Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Ile kosztuje budowa domu?
Sprawdź, jakie są koszty budowy domu w 2024 roku!

Dodano: 02.02.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź, jakie są koszty budowy domu w 2024 roku! Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź, jakie są koszty budowy domu w 2024 roku!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Marzysz o swoim własnym domu? Chcesz wiedzieć, jakie mogą być koszty inwestycji w czasie rosnących cen? Niestety dokładne oszacowanie kosztów nie jest łatwe. Z pomocą przyjdą Ci nasi eksperci kredytowi, którzy przygotowali ten artykuł, z którego dowiesz się, jakie mogą być koszty budowy domu w 2022 r. Podpowiemy, jak sprawdzić, czy otrzymasz kredyt w banku na budowę domu, czy zmieścisz się w budżecie i czy 200 000 – 300 000 zł wystarczy, by wybudować dom. Zapraszamy do lektury.

  Ile kosztuje budowa domu? Jak to policzyć?

  Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje budowa domu i podać konkretną kwotę. Wiemy jedno, jeszcze do niedawna można było spokojnie wybudować dom za 100 000 zł – 200 000 zł. Jednak sytuacja na rynku uległa zmianie. Mierzymy się z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi. Zdecydowanie poszły w górę materiały budowlane oraz stawki za prace robotników w większości województw. Planowany koszt budowy w niektórych przypadkach wzrósł nawet dwukrotnie. Nikt oczywiście nie odpowie jednoznacznie, ile kosztuje budowa domu, ponieważ zależy to od wielu czynników. Do takiej wyceny należy podejść indywidualnie. Koszt budowy domu może zależeć od:

  • powierzchni użytkowej i ogólnej domu,
  • kubatury,
  • liczby kondygnacji,
  • projektu architektonicznego i stopnia skomplikowania budowy,
  • rodzaju i cen, a także jakości zastosowanych materiałów budowlanych,
  • kosztów robocizny, jeśli decydujesz się na budowę z inżynierem i robotnikami, którym zlecisz budowę.

  Obecnie szacujemy, że w tym roku koszt budowy domu o przeciętnym standardzie wyniesie około 5 000 – 6 000 zł za mkw powierzchni użytkowej. Jeżeli znasz się na rzeczy i jesteś świadomym inwestorem, to możesz zaoszczędzić i zbić tę kwotę. Podane wyliczenia obejmują bowiem też zakup działki, ogrodzenia i ogrodu. Rezygnując na przykład z ogrodu, możesz spodziewać się trochę niższych kosztów budowy. Koszt budowy domu, który ma powierzchnię 70mkw, wynosi od 130 tys. zł do 150 zł dla stanu surowego i nawet 350 tys. zł dla stanu deweloperskiego. Kiedy marzysz o większym domu np. 140 mkw, to wtedy za stan deweloperski zapłacisz 400 tys. zł nie licząc działki, projektu itd. Stan deweloperski to już wydatek 600 tys. zł. Przygotowaliśmy dla Ciebie tabelkę z kosztami budowy domu jednorodzinnego. Możesz sprawdzić różnice kosztowe pomiędzy stanem surowym, zamkniętym i deweloperskim. Podane ceny są oczywiście orientacyjne.

  Powierzchnia domu (m2)     Stan surowy otwarty     Stan surowy zamknięty   Stan deweloperski
  100m2     180 tys. zł   200 tys. zł     300 tys. zł
  150m2     200 tys. zł     230 tys. zł     380 tys. zł
  200m2     230 tys. zł     270 tys. zł     440 tys. zł

  Przeczytaj: Stopy procentowe w Polsce 2022. Jaki mają wpływ na raty kredytów? Ekspert wyjaśnia!

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Kosztorys budowy domu

  Nie przekonasz się oczywiście, jaki będzie ostateczny koszt budowy domu, póki nie przygotujesz szczegółowego kosztorysu. Trudno oczywiście oczekiwać, że sporządzisz dokładny kosztorys na własną rękę. Najlepiej zamówić projekt z kosztorysem. Najlepiej, gdy kosztorysem zajmie się kosztorysant. Zanim jednak do tego dojdzie, musi powstać projekt domu. Dopiero wtedy można zająć się wyceną. Kosztorysant oczywiście nie przygotuje wyceny za darmo, będziesz musiał zapłacić za taką usługę około 1000 zł. Jednak warto ponieść taki wydatek. Przede wszystkim nie zaskoczą Cię wydatki. Zdarzają się przecież sytuacje, że budowa domu zostaje przerwana w połowie, bo zabrakło środków finansowych na dokończenie inwestycji. W czym może pomóc Ci kosztorys? Podpowiadamy:

  • Przede wszystkim w określeniu i podsumowaniu kosztów. Dzięki kosztorysowi dowiesz się, ile będzie kosztował dom według założonego projektu.
  • Będziesz mógł zdecydować, czy chcesz sam sfinansować inwestycję, czy będziesz też musiał skorzystać z kredytu bankowego na budowę domu.
  • Dowiesz się, na jaki metraż oraz standard będzie Cię stać.
  • Pomoże Ci ocenić oferty podwykonawców i świadomie wybrać ofertę firmy budowlanej.
  • Będzie Ci łatwo rozliczyć wykonawcę prac ze zużytych materiałów.

  Pamiętaj, że kosztorys określi tylko sam koszt budowy domu. Natomiast to, ile będzie Cię kosztować wyposażenie, musisz ustalić już na własną rękę. Wymieńmy zatem koszty, które musisz oszacować sam i nie znajdą się w kosztorysie:

  • zakup działki budowlanej,
  • wykończenie wnętrz pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych,
  • doprowadzenie przyłączy,
  • przygotowanie placu budowy,
  • ogrodzenie,
  • wyposażenie i aranżacja wnętrz.

  Dlatego bądź świadomy tego, że kosztorys nie bierze pod uwagę wszystkich wydatków związanych z budową domu. Na pewno będziesz jednak wiedział, czy sfinansujesz budowę domu z własnych środków, czy będziesz musiał skorzystać z kredytu.

  Przeczytaj: Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym w 2022 - EKSPERT WYJAŚNIA!

  Ile kosztuje projekt domu?

  Masz już działkę budowlaną i chcesz na niej postawić dom. Cały proces rozpoczyna się od przygotowania projektu. Dopiero wtedy możesz iść po pozwolenie na budowę. Projekt przede wszystkim musi zawierać najważniejsze informacje o budynku, który powinien być wybudowany zgodnie z przepisami. Oprócz tego projekt będzie stanowił wizualizację Twojego domu, co na pewno jest dla Ciebie ważne. Masz również wybór i możesz zamówić projekt indywidualny lub kupić projekt gotowy. Projekt na Twoje specjalne zamówienie będzie na pewno droższy. Z drugiej strony masz możliwość wybudowania domu zgodnie ze swoimi wyobrażeniami i potrzebami. Za indywidualny projekt zapłacisz od 70 zł do nawet 400 zł za mkw. Jest to zatem całkiem spora kwota. Nie każdy ma jednak wyobrażenie swojego przyszłego domu i ma nie do końca uświadomione potrzeby. Dlatego bardzo wygodnym i jednocześnie tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu. Za gotowy projekt zapłacisz od 2000 do 5000 zł. Oczywiście cena będzie zależeć od tego, w jaki stopniu skomplikowany jest projekt. Projekt zazwyczaj zawiera również wstępny kosztorys budowy. Dość ciekawa propozycja znalazła się w programie Polski Ład. Zgodnie z zapisami ustawy będziesz miał możliwość wybudowania domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw bez pozwolenia. Ustawa weszła w życie w styczniu, jednak wiele jej zapisów jest wciąż niejasnych. Może się okazać, że starając się o kredyt i tak będziemy musieli starać się o pozwolenie na budowę.

  Sprawdź: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

  Ile kosztuje budowa domu z firmą budowlaną?

  Na rynku można zaobserwować praktykę, że przy wyborze oferty odrzucamy najtańszą i najdroższą z nich. Jednak my zalecamy, żeby cena nie była jedynym elementem, który determinuje Twój wybór. Weź również pod uwagę referencje firmy budowlanej, jakie ma opnie w branży i jakie usługi może Ci dokładnie zaoferować. Kiedy już podejmiesz decyzję i wybierzesz firmę budowlaną, poproś o przygotowanie jak najdokładniejszego harmonogramu budowy. W harmonogramie powinna znaleźć się informacja o pracach przewidzianych w projekcie oraz termin realizacji. Profesjonalny harmonogram powinien prezentować budowę domu krok po kroku, a także kluczowe etapy inwestycji wraz z płatnościami.

  Jakie zapisy powinna zawierać umowa z firmą budowlaną?

  W umowie z firmą budowlaną powinny znaleźć się następujące zapisy i informacje:

  • data rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, terminy zamknięcia poszczególnych etapów budowy domu.
  • cena budowy domu uzgodniona między inwestorem a firmą budowlaną.
  • dokładny zakres prac przy budowie domu.

  Ile kosztuje budowa domu – szacunki w projekcie budowlanym

  Projekt budowlany i wykonawczy zawierają informację na temat kosztów budowy domu. Szacowane koszty uwzględniają średni standard użytych materiałów budowlanych oraz kompleksowe wykonawstwo. Przy projektach budowlanych i wykonawczych podawane są koszty budowy domu, które uwzględniają średni standard użytych materiałów budowlanych oraz kompleksowe wykonawstwo. Możesz oczywiście zmniejszyć koszty budowy, jeśli zdecydujesz się wykonać pewne prace samodzielnie czy budowę domu systemem gospodarczym.

  Kosztorys przedstawiony przy projekcie to tylko koszt, jaki pociąga za sobą budowa domu – ile kosztować będzie wyposażenie, będziesz musiał już oszacować sobie samodzielnie. Koszty budowy domu przy projekcie nie uwzględniają wydatków związanych z:

  • wykończeniem wnętrz pomieszczeń mieszkalnych lub gospodarczych,
  • zakupem działek budowlanych,
  • doprowadzeniem przyłączy,
  • przygotowaniem placu budowy,
  • ogrodzeniem,
  • wyposażeniem i aranżacją wnętrz.

  Przeczytaj: Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania - jak go uzyskać?

  Ile kosztuje wybudowanie domu – standardowy dom jednorodzinny

  Tanie domy w budowie to takie, których bryła jest możliwie jak najprostsza. Można znaleźć projekty domów, przy których koszt budowy szacowany jest na kwotę do 200 tys. zł – oczywiście bez kosztów wykończenia, wyposażenia czy działki budowlanej. To domy najczęściej parterowe, z kilkoma pokojami, które liczą sobie do 100 mkw lub nieco więcej, mające klarowny podział wnętrza. Kluczowa jest zwarta bryła na planie prostokąta, pokryta dwuspadowym dachem, który nie przysparza kłopotów podczas realizacji. Koszt budowy domu zależny jest od wielu czynników:

  • powierzchni użytkowej i ogólnej budynku mieszkalnego,
  • kubatury,
  • liczby kondygnacji,
  • stopnia skomplikowania brył domu,
  • rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych,
  • sposobu prowadzenia inwestycji – budowa systemem gospodarczym lub budowa zlecona firmie,
  • regionu kraju, w którym budujesz swój dom.

  Budowa domu – dom deweloperski vs. budowany samodzielnie: koszty.

  Sprawdźmy koszty domu deweloperskiego i budowanego na własną rękę. Gotowy dom od dewelopera możesz kupić w cenie od 3200 zł za mkw aż do 7500 zł za mkw. Najtańsze domu kupisz w województwie podlaskim lub opolskim a najdroższe w dużych miastach. Kupując dom o wielkości 100-120 mkw zapłacisz od około 350 000 zł za najtańszą wersję lub nawet 1 mln zł, jeśli dom znajduje się w dobrej lokalizacji. Kiedy budujesz dom w stanie deweloperskim, to zapłacisz już mniej, około 4000 zł za mkw. Dom o wielkości 150 mkw w stanie deweloperskim możesz już kupić nawet od 360 000 zł w górę. Do kosztów dolicz koszt działki oraz koszt prac wykończeniowych. Możesz też zdecydować się na budowę domu w systemie gospodarczym, jeśli masz czas się zaangażować. Dom o powierzchni 150 mkw budowany w systemie gospodarczym oraz wykończenie takiego domu to koszt około 700 000 zł. Możesz oczywiście obniżyć ten koszt, wybierając na przykład prostą bryłę domu. Co dokładnie składa się na koszty domu? Podpowiadamy:

  • koszt zakupu materiałów budowlanych (ok. 60%),
  • koszty transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych, realizacji (ok. 20%)
  • koszty robocizny (ok. 20%)

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Koszt budowy domu – na czym można zaoszczędzić, a na czym oszczędzać nie należy?

  Na każdym etapie budowy możesz wypracować rozwiązania, które pozwolą Ci na mniejsze lub większe oszczędności. Być może okaże się, że nie jest Ci potrzebny kredyt hipoteczny na budowę domu. Tańszym rozwiązaniem na pewno jest budowa domu w systemie gospodarczym. Deweloperowi będziesz musiał zapłacić więcej. Na czym można najczęściej zaoszczędzić:

  • na narzutach zysku, jakie wykonawca nalicza za zakupione materiały budowlane,
  • na części kosztów pośrednich wykonawcy, może to być np. zorganizowanie zaplecza budowy,
  • częściowo na kosztach zakupu materiałów.

  Warto wiedzieć

  Koszt budowy domu jednorodzinnego, który jest budowany systemem gospodarczym, może być o około 10-15% niższy niż przy budowie prowadzonej przez firmę budowlaną. Decydując się na średni standard budowy domu, będziesz musiał zapłacić około 4 000 – 4 500 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej. Kiedy zaangażujesz się mocno w budowę i będziesz świadomie zarządzał kosztami, to możesz zaoszczędzić jeszcze więcej. Zdecydowanie o wiele lepiej zaoszczędzić na wykończeniu wnętrz i na materiałach wykończeniowych, jeśli już musisz zredukować swoje wydatki. Bez wątpienia jednak warto postawić na najlepszej jakości materiały budowlane, które zapewnią solidność całemu budynkowi.

  Przeczytaj: Koszty okołokredytowe przy kredycie hipotecznym 

  Koszty budowy domu a wzrost ceny za materiały budowlane – co warto wiedzieć?

  Niestety od 2021 r. obserwujemy rosnące ceny materiałów budowlanych oraz braki magazynowe w sklepach. Z taką rzeczywistością muszą zmierzyć się wszystkie osoby, które rozpoczęły bądź planują rozpocząć budowę domu. W ubiegłym roku ceny materiałów budowlanych poszły w górę w 20 grupach towarowych. Największy wzrost zanotowały takie materiały jak płyty OSB, izolacji termicznej czy suchej zabudowy. Niektóre ceny są nawet o 30% wyższe porównując rok do roku. Nie ruszysz z budową domu bez materiałów budowlanych. Zawsze warto poczekać na spadek ce, który możemy zaobserwować na przykład w okresie zimowym. Pandemia koronawirus również miała niebagatelny wpływ na wzrost cen. Część fabryk została zamknięta i pojawiły się problemy z podażą, co przy obecnym popycie musiało wywindować ceny.

  Koszty budowy domu a technologia budowlana

  Bardzo ważną informacją jest to, że w 2022 r. pojawił się nowy standard budowlany WT 2021, który zmienił wymagania wobec instalacji i nowych budynków. Bez wątpienia technologia budowy domu ma wpływ na koszt całej inwestycji. Jednak pamiętaj o tym, że wszystkie unowocześnienia, które należy wprowadzić zgodnie z nowymi normami, opłacą Ci się w dłuższym okresie.

  Sprawdziliśmy, ile może kosztuje budowa domu 100 mkw w zależności od konstrukcji, którą wybierzesz:

  • Budowa domu szkieletowego będzie tańsza niż domu murowanego. Koszt budynku o konstrukcji szkieletowej i o powierzchni 100 mkw będzie Cię kosztował około 250 000 zł dla stanu deweloperskiego.
  • Część osób decyduje się na budowę domu pasywnego, a to wiąże się już z wyższymi kosztami. Jeśli w grę wchodzi dodatkowo technologia związana z odnawialnymi źródłami energii, to Twój budżet powinien oscylować w granicach 600 tys. złotych.
  • Dom modułowy to z kolei oszczędność i czasu i pieniędzy. Zazwyczaj koszt takiego domu jest niższy o około 30% w porównaniu do domu murowanego. Niższe koszty wynikają z tego, że takie budynki powstają w halach produkcyjnych i na budowę przyjeżdżają już w konkretnych elementach, czyli tzw. modułach. Niski koszt i szybkość realizacji to bez wątpienia zaleta takiego rozwiązania.

  Koszty budowy małego domu – czy można wybudować mały dom do 100 tys. zł?

  Pisaliśmy już wyżej, że trudno jest odpowiedzieć dokładnie na pytanie, ile kosztuje budowa małego domu. Koszt będzie zależał od wielu elementów m.in. od rejonu kraju, lokalizacji, wybranej technologii, czy od rodzaju materiałów budowlanych. Załóżmy jednak, że masz tylko 100 000 zł na budowę domu? Czy jest to możliwe? Na dzisiaj możemy Ci odpowiedzieć, że tak, ale ceny idą szybko w górę i najprawdopodobniej niedługo nie będzie to możliwe. Musisz wiedzieć, że dysponując taką kwotą, większość prac musisz wykonać sam, a sam projekt powinien być bardzo prosty. Zakładamy, że masz już działkę budowlaną, ponieważ jej zakup na pewno pochłonąłby większość tej kwoty. Ekonomiczne, tanie domy to najczęściej proste bryły oparte na rzucie prostokąta z małą ilością wnęk i załamań. Takie domy zakończone są prostym, dwuspadowym dachem i nie mają ozdobnych elewacji. Metraż takiego domu to około 50 mkw. W jaki jeszcze sposób można zredukować wydatki. Możesz wybierać tańsze materiały budowlane, szukać lepszych cen, promocji i przede wszystkim wybudować dom w systemie gospodarczym. Wtedy 100 000 zł powinno wystarczyć,

  Jak obniżyć koszty budowy domu w 2024?

  Jeżeli planujesz zmniejszyć koszty budowy domu, to oszczędności zacznij szukać już na pierwszym etapie budowy. Jest co najmniej kilka sposobów na to, żeby zmieścić się w budżecie, niewiele go przekroczyć, a nawet trochę zmniejszyć. Zacznij przede wszystkim od zakupu odpowiedniego projektu. Właśnie od projektu zależy to, ile wydasz na budowę. Zależy Ci na niższych kosztach? Wybierz projekt z prostą bryłą budynku, dachem dwuspadowym i zrezygnuj z piwnicy. Są to bardzo proste metody ograniczenia kosztów budowy. Możesz też zaoszczędzić na materiałach budowlanych, wybierając jednocześnie takie, które są dobrej jakości. Sprawdzaj aktualne promocje, kupuj materiały budowlane w hurtowniach, które leżą z daleka od dużych miast. Wybieraj produkty dostępne, a nie takie, które są na specjalne zamówienie, bo zapłacisz więcej. Dużo tańsza jest budowa sposobem gospodarczym. Jeśli masz taką możliwość, wybuduj dom samodzielnie z pomocą znajomych bądź rodziny. Nawet jeśli będziesz w stanie wykonać niewiele prac, to i tak wiąże się to z poważną oszczędnością.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego