Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2025 roku - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 13.02.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2025

Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2025 roku - ekspert wyjaśnia! Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2025 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

    Mieszkanie na rynku wtórnym – jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

    Część klientów poszukuje mieszkania na rynku wtórnym. Bez wątpienia takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim sam proces kupowania i przeprowadzania się trwa o wiele krócej. Zdarza się, że nie musisz też remontować mieszkania i wydawać pieniędzy na jego wykończenie. Nie kupujesz też dziury w ziemi, tylko gotowe mieszkanie z księgą wieczystą. Są jednak też powody, dla których klienci unikają lokali z rynku wtórnego. Jakie są przyczyny? Sprawdźmy, jak bezpiecznie i korzystnie kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Czego dowiesz się z naszego artykułu?

    • Mieszkanie na rynku wtórnym – co to dokładnie znaczy.
    • Zalety i wady zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
    • Gdzie i jak szukać mieszkań na rynku wtórnym?
    • Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jak nie dać się oszukać?
    • Zakup lokalu na rynku wtórnym – formalności.

    Nie brakuje obecnie na rynku mieszkań budowlanych przez deweloperów. W większości miast dużo się buduje i wciąż powstają nowe osiedla. Mimo to rynek wtórny również cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Popyt na mieszkania z rynku wtórnego wciąż jest duży. Główny powód to rosnące ceny nowych mieszkań i domów. Z roku na rok są coraz wyższe, a biorąc pod uwagę rosnący koszt materiałów budowlanych raz koszty pracy, to raczej należy spodziewać się dalszych podwyżek. Czy w takim razie zakup mieszkania na rynku wtórnym to dobra alternatywa? Czy na ryku wtórnym nieruchomości będą tańsze? Zakup mieszkania na rynku wtórnym to poważna decyzja, która najczęściej wymaga zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlatego należy zadbać, żeby transakcja była dla nas bezpieczna. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

    Mieszkanie z rynku wtórnego – co to znaczy?

    Przez mieszkanie lub dom z rynku wtórnego rozumiemy taką nieruchomość, w której ktoś już mieszkał i było używane. Nie ma znaczenia tutaj fakt, czy jest mieszkanie w przedwojennej willi, bloku z lat 70. czy też mieszkanie, które ma kilka lat. Wszystko są to nieruchomości, które przypisujemy do rynku wtórnego. Takie lokale mają bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest atrakcyjna lokalizacja w pobliżu centrum miasta, szkół, węzłów komunikacyjnych, sklepów, kin, teatrów, szeroko rozumianej rozrywki, zabytków, często też terenów zielonych, jak parki.

    Niestety działek w atrakcyjnych lokalizacjach jest coraz mniej. Deweloperzy nie szukają terenów na nowe inwestycje na obrzeżach miasta, a nawet poza miastem lub zajmują korytarze powietrze, które chronią miasto przed zalegającym smogiem.

    Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

    Ranking kredytów hipotecznych

    Przykład reprezentatywny
    Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

    Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

    Kwota kredytu:
    Okres spłaty:
    lat

    Rynek wtórny a rynek pierwotny – jakie są różnice?

    Każda osoba, która szuka mieszkania, zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić nieruchomość na rynku wtórnym, czy na rynku pierwotnym. Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz mieszkania dla siebie, czy też szukasz okazji inwestycyjnej. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie są różnice między lokalem, który możesz nabyć na rynku wtórnym a lokalem na rynku pierwotnym. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych różnic:

    • Cena – cena mieszkania kupowanego z drugiej ręki, które było używane, najczęściej jest niższa. Dużo zależy jednak od standardu wykończenia. Lokal w doskonałym stanie, który ma kilka lat, piękne mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy mogą mieć cenę wyższą niż te spotykane na rynku pierwotnym.
    • Pieniądze, które wydasz na remont i wykończenie mieszkania. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, możesz zaoszczędzić na remoncie. Jeżeli mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie i jest gustownie urządzone, to praktycznie możesz wprowadzić się od razu. Mieszkanie z rynku pierwotnego musisz wykończyć, co na pewno będzie Cię dużo kosztować.
    • Lokalizacja. Mieszkania z rynku wtórnego są atrakcyjnie usytuowane w najlepszych dzielnicach miasta, blisko usług, rozrywki, z dostępem do komunikacji miejskiej. Natomiast nowe osiedla powstają najczęściej na obrzeżach miasta lub nawet poza miastem z daleka od centrum.
    • Wysokość czynszu. Biorąc pod uwagę czynsz, to w nowym budownictwie opłaty są zazwyczaj niższe.
    • Infrastruktura. Kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, to już wiesz, co znajduje się w jego lokalizacji. Możesz nawet wybrać lokal w miejscu, gdzie w pobliżu jest wszystko, czego potrzebujesz. Natomiast nowe osiedla budują się w miejscach, gdzie infrastruktura i usługi dopiero powstają lub jeszcze się nie pojawiły. Często też nie ma drogi dojazdowej, a nawet oświetlenia po oddaniu inwestycji do użytku. Infrastruktura powstaje później.

    Przeczytaj: Kredyt hipoteczny, na co zwrócić uwagę

    Mieszkanie na rynku wtórnym – zalety i wady

    Kiedy porównujemy ceny mieszkań w różnych miastach, to nasze spostrzeżenia są takie, że mieszkania z rynku wtórnego są statystycznie tańsze niż lokale, które można nabyć na rynku pierwotnym. Różnice mogą być większe lub mniejsze. Wszystko zależy od standardu wykończenia, czy też lokalizacji. W niektórych miastach dysproporcje są niewielkie. Zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego będzie droższe od mieszkania nowego. W większości przypadków jednak mieszkania z rynku wtórnego można kupić taniej, a do tego szybciej, co na pewno stanowi dużą zaletę. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie wad i zalet mieszkań z drugiej ręki.

    Zalety Wady
    • Nie musisz ponosić kosztów remontu i wykończenia, jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie. Czasami wystarczy delikatnie odświeżyć wnętrze.
    • Możesz poznać przyszłych sąsiadów jeszcze przed zakupem.
    • Nie będziesz skazany na hałas i inne niedogodności związane z wykańczaniem mieszkania przez sąsiadów.
    • Masz możliwość sprawdzić infrastrukturę w pobliżu mieszkania.
    • Niewielkie ryzyko powstania uciążliwych obiektów w najbliższej okolicy.
    • Możliwość szybkiej przeprowadzki, nawet jeśli remont okaże się potrzebny.
    • Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, będziesz musiał ponieść dodatkowy koszt w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości mieszkania (tzw. podatek PCC).
    • Ryzyko związane ze stanem prawnym nieruchomości. Kupując takie mieszkanie, sprawdź dokładnie księgę wieczystą, dowiedz się, czy mieszkanie jest obciążone długami, prawem własności i służebności.
    • Możliwość istnienia usterek czy wad konstrukcyjnych, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą narazić Cię na dodatkowe koszty w przyszłości.

     

    Co jeszcze warto wiedzieć? Kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, stajesz się jego właścicielem zaraz po tym, jak podpiszesz akt notarialny. Kiedy natomiast kupujesz mieszkanie od dewelopera, to stanie się Twoją własnością dopiero po przeniesieniu praw własności oraz wyodrębnieniu lokalu. Cała procedura może w tym przypadku trwać nawet dwa lata, kiedy zdecydowałeś się na zakup na tzw. dziury w ziemi.

    Przeczytaj: Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym

    Gdzie szukać mieszkań z rynku wtórnego?

    Jeśli jesteś zdecydowany kupić mieszanie na rynku wtórnym i wiesz, że jest to dobry rozwiązanie dla Ciebie, to czas, żebyś rozpoczął poszukiwania. Jest kilka sposobów na to, żeby znaleźć wymarzone mieszkanie. Gdzie zatem szukać ofert sprzedaży? Na sam początek możesz odwiedzić kilka miejsc lub przespacerować się po okolicy, która Cię najbardziej interesuje. Może uda Ci się znaleźć ogłoszenia o sprzedaży na klatce schodowej lub na tablicy ogłoszeń. Co jeszcze można zrobić? Możliwości naprawdę jest dużo. Możesz znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym:

    • sprawdzając internetowe portale ogłoszeniowe,
    • szukając informacji o sprzedaży mieszkań na portalach branżowych,
    • pytając znajomych,
    • umieszczając informację na serwisach społecznościowych,
    • czytając lokalną prasę,
    • kontaktując się z agencją nieruchomości lub przeglądając oferty agencji umieszczone w Internecie.

    Podpowiadamy!

    W Internecie lub w prasie możesz znaleźć bardzo dużo ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Sprawdź, czy ogłoszenie pochodzi od właściciela, czy od agencji nieruchomości. Kiedy kupujesz mieszkanie od agenta, najczęściej będziesz musiał zapłacić mu prowizję, co będzie dla Ciebie dodatkowym kosztem.

    Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać?

    Znalazłeś idealne mieszkanie dla siebie i dla swojej rodziny? Niestety to dopiero początek. Nie podejmuj pochopnie decyzji. Zacznij od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Co należy sprawdzić, żeby nie wpędzić się w kłopoty i nie stracić pieniędzy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa. Zawsze zachęcamy naszych klientów, żeby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży dokładnie sprawdzić dokumenty, które wyjaśnią, jaki jest dokładnie stan prawny nieruchomości. Prawidłowy stan prawny występuje wtedy, gdy sprzedający jest właścicielem nieruchomości, a lokal jest wolny od długów i nie jest obciążony prawami osób trzecich. Kiedy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to musisz dopełnić następujących formalności, które zapewnią bezpieczeństwo transakcji:

    • Zacznij od podpisania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.
    • Pamiętaj o załącznikach do umowy, a przede wszystkim o protokole o stanie technicznym mieszkania oraz wyposażenia.
    • Poproś sprzedającego o numer księgi wieczystej. W księdze wieczystej znajdziesz najważniejsze informacje o lokalu, czyli kto jest właścicielem nieruchomości, jaki jest faktyczny metraż mieszkania czy nieruchomość jest zadłużona.
    • Poproś sprzedającego o zaświadczenie, że w mieszkaniu nie ma zameldowanych lokatorów.
    • Sprawdź we wspólnocie mieszkaniowej bądź w spółdzielni mieszkaniowej, czy nie ma zaległości w bieżących opłatach.

    Przeczytaj: Umowa przedwstępna kupna, sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia!

    Co należy sprawdzić, kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

    Jak zapewne zdążyłeś się zorientować podstawowym dokumentem, który bezwzględnie powinieneś sprawdzić, jest księga wieczysta nieruchomości. Jest to dokument, który pozwoli Ci sprawdzić, czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku, a stan prawny jest zgodny z informacjami, które dostarczył sprzedający. Kolejne ważne dokumenty to zaświadczenia wystawione przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową. Dlatego powstrzymaj emocje i do zakupu podejdź z chłodną głową.

    Kupiłem mieszkanie z rynku wtórnego – co dalej?

    Nie ma dużych różnić pomiędzy zakupem mieszkania z rynku wtórnego a zakupem nowego mieszkania. Jednak jako nowy właściciel mieszkania z drugiej ręki, będziesz musiał dokonać kilku czynności już po zakupie mieszkania. Wymieniamy Twoje obowiązki jako nowego właściciela:

    • opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC)
    • spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z informacją o stanie liczników,
    • poinformowanie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, że jesteś nowym właścicielem oraz podanie liczby osób, które będą mieszkać w lokalu.
    • złożenie deklaracji podatkowej,
    • ubezpieczenie nieruchomości.

    Mieszkanie na rynku wtórnym a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

    Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest najczęściej finansowany za pomocą kredytu hipotecznego. Jeżeli masz zamiar wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania, to musisz zebrać kilka dokumentów, które będą wymagane przez bank. Podstawowe dokumenty to:

    • zaświadczenia o zarobkach,
    • umowa przedwstępna,
    • odpisu z księgi wieczystej danej nieruchomości.

    Po zawarciu umowy o kredyt hipoteczny w następnym kroku podpisujesz umowę ostateczną ze sprzedawcą. Dopiero na podstawie tej umowy bank przeleje środki na konto osoby sprzedającej. Jako eksperci kredytowi zalecamy naszym klientom, żeby na jak najwcześniejszym etapie zaczęli starać się o finansowanie, Każdy bank prowadzi inną politykę kredytową. Dlatego zawsze istnieje ryzyko, że wybrany bank odmówi Ci kredytu hipotecznego. Warto umieścić w umowie przedwstępnej zapis, który umożliwi wycofanie się z transakcji, gdy bank nie przyzna kredytu hipotecznego.

    Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

    Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym?

    Do tej pory skupiliśmy się na osobach, które chcą kupić mieszkanie. Jednak sprzedający również może zostać oszukany i powinien się skutecznie chronić przed oszustami. Wbrew pozorom sprzedawca również musi uważać na to, aby nie zostać oszukanym. Jakie wskazówki mamy dla sprzedających? Oto one:

    1. Umowę przedwstępną należy podpisać w formie aktu notarialnego.
    2. W umowie przedwstępnej powinien znaleźć się zapis o zadatku, który Cię zabezpieczy na wypadek, gdyby kupujący chciał wycofać się z umowy.
    3. Kiedy kupujący będzie chciał sfinansować zakup mieszkania z własnych środków, możesz skorzystać z depozytu notarialnego, który zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji.
    4. Kredyt hipoteczny jest bezpieczniejszą formą dla sprzedającego, ponieważ bank przelewa środki bezpośrednio na jego konto. Jednak przed podpisaniem umowy przyrzeczonej zapoznaj się z zapisami zawartymi w umowie kredytowej. Sprawdź kwotę kredytu i warunki wypłaty.

    Czy warto kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

    Największe zalety mieszkania z rynku wtórnego to niższa cena, możliwość wprowadzenia się po zakupie, często też brak konieczności przeprowadzenia remontu. Większość mieszkań z rynku wtórnego jest położona w bardzo dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą. W pierwszej kolejności zawsze warto sprawdzić cenę. Co prawda może być zbliżona do ceny mieszkania z rynku pierwotnego, ale za to nie będziesz musiał ponosić kosztów wykończenia. Lokale z rynku pierwotnego mają też oczywiście wiele zalet. Jedną z nich jest bez wątpienia lepszy stan techniczny budynku i samego lokalu. Wiele osób preferuje nowe mieszkania, ponieważ mogą od samego początku urządzić je według własnego gustu i potrzeb. Na pewno duże możliwości aranżacyjne przemawiają na korzyść mieszkań z rynku pierwotnego. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy warto kupić mieszkanie z drugiej ręki, czy może lepiej rozejrzeć się za nowym lokalem. Zasada jest taka, że należy zawsze sprawdzić wszystkie dokumenty i dokładnie przemyśleć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania.

    Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

    Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

    Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

    Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego