność kredytowa to podstawowy warunek otrzymania pozytywnej oceny ze strony banku. Choć banki coraz częściej akceptują dochody z działalności gospodarczej lub umów cywilnoprawnych, to jednak wciąż preferowani są klienci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i osiągają z tego tytułu wysokie zarobki. Zanim zaczniesz starać się o kredyt, możesz podjąć działania, które pomogą Ci w osiągnięciu wyższej zdolności kredytowej. Możesz np. zmienić umowę o dzieło lub umowę zlecenie na umowę o pracę. Warto też poszukać lepiej płatnej pracy. Zwiększy to Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Pomyśl również o spłaceniu karty kredytowej, chwilówek i innych kredytów i pożyczek, które znacznie zmniejszają Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj, że nawet niewykorzystane limity w koncie, czy na karcie kredytowej mają negatywny wpływ na zdolność kredytową.

Kredyt na budowę domu – jak szukać najlepszych ofert?

Kredyt na budowę domu wiąże się z dużymi kosztami. Jest do tego zobowiązaniem, które będziemy spłacać przez wiele lat. Na rynku możesz znaleźć wiele ofert kredytowych. Jak wybrać tę najlepszą i najkorzystniejszą? Przede wszystkim znajdź bank, który sfinansuje Ci wszystkie koszty związane z inwestycją, czyli nie tylko samą budowę, ale również koszty prac wykończeniowych. Jak już znajdziesz kilku oferentów, musisz przejść do etapu drugiego, czyli do wybrania najkorzystniejszej cenowo oferty. Jaki kredyt na budowę domu jest najkorzystniejszy? Na pewno taki, który ma niskie oprocentowanie i niskie koszty całkowite, nie wiąże się z wieloma formalnościami, a bank nie wymaga ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń.

W jaki sposób możesz znaleźć taki kredyt? Jeśli postanowisz szukać kredytu na własną rękę, skorzystaj z rankingu kredytów budowlanych. Filtrując wyniki po RRSO, możesz szybko znaleźć najlepsze oferty. Pamiętaj jednak, że oferty podane są w dużym przybliżeniu, a ostateczna oferta może okazać się inna, ponieważ bank i tak podejdzie do Twojego wniosku indywidualnie. Najlepiej skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z www.kredytwroclaw.pl. Ekspert kredytowy przeprowadzi z Tobą wywiad po to, żeby zaprezentować Ci oferty, które odpowiadają Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę to RRSO, która uwzględnia wszystkie koszty kredytu. Składowe RRSO to m.in. oprocentowanie i prowizja za udzielenie kredytu. Warto sprawdzić i jeden i drugi parametr. Oprocentowanie to suma stopy referencyjnej WIBOR i marży bankowej. Marżę banku i prowizję możesz negocjować z bankiem. Jest to możliwe np. gdy dysponujesz wysokim wkładem własnym, albo skorzystasz z innych produktów banku. Zanim zdecydujesz się na dodatkowy produkt, sprawdź, jakie są jego koszty. Na koszt kredytu mają wpływ również ubezpieczenia, które zabezpieczają spłatę kredytu.

Co jeszcze można sfinansować za pomocą kredytu na budowę domu?

Kredyt na budowę domu można przeznaczyć nie tylko na inwestycję związaną z budową nieruchomości mieszkalnej. Niektóre banki oferują kredyt budowlany, który można wykorzystać do nabycia działki budowlanej. Jak już wybierzesz działkę, sprawdź, jaki jest charakter kupowanej ziemi. Może to być działka rolna, a wtedy trzeba sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiesz się, czy działkę można odrolnić i wybudować na niej dom.

Na co trzeba uważać, zaciągając kredyt na budowę domu?

Kiedy decydujesz się na kredyt budowlany, tak naprawdę musisz zwrócić uwagę na wiele rzeczy, zaczynając oczywiście od parametrów kosztowych. Kredyt budowlany nie powinien zrujnować Twojej kieszeni i być łatwy do spłaty. Sprawdź oferty i dowiedz się, jakie jest oprocentowanie kredytu, jaką prowizję naliczy bank za udzielenie kredytu na budowę. Najważniejszy parametr, który Ci powie wszystko o kosztach kredytu to RRSO. Dopytaj w banku, jakie zabezpieczenia są wymagane oraz jakie ubezpieczenie będziesz musiał wykupić. Doradca w banku powinien Ci również powiedzieć, jak wygląda wypłata kredytu budowlanego, a mianowicie, czy będzie wypłacony jednorazowo, czy w transzach.

Jeśli kredyt na budowę domu będzie wypłacony w transzach, to powinieneś wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić na każdym etapie inwestycji, a także jak bank będzie rozliczał transze kredytowe. Zgodnie z umową bank z pewnością będzie sprawdzał poszczególne etapy inwestycji.

Ważne!
Jeśli podczas sprawdzania kolejnego etapu budowy, okaże się, że prace są prowadzone niezgodnie z zatwierdzonym projektem, to bank może podjąć decyzję o wstrzymaniu wypłaty kredyt

Zadbaj o to, żeby kredyt hipoteczny był podzielony na transze w taki sposób, żeby mieć zagwarantowaną płynność finansową swojego przedsięwzięcia. Przykładowo: podział na zbyt duże transze wiąże się z koniecznością płacenia odsetek za środki, które nie zostaną wykorzystane od razu. Z kolei zbyt małe transze to dodatkowe koszty inspekcji pracownika banku, przed każdą kolejną wypłatą. Najlepszy pomysł, który pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów to skonsultowanie wspólnie z kierownikiem budowy, na jakie etapy podzielić budowę, jakiej wielkości powinny być transze i kiedy powinny być wypłacane przez bank.

Przy budowie domu warto założyć, że po drodze spotkają nas nieprzewidziane wydatki i wnioskować o wyższą kwotę, niż wskazaną w kosztorysie. Unikniesz dzięki temu konieczności ponownego wnioskowania o dodatkowe środki do banku. Nie jesteś oczywiście zobowiązany do wykorzystania całej kwoty kredytu. Dlatego bezpieczniej będzie wnioskować o wyższą kwotę, o ile pozwala na to Twoja zdolność kredytowa

Kredyt na budowę domu w systemie gospodarczym – na czym polega?

Budowa domu systemem gospodarczym to bardzo popularne rozwiązanie w Polsce. Podstawowa zaleta takiego rozwiązania to niższe koszty budowy, dostosowanie tempa budowy do możliwości finansowych. Na czym polega budowa w systemie gospodarczym? Ty, jako inwestor organizujesz sam całą budowę, angażujesz pracowników, dbasz o dostarczenie niezbędnych materiałów budowlanych. Nierzadko inwestor wykonuje część prac samemu lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Jest to czasochłonna metoda i wymaga pełnego zaangażowania z Twoje strony. Nagrodą są dużo niższe koszty. Niezbędne będzie oczywiście zatrudnienie kierownika budowy, który będzie sprawdzał poprawność wykonania wszystkich elementów budowy.

Czy można wziąć kredyt na budowę domu systemem gospodarczym? Jak najbardziej. Będzie to jednak wymagało od Ciebie skompletowania dodatkowych dokumentów, takich jak:

  • wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków,
  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości lub inny dokument, który stwierdza ponad wszelką wątpliwość posiadane przez inwestora prawo do działki budowlanej,
  • decyzję o pozwoleniu na budowę domu,
  • zatwierdzony projekt budowlany,
  • kosztorys i harmonogram finansowo-rzeczowy inwestycji,
  • dziennik budowy,
  • umowę z wykonawcami robót budowlanych, o ile jest już ona podpisana.

Ważne!
Decydując się na budowę domu w systemie gospodarczym, musisz wiedzieć, że bank będzie wymagał innych dokumentów niż w przypadku domu, który ma generalnego wykonawcę.

Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

Marzysz o wybudowaniu domu, ale obawiasz się, że będzie to wymagało od Ciebie dużo czasu i zaangażowania? Warto w takim razie przygotować plan i rozpisać działania krok po kroku. Zastanów się też nad planem sfinansowania inwestycji, szczególnie gdy starasz się o kredyt hipoteczny. Plan budowy domu krok po kroku:

  • Po pierwsze wybierz odpowiednią działkę budowlaną, pod kątem wielkości, dojazdu do pracy, szkoły itd.
  • Wybierz projektu domu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i wymaganiom.
  • Wybierz ofertę kredytu na budowę domu. Nie rób tego sam. Skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl, który pomoże znaleźć Ci najlepszy kredyt na budowę domu.
  • Jeśli to koniecznie, uzyskaj pozwolenia na budowę domu.
  • Dostarcz do wybranego banku wniosek o kredyt na budowę domu oraz wszystkie wymagane dokumenty.
  • Po tym wszystkim poczekaj na wydanie decyzji kredytowej.
  • Przy pozytywnej decyzji kredytowej wypłata kredytu hipotecznego na budowę domu następuje w transzach zgodnych z kolejnymi etapami inwestycji.
  • Dokonaj wpłaty niezbędnego wkładu własnego. W zależności od banku, będziesz musiał dokonać wpłaty wkładu własnego przed pierwszą lub ostatnią transzą.

Przy wnioskowaniu o kredyt na budowę domu warto już mieć przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty do potwierdzenia swojej zdolności kredytowej oraz dokumenty dotyczące budowanego domu. Możesz przy wypełnianiu wniosku skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Będziesz mieć pewność, że wniosek jest wypełniony prawidłowo.

Jaki jest czas oczekiwania na środki z kredytu na budowę domu?

W każdym banku czas oczekiwania na wypłatę środków z kredytu jest inny. Trudno więc powiedzieć dokładnie, ile będziesz musiał czekać. W przypadku kredytu na budowę domu pierwszą transzę otrzymasz po podpisaniu umowy kredytowej, a kolejne po zaakceptowaniu aktualnego etapu budowy. Za środki przeznaczone na pierwszy etap, nie kupuj materiałów, ani nie przeprowadzaj prac, które powinny pojawić się w drugim etapie. Większość banków nie zaliczy i nie zaakceptuje zakupów na następny etap ze środków na pierwszy. Warunkiem otrzymania kolejnej transzy jest rzetelne rozliczenie z poprzedniego etapu, zgodnie z założeniami.

Tak samo wygląda kwestia harmonogramu prac, które muszą być zrealizowane w uzgodnionym w terminie. Jeżeli zdarzy się opóźnienie i nie złożysz do banku wiarygodnego wyjaśnienia, bank może nałożyć karę finansową, a nawet zerwać umowę kredytową.

Jak wygląda spłata kredytu na budowę domu?

Jak już wspominaliśmy wyżej kredyt na budowę domu różni się od standardowego kredytu hipotecznego. Rożni się również, jeżeli chodzi o system spłat. Wynika to z tego, że kredyt budowlany dzieli się na część budowlaną i część hipoteczną. Do tego wypłacany jest w transzach, zgodnie z poszczególnymi etapami budowy. Kiedy zatem zaczyna się spłata kredytu budowlanego? To zależy od Twojej umowy z bankiem. Zazwyczaj banki umożliwiają karencję w spłacie kapitału nawet do dwóch lat od daty podpisania umowy o kredyt. W tym czasie spłacasz tylko odsetki od zaciągniętego kredytu.

Oprocentowanie kredytu na budowę domu

Jak każdy kredyt hipoteczny, który ma odpowiednie zabezpieczenie, kredyt hipoteczny na budowę domu jest nisko oprocentowany. Bank zmniejsza swoje ryzyko, dzięki temu, że kredyt jest zabezpieczony i dlatego takie kredyty mają niższe oprocentowanie niż np. kredyt gotówkowy. Oprocentowanie kredytów hipotecznych nie przekracza kilku procent. Zwłaszcza teraz warto pomyśleć o kredycie budowlanym, ponieważ stopy procentowe są najniższe w historii. 

Przeczytaj również: Oprocentowanie kredytu hipotecznego w 2022 roku - stałe czy zmienne?

Kredyt gotówkowy na budowę domu

Możesz oczywiście pomyśleć o kredycie gotówkowym, który by posłużył do sfinansowania budowy domu. Jednak odpowiedz sobie na pytanie, czy warto wnioskować o taki kredyt? Można oczywiście zdecydować się na kredyt gotówkowy zamiast na kredyt hipoteczny budowlany, ale taka transakcja jest nieopłacalna i oprócz mniejszej liczby formalności, nie ma żadnych atutów.

Kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony, stąd bank chcąc zrekompensować sobie większe ryzyko, zaoferuje o wiele wyższe oprocentowanie niż przy kredycie hipotecznym. W większości przypadków musisz się liczyć również z większą prowizją.

W przypadku gdybyś zaprzestał płacenia rat, bank musi wszcząć skomplikowaną i długą procedurę windykacyjną, która jest dość kosztowna i niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem. W przypadku kredytu hipotecznego sprawa wygląda o wiele lepiej dla banku, gdy kredytobiorca nagle przestanie spłacać raty. Bank może przede wszystkim dochodzić swoich pieniędzy z zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Podsumowując, odradzamy finansowanie budowy domu kredytem gotówkowym. Kredyty gotówkowe mogą być nawet dwa razy droższe niż kredyty hipoteczne.

Czy możliwe jest wzięcie osobnego kredytu na budowę domu w stanie surowym i kredytu na jego wykończenie?

Kredyt na budowę domu, jak sama nazwa wskazuje, służy do sfinansowania budowy domu. Możesz dzięki niemu zrealizować wszystkie etapy budowy, począwszy od wylania fundamentów, aż po wykończenie domu. Możliwe jest również sfinansowanie za pomocą kredytu budowlanego np. tylko jednego etapu. Przykładowo, jako inwestor możesz wziąć kredyt budowlany, który wystarczy Ci na postawienie domu w stanie surowym. Kiedy już dom zostanie wybudowany, możesz wtedy pomyśleć o kolejnym kredycie na wykończenie nieruchomości, o ile nie zdecydujesz się na sfinansowanie tego etapu ze swojej kieszeni. Starasz się więc na początku tylko o taką kwotę, która pozwoli Ci na postawienie domu w stanie surowym, a dopiero w przyszłości o kredyt na wykończenie domu, jeśli będziesz go potrzebował. Środki na wykończenie domu możesz pozyskać w ramach zabezpieczonego kredytu hipotecznego lub zwykłego zobowiązania kredytowego, bez konieczności ustanawiania zabezpieczeń w formie hipoteki.

Jeżeli chcesz uniknąć zbyt wielu formalności i procedur, możesz pomyśleć o sfinansowaniu jednym kredytem budowy domu i wykończenia oraz remontu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Przeanalizuj, czy bardziej Ci się opłaca wziąć jeden kredyt na budowę domu, czy sfinansować remont i wykończeniówkę osobno.

Budowa domu z kredytem czy bez – które rozwiązanie jest lepsze?

Jeżeli dysponujesz środkami w wysokości, która pozwoli Ci na wybudowanie domu, to być może zaciąganie kredytu hipotecznego nie ma większego sensu, albo można pomyśleć o sfinansowaniu kredytem tylko części inwestycji. To wszystko zależy od tego, jak duże są Twoje oszczędności i czy nie warto części oszczędności odłożyć na inne cele lub na tzw. czarną godzinę. Budowa domu generuje bardzo dużo kosztów, dlatego Twoja sytuacja finansowa i zawodowa powinna być stabilna. Wielu klientów decyduje się jednak na kredyt, bo można go otrzymać na korzystnych warunkach, a po drugie nie chcą wydać wszystkich odłożonych pieniędzy na budowę domu, co w pewnym sensie może być dobrą strategią.

Jeżeli dysponujesz własnymi środkami i możesz część z nich przeznaczyć na wkład własny, to warto rozejrzeć się za najkorzystniejszą ofertą kredytową. Możesz zastanowić się również nad kredytem gotówkowym, jeżeli Twoje potrzeby kredytowe są niewielkie i większą część inwestycji sfinansujesz z własnych środków. Dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne w przypadku niewielkich kwot? Kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczeń, formalności jest mało, a procedura prosta i szybka. Co prawda taki kredyt jest wyżej oprocentowany, ale przy niewielkiej kwocie może to być rozsądniejsze rozwiązania.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – zalety

Do zalet kredytu budowlanego należy przede wszystkim zaliczyć finansowanie inwestycji na bieżąco, zgodnie z postępami na budowie. Dzięki temu zachowujesz płynność finansową i nie masz przestoju w budowie. W większości banków obowiązuje karencja w spłacie kapitału. Oznacza to, że na etapie budowy płacisz tylko odsetki od pożyczonego kapitału, a raty kapitałowo – odsetkowe zaczynasz płacić dopiero w momencie, gdy budowa się zakończy, a kredyt budowlany przekształci się w kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na budowę domu – czy warto z niego skorzystać?

Kredyt budowlany jest nazywany również kredytem budowlano-hipotecznym. Łączy on w sobie dwa sposoby kredytowania inwestycji. W trakcie budowy jest to typowy kredyt budowlany. Kiedy dom zostaje oddany do użytku, zamienia się w kredyt hipoteczny z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Zmianie ulegają również warunki spłaty. Na etapie budowy płacisz tylko odsetki od pożyczonego kapitału, a potem standardowe raty kapitałowo – odsetkowe. Wydanie decyzji kredytowej jest skomplikowane, a kredytobiorca musi dostarczyć dodatkowe dokumenty i rozliczać się z bankiem z każdego zakończonego etapu. Pieniądze wypłacane są w transzach na każdy etap osobno. Konieczne jest dobre rozplanowanie prac i współpraca z ekipą budowlaną. Jako inwestor trzymaj się harmonogramu, tak żeby uniknąć kar finansowych lub wstrzymania wypłaty transz.

Dowiedz się więcej: Transze kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

Kredyt na budowę domu w 2025 z ekspertem kredytowym

Kredyt na budowę domu to dość skomplikowany produkt. Na początku jest to kredyt budowlany, potem zamienia się w kredyt hipoteczny. Wiąże się z też z kosztami, a w jego spłacie obowiązuje karencja. Większość banków oferuje obecnie kredyty na budowę domu. Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę? W jaki sposób usystematyzować wiedzę na temat tego produktu? Najlepszy sposób to skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl. Ekspert kredytowy pomoże Ci zrozumieć produkt, podpowie Ci jak z niego korzystać, tak żeby to było dla Ciebie, jak najkorzystniejsze. 

Ekspert kredytowy ma dostęp do aktualnych informacji o kredytach budowlanych, promocjach i kosztach każdego z kredytów. Dzięki swojej wiedzy i odpowiednim narzędziom pomoże Ci szybko znaleźć najtańszy kredyt budowlany. Ekspert kredytowy podpowie Ci również, jakie dokumenty należy skompletować i pomoże w wypełnieniu wniosku o kredyt. Pomoc eksperta kredytowego jest bezpłatna, więc tym bardziej warto z niej skorzystać.

Porady kredytowe - o kredytach piszemy prosto

Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego

Kredyt na budowę domu
z kredytWroclaw.pl

Oceń nas!


4,8 /5 (5679 ocen)

Oceń nasze usługi