Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w 2024 roku
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 02.03.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w 2024 roku - ekspert wyjaśnia! Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to jedne z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby, które chcą starać się o kredyt hipoteczny. Nie ma niestety na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Banki oceniają zdolność kredytową, biorąc pod uwagę wiele elementów. Jakie dochody powinny wystarczyć do tego, żeby dostać kredyt hipoteczny? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w naszym artykule. Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Ile trzeba zarabiać, żeby bank przyznał Ci kredyt hipoteczny na mieszkanie?
  • Jaki wpływ mają Twoje zarobki na ocenę zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym?
  • Jakie musisz mieć dochody, żeby otrzymać kredyt w poszczególnych bankach?
  • Kilka sprawdzonych sposobów, żeby dostać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach.
  • Sprawdź, czy otrzymasz kredyt hipoteczny, zanim złożysz wniosek do banku.

  Kredyt hipoteczny powinieneś wybrać z rozwagą, ponieważ jest to bardzo poważne zobowiązanie na długie lata. Jako eksperci kredytowi podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę i jakie warunki musisz spełnić, jako kredytobiorca.

  Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie w 2024?

  O kredyt gotówkowy możesz się starać, nawet jeśli Twoje zarobki nie przekraczają najniższej krajowej. Zawsze możesz wtedy liczyć na niewielką kwotę kredytu. Przy kredycie hipotecznym sprawa się nieco komplikuje. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości to wieloletni produkt finansowy, który jest zawierany w większości przypadków na bardzo wysokie kwoty. Rata miesięczna jest również wysoka, a Twoje dochodu powinny zapewnić jej regularną spłatę.

  Dlatego warto zadać sobie pytanie, ile należy zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w 2024 roku? Jak już wspominaliśmy wyżej, zależy to od wielu czynników. Sprawdźmy na początek, jakie należy mieć dochody, żeby otrzymać konkretną kwotę kredytu hipotecznego.

  Kredyt hipoteczny na 200 tys. zł – ile trzeba zarabiać?

  Założenia są następujące. Potrzebujesz finansowania na 200 tys. zł i chcesz podpisać umowę na 25 lat. Nasze wyliczenia pokazują, że Twoje zarobki powinny wynosić około 2800- 3100 złotych. Są to zarobki dla jednej osoby. Przejdźmy do wyższych kwot.

  Kredyt hipoteczny 300 tys. zł – jak wysokie powinny być zarobki?

  Przy takim kredycie Twoje dochody powinny być już wyższe około 3800 złotych. Wtedy powinieneś znaleźć kredyt hipoteczny bez problemu. Dla wielu osób jest to dość duża kwota. Jednak 300 tys. zł może starczyć na mieszkanie, ale na budowę domu może być za mało.

  Kredyt hipoteczny 400 tys. zł – jakie zarobki?

  Kredyt hipoteczny na tak wysoką kwotę będzie niełatwy do pozyskania. Ile zatem trzeba zarabiać, żeby starać się o tak wysoki kredyt? Twoje dochody nie powinny być w takim wypadku niższe niż 4500 zł. Jednak same dochody, które są na dobrym poziomie, mogą okazać się niewystarczające. Bank oceniając Twoją zdolność kredytową, weźmie pod uwagę wiele czynników. Właśnie dlatego nie można udzielić pewnej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba zarabiać, że by starać się o kredyt hipoteczny na 350 tys. – 400 tys. zł. Bank bada nie tylko dochody, ale również sprawdza Twoją wiarygodność kredytową, sytuację osobistą, miesięczne koszty utrzymania itd.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Zarobki singla a szanse kredyt hipoteczny

  Oczywiście osoba, która obecnie żyje bez partnera, również ma możliwość i szanse otrzymania kredytu hipotecznego. Tak naprawdę dla banku nie ma znaczenia to, czy jesteś osobą samotną, czy masz rodzinę. Wszystko zależy od Twoich zarobków. Jeśli są na dobrym poziomie, to naprawdę nie masz się o co martwić. Dodatkowo jako singiel nie masz aż tylu wydatków, co rodzina z dziećmi. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej i od kwoty kredytu hipotecznego, o jaką chcesz się starać. Tak naprawdę najważniejsza jest ocena zdolności kredytowej. Ile zatem musisz zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny dla singla? Przykładowo, gdy starasz się o kredyt hipoteczny w wysokości 200 000 zł, to wystarczy, że będziesz zarabiał 2800 zł. Dobrze jest też mieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli spełniasz te dwa warunki, to nie powinieneś mieć problemów z pozyskaniem kredytu hipotecznego.

  Dowiedz się więcej: Kredyt hipoteczny dla singla - czy bez partnera masz szansę na kredyt mieszkaniowy?

  Ile trzeba zarabiać jako młode małżeństwo, żeby dostać kredyt hipoteczny?

  Młode małżeństwa są najbardziej zainteresowane kredytem hipotecznym i składają najwięcej wniosków o kredyt hipoteczny. Nic w tym dziwnego. Po pierwsze młode małżeństwo chce mieszkać na swoim oraz planuje powiększenie rodziny. Młode małżeństwo w większości przypadków ma większe szanse na kredyt hipoteczny niż singiel, ponieważ przy ocenie zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę zarobki obu małżonków. Z drugiej jednak strony małżeństwo ma więcej wydatków, zwłaszcza gdy w rodzinie pojawią się dzieci. Warto pamiętać, że zdolność kredytowa spada, gdy jeden z małżonków nie pracuje. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest rozdzielność majątkowa.

  Przeczytaj: Kredyt dla młodych małżeństw - hipoteczny, gotówkowy - ekspert wyjaśnia!

  Czy zarobki znacząco wpływają na zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym?

  Teraz masz już wiedze, ile trzeba zarabiać, żeby starać się o kredyt hipoteczny 2024. Jednak musisz zwrócić uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz. Otóż możesz zarabiać nawet 3000 – 4000 zł, ale nie dostaniesz kredytu nawet na 200 tys. zł. Dlaczego? Twoja zdolność kredytowa nie zależy tylko od Twoich dochodów. Wpływ na ocenę zdolności kredytowej ma wiele elementów. Jednym z nich są Twoje miesięczne zobowiązania i płatności. Co może zaliczać się do zobowiązań? Są to zazwyczaj koszty wynajmu, rachunki za media, kredyty, pożyczki, leasing, sprzęt na raty itd. Kolejnym elementem, który może mieć wpływ na zdolność kredytową, jest liczba osób na utrzymaniu.

  Przykładowo, kiedy Twój współmałżonek nie pracuje i nie macie rozdzielności majątkowej, to Twoje dochody zostaną podzielone przez 2. Same zarobki nie są najważniejszym czynnikiem, który będzie przesądzał o decyzji kredytowej banku. O wiele ważniejszy jest bowiem stosunek dochodów do wydatków. Niższe dochody przy niewielkich wydatkach mogą sprawić, że Twoja zdolność kredytowa będzie wyższa niż u innego klienta, który zarabia więcej, ale ma dużo więcej wydatków. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje, jakie elementy mogą mieć wpływ na zdolność kredytową.

  Przeczytaj: Minimalny wkład własny – ważne zmiany!

  Parametr  Ocena wpływu na zdolność kredytową
  Kwota kredytu i okres kredytowania
  • Dłuższy okres kredytowania oznacza niższe raty i większą zdolność kredytową. Z drugiej strony wiąże się to z większymi kosztami kredytu.
  • Wybierając raty stałe, mniej ryzykujesz. Przy ratach malejących na samym początku spłaty raty są bardzo wysokie, co zmniejsza Twoją zdolność kredytową oraz znacznie obciąża domowy budżet.
  Wysokość wkładu własnego
  • Wkład własny zwiększa Twoją zdolność kredytową i szanse na kredyt.
  Dochód    
  • Największe szanse mają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank doceniają stabilność zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że pracując na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło nie masz szans na kredyt. Podobnie wygląda to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Liczba kredytobiorców ma również znaczenie. Jeżeli wniosek kredytowy złożysz wraz ze współmałżonkiem, który ma stałe dochody, to Wasze szanse na kredyt rosną.
  Inne zobowiązania    
  • Sprzęt RTV/AGD kupiony na raty, limit w koncie itd. może znacząco zmniejszyć Twoją zdolność kredytową. •    Kiedy masz więcej zobowiązań finansowych, możesz wystąpić o ich konsolidację. Zmniejszy to Twoją ratę i zarazem zwiększy zdolność kredytową.
  • Alimenty i inne stałe płatności mogą zmniejszyć Twoje szanse na kredyt.
  Liczba osób w gospodarstwie domowym  
  •  Kiedy bierzesz kredyt hipoteczny ze współmałżonkiem, który zarabia, masz większe szanse na kredyt hipoteczny, niż żyjąc w związku, który nie jest sformalizowany.
  • Możesz podnieść swoją zdolność kredytową i wnioskować o kredyt z członkiem rodziny, który ma stabilne dochody.
  Profil kredytobiorcy
  • Młodszy kredytobiorca ma szanse na dłuższy i większy kredyt, ponieważ ma więcej czasu na jego spłatę.

  Sprawdź: Dlaczego warto skorzystać z porady eksperta kredytowego?

  Bezpłatne badanie zdolności kredytowej z ekspertem

  Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt na mieszkanie w poszczególnym banku?

  Każdy bank prowadzi swoją politykę kredytową. Dotyczy to oczywiście również kredytów mieszkaniowych oraz kredytów hipotecznych. Dlatego lista dokumentów może się różnić w zależności od banku. Instytucje finansowe różnią się również podejściem do badania oceny kredytowej. Nieruchomość, którą planujesz nabyć, również będzie miała wpływ na decyzję banku i możliwość otrzymania kredytu. Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Skonsultuj tę decyzję ze swoim ekspertem kredytowym oraz sprawdź oferty przynajmniej kilku banków. Nie zawsze oczywiście będziesz mógł skorzystać z najtańszej oferty kredytu hipotecznego, ze względu na postawione wymagania, ale mimo to warto znaleźć najlepszą ofertę.

  Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie, obciążające budżet domowy. Za jakiś czas na rynku pojawią się korzystniejsze warunki. Będziesz mógł wtedy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku i skorzystać z tzw. refinansowego. Pamiętaj, żeby zawsze porównywać oferty banków lub poprosić eksperta kredytowego o pomoc.

  Oferta nr 1: kredyt hipoteczny ING Wniosek kredytowy

  ING Bank możesz wysłać również domu. W jaki sposób bank bada zdolność kredytową? ING oceni Twoją zdolność do spłaty zobowiązania na podstawie wysokości dochodów, wysokości wkładu własnego oraz długości spłaty kredytu.

  Oferta nr 2: Bank Millennium kredyt hipoteczny

  Dla banku Millenium szczególne znaczenie ma wysokość Twoich dochodów oraz rodzaj umowy o pracę. Największe szanse na kredyt hipoteczny mają klienci, którzy pracują na podstawie umowy o pracę. Szanse na kredyt mają jednak również osoby, które pracują na umowie zlecenie. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest utrzymanie ciągłości zleceń przez ostatnie 12 do 24 miesięcy.

  Oferta nr 3: Citi Handlowy kredyt hipoteczny

  Natomiast w banku Citi Handlowym analizowana jest historia kredytowa klienta, potwierdzająca jego wiarygodność. Bank zweryfikuje też koszty utrzymania. Trudniej o kredyt mają osoby, które nie są w związku i uzyskują przeciętne dochody. Brak umowy o pracę na czas nieokreślony również może być przeszkodą. Pracujący małżonkowie dysponują dwoma źródłami dochodu, co daje gwarancje spłaty raty, nawet jeśli jeden z nich przestanie pracować.

  Oferta nr 4: Alior Bank kredyt hipoteczny

  Alior Bank proponuje swoim klientom kredyt hipoteczny MegaHipoteka. Na tę ofertę mogą liczyć klienci, którzy mają pozytywną historię kredytową, są wiarygodni i mają dobrą zdolność kredytową. Analitycy banku oceniają każdy wniosek o kredyt indywidualnie. Oferta nr 5: Pekao SA kredyt hipoteczny Pekao SA proponuje swoim klientom kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym. Wysokość dochodów oceniana jest indywidualnie. Propozycja 6: PKO BP kredyt hipoteczny Nie odpowiemy na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na mieszkanie w PKO BP, ponieważ warunki przyznania kredytu ustalane są indywidualnie. Kiedy wyślesz wniosek, bank zacznie analizować Twoją zdolność kredytową.

  Jak zapewne się zorientowałeś, oferty bankowe różnią się między sobą. Banki prowadzą również odmienną politykę kredytową i inaczej oceniają zdolność kredytową. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego. Kiedy będziesz chciał znaleźć korzystny kredyt hipoteczny na własną rękę, to możesz skorzystać na przykład z porównywarek finansowych. Dowiesz się, w którym banku najlepiej złożyć wniosek kredytowy.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? Kilka sposobów, jak przy niskich dochodach dostać kredyt hipoteczny

  Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny i masz niskie dochody, to istnieje ryzyko, że nie znajdziesz oferty dla siebie. Nie zawsze jednak banki odrzucą Twój wniosek, tylko dlatego, że Twoje dochody są niskie. Niekoniecznie jesteś na przegranej pozycji. Zacznijmy od tego, że bank najpierw sprawdzi, jaką kwotą dysponujesz po uregulowaniu comiesięcznych opłat i czy kwota, jaka zostaje Ci w kieszeni, wystarczy na spłatę rat. Dlatego, jeśli mądrze gospodarujesz swoimi pieniędzmi i nie wydajesz dużo i unikasz zbędnych wydatków, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt. Pamiętaj jednak, że mieszkanie na kredyt to nie tylko raty, ale również comiesięczny czynsz. Na szczęście są sposoby, które pozwolą Ci zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny.

  1. Popracuj nad zdolnością kredytową

  Kiedy Twoje zarobki są przeciętne lub nawet niskie, to możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową w inny sposób. Przede wszystkim zidentyfikuj te obszary życia, w których możesz szukać oszczędności. Może warto zrezygnować z kupowaniem sprzętu na raty, z programów subskrypcyjnych, drogiego mieszkania na wynajem itd. Wszystkie Twoje wydatki mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Zrezygnuj z tych, które na ten moment są zbędne.

  2. Spróbuj obniżyć ratę kredytu hipotecznego lub wybierz raty równe

  Zawsze możesz pomyśleć nad refinansowaniem kredytu hipotecznego, czyli przeniesieniem kredytu do banku, który oferuje korzystniejsze warunki. Dzięki takiemu zabiegowi możesz zmniejszyć ratę kredytową. Refinansowanie kredytu hipotecznego w praktyce polega na spłacie droższego kredytu, nowym i tańszym kredytem z niższą miesięczną ratą. Refinansowanie kredytu proponujemy tym klientom, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny na niekorzystnych warunkach, albo gdy na rynku pojawiły się dużo ciekawsze oferty. Obniżenie raty kredytu hipotecznego przyniesie Ci na pewno dużo korzyści. Pamiętaj, że możesz refinansować kredyty zabezpieczone hipoteką bez względu na to, czy zarobki do kredytu hipotecznego zwiększyły się, czy nie. Jedna rata, zamiast kilku może być dużo bardziej opłacalna, a na pewno wygodniejsza. Samo przeniesienie kredytu do innego banku należy przeprowadzić z głową. Przede wszystkim sprawdź, z jakimi opłatami się to wiąże, a także porównaj aktualne oferty banków. Dopiero wtedy podejmij decyzję, czy chcesz refinansować kredyt i z którym bankiem chcesz współpracować.

  Czy można z bankiem negocjować obniżenie raty kredytu hipotecznego? Oczywiście, że tak. Wystarczy, że złożysz wniosek o obniżenie raty wraz z odpowiednią argumentacją. Za obniżeniem raty przemawia na przykład utrata pracy. Nie zawsze jednak bank przychyli się do naszego wniosku.

  3. Poszukaj współkredytobiorcy z dobrą zdolnością kredytową

  Czasami warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny z drugą osobą. Może to być na przykład członek rodziny. Często młode osoby zaciągają kredyt z rodzicami. Stałe dochody rodziców, zwłaszcza gdy są na dobrym poziomie, mogą znacząco podnieść Twoją zdolność kredytową. Najczęściej jednak na wspólny kredyt decydują się małżeństwa. Jeżeli obydwoje pracują, to mają bardzo duże szanse na kredyt ze względu na wysoką zdolność kredytową.

  4. Zrezygnuj ze zbędnych produktów finansowych

  Wszelkie zobowiązania kredytowe i pożyczki obniżają Twoją zdolność kredytową i mogą przyczynić się do odmowy kredytu ze strony banku. Co zatem powinieneś zrobić w takim wypadku? Zamknij limity w koncie, spłać karty kredytowe oraz niewielkie pożyczki. Jeżeli wziąłeś kredyt ratalny na zakup sprzętu, to również postaraj się go spłacić wcześniej.

  5. Wybierz dłuższy okres kredytowania

  Są zalety i wady takiego rozwiązania. Przy dłuższym okresie kredytowania, będziesz płacił niższą ratę. Dzięki temu Twoja zdolność kredytowa będzie wyższa. Niestety dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego wiąże się z większymi kosztami, ponieważ dłużej będziesz płacił odsetki od kapitału.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Czy dostanę kredyt hipoteczny? Jak mogę to sprawdzić?

  Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zorientować się, ile musisz zarabiać, żeby otrzymać odpowiedni kredyt hipoteczny. Warto jednak zadać sobie drugie pytanie. Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego? Jak znaleźć najlepszą ofertę? W tym celu możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z kredytwroclaw.pl albo skorzystać z popularnego narzędzia, jakim jest porównywarka. Wystarczy, że wpiszesz potrzebną kwotę kredytu i okres spłaty. Oto krótka analiza dla kredytu w wysokości 300 000 zł, z okresem spłaty 25 lat.

  Bank Oprocentowanie RRSO     Prowizja Rata Kwota do spłaty
  Bank Pekao     5,49 % 5,63% 0% 1840,47 zł   552 141,00 zł
  BNP Paribas     5,50 % 5,64% 0 % 1842,26 zł  552 678,00 zł
  MBank 5,81% 5,97% 0% 1898,28 zł 569 463,00 zł
  ING Bank 5,77 % 6,03% 1,00% 1909,86 zł 572 958,00 zł

  Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu hipotecznego dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego