Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt dla młodych małżeństw 2024
- hipoteczny, gotówkowy - ekspert wyjaśnia!

Dodano: 08.09.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt dla młodych małżeństw 2024 - hipoteczny, gotówkowy - ekspert wyjaśnia! Kredyt dla młodych małżeństw 2024 - hipoteczny, gotówkowy - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Kredyt dla młodych małżeństw

  Jednym z głównych marzeń młodych małżeństw jest posiadanie własnego mieszkania. Nieruchomości są jednak bardzo drogie i tylko nieliczne osoby stać na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego większość młodych małżeństw decyduje się na kredyt hipoteczny, który jest szybkim i wygodnym sposobem finansowania. Oczywiście, żeby otrzymać kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw, należy spełnić określone warunki. Kiedy je spełnisz i dostarczysz do banku odpowiednie dokumenty, to bank może Ci przyznać finansowanie nawet do 90% wartości nieruchomości. Podpowiemy, jakie dokumenty są niezbędne, żeby otrzymać taki kredyt, a także jakie wymagania wobec przyszłego kredytobiorcy ma bank.

  Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw był kiedyś dostępny tylko dla nielicznych. Dzisiaj o taki kredyt może się starać w zasadzie każde małżeństwo. Jest to dobre rozwiązanie, gdy oszczędności nie wystarczą na zakup mieszkania. Zapoznaj się z warunkami udzielenie kredytu hipotecznego, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny.

  Młode małżeństwo a szanse na kredyt hipoteczny i gotówkowy

  Zacznijmy od kredytu gotówkowego. Kiedy starasz się o kredyt gotówkowy, to bank oczywiście sprawdzi Twoją zdolność kredytową i historię kredytową. Weryfikacja Twojej sytuacji finansowej, ekonomicznej i osobistej nie będzie jednak tak szczegółowa i długa, jak w przypadku kredytu hipotecznego. W przypadku kredytu hipotecznego bank dokładnie sprawdzi wysokość i częstotliwość osiąganych przez Ciebie dochodów. Na tej podstawie bank podejmie decyzję, czy przyznać kredyt i na jaką kwotę. Dochody, które wpływają na Twoje i konto Twojego małżonka, powinny w całości pokryć nie tylko Twoje wydatki, ale również całą ratę kredytu. Najłatwiej będzie tym małżeństwom, które dobrze zarabiają i mogą godnie żyć, a nawet co miesiąc odkładać określoną sumę.

  Kredyt dla młodych małżeństwa to duże wyzwanie. Bank zwraca uwagę na każdy szczegół, a bardzo duże znaczenie oprócz dochodów ma ich źródło oraz forma zatrudnienia. Wysoki dochód? Jeśli Wasze zarobki są wysokie, to bez problemu będziecie spłacać comiesięczną ratę. Bank jednak weźmie pod uwagę źródło tych dochodów. Najlepiej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Takie źródło dochodu to gwarancja stabilności zatrudnienia. Umowa o pracę zmniejsza również ryzyko nagłej utraty dochodów przez kredytobiorcę. Natomiast o wiele trudniej jest trzymać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny dla młodych małżeństwa, kiedy pracuje się na podstawie umowy o prace na czas określony (przeczytaj: umowa na czas określony, a kredyt hipoteczny) lub prowadzi działalność gospodarczą. Oczywiście sprawa nie jest beznadziejna, a wszystko zależy od wysokości wpływów z pracy oraz ciągłości zatrudnienia.

  Sprawdziliśmy, na jaki kredyt gotówkowy może liczyć małżeństwo, które ma zarobki na poziomie średniej krajowej. W takiej sytuacji kwota kredytu może sięgnąć nawet 550 000 zł. Jest to bardzo dużo. Dla porównania singiel z takimi zarobkami może liczyć na około 250 000 zł. Skąd taka różnica? W przypadku małżeństw dochód zostaje zsumowany. Małżeństwa są bez wątpienia w lepszej sytuacji niż osoby, które żyją samotnie.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Jak nowożeńcy mogą zwiększyć swoje szanse na kredyt?

  Kiedy starasz się o konkretną kwotę kredytu, to Twoja zdolność kredytowa musi być na odpowiednim poziomie. Kiedy jest za niska, to spotkasz się z odmową ze strony banku. Co można zrobić, żeby podnieś swoją zdolność kredytową? Przede wszystkim zrób listę wszystkich elementów, które wpływają na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Spróbuj nad nimi popracować i poprawić te z nich, które mogą wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu lub odmowie kredytu. Podpowiadamy kilka sposobów na podniesienie zdolności kredytowej:

  • Zadbanie o dobrą historię kredytową. Pokaż, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.
  • Uporządkuj domowe finanse, zmniejsz koszty tam, gdzie to jest możliwe.
  • Zadbaj o wysoki wkład własny.
  • Zaproś do kredytu współkredytobiorców. Mogą to być Twoi rodzice.
  • Wybierz dłuższy okresu kredytowania, który zapewni niższą ratę.
  • Wybierz raty równe zamiast malejących.

  Kiedy popracujecie wspólnie ze współmałżonkiem nad tymi elementami, to Wasze szanse na kredyt zdecydowanie wzrosną.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć? 

  Kredyt dla młodych małżeństw - warunki uzyskania zobowiązania

  Nasi eksperci kredytowi doskonale wiedzą, że warunki umowy kredytowej warto, a nawet trzeba negocjować. Możesz starać się o obniżenie marży lub prowizji. Banki często przystają na takie propozycje, zwłaszcza gdy w Tabeli Opłat i Prowizji mają opłaty za wcześniejszą spłatę części lub całości zobowiązania. Kto może liczyć na niższe opłaty? Przede wszystkim małżeństwa z dobra historią kredytową i wysokimi dochodami. Bardzo dużą rolę odgrywa terminowa spłata zobowiązań kredytowych oraz wysokość i stabilność wpływów na konto.

  Negocjacje to jedno, a wybór banku z najlepszą ofertą to drugie. Zanim zdecydujecie się na konkretny bank, przeanalizujcie, który z nich oferuje najtańsze kredyty. Możesz to zrobić, korzystając z porównywarki finansowej, którą znajdziesz tutaj kalkulatory kredytowe. Zwróćcie uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale również na inne opłaty, które wpływają na koszt kredytu. Samo oprocentowanie nie odpowie Wam na pytanie, czy kredyt jest tani i atrakcyjny. Niskie oprocentowanie może wprowadzać w błąd, bo bank może np. pobierać bardzo wysoką prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego. Sprawdź również koszt ubezpieczeń i to, które z nich są obowiązkowe.

  Przygotowaliśmy dla Was tabelkę z aktualnymi ofertami banków, dla kredytu: 300 000 zł, 25 lat spłaty.

  Bank Oprocentowanie RRSO Prowizja Rata Kwota do spłaty
  PKO BP 2,17% 2,14% 0% 1 290,25 zł 387 076,08 zł
  Bank Millennium 2,21% 2,23% 0% 1 302,46 zł 390 738,00 zł
  ING Bank Śląski  2,24% 2,44% 1,99% 1 332,91 zł 399 873,00 zł
  Alior Bank 2,26% 2,46% 2% 1 336,08 zł 400 824,00 zł
  Bank Pekao 2,31% 2,51% 1,99% 1 343,54 zł 403 062,00 zł
  mBank 2,66% 2,69% 0% 1 370,15 zł 411 045,00 zł
  Santander Bank Polska 2,60% 2,81% 2% 1 388,23 zł 416 469,00 zł

  Najlepszą obecnie ofertę kredytu hipotecznego na rynku ma bank PKO BP. Według nas jest to oczywiste, że bank, którego akcjonariuszem w dużej części jest Skarb Państwa, powinien wspierać dążenia Polaków do posiadania własnego mieszkania. W przypadku oferty PKO BP nie tylko oprocentowanie nominalne jest najniższe, ale również rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). RRSO to główny element, na który należy zwrócić uwagę, gdy chce się znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny.

  Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - ekspert wyjaśnia!

  Jakie dokumenty są potrzebne przy staraniu się o kredyt?

  Kredyt dla młodych małżeństw wymaga przygotowania i dostarczenia do banku wniosku i załączników do wniosku. Dwa podstawowe dokumenty, które będą Ci potrzebne zarówno przy kredycie hipotecznym jak i gotówkowym to:

  • Prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt,
  • Dokumenty ze zdjęciem potwierdzające Waszą tożsamość.

  Podstawą do uzyskania kredytu jest bardzo dobra zdolność kredytowa. Instytucje finansowe weryfikują ją na podstawie:

  • wysokości dochodów,
  • źródła dochodu i sposobu zatrudnienia,
  • miesięcznych kosztów utrzymania,
  • liczby członków gospodarstwa domowego,
  • aktualnych zobowiązań kredytowych,
  • historii kredytowej,
  • wieku kredytobiorcy.

  Przyjmujemy dla przykładu, że zarówno Ty, jak i Twój współmałżonek jesteście zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W tym przypadku musicie dostarczyć do banku następujące dokumenty:

  • oświadczenie o dochodach (na rachunek musi wpływać wynagrodzenie od tego samego pracodawcy od co najmniej 3 miesięcy lub 6 miesięcy w zależności od banku),
  • zaświadczenie od pracodawcy o źródle i wysokości miesięcznego wynagrodzenia,
  • zaświadczenie ZUS o wysokości świadczenia w przypadku osób pobierających zasiłek macierzyński, rodzicielski czy chorobowy,
  • aktualna umowa o pracę oraz świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy, jeśli miejsce pracy zostało zmienione w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

  O kredyt staracie się we dwoje, także zarówno Ty jak i Twój partner lub partnerka będziecie zobowiązani do przedłożenia takiego samego kompletu dokumentów. Natomiast gdy obydwoje lub jedno z Was prowadzicie działalność gospodarczą, pracujecie na umowę zlecenie lub o dzieło, to wtedy bank będzie wymagał innego kompletu dokumentów. O tę kwestię dopytajcie w banku, w którym staracie się o kredyt, zanim jeszcze złożycie wniosek.

  Przeczytaj: Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny

  Przy kredycie hipotecznym należy również dostarczyć dokumenty dotyczące nieruchomości, którą zamierzacie kupić. Ze środków z kredytu hipotecznego możecie sfinansować:

  • zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego bądź rynku wtórnego,
  • budowę domu,
  • remont domu lub mieszkania,
  • zakup działki budowlanej.

  Dokumenty, które musisz dostarczyć do banku, zależą od celu kredytu hipotecznego. W wybranym banku poproście o listę dokumentów, które są niezbędne dla konkretnego celu finansowania. Dzięki temu unikniecie odrzucenia wniosku przez bank.

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Jak sfinansować wykończenie lub remont nieruchomości?

  Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że środki z kredytu hipotecznego mogą być przeznaczone tylko na cel, który został określony w umowie. Może to być zakup mieszkania bądź domu, ale również remont nieruchomości lub jej wykończenie. Od razu warto wspomnieć, że kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw obejmuje wykończenie stałych elementów nieruchomości. Mogą to przykładowo być podłogi i ściany.

  Warto pamiętać, że kredyt na zakup mieszkania dla młodych małżeństw obejmuje wyłącznie wykończenie stałych elementów nieruchomości, takich jak podłogi i ściany, ale również meble wykonywane na wymiar do zabudowy. Niezależnie od tego, jaki jest cel Twojego kredytu hipotecznego, będziesz musiał przygotować kosztorys prac. Na podstawie kosztorysu rzeczoznawca majątkowy oceni, o ile wzrośnie wartość nabywanej przez Was nieruchomości.

  Kredyt hipoteczny na remont domu dla młodych małżeństw jest zdecydowanie mniej popularnym produktem niż kredyt gotówkowy.  Dużą zaletą kredytu gotówkowego jest to, że łatwiej go otrzymać, a formalności są prostsze i szybsze. Bardzo ciekawą opcją jest również pożyczka dla młodych małżeństw, jeśli myślicie tylko o remoncie, a kredyt bankowy nie jest z jakichś powodów dla Was dostępny. Kredyt hipoteczny jest na pewno tańszy, ale procedura jest trudna i zabiera dużo czasu. Warto przemyśleć, który produkt finansowy będzie dla Was najodpowiedniejszy.

  Dowiedz się więcej: Kredyt na remont – bezpłatna pomoc ekspertów!

  Kredyt małżeński na mieszkanie - czy jest łatwy do uzyskania?

  Największym problemem dla młodych małżeństw, które starają się o kredyt hipoteczny jest obowiązkowy wkład własny. Przypomnijmy, że banki wymagają, żeby wkład własny wynosił od 10% do 20% wartości nieruchomości. Przykładowo, gdy wartość nieruchomości wynosi 400 000 zł, to wkład własny powinien wynieść 40 000 zł do 80 000 zł. Wiele osób ma problem ze zdobyciem takiej sumy. Jednak bez wkładu własnego nie ma szans na kredyt hipoteczny. Wniosek o kredyt hipoteczny zostanie odrzucony, gdy nie zagwarantujecie wkładu własnego. Stanie się tak, nawet jeśli macie odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Obecnie rekomendacje KNF dla banków są jasne. Bez wkładu własnego nie można udzielić kredytu hipotecznego, co na pewno w pewien sposób chroni system bankowy i minimalizuje ryzyko. Wkład własny powinien wynosić 20% i może być zmniejszony do 10% pod warunkiem, że zgodzisz się płacić za ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego.

  Przeczytaj: Minimalny wkład własny – ważne zmiany!

  Ulga podatkowa na zakup mieszkania dla młodych – co to za projekt?

  Pojawiło się jednak światełko w tunelu dla młodych małżeństw, a nawet kilka światełek. Pierwsze z nich to nowe ulgi mieszkaniowe, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju. Nowy pomysł Ministerstwa zakłada, że z ulgi będą mogły skorzystać osoby, które kupują pierwsze mieszkanie lub dom i nie mają więcej niż 35 lat. W przypadku par liczy się wiek młodszego kredytobiorcy. Jakie informacje jeszcze możemy znaleźć do uzasadnienia do projektu? Wysokość nowej ulgi podatkowej będzie zależeć od kilku warunków. Dobry przykład to liczba dzieci. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większa ulga będzie przysługiwać małżonkom. Nowa ulga pozwalałaby odliczyć następujące kwoty od dochodu:

  • małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
  • małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • małżeństwo z dwójką dzieci – 11 492,50 zł,
  • małżeństwo z trójką dzieci – 12 641,75 zł.

  Na razie ustawa jest na etapie projektu, a jeśli wejdzie w życie to nie wcześniej niż III kwartale 2021 r., co może oznaczać, że program zacznie działać dopiero na początku 2022 r.

  Rządowe dofinansowanie mieszkań w ramach Nowego Ładu

  Wiele par marzy o własnym mieszkaniu, ale niestety nie wszyscy spełniają warunki, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Choć kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw jest dostępny w większości polskich banków, w praktyce wiele par nie spełnia warunków, by go zaciągnąć. Główny problem to wkład własny oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Państwo wyszło naprzeciw młodym małżeństwom i zaproponowało pewne rozwiązania, które są częścią programu Nowy Polski Ład. Co to jest Polski Ład? Jest to obszerny program rozwojowy zaproponowany przez partię rządzącą w maju tego roku. Sam program obejmuje wiele grup społecznych i dotyka wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Bardzo ważną część Nowego Ładu stanowią programy mieszkaniowe, które mają wspierać Polaków na drodze do własnego mieszkania. Najwięcej skorzystają ludzie młodzi oraz rodziny wielodzietne. Jednym z rozwiązań jest kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego. Zebraliśmy informacje dotyczące najważniejszych założeń Polskiego Ładu w kwestii wsparcia zakupu mieszkania przez państwo:

  • Mieszkanie dla młodych bez wkładu własnego – jest to rozwiązanie dla młodych małżeństw, które nie mają środków na wkład własny. Ustawa ma wejść w życie w 2021 roku. Kto będzie mógł skorzystać z programu? Osoby od 20 do 40 roku życia, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Jest to tez dobre rozwiązanie dla młodych małżeństw, które nie mają oszczędności na wkład własny. Wkład własny będzie gwarantowany przez BGK do kwoty 100 000 zł i do wysokości 40% wartości nieruchomości.
  • Dofinansowanie spłaty kredytu – jest to kolejne rozwiązanie, które pojawiło się w programie rządu. Państwo będzie zapewniać dofinansowanie dla młodych małżeństw do spłaty kredytu hipotecznego. Dofinansowanie ma być dostępne dla rodzin, którym po wprowadzeniu programu urodzą się dzieci. Za drugie dziecko rząd planuje dopłacić 20 tys. zł, za trzecie 60 tys. zł, a za każde kolejne po 20 tys. zł. Program obejmie maksymalnie 6 dzieci. Jest szansa, że ustawa będzie przygotowana jeszcze w tym roku.
  • Bon mieszkaniowy – w tym przypadku oprócz bonów rodzinnych pojawią się bony społeczne, które będą miały formę bezzwrotnej dopłaty. Dopłata będzie przyznana do zakupu mieszkania lub domu, wniesienia partycypacji do TBS lub SIM, czy też wkładu do spółdzielni mieszkaniowej. Z bonów społecznych będą mogły skorzystać także osoby bezdzietne, ale już w przypadku bonów rodzinnych będą mogły skorzystać wyłącznie rodziny wielodzietne, które wychowują co najmniej trójkę dzieci. Maksymalna kwota dotacji w przypadku bonów społecznych wyniesie 40 000 zł a w przypadku młodych małżeństw 145 000 zł. Wysokość dotacji będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

  Młode małżeństwa w niedalekiej przyszłości będą mogły skorzystać z wielu form wsparcia. Na razie znany jest wstępny zarys programu. Szczegóły poznamy po uchwaleniu stosownych ustaw.

  Dowiedz się więcej o programie: Kredyt hipoteczny Polski Ład - mieszkanie bez wkładu własnego

  Kredyt dla młodych małżeństw na budowę domu – sposób rozliczenia

  Zasady spłaty kredytu hipotecznego przy budowie domu są trochę inne niż w przypadku spłaty kredytu na mieszkanie. Kiedy zdecydujecie się na kredyt hipoteczny na budowę domu, to na samym początku będziecie spłacać tylko odsetki od kredytu. Dopiero po zakończeniu budowy zaczniecie spłacać również kapitał. Jest to karencja w spłacie kredytu hipotecznego, a długość karencji ma bezpośredni wpływ na wysokość rat kapitałowo – odsetkowych, które zaczniecie spłacać, gdy dom będzie wybudowany i gotowy do zamieszkania. Im dłuższa karencja, tym wyższa rata odsetkowo – kapitałowa. Przykład: jesteście młodym małżeństwem, które zdecydowało się na kredyt hipoteczny na budowę domu na 25 lat. Inwestycja była realizowana przez trzy lata. W tym czasie płaciliście tylko odsetki od pożyczonego kapitału. Po zakończeniu budowy będziecie spłacać przez 22 lata. Rata będzie wyższa niż gdybyście płacili całą ratę od początku. Natomiast w przypadku kredytu na mieszkanie na 25 lat rata kredytu hipotecznego będzie niższa, ponieważ będziecie ją spłacać od początku. Dlatego warto przemyśleć, czy lepiej kupić mieszkanie, czy wolicie jednak wybudować dom i płacić wyższa ratę.

  Budujesz dom? Skorzystaj z pomocy: Kredyt hipoteczny na budowę domu – bezpłatna pomoc ekspertów!

  Dofinansowania budowy domów 2024 – na co mogą liczyć młode małżeństwa?

  Nie ma co ukrywać, że mamy duży problem z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego młode małżeństwa mogą skorzystać z dotacji na budowę lub modernizację domu. Dotacja jest przyznawana tym beneficjentom, którzy zdecydują się wykorzystać nowoczesne źródła ciepła, poprawiające parametry jakościowe powietrza.

  Niestety Polska jest jednym z krajów, który od wielu lat mierzy się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Przyczyniają się do tego spaliny pochodzące z kominów w domach jednorodzinnych. Państwo stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest walka o czyste powietrze i zwiększenie świadomości obywateli. Dlatego w życie wszedł program „„Czyste powietrze”, który umożliwia pozyskanie dofinansowania na budowę domu lub jego termomodernizację.

  Program „Czyste powietrze” ma dwie formy. Jedna z nich to bezzwrotna dotacja a druga to pożyczka na preferencyjnych warunkach. Dotacja może wynieść nie więcej niż 53 000 zł. Kwota ta może pokryć od 15% do 90% poniesionych kosztów. Natomiast pożyczka może być przeznaczona na pokrycie pozostałych wydatków. Dzięki temu programowi część osób nie będzie miało potrzeby korzystać z kredytu hipotecznego na remont.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Spłata kredytu w ratach – równych czy malejących?

  Rodzaj rat to kolejna kwestia, nad którą należy się zastanowić. Za Wami pierwszy krok, czyli znalezienie wymarzonego mieszkania. Potem czas na krok drugi, czyli wybór formy finansowania i odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Kiedy już podejmiecie najważniejsze decyzje, czas na rozstrzygnięcie kolejnych kwestii, które również są ważne. Dotyczy to m.in. wyboru rat równych lub rat malejących. Jeden i drugi rodzaj rat składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to kwota, którą pożyczyłeś od banku. Część odsetkowa to wynagrodzenie banku z tytułu udzielonego kredytu hipotecznego. Jaka jest różnica między ratami równymi a ratami malejącymi? Na samym początku raty równe są niższe od rat malejących. Przy ratach równych, co miesiąc spłacasz tę samą ratę. Zmienia się natomiast stosunek części odsetkowej do kapitałowej. Przez początkowy okres spłaty odsetki stanowią większą część raty, potem sytuacja ulega zmianie i spłacamy więcej kapitału. Przy kredycie dla młodych małżeństw część kapitałowa jest taka sama przez cały okres spłaty, zmianie ulega część odsetkowa, która maleje z czasem.

  Odsetki są naliczane od kapitału, pomniejszanego co miesiąc o kolejną spłatę. Z każdym miesiącem odsetki będą coraz niższe. Przy ratach malejących koszt całkowity kredytu hipotecznego jest niższy, ale za to raty są na początku bardzo wysokie. Jest to powód, dla którego więcej osób decyduje się na raty równe, ponieważ nie są w stanie spłacać aż tak wysokich rat.

  Zobrazujemy to na prostym przykładzie. Zobacz, jak kształtują się koszty i harmonogram spłaty dla obu rodzajów rat dla 300 000 zł na 25 lat, przy oprocentowaniu 3%. Harmonogram spłaty kredytu

  Numer raty Raty stałe Raty malejące
  1. 1 298,02 zł 1 545,00 zł
  2. 1 298,02 zł 1 543,18 zł
  3. 1 298,02 zł 1 541,37 zł
  ... ... ...
  298 1 298,02 zł 1 005,45 zł
  299 1 298,02 zł 1 003,63 zł
  300 1 298,02 zł 1 001,82 zł
  SUMA 389 404,90 zł 382 022,50 zł

  Jak zapewne się zdążyliście się zorientować, dzięki ratom malejącym można sporo zaoszczędzić. Koszty kredytu są niższe przy ratach malejących. Biorąc pod uwagę tabelkę, to przy przyjętych parametrach kredytu można zaoszczędzić aż 13 915,18 zł przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na remont mieszkania.

  Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw może mieć różne parametry w zależności od indywidualnej oceny klienta przez bank. Duży wpływ ma zdolność  kredytowa wnioskodawców i wysokość wkładu własnego.

  Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw? Możesz skontaktować się z ekspertem kredytowym z www.kredytwroclaw.pl, który pomoże Ci w poszukiwaniach najlepszej oferty. Możecie też poszukać kredytu hipotecznego na własną rękę, korzystając z porównywarek kredytów hipotecznych, rankingów i kalkulatorów kredytowych. Są to proste w obsłudze narzędzia, które znajdziesz na naszej stronie internetowej www.kredytwroclaw.pl. Pamiętaj, że podane wyniki dotyczące oferty kredytowej będą orientacyjne. Ostateczną ofertę przedstawi Ci bank, po przeanalizowaniu Waszej sytuacji finansowej i zawodowej.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego? Bezpłatnie przeprowadzimy Cię przez cały proces. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego