Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Dodano: 27.07.2023    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać? Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank. Ile zaoszczędzisz? Jak uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  Bezpieczny kredyt 2% to nowy program mieszkaniowy polskiego rządu. Kredyt będzie dostępny w tych bankach komercyjnych, które przystąpią do programu i podpiszą umowę z BGK. Pierwsze banki już mają preferencyjny kredyt w swojej ofercie, a nawet podjęły pierwsze decyzje kredytowe. Santander Bank, na razie zastanawia się nad wprowadzeniem Bezpiecznego Kredytu 2% do swojego portfolio kredytowego. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przyjrzeli się aktualnej ofercie kredytowej Santander Banku. Na tej bazie przygotowaliśmy pierwsze symulacje Kredytu 2%, o ile wkrótce pojawi się w tym banku.

  Bezpieczny Kredyt 2%

  Bezpieczny kredyt 2% to najważniejszy element flagowego projektu rządu. Jego celem jest umożliwienie zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych i bardzo atrakcyjnych warunkach. Jest skierowany do osób, które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia i chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie.

  Niskie oprocentowanie 2% jest możliwe dzięki dopłatom rządowym. Oprocentowanie będzie utrzymane przez pierwszych 10 lat kredytu. Później nastąpi konwersja na raty zmienne z oprocentowaniem standardowym. Do kosztów kredytu należy oczywiście doliczyć jeszcze marżę i prowizję banku, których wysokość zależy od polityki danego banku.

  Jakie warunki należy spełnić , żeby przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie?

  Warunki przystąpienia do programu zostały określone w Ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dn. 14 kwietnia 2023 r. Z zapisów ustawy wynika, że o Bezpieczny Kredyt 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie mogą ubiegać się osoby:

  • Które nie ukończyły jeszcze 45 roku życia,
  • Które nigdy nie miały własnej nieruchomości na własność lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu,
  • Które nie zawarły umowy o kredyt hipoteczny w ciągu ostatnich 36 miesięcy,
  • Chcą kupić mieszkanie lub wybudować dom jednorodzinny.

  Sprawdźmy też, jakie są najważniejsze zasady udzielania Kredytu 2%. Są to:

  • Maksymalna kwota kredytu w przypadku singla wynosi 500 tys. zł,
  • Maksymalna kwota kredytu w przypadku małżeństwa lub pary, która ma chociaż jedno wspólne dziecko, wynosi 600 tys. zł.
  • Minimalny okres spłaty to 15 lat.
  • Wkład własny nie może być większy niż 200 tys. zł.
  • Jeżeli kredytobiorca nie ma środków na wkład własny, to może ubiegać się o gwarancję BGK.
  • Oprocentowanie – stałe przez pierwsze 10 lat kredytu plus marża banku. Po tym okresie oprocentowanie zmienne, naliczane przez bank.
  • Rodzaj rat – przez 10 lat kredytobiorca płaci raty malejące, a potem annuitetowe.
  • Prowizja i marża – naliczane przez bank kredytujący.

  Bezpieczny kredyt 2% - co deklaruje Santander Bank Polska?

  Bank Santander nie wprowadził jeszcze do swojej oferty Bezpiecznego Kredytu 2%. Wszystko jednak na to wskazuje, że niebawem i ten bank przystąpi do tego programu i dołączy do pozostałych instytucji finansowych.

  W odpowiedzi na pytanie dotyczące programu Pierwsze Mieszkanie i Bezpiecznego Kredytu 2% przedstawiciel Santander Bank Polska odrzekł, że bank z bardzo dużym prawdopodobieństwem przystąpi do projektu. Podkreślił również, że do tej pory bank brał w innych programach rządowych tj. Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Mieszkanie bez wkładu własnego.

  Obecnie bank analizuje, jakie zmiany po stronie systemowej i procesowej są konieczne do wdrożenia nowego produktu. Kiedy zakończą się prace projektowe, bank z pewnością poinformuje o tym, kiedy można spodziewać się Kredytu Bezpiecznego 2% w Santanderze. Pytanie zatem brzmi nie czy, ale kiedy?

  Kredyt hipoteczny w Santanderze – koszt kredytu, oprocentowanie i prowizja

  Zapewne klienci banku czekają z niecierpliwością na pojawienie się kredytu z dopłatami rządowymi w ofercie Santandera. Można założyć jednak, że nowa propozycja banku będzie się opierać po części na ofercie standardowej. Nasi eksperci sprawdzili zatem, jakie warunki kredytowania proponuje Santander Bank obecnie. Warunki kredytu hipotecznego w Santander Banku:

  • kwota kredytu – do 90% wartości nieruchomości,
  • maksymalny okres kredytowania – 30 lat,
  • oprocentowanie – do wyboru zmienne (WIBOR 3M + marża) lub okresowo stałe przez 5 lat w wysokości od 7,59% do 8,69%,
  • marża – od 2,05 do 3,19 p.p.,
  • prowizja za udzielenie kredytu – do 3%.

  Ile zaoszczędzimy , biorąc Bezpieczny kredyt 2% w Santander BP?

   

  Wiedząc, jakie są koszty zaciągnięcia standardowego kredytu hipotecznego w Santander BP, możemy obliczyć, ile wyniesie jego rata oraz porównać ją z ratą Bezpiecznego Kredytu 2%. W ten sposób dowiemy się, ile zaoszczędzimy, korzystając w Santander Bank Polska z programu Pierwsze Mieszkanie.

  Poniżej prezentujemy symulację takich rat dla przykładowego kredytu na 500 000 zł i z okresem spłaty 25 lat.

    Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska z okresowo stałym %     Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska ze zmiennym %     Bezpieczny Kredyt 2%
  Wartość nieruchomości     600 000,00 zł     600 000,00 zł     600 000,00 zł
  Kwota kredytu     500 000,00 zł   500 000,00 zł     500 000,00 zł
  Okres spłaty     25 lat (300 miesięcy)     25 lat (300 miesięcy)     25 lat (300 miesięcy)
  Oprocentowanie kredytu     8,18%     10,09%     2% + marża banku*
  Prowizja     0,00%     0,00%     0,00%
  Wysokość I raty     3 918,89zł     4 575,26 zł   2 822 zł

  *Marża banku jest liczona jako 0,1 wartości średniego oprocentowania kredytów ze stałą stopą.

  Niezależnie od tego, jak będzie się ostatecznie kształtować oferta Kredytu Bezpiecznego w banku Santander, to klienci będą mogli liczyć na spore oszczędności. Nawet jeśli bank zastosuje taką samą marze i prowizję, co w przypadku kredytu mieszkaniowego standardowego, to raty będą niższe o ponad 1100 – 1700 zł.

  Czy oferta Bezpiecznego Kredytu 2% w Santander Banku będzie korzystna dla każdego?

  Złożenie wniosku o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska na pewno będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla klientów banku. Osoby, które nie są klientami Santandera i nie korzystają z jego produktów, nie będą mogli liczyć na lepsze warunki udzielenia kredytu. Przykładowo, jeżeli kredytobiorca nie chce płacić prowizji, to będzie zmuszony wykupić ubezpieczenie na życie. Koszty kredytu będą większe.

  Osoby, które liczą na niższą marżę i atrakcyjne oprocentowanie, muszą założyć konto osobiste w banku Santander i zapewnić wpływ wynagrodzenia przez co najmniej 8 lat. Wysokość wynagrodzenia przy kredycie 500 tys. zł powinna wynieść nie mniej niż 4000 zł miesięcznie, jeżeli chce się korzystać z preferencyjnych warunków.

  Santander wymaga również wkładu własnego. Środki na wkład własny nie mogą pochodzić z kredytu, pożyczki czy dotacji. Potrzebna będzie również gotówka na pokrycie różnych opłat. Jeżeli na przykład nie mamy własnego operatu szacunkowego, to zapłacimy za wycenę zleconą przez bank. Koszt wyceny to 480 zł za mieszkanie lub 780 zł za dom.

  Czy warto wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2% w banku Santander?

  Na podstawie naszych symulacji można stwierdzić, że oferta Kredytu Bezpiecznego 2% w Santander Banku, będzie korzystna dla kredytobiorców. Trudno jednak teraz dokładnie ocenić, ile zyskają kredytobiorcy. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy Kredyt 2% na stałe zagości w ofercie Santandera. Bez wątpienia najlepsze warunki otrzymają osoby, które już są klientami tego banku. Dzięki temu można liczyć na bardzo atrakcyjne dotyczące marży banku czy prowizji. Ważne również jest to, że przy badaniu zdolności kredytowej, bank podchodzi bardziej liberalnie do osób, które otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy na czas nieokreślony lub umowy cywilnoprawnej.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Skorzystaj z dopłat w ramach rządowego programu. Możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem kredytowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego na 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oraz dobrze się na niego przygotować.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego