Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 19.04.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera w 2024 roku - ekspert wyjaśnia! Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę podczas technicznego odbioru mieszkania?

  Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo ważna procedura. Kupiłeś swoje wymarzone mieszkanie? Zadbaj o to, żeby odebrać je w stanie opisanym w umowie. Do odbioru technicznego warto się przygotować i nie bagatelizować żadnych, nawet najmniejszych usterek. Każde Twoje niedopatrzenie będzie skutkować tym, że odpowiedzialność za naprawę usterek spadnie na Ciebie. Wiąże się to z kłopotami, ponieważ nie tylko będziesz musiał ponieść spore koszty, to jeszcze czeka Cię szukanie odpowiedniej ekipy remontowej. Przygotowaliśmy dla naszych klientów i dla naszych czytelników poradni, w jaki sposób przygotować się do odbioru technicznego:

  • Odbiór mieszkania od dewelopera – co to jest odbiór techniczny mieszkania? Na czym polega procedura odbioru mieszkania od dewelopera?
  • Odbiór mieszkania od dewelopera – jak się przygotować?
  • Co przygotować odbierając mieszkanie od dewelopera? Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?
  • Kto bierze udział w odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera?
  • Ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

  Kupiłeś dom lub mieszkanie od dewelopera. Dla wielu osób jest to pierwsze mieszkanie na własność w życiu. Nic dziwnego, że nie możesz doczekać się, aż wprowadzisz się do swojego wymarzonego lokum sam lub ze swoją rodziną. Chciałbyś też zapewne jak najszybciej urządzić mieszkanie według swojego gustu i potrzeb oraz kupić niezbędny sprzęt. Zapewne targają Tobą różne emocje związane z nowym mieszkaniem, ale do odbioru mieszkania powinieneś podejść z chłodną głową. Na czym polega odbiór mieszkania od dewelopera? Jest to dokładna weryfikacja jakości wykończenia mieszkania i jego zgodności z projektem. Pomożemy Ci przejść przez tę procedurę.

  Odbiór mieszkania od dewelopera – czym jest odbiór techniczny mieszkania?

  Odbiór techniczny mieszkania jest to termin bardzo profesjonalny i może brzmieć dla Ciebie bardzo poważnie. Jednak nie ma się czego obawiać. Jest to po prostu dokładne sprawdzenie mieszkania przed oddaniem do użytku. Kiedy dokonuje się takiego odbioru? Odbiór techniczny mieszkania jest obowiązkowy, jeżeli kupiłeś mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego. Nie ma znaczenia to, czy kupujesz lokal ze środków własnych, czy ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Jako nowy właściciel musisz zweryfikować, czy mieszkanie zostało wybudowane i wykończone zgodnie z projektem dołączonym do umowy deweloperskiej oraz normami budowlanymi. Wszystkie uwagi dotyczące stanu technicznego mieszkania powinny znaleźć się w protokole odbioru.

  Ważna informacja!

  Ustawa deweloperska z 2011 roku wprowadziła obowiązek przeprowadzania odbiorów technicznych mieszkań z rynku pierwotnego. Zgodnie z zapisami tej ustawy nabywca ma prawo do oględzin mieszkania i przeprowadzenia przeglądu technicznego, jeżeli kupił mieszkanie przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Odbiór mieszkania od dewelopera – jak się przygotować?

  Nie ma co ukrywać, że odbiór techniczny jest bardzo ważny. Jeśli nie wykryjesz usterek, a przegląd mieszkania będzie niedokładny, może to mieć duży wpływ na komfort mieszkania i wygenerować niepotrzebnie duże koszty. Dodatkowo naprawa usterek podczas mieszkania będzie powodować dużo niepotrzebnego zamieszania. Nie czujesz się na siłach, żeby przeprowadzić odbiór mieszkania lub nie masz dostatecznej wiedzy na ten temat? Zawsze możesz poprosić o pomoc osobę, która się na tym zna, a najlepiej fachowca. Zapewne zadasz sobie w tym momencie pytanie, czy zatrudnianie specjalisty jest konieczne. W końcu jest to dodatkowy wydatek. Jednak odbierając mieszkanie, musisz nie tylko zweryfikować zgodność wykończenia lokalu z projektem, ale również z normami budowlanymi. Oczywiste jest, że nie każdy ma odpowiednią wiedzę na temat norm budowlanych. Warto też wspomnieć, że odbierając własne mieszkanie, często poddajemy się emocjom i chcemy jak najszybciej się do niego wprowadzić. Dlatego tak ważny jest obiektywny osąd.

  W obecnych czasach mamy ułatwiony dostęp do informacji. Chcąc dowiedzieć się, jakie opinie krążą wśród klientów na temat danego dewelopera, wystarczy sprawdzić fora osiedlowe inwestycji. Na pewno znajdziesz tam wiele wskazówek, na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru.

  Co przygotować odbierając mieszkanie od dewelopera?

  Sam proces odbioru technicznego mieszkania nie polega jedynie na spisaniu protokołu. Możesz podjąć decyzję, że odbioru będziesz dokonywał sam. Wtedy warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i dokumenty.

  Jakie dokumenty przygotować odbierając mieszkanie deweloperskie?

  Ustaliłeś z przedstawicielami dewelopera dzień, w którym przeprowadzicie formalności związane z odbiorem technicznym. Przygotuj sobie zatem wszystkie niezbędne dokumenty. Jeżeli będziesz korzystał z usług firmy zewnętrznej, udostępnij je specjaliście, który razem z Tobą będzie brał udział w spotkaniu. Przygotowaliśmy listę dokumentów, które będą niezbędne podczas odbioru technicznego mieszkania:

  • standard wykończenia mieszkania,
  • rzut projektowy nieruchomości,
  • umowy na prace dodatkowe (np. przesunięcie ścian itd.),
  • rzuty z zaznaczeniem instalacji wodnych i elektrycznych.

  Jakie narzędzia mieć przy sobie podczas odbioru mieszkania deweloperskiego?

  Fachowiec na pewno będzie miał ze sobą zestaw niezbędnych narzędzi służących do profesjonalnego odbioru mieszkania. Jeśli będziesz odbierał mieszkanie samodzielnie, to weź ze sobą przynajmniej podstawowe narzędzia, tj. poziomica lub łata i kątownik. Potrzebna będzie też miarka i w wielu wypadkach latarka, jeśli w lokalu nie ma prądu i odpowiedniego oświetlenia dziennego.

  Kto bierze udział w odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera?

  W odbiorze technicznym lokalu muszą wziąć udział przedstawiciele dwóch stron, czyli nabywca lub jego pełnomocnik oraz deweloper, lub osoba przez nowego wskazana. Zazwyczaj deweloperzy delegują to zadanie na swoich pracowników. Zdarza się, że na odbiorze będzie obecny przedstawiciel generalnego wykonawcy, a nawet przedstawiciele firm podwykonawczych lub producenckich. Kto zatem może uczestniczyć w odbiorze technicznym mieszkania?

  • Nabywca lokalu lub/i jego pełnomocnik,
  • Deweloper lub jego przedstawiciel,
  • Przedstawiciel generalnego wykonawcy,
  • Podwykonawcy.

  Ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

  Cena odbioru technicznego od dewelopera zależy od wielu elementów. Zacznijmy jednak od tego, że kiedy odbierasz mieszkanie na własną rękę i sam weryfikujesz stan mieszkania, to za odbiór techniczny nic nie zapłacisz. Zapłacisz tylko wtedy, kiedy skorzystasz z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się odbiorem technicznym mieszkań lub po prostu fachowca. Na koszt takiej usługi będzie mieć wpływ metraż oraz liczba elementów do sprawdzenia.

  Co warto wiedzieć o prawnych aspektach odbioru mieszkania deweloperskiego?

  Zajmijmy się teraz pozwoleniem na użytkowanie po odbiorze technicznym. Jest to ważny temat, ponieważ wiele osób zastanawia się, czy powinno podpisać umowę przenoszącą własność, jeśli deweloper nie naprawił usterek i wad wyszczególnionych w protokole. Na szczęście przepisy prawa są jednoznaczne. Nawet jeśli doszło do przeniesienia własności, nie oznacza to, że deweloper nie będzie miał obowiązku naprawić wad i usterek w lokalu. Natomiast gdy odmówisz podpisania umowy, to może Cię to narazić na poważne konsekwencje.

  Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy

  Część klientów utożsamia odbiór techniczny z przekazaniem kluczy. Nie jest to jednak to samo. Odbiór techniczny to weryfikacja stanu mieszkania i sprawdzenia elementów mieszkania pod kątem wad i usterek. W ten sposób sprawdzasz, czy deweloper wywiązał się z zapisów umowy. Przekazanie kluczy oznacza natomiast, że nieruchomość przechodzi oficjalnie w Twoje ręce, ale nie czyni Cię jeszcze właścicielem mieszkania. Jednak od momentu przekazania kluczy, to Ty zaczynasz ponosić koszty związane z jego użytkowaniem, czyli zaczynasz opłacać czynsz i rachunki za media.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego