Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP.
Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Dodano: 26.07.2023    |    Zaktualizowano: 13.01.2024

Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać? Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  W banku PKO BP Bezpieczny kredyt 2% jest dostępny już od pierwszego dnia funkcjonowania nowego programu rządowego. Biorąc pod uwagę zainteresowanie nową ofertą kredytową, bank PKO BP otworzył placówki w sobotę 8 lipca. Program budzi wiele emocji, a Polacy mają wobec niego duże oczekiwania. Nie powinno to dziwić, ponieważ oprocentowanie kredytu przez pierwsze 10 lat jest rzeczywiście bardzo atrakcyjne. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przyjrzeli się dokładnie ofercie banku PKO BP. Sprawdziliśmy, jakie warunki muszą spełnić klienci, żeby otrzymać kredyt mieszkaniowy standardowy i kredyt hipoteczny z dopłatą rządową.

  Bezpieczny Kredyt 2%

  Program Pierwsze Mieszkanie opracowany przez rząd ma pomóc młodym Polakom w zakupie własnego mieszkania. Taki program okazał się bardzo potrzebny ze względu na problemy ze zdolnością kredytową oraz rosnące ceny mieszkań. Najważniejszym elementem nowego projektu jest Bezpieczny Kredyt 2%. Przez pierwsze 10 lat spłaty rząd gwarantuje dopłaty do rat, które dzięki temu będą znacznie niższe.

  PKO BP to jeden z pierwszych banków, który zadeklarował, że weźmie udział w programie rządowym. Oferta Kredytu Bezpiecznego pojawiła się w ofercie banku już 1 lipca. W tym dniu klienci mogli złożyć pierwsze wnioski.

  Przyjrzyjmy się, jak wygląda program Pierwsze Mieszkanie w banku PKO BP.

  Jakie warunki należy spełnić, żeby przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie?

  Program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia. Jest to jednak dopiero pierwszy z warunków. Wniosek o Kredyt Bezpieczny 2% mogą składać tylko te osoby, które nie miały i nie mają mieszkania lub domu na własność, ani spółdzielczego prawa do nieruchomości mieszkalnej, ani w ciągu ostatnich trzech lat nie zaciągnęły innego kredytu hipotecznego.

  Maksymalna wysokość Kredytu Bezpiecznego dla singla wynosi 500 tys. zł. Małżeństwo lub para żyjąca w związku nieformalnym, która ma co najmniej jedno wspólne dziecko, może starać się o kredyt w maksymalnej wysokości 600 tys. zł.

  Wkład własny nie może natomiast przekroczyć 200 tys. zł. Oznacza to, że wartość nieruchomości nie może być większa niż 700 tys. – 800 tys. zł. Przewidziano również rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności na wkład własny. W takiej sytuacji można starać się o gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego.

  Niskie oprocentowanie Bezpiecznego Kredytu jest możliwe dzięki dopłatom rządowym. Sam kredyt jest bowiem udzielany na podobnych warunkach jak kredyty hipoteczne i kredyty mieszkaniowe standardowe. Mechanizm dopłat polega na tym, że koszt klienta jest stały przez pierwsze 10 lat. Koszt jest sumą oprocentowania 2% oraz marży i prowizji banku, a także ubezpieczenia.

  W pierwszym okresie spłaty obowiązują raty malejące, co pozwala na szybszą spłatę kapitału. Kiedy dojdzie do konwersji na kredyt hipoteczny ze stopą zmienną, to klient będzie miał mniejszą kwotę do spłaty. Zapraszamy do kontaktu z ekspetami kredytowymi z kredytwroclaw.pl. Specjalnie dla Ciebie przygotujemy symulacje Kredytu Bezpiecznego.

  Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP i możliwość składania wniosków

  PKO BP to największy bank w Polsce, w którym swoje udziały w wysokości 29,43% ma Skarb Państwa. Nie powinno zatem dziwić, że bank jako pierwszy zadeklarował chęć udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie. PKO rozpoczął prace nad projektem na tyle wcześnie, żeby już od 1 lipca oferować Kredyt 2%. Doradcy bankowi od 21 czerwca udzielali klientom informacji na temat kredytu z dopłatami, jego warunków i całej procedury pozyskiwania finansowania.

  Placówki banku były otwarte również 8 lipca w sobotę. Przedstawiciele banku motywowali to tym, że klienci złożyli aż 13 000 wniosków, które należało obsłużyć. Bank zdając sobie sprawę z dużego zainteresowania Kredytem 2%, podjął odpowiednie działania, żeby obsłużyć tak dużą liczbę klientów.

  My ze swojej strony przeanalizowaliśmy ofertę Kredytu Bezpiecznego 2% w PKO BP i zestawiliśmy go z ofertą standardową. Sprawdźmy zatem, jak wygląda oferta kredytów hipotecznych w PKO BP.

  Kredyt hipoteczny w PKO – jakie są warunki i koszty?

  W standardowej ofercie banku PKO BP znajdziemy m.in. popularny wśród klientów Kredyt Hipoteczny Własny Kąt. Jest to kredyt, za pomocą którego możesz sfinansować nawet do 90% ceny zakupu mieszkania, domu lub budowy domu. Maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat. Możesz wybrać wariant kredytu ze zmiennym lub z okresowo stałym oprocentowaniem przez 5 lat. Koszty kredytu są następujące:

  • oprocentowanie zmienne to suma marży 1,93% + WIBOR 6M 6,95% = 8,88%,
  • oprocentowanie stałe składa się z 5-letniej stałej stopy bazowej 6,15% + marży 1,1% w 1. roku kredytowania i 1,93% w 4 kolejnych latach, co daje 7,25% w 1 roku, a następnie 8,08%.

  Do kosztów powinieneś doliczyć również prowizję za udzielenie kredytu w wysokości od 0% do 3,5%. Prowizja 0% jest możliwa, gdy zdecydujesz się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy, a prowizja 0,5% przy zakupie polisy na życie.

  W przypadku niskiego wkładu własnego, który wynosi mniej niż 20% wartości nieruchomości, marża banku wzrasta o 0,25 p.p. Wyższa marża utrzymuje się do czasu, gdy LTV (Loan to Value) kredytu osiągnie poziom 80%.

  Ile zaoszczędzisz, biorąc Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

  Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP jest bez wątpienia tańszą opcją niż kredyt hipoteczny udzielany na standardowych warunkach. Jest to możliwe dzięki dopłatom państwa do odsetek. Nasi eksperci sprawdzili, ile będziesz mógł zaoszczędzić, jeśli wybierzesz Kredyt Bezpieczny, zamiast kredytu Własny Kąt.

  Przygotowaliśmy w tym celu kalkulację dla kredytu w wysokości 500 000 zł. Jest to maksymalna kwota, która jest dostępna w programie dla singli. Okres spłaty kredytu wynosi 25 lat, czyli 300 miesięcy. Prowizja dla kredytu standardowego i dla Kredytu Bezpiecznego wynosi 2%. Porównujemy kredyt hipoteczny Własny Kąt ze stałym i zmiennym oprocentowaniem oraz Kredyt Bezpieczny 2%. Symulacja jest orientacyjna, ale wyraźnie widać, że możemy sporo zaoszczędzić. Różnice w ratach są bardzo wyraźne na korzyść Kredytu Bezpiecznego.

    Kredyt hipoteczny w PKO BP – stała stopa procentowa Kredyt hipoteczny w PKO BP – zmienna stopa procentowa Bezpieczny Kredyt 2% (raty malejące)
  Kwota kredytu    500 000,00 zł     500 000,00 zł    500 000,00 zł
  Okres spłaty     25 lat (300 miesięcy)     25 lat (300 miesięcy)  25 lat (300 miesięcy)
  Marża banku     1,93 pp.     1,93 pp.     2 pp.
  RRSO    9,41%     9,41%     4,96%
  Prowizja     0,00%     0,00%     0,00%
  Wysokość I raty    3 564 zł     4 117,00 zł    2 225,48 zł

  Czy Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP będzie korzystny dla każdego?

  Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP zapewnia klientom spore oszczędności. Wynika to z dopłat rządowych, ale także niskiej marży banku oraz prowizji 0%. Niska marża i brak prowizji są możliwe, jeżeli skorzystamy z niektórych produktów banku, ale warunki nie są specjalnie wygórowane. RRSO kredytu wynosi obecnie 4,96%.

  Oferta będzie trochę mniej korzystna dla tych osób, które nie planują korzystać z dodatkowych produktów banku. W takiej sytuacji należy liczyć się z wyższą marżą oraz prowizją za udzielenie kredytu.

  Są też oczywiście inne koszty kredytu, na które musimy się przygotować, jak np. wycena nieruchomości. Bank PKO BP akceptuje bowiem tylko te wyceny, które zostały przygotowane przez własnych rzeczoznawców. Koszt wyceny w zależności od rodzaju nieruchomości wynosi od 400 zł do 700 zł.

  Warto też zaznaczyć, że PKO BP akceptuje wkład własny tylko w gotówce. Jednak w przypadku braku wkładu własnego przy Kredycie Bezpiecznym 2% możesz starać się o gwarancje BGK.

  Czy warto wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w banku PKO?

  Jeżeli przyjrzymy się symulacjom, to widać wyraźne korzyści, jakie daje Kredyt Bezpieczny 2%. Jest to przede wszystkim niska rata, która jest znacznie korzystniejsza od raty kredytu standardowego. Atrakcyjność Kredytu Bezpiecznego jest bezsprzeczna, ale wiele zależy od dodatkowych kosztów, które narzuci bank.

  Na pewną dużą zaletą oferty banku PKO BP jest długi okres kredytowania, który wynosi nawet 35 lat. Bank akceptuje również różne źródła dochodów jak np. umowa zlecenie czy działalność gospodarcza. Można też skorzystać z innych produktów banku i obniżyć marżę i prowizję kredytu, co znacznie zmniejszy jego koszty.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Skorzystaj z dopłat w ramach rządowego programu. Możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem kredytowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego