Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 19.10.2022    |    Zaktualizowano: 20.03.2024

Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny - ekspert wyjaśnia! Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Działalność na ryczałcie a kredyt hipoteczny – czy mam szanse na kredyt?

  Nowy Ład nie pomógł przedsiębiorcom. Większa kwota, którą musimy przeznaczyć na składkę zdrowotną i brak możliwości odliczenia jej od podatku, sprawiła, że podatek liniowy i skala podatkowa przestały się opłacać. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na ryczałt. Jednak wciąż wielu właścicieli firm waha się, ponieważ obawiają się, że rozliczając się na ryczałcie, nie mają szans na kredyt hipoteczny. Wynika to z tego, że firma na ryczałcie rozlicza się bowiem z przychodu. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl rozmawiali o tym z największymi polskimi bankami. Dowiedz się, jak sprawa wygląda naprawdę.

  Ryczałt a kredyt hipoteczny - wprowadzenie

  Z naszych rozmów wynika, że kredyt na ryczałcie jest jak najbardziej możliwy. Czy w każdym banku mogę starać się o kredyt hipoteczny, gdy prowadzę działalność na ryczałcie? Niestety nie, ale z naszą pomocą możesz znaleźć banki, które przyznają Ci kredyt hipoteczny niezależnie od formy rozliczania podatku. Wystarczy wcześniej zweryfikować ofertę banków i dowiedzieć się, które instytucje finansowe proponują kredyt hipoteczny dla ryczałtowców. Możesz również poprosić o wsparcie eksperta kredytowego, który pomoże Ci w znalezieniu oferty dla Ciebie. Dzięki temu będziesz mógł sfinansować swoje marzenia o własnym mieszkaniu. Jesteśmy pewni, że w obliczu zmian w gospodarce, coraz więcej banków będzie zmieniać swoją politykę kredytową i procedury. Dlatego coraz więcej instytucji finansowych będzie oferować kredyty dla osób, które wybrały ryczałt.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Ryczałt ewidencjonowany a zdolność kredytowa

  Warto tutaj poruszyć ważny temat. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego banki, nie sprzyjają ryczałtowcom. Jak wspomnieliśmy wyżej w ramach ryczałtu, opodatkowany jest przychód, a nie dochód. Bank ma wtedy problem z ustaleniem, jak wysokie są Twoje koszty i Twoje zyski. Na przestrzeni lat nie mieliśmy nigdy do czynienia z taką sytuacją jak obecnie. Nigdy tak wielu przedsiębiorców nie przechodziło na ryczałt. Kredyty hipoteczny z zasady też nie były dostępne dla takich klientów. Wystarczy wspomnieć, że zdolność kredytowa dla osób, które wybrały ryczałt, była o około 30% niższa niż dla tych firm, które rozliczają się na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego. Oferta kredytów hipotecznych była zatem dostępna dla ryczałtowców, ale musieli mieć oni wyższą zdolność kredytową.

  Obecnie banki muszą zmienić swoje podejście, ale zabierze to trochę czasu. Banki muszą zaimplementować nowe sposoby oceny ryzyka, które pozwolą na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych osób, które rozliczają się na ryczałcie.

  Sprawdź: Zdolność kredytowa – badanie zdolności kredytowej z ekspertem!

  Ryczałt a kredyt hipoteczny – czy Nowy Ład pozbawił przedsiębiorców dojścia do finansowania bankowego?

  Prowadzisz działalność na ryczałcie? Na pewno obawiasz się, że bank nie przyzna Ci kredytu hipotecznego. Nie ma potrzeby zamartwiać się na zapas i słuchać doniesień medialnych lub kierować się plotkami na mediach forach internetowych. Szukasz banku, który udzieli Ci kredytu? Najlepiej o kredyt dla ryczałtowców zapytać u samego źródła, czyli w wybranych bankach. Jeżeli brakuje Ci czasu, to możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego. Pośrednik finansowy na pewno znajdzie dla Ciebie oferty bankowe dla ryczałtowców.

  Warto też się zastanowić, kto w wyniku Nowego Ładu przeszedł na ryczałt. Są to przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mają niewielkie koszty i skala podatkowa lub podatek liniowy okazały się nieopłacalne. Wbrew pozorom na ryczałt nie przechodzą przedsiębiorcy, którzy osiągają minimalne zyski. Dość dużą grupę ryczałtowców stanowią jednoosobowe firmy z sektora IT, które od tego roku mogą odprowadzać niższą, bo 12-procentową stawkę ryczałtu.

  Jak widzisz banki, powinny mieć na uwadze tak dużą grupę potencjalnych klientów. Okazuje się, że na ryczałcie pracuje wiele firm, które mogą pochwalić się niezłymi przychodami i dochodami. Bank to instytucja, której głównym celem jest wypracowanie zysku. Dlatego należy się spodziewać, z w niedalekiej przyszłości banki otworzą się na ryczałtowców. Są to bowiem klienci, którzy mają wysokie dochody i pracują w stabilnej branży. Nie powinni mieć zatem problemów ze spłatą rat kredytu. Jedynym czynnikiem, który może obniżać zdolność kredytową, jest zmiana sposobu rozliczenia, ze względu na przepisy Nowego Ładu. Ważne jednak jest to, że mniejsza zdolność kredytowa nie jest podyktowana problemami z płynnością finansową firmy.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Oferta dla osób na ryczałcie w różnych bankach

  Nasi eksperci rozmawiali z 12 największymi bankami w Polsce. Zweryfikowaliśmy informacje dotyczące oferty dla osób na ryczałcie. Dowiedzieliśmy się, jakie jest ich podejście do klientów, którzy zostali zmuszeni przejść na ryczałt w związku ze zmianami podatkowymi.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny 2024 - do ilu banków złożyć?

  Alior Bank kredyt hipoteczny ryczałt 

  Alior Bank nie chciał się wypowiedzieć na temat swojego podejścia do ryczałtowców. Bank podkreślił, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i decyzja jest podejmowana na podstawie oceny sytuacji finansowej firmy na ryczałcie. Są dwa podstawowe warunki. Firma na ryczałcie powinna działać od co najmniej 12 miesięcy i dostarczyć dokumentu z obecnego i ubiegłego roku. Jednak, aby w ogóle móc złożyć swoją aplikację, firmę na ryczałcie trzeba prowadzić min. 12 miesięcy, a analizowane dokumenty podatkowe mają dotyczyć roku ubiegłego i bieżącego.

  Bank Pekao kredyt hipoteczny ryczałt 

  Dla banku Pekao nie jest ważny sposób rozliczania z fiskusem, który wybrałeś. Ważne jest to, żebyś mógł wykazać się dobrą zdolnością finansowa, a Twoja firma powinna być w dobrej sytuacji finansowej. Przychód z ryczałtu zostanie uwzględniony, jeżeli prowadzisz firmę od co najmniej 12 miesięcy. Ponadto wraz z wnioskiem musisz dostarczyć roczny PIT, zaświadczenie o wysokości przychodów i Twoje oświadczenie dotyczące uzyskiwanych dochodów oraz dowód opłacania składek i niezalegania z opłacaniem podatku i składek ZUS.

  Bank Millennium kredyt hipoteczny ryczałt 

  Bank Millennium również zaakceptuje wniosek firmy, która przeszła z rozliczania się na zasadach ogólnych na ryczałt. Bank porównuje wtedy przychód firmy rok do roku. Od tego roku bank wymaga, żeby działalność była prowadzona co najmniej przez rok. Wcześniej należało działać na rynku minimum 2 lata, żeby złożyć wniosek o kredyt do Millenium. Również zredukowano liczbę potrzebnych dokumentów. Obecnie wystarczy załączyć do wniosku PIT za poprzedni rok i ewidencję przychodów za rok bieżący.

  Bank Pocztowy kredyt hipoteczny ryczałt 

  Bank Pocztowy potwierdził natomiast, że zmiana formy opodatkowania ma znaczący wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Co więcej, bank nie dostosował jeszcze swoich procedur do Nowego Ładu. Wymagania są bardziej rygorystyczne niż w innych bankach. Działalność należy prowadzić co najmniej dwa lata, żeby w ogóle zacząć starać się o kredyt. Bank Pocztowy wymaga też większej liczby dokumentów niż inne instytucje finansowe. Biurokracja w Banku Pocztowym może zniechęcać potencjalnych klientów.

  BOŚ Bank BOŚ kredyt hipoteczny ryczałt 

  Bank jest natomiast bardziej liberalny, ponieważ od zawsze akceptuje wnioski kredytowe firm, które zmieniły formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Co więcej, wystarczy, że dochody uzyskujesz od co najmniej pół roku. Jest to krótszy okres niż w innych bankach. Natomiast w przypadku ryczałtu, należy prowadzić firmę minimum 12 miesięcy. Przychód należy udokumentować ewidencją przychodów za bieżący rok podatkowy i PIT-em za ubiegły.

  BNP Paribas kredyt hipoteczny ryczałt 

  W banku BNP Paribas wszystko zależy od decyzji analityka, który ocenia wnioski kredytowe od ryczałtowców. Osoby, które prowadzą działalność na ryczałcie, mogą starać się o kredyt hipoteczny po 2 latach obecności na rynku. Czasami wystarczy rok, ale wtedy musisz dowieść, że masz drugi dochód, który nie może być niższy od dochodu uzyskiwanego na ryczałcie. Wraz z wnioskiem powinieneś dostarczyć ewidencję przychodów, formularz PIT-28 oraz aktualny wpis z KRS albo wydruk z CEIDG.

  Citi Handlowy kredyt hipoteczny ryczałt 

  Nie ma żadnego sensu, żeby składać wniosek kredytowy do Citi Handlowego. Ten bank mówi wprost, że nie uwzględnia przychodów z działalności gospodarczej, rozliczanych ryczałtem. Zdolność kredytowa takich klientów jest zerowa i nie mają szans na kredyt.

  Credit Agricole kredyt hipoteczny ryczałt 

  W banku Credit Agricole Twoja zdolność kredytowa zależy dochodu netto. Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt nie będzie miała wpływu na zdolność kredytową, o ile nie zmniejszą się Twoje dochody. Jeżeli Twoje dochody są cały czas takie same, a zdecydowałeś się na ryczałt ze względu na przepisy Nowego Ładu, to bez wątpienia masz szansę na kredyt hipoteczny w Credit Agricole. Natomiast minimalny staż firmy na rynku zależy od rodzaju branży, w której działasz. Wynosi on od 6 do nawet 60 miesięcy. Do wniosku o kredyt hipoteczny załącza podsumowanie ewidencji przychodów z ostatniego roku, PIT za rok ubiegły oraz zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i ze składkami.

  ING Bank Śląski kredyt hipoteczny ryczałt  

  ING Bank Śląski nie akceptuje na razie dochodów z działalności rozliczających się w formie ryczałtu. Są jednak wyjątki. Jeżeli Twoja firma była prowadzona na KPiR lub na pełnej księgowości w 2020 i 2021 roku, to możesz rozpocząć starania o kredyt. Oznacza to, że dochody z 2022 roku nie będą uwzględniane, więc należy dostarczyć dokumenty, odpowiednie dla zasad ogólnych.

  mBank kredyt hipoteczny ryczałt 

  W mBank każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez analityka kredytowego. Bierze on pod uwagę również to, w jaki sposób zmiana formy opodatkowania wpłynęła na Twoją zdolność kredytową. To, w jaki sposób zostanie oceniony Twój wniosek, zależy również od rodzaju prowadzonej działalności, historii współpracy z bankiem i wszystkich danych, zebranych we wniosku kredytowym. Jeżeli prowadziłeś konto osobiste w mBanku, to Twoje szanse na kredyt mogą wzrosnąć. Staż działalności powinien wynosić minimum rok kalendarzowy. Do wniosku wystarczy załączyć formularz PIT-28 za poprzedni rok.

  PKO BP kredyt hipoteczny ryczałt 

  Bank PKO wymaga od przyszłych kredytobiorców, którzy rozliczają się na ryczałcie, prowadzenia działalności przez co najmniej 2 lata. Do wniosku kredytowego załącz ewidencję przychodów za rok bieżący i deklarację podatkową za rok i 2 lata wstecz. Bank w rozmowie podkreślił, że zdolność kredytowa nie zależy od wybranej formy opodatkowania, ale od wyników finansowych firmy.

  Santander BP kredyt hipoteczny ryczałt 

  W Santander BP możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, nawet po zmianie formy opodatkowania. Natomiast musisz liczyć się z tym, że zmieni się sposób wyliczania dochodu. Jeżeli rozliczasz się w formie ryczałtu, to koszty Twojej działalności będą oszacowane na podstawie kosztów dla danej branży. Minimalny staż działalności zależy od wnioskowanej kwoty kredytu. Dla kredytów do 300 000 zł wystarczy, że jesteś na rynku co najmniej rok. Przy wyższych kwotach bank wymaga minimum dwóch lat działalności i większej liczby dokumentów.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego