Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Jak sprawdzić BIK?
BIK za DARMO, przez Internet!

Dodano: 31.07.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Jak sprawdzić BIK? BIK za DARMO, przez Internet! Jak sprawdzić BIK? BIK za DARMO, przez Internet!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Jak sprawdzić BIK przez Internet? Sprawdzanie BIK

  Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi informacje o zaciągniętych zobowiązaniach kredytowych i pożyczkowych, ich wysokości, spłatach rat, ale także o Twoich ewentualnych zaległościach. BIK to kopalnia wiedzy na temat kredytobiorców, z której korzysta każdy bank, zanim udzieli Ci jakiegokolwiek kredytu. Z baz BIK korzystają również firmy pożyczkowe i usługodawcy. To wszystko po to, żeby sprawdzić Twoją wiarygodność. 

  Dla banku weryfikacja potencjalnego klienta w bazie BIK to jeden z głównych etapów oceny zdolności kredytowej. Podobnie robią firmy pożyczkowe. Chcą niwelować ryzyko i udzielać finansowania tylko i wyłącznie wiarygodnym klientom. Dotyczy to nie tylko dużych kredytów, jakim jest np. kredyt hipoteczny, ale również kredytów gotówkowych, ratalnych, czy nawet chwilówek. Każdy bank przed udzieleniem Ci kolejnego finansowania, zweryfikuje w tej bazie Twoją sytuację. 

  Dlatego, zanim zaczniesz starać się o kredyt w instytucji finansowej, sprawdź informacje, jakie znajdują się o Tobie w BIK. Podpowiemy jak sprawdzić BIK na własną rękę, by uniknąć przykrych niespodzianek. Może się okazać, że zalegasz z ratą i bank odmówi Ci kredytu.

  Czym jest raport BIK?

  Popularny i znany wielu osobom skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej. Jest to przedsięwzięcie, które powstało w 1997 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich i prywatnych banków. Celem powstania BIK było gromadzenie danych na temat historii kredytowej poszczególnych kredytobiorców. To właśnie te informacje mają olbrzymi wpływ na podejmowanie decyzji o tym, czy udzielić danej osobie kredytu, czy też nie. Bank sprawdzi w BIK jak bardzo ryzykowne jest udzielenie kredytu danej osobie. Nie chodzi tylko o opóźnienia w spłacie rat. Może się okazać, że kolejny kredyt może za bardzo obciążyć budżet, jaki masz do dyspozycji i wcześniej, czy później pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań. Największy jednak wpływ ma terminowość zobowiązań. Jeśli spóźniasz się ze spłatą min. 60 dni, na pewno znajdzie się wzmianka o tym w rejestrze. 

  Czy trzeba zapłacić za raport BIK, jeśli chce się go sprawdzić na własną rękę? Każdy z nas ma prawo raz na 6 miesięcy wnioskować o udostępnienie kopii danych. Jest to usługa bezpłatna. Natomiast nie wiadomo, ile trzeba będzie czekać na otrzymanie takiej informacji, ponieważ nie ma przepisów, które dokładnie to określają. Jednorazowy raport z BIK kosztuje 39 zł.

  Bezpłatne badanie zdolności kredytowej z ekspertem

  Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

  skontaktuj się
  z ekspertem

  Jakie informacje są zawarte w raporcie BIK?

  Raport BIK zawiera szereg informacji dotyczących Twojej historii kredytowej. W informacjach przekazywanych do BIK znajdują się Twoje dane osobowe oraz szczegóły dotyczące Twoich kredytów, m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu np. kredyt hipoteczny, liczba i wysokość rat, waluta, w jakiej zaciągnąłeś kredyt. Dzięki tym informacjom sprawdzisz, czy nie masz zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek. 

  Raport BIK zawiera dane dotyczące Twojej sytuacji płatniczej, które wyrażone są w postaci wskaźników. Jest to tzw. ocena punktowa BIK, która ma bardzo duże znaczenie dla ostatecznej decyzji podejmowanej przez bank. Ta ocena w zasadzie decyduje o tym, czy Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy też nie. 

  Z raportu BIK dowiesz się również, czy ktoś sprawdzał Twoją historię kredytową. Są to dane pochodzące z BIG InfoMonitor. Może to być sygnał, że ktoś próbował wyłudzić kredyt na Twoje nazwisko.

  Jak długo ważny jest raport BIK?

  Raport z BIK jest ważny 30 dni. Kiedy starasz się o kredyt, bank skorzysta do badania zdolności kredytowej z najaktualniejszego raportu. W raporcie BIK znajdują się dane, które można usunąć. Dużo osób pyta, jak wyczyścić BIK? Otóż niewygodnych informacji o kredytobiorcy nie można usunąć ot tak na czyjeś życzenie. Natomiast jeśli minie 5 lat od spłaty kredytu, to możesz wystąpić z wnioskiem o usunięcie tej informacji z bazy BIK.

  Kredyt hipoteczny dla programisty – dokumenty związane z nieruchomością

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

  W Biurze Informacji Kredytowej znajduje się baza danych, które dotyczą zarówno zobowiązań kredytowych osób prywatnych, jak i zobowiązań firm. Taka baza danych jest sprawdzana przez bank, kiedy składasz wniosek o kredyt. Tak samo zresztą robią firmy pożyczkowe, które oferują chwilówki. Oczywiście musisz wyrazić zgodę na sprawdzenie Twojej historii kredytowej w BIK. Gdy nie wyrazisz zgody i bank nie będzie mógł Cię sprawdzić, jest to jednoznaczne z rezygnacją z kredytu.

  Dlaczego banki sprawdzają bazy BIK? W celu sprawdzenia Twojej wiarygodności, jako kredytobiorcy. Bank przeanalizuje, czy i w jaki sposób spłacałeś swoje zobowiązania kredytowe. Duży wpływ na decyzję banku ma terminowość w spłacie rat. Długie lub powtarzające się opóźnienia mogą źle wpłynąć na Twoją zdolność. Warto wyprzedzić działanie banku lub innej instytucji finansowej i samemu sprawdzić BIK, zanim jeszcze złożysz wniosek o kredyt lub pożyczkę. Jak sprawdzić zadłużenie w BIKu? Możesz to tylko zrobić on-line. Biuro Informacji Kredytowej nie udziela informacji o zadłużeniu telefonicznie ani nawet osobiście w siedzibie biura.

  Ważne!

  Dobra informacja jest taka, że w BIK gromadzone są nie tylko informacje o opóźnieniach i zaległościach w spłatach. W bazie BIK znajduje się również każda terminowo spłacona rata. Wpływa to bardzo pozytywnie na Twoją historię kredytową, a w oczach banku jesteś wiarygodnym klientem.

  Sprawdzanie BIK online – jak założyć konto?

  Przejdźmy zatem do meritum. Opiszemy jak pobrać raport na swój temat z BIK. Jest to jedyny sposób na sprawdzenie tego, co znajduje się w bazach BIK i dotyczy Twoich zobowiązań. Jak sprawdzić raport BIK krok po kroku?

  1. Na samym początku musisz się zarejestrować. W tym celu wypełniasz formularz on-line i wpisujesz swoje dane. Zanim przystąpisz do zakładania zakładanie konta, przygotuj następujące dane:
   • imię i nazwisko,
   • adres e-mail,
   • telefon,
   • adres zamieszkania,
   • rodzaj dokumentu tożsamości z serią, numerem oraz datą ważności,
   • numer pesel.
  2. W drugim kroku potwierdzasz swoją tożsamość:
   • najszybciej zrobisz to za pomocą danych z dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu,
   • istnieje też opcja potwierdzenia tożsamości poprzez list polecony.
  3. Następnie wykonujesz przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł.
  4. Na podany przez Ciebie e-mail otrzymujesz link aktywacyjny, w który musisz kliknąć, żeby przejść na stronę rejestracji. 
  5. Wpisujesz kod autoryzacyjny, który przyjdzie SMS-em. 
  6. Ustalasz hasło i przechodzisz do logowania.

  Ważne!

  Jak już wspomnieliśmy, możesz zdecydować się na opcję potwierdzenia tożsamości za pomocą listu poleconego. Wtedy czas oczekiwania na wygenerowanie raportu z BIK znacznie się wydłuży, ponieważ będziesz musiał czekać na list z BIK z kodem weryfikacyjnym. Kod wpisujesz po kliknięciu w otrzymany e-mailem link aktywacyjny. Gdy to zrobisz, otrzymasz SMS-em kod autoryzacyjny i będziesz mógł ustanowić hasło oraz zalogować się na swoje konto.

  Czy możliwe jest sprawdzenie BIK bez rejestracji i dowodu osobistego?

  Sprawdzenie danych w BIK bez rejestracji i dowodu osobistego nie jest możliwe. Chcesz sprawdzić informacje lub wygenerować raport? Najpierw musisz potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu nikt inny poza Tobą nie będzie mógł dotrzeć do danych dotyczących Twoich zobowiązań. Jest to rozwiązanie, które chroni dane kredytobiorców. Jak już zapewne się domyśliłeś, nie jest również możliwe sprawdzenie BIK bez rejestracji. Konto w BIK ma jeszcze jedną zaletę. Za pomocą konta w BIK możesz zastrzec swój dowód. Uchroni Cię to przed sytuacją, gdy np. zgubisz dowód i ktoś będzie chciał go wykorzystać do wyłudzenia kredytu.

  Jak pobrać i sprawdzić raport BIK przez Internet?

  Sprawdzenie BIK przez Internet jest bardzo proste. Warunkiem jest oczywiście dostęp do Internetu i dokonanie rejestracji. Kiedy już się zarejestrujesz i założysz konto, możesz korzystać z opcji i usług udostępnionych przez BIK. Zamówienie raportu wiąże się z kosztami. I tak, żeby otrzymać raport, należy zapłacić za niego 39 zł. Jest to cena za pojedynczy raport. Możesz również zdecydować się na specjalny pakiet 12 raportów wraz z dodatkowymi usługami za 99 zł.

  Kiedy masz już założone konto w BIK, należy się na nie zalogować, wybrać ofertę, która Cię interesuje i dokonać płatności. Dokument zostanie wygenerowany od razu, A Ty będziesz mógł zająć się jego analizą i sprawdzić swoje kredyty.

  Jak długo czeka się na raport z BIK?

  Wygenerowanie raportu to bardzo prosta sprawa i nie zajmuje dużo czasu. Jak już wybierzesz ofertę i dokonasz wymaganej opłaty, możesz od razu przejść do pobierania raportu. Jak pisaliśmy wyżej, opłata za jednorazowy raport wynosi 39 zł. Po dokonaniu przelewu nie będziesz czekał na raport dłużej niż kilka minut.

  Możesz zdecydować się na wersję bezpłatną, z której możesz skorzystać raz na 6 miesięcy. Jest to dobra opcja, jeśli nie zależy Ci na czasie, ponieważ wtedy na raport czeka się nawet miesiąc.
  Kiedy masz już założone konto w BIK, należy się na nie zalogować, wybrać ofertę, która Cię interesuje i dokonać płatności. Dokument zostanie wygenerowany od razu, A Ty będziesz mógł zająć się jego analizą i sprawdzić swoje kredyty.

  Bezpłatne porównanie ofert kredytowych

  Zaoszczędź kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na swoim kredycie!

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Jak czytać informacje zawarte w raporcie BIK?

  Raport BIK został już wygenerowany i masz go przed sobą. Nie wiesz jak go czytać i jak interpretować dane? Nie jest to wcale takie trudne. Załóżmy, że wygenerowałeś już raport. W danych sumarycznych i ogólnych znajdziesz informacje dotyczące Twoich rachunków kredytowych i zapytań kredytowych. 

  Co to dokładnie oznacza? Z tych danych dowiesz się, które banki sprawdzały Cię w BIK i jaki był cel analizy Twojej historii kredytowej. Chcesz sprawdzić swoje zobowiązania? Sprawdź zestawienie rachunków kredytowych, które obejmuje wszystkie Twoje kredyty i pożyczki, zarówno te spłacone, jak i obecne. 

  W raporcie BIK znajduje się również bardzo ważne zestawienie wszystkich Twoich przeterminowanych zobowiązań. Dlaczego ta tabela jest tak ważna? Otóż na podstawie informacji w niej zawartych bank podejmuje decyzję dotyczące przyznania Ci kredytu. Jeżeli w tabeli znajdują się jakiekolwiek wpisy, że nie zapłaciłeś raty w terminie lub w ogóle jej spłaciłeś, szanse na otrzymanie nowego kredytu są praktycznie zerowe. 

  Jak szukać takiego wpisu w raporcie? Znajdują się one w danych sumarycznych szczegółowych, gdzie widnieją kategorie opóźnień w spłacie. Jeżeli masz status „zaległość 0-30 dni” to jesteś w dobrej sytuacji, a w oczach banku jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.

  BIK – jak sprawdzić za darmo?

  Czy można sprawdzić BIK bezpłatnie? Czy mogę otrzymać raport i nie ponosić kosztów? Jest to oczywiście możliwe. Powinieneś złożyć wniosek o „kopię danych”. Nie możesz jednak robić tego częściej niż raz na 6 miesięcy. Taki wniosek o bezpłatny raport BIK możesz złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie, czy też wysyłając pismo na jego adres, korzystając ze swojego konta w serwisie BIK. 

  Jest też haczyk. Na taki raport czekasz nawet do miesiąca. W przypadku płatnej wersji raport generuje się od razu. Zakres danych w bezpłatnym raporcie jest okrojony i zawiera tylko te informacje, które są wymienione w ustawie. Bezpłatny raport możesz otrzymać raz na 6 miesięcy, czyli w zasadzie możesz się o niego starać dwukrotnie w ciągu jednego roku.

  Płatny raport BIK - korzyści

  Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak dokładnie wygląda cennik za raporty BIK, możesz to sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej. Dowiesz się, ile kosztuje raport w każdym z wariantów. Wydaje się, że warto wydać 39 zł za szybki dostęp do danych, które dotyczą wszystkich Twoich zobowiązań. 

  Jako główną zaletę płatnego raportu BIK należy wymienić krótki okres oczekiwania na wygenerowanie raportu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy przygotowujesz się do złożenia wniosku o kredyt, czeka Cię rozmowa z doradcą w banku lub doradcą kredytowym. Dobrze być przygotowanym do tak ważnych rozmów. 

  Kolejna zaleta dostępu do konta BIK to możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego online. W obecnych czasach wciąż spotykamy się z wyłudzeniami kredytu na obcy dowód. Liczy się szybka reakcja. Jeśli zgubisz dowód lub – co gorsza – zostanie on skradziony, możesz go szybko zastrzec i uniknąć niepotrzebnego stresu. 

  Wyłudzenie kredytu na czyjeś nazwisko, może zdarzyć się każdemu. Dzięki płatnemu kontu w BIK masz dostęp do tzw. alertów BIK. Dzięki temu od razu dowiesz się, gdy ktoś spróbuje zaciągnąć zobowiązanie finansowe na Twoje dane.

  Jak sprawdzić BIK przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy również mogą korzystać z raportu BIK dla firm. Raport BIK dla firm jest przeznaczony m.in. dla spółek, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, rolników oraz podmiotów z osobowością prawną. 

  Jak w takim razie sprawdzę BIK firmowy? Sam proces jest podobny do tego, który został stworzony na potrzeby osób prywatnych. Przedsiębiorca musi tylko założyć konto firmowe, a raport może być pobrany tylko przez właściciela firmy. Natomiast nie do końca jest jasna sprawa związana z cennikiem za raporty firmowe. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę i chcesz wiedzieć, ile należy zapłacić za raport BIK, to musisz w tym celu skontaktować się z konsultantem.

  Czy możliwe jest sprawdzenie innej osoby w BIK?

  W BIK możesz sprawdzić tylko siebie. Jednak część osób chciałaby wiedzieć, czy ich dłużnik to osoba wiarygodna. Pojawia się zatem pytania, czy można sprawdzić inną osobę w BIK. Czy taka sytuacja jest możliwa? Niestety nie ma takiej możliwość, żeby osoba prywatna miała wgląd w raporty innych osób. Zresztą zapewne nikt by sobie nie życzył sytuacji, żeby inne osoby wiedziały wszystko o cudzych zobowiązaniach. 

  Dostęp do raportów BIK mają jedynie uprawnione instytucje finansowe, tj. banki, firmy pożyczkowe i SKOKI-i. Oczywiście najpierw Ty musisz wyrazić zgodę na dostęp do Twoich danych osobowych. Jest jeden wyjątek od tej reguły, a mianowicie możesz otrzymać dostęp do zobowiązań finansowych kontrahentów.

  Czy możliwe jest sprawdzenie raportu BIK osoby zmarłej?

  Jest to możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach. Dane o zobowiązaniach, to dane chronione. Jak zatem sprawdzić BIK osoby zmarłej? 

  Biuro Informacji Kredytowej może udzielić informacji na temat zobowiązań osoby zmarłej spadkobiercy i tylko pod warunkiem, że spadkobierca lub spadkobiercy przedstawią wszystkie wymagane dokumenty. Są to akt zgonu spadkodawcy i postanowienie sądu, który stwierdza nabycie spadku.

  Dlaczego warto korzystać z raportów BIK?

  Jak najbardziej polecamy korzystanie z raportów BIK. Dzięki tym raportom dowiesz się, jak wygląda Twoja sytuacja płatnicza, ocenisz swoje szanse na otrzymanie kredytu lub pożyczki, przygotujesz się do zaciągnięcia kolejnych zobowiązań, a także dowiesz się, czy masz jakieś zaległości w spłacie rat. Uchronisz się również przed wyłudzeniem kredytu na Twoje nazwisko i zadbasz o swoją wiarygodność finansową. 

  Skorzystanie z raportu BIK jest szczególnie potrzebne, gdy starasz się o większy kredyt, jakim jest np. kredyt hipoteczny. Banki są bardzo rygorystyczne, jeżeli chodzi o przyznawanie kredytów hipotecznych, dlatego warto się przygotować i zbudować swoją wiarygodność i zdolność kredytową. 

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego