Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny dla singla w 2025 roku
- czy bez partnera masz szansę
na kredyt mieszkaniowy?

Dodano: 18.08.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2025

Kredyt hipoteczny dla singla w 2025 roku - czy bez partnera masz szansę na kredyt mieszkaniowy? Kredyt hipoteczny dla singla w 2025 roku - czy bez partnera masz szansę na kredyt mieszkaniowy?

Z tego artykułu dowiesz się:

    Kredyt hipoteczny dla singla

    Utarło się przekonanie, że kredyt hipoteczny dla osoby, która żyje bez partnera, jest praktycznie nieosiągalny. Zazwyczaj o kredyt hipoteczny starają się małżeństwa. Kredyt hipoteczny dla małżeństw jest dość oczywisty. Małżeństwa szukają mieszkania dla siebie, swoich dzieci i dysponują zazwyczaj większymi dochodami, zwłaszcza gdy dwoje małżonków pracuje. Obecnie można wziąć wspólny kredyt z drugą osobą, nawet jeśli nie jest się z nią w związku małżeńskim. Jak to natomiast wygląda w przypadku singli?

    Kredyt hipoteczny dla singla to dosyć nowy produkt finansowy oferowany przez liczne banki w Polsce. W innych krajach europejskich można zaciągnąć go już od wielu lat, jednak do naszego kraju dotarł całkiem niedawno. Jest to zdecydowanie wielkie ułatwienie dla osób, które nie są w związkach partnerskich, a marzą o zakupie własnego mieszkania.

    Czy kredyt hipoteczny dla singla jest możliwy?

    Każda osoba może starać się o kredyt hipoteczny i go otrzymać. Osoby, które żyją bez partnera, również mogą starać się o kredyt mieszkaniowy. Podobnie, jak w przypadku małżeństw wiąże się to ze skomplikowaną procedurą, może być również trudniej taki kredyt otrzymać, gdy jest się singlem. Jesteś singlem i chcesz starać się o kredyt hipoteczny? Warto dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, żeby odpowiedź banku była pozytywna. Banki stawiają swoim klientom wiele wymogów formalnych.

    Dlaczego banki preferują małżeństwa? Kiedy kredyt hipoteczny zostanie udzielony dwóm osobom, to bank ogranicza swoje ryzyko. Po pierwsze dwie osoby dysponują większym dochodem, a po drugie, gdy jedno z małżonków straci pracę, to zazwyczaj druga osoba nadal pracuje i ma możliwość spłaty rat kredytu hipotecznego.

    Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

    Ranking kredytów hipotecznych

    Przykład reprezentatywny
    Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

    Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

    Kwota kredytu:
    Okres spłaty:
    lat

    Ile musi zarabiać singiel, żeby dostać kredyt hipoteczny?

    Nasi klienci, często pytają, czy ich zarobki są wystarczające i mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile musimy zarabiać, żeby taki kredyt otrzymać. To, czy otrzymamy kredyt hipoteczny, zależy od wielu czynników. Banki zwracają uwagę nie tylko na zarobki. Przykładowo: młoda osoba, która nie ma partnera, na pewno jest w lepszej sytuacji, niż starsza osoba, która jest samotna. Co jeszcze może mieć wpływ na decyzje banku? Bardzo dużą rolę odgrywa również miejsce zamieszkania. W dużym mieście łatwiej o dobrze płatną pracę. Nawet gdy stracisz pracę, to w dużym mieście będzie Ci dużo łatwiej ją znaleźć. Duże znaczenie dla banku ma również wykonywany zawód oraz forma zatrudnienia. Największe szanse mają osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony.

    Przeczytaj: Umowa na czas określony, a kredyt hipoteczny

    WAŻNE!

    Banki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu hipotecznego, kierują się również historią kredytową wnioskodawcy. Badanie historii kredytowej to bardzo ważna część procedury wnioskowania o kredyt hipoteczny. Bank sprawdzi historię kredytową w bazie BIK, KRD oraz BIG. Dlatego każda osoba, niezależnie, czy jest singlem, czy ma partnera, będzie miała problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego, gdy ma niespłacone zobowiązania. Zobacz: Jak sprawdzić BIK?

    Jak bank ocenia zdolność kredytową singla?

    Zdolność kredytowa singla zależy przede wszystkim od następujących czynników:

    • Stanowisko, które zajmuje wnioskodawca oraz forma zatrudnienia. Jak już wspominaliśmy, największe szanse na kredyt daje umowa o pracę. Pełen etat jest dużo lepiej oceniany przez banki niż umowa cywilnoprawna.
    • Miejsce zamieszkania — mieszkańcy dużych miast mają szanse na otrzymanie kredytu na mieszkania ze względu na możliwości zarobkowe i wysokość pensji.
    • Zobowiązania finansowe — jeśli klienci mają inne zobowiązania finansowe, mogą dostać kredyt na mniej korzystnych warunkach, a nawet bank może odrzucić ich wniosek. Każde zobowiązanie obniża bowiem zdolność kredytową. W przypadku złej historii w BIK musimy się liczyć z odrzuceniem wniosku o kredyt hipoteczny.
    • Wysokości zarobków może okazać się kluczowa w przypadku singli. Kredyt hipoteczny będzie możliwy, gdy Twoje zarobki są na wysokim poziomie. Bank musi być pewien, że będziesz w stanie spłacać raty kredytu.

    Małżeństwa, które ubiegają się o kredyt hipoteczny, mają zazwyczaj do dyspozycji dwa razy większy budżet. Dlatego banki uważają, że kredyt hipoteczny dla małżeństw jest mniej ryzykowny. Jednak kredyt hipoteczny dla singli jest również możliwy, o ile osoba, która składa wniosek o kredyt, dużo zarabia. Kluczowe znaczenie mają bowiem zarobki, a nie liczba osób. Osoba, która żyje bez partnera, zazwyczaj kupuje mieszkanie o mniejszym metrażu, które będzie tańsze niż to przeznaczone dla małżeństw. Jeżeli nie masz zdolności kredytowej na konkretne mieszkanie, to może warto rozejrzeć się za tańszą nieruchomością. Otrzymasz kredyt hipoteczny, jeśli korelacja między wartością nieruchomości a Twoimi zarobkami będzie na odpowiednim poziomie.

    Przeczytaj: LISTA DOKUMENTÓW do kredytu hipotecznego - ekspert wyjaśnia!

    Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na mieszkanie dla singla?

    Warto już na początku zaznaczyć, że osoba, która stara się o kredyt hipoteczny i jest singlem, będzie musiała spełnić nieco inne warunki, niż ma to miejsce w przypadku małżeństw. Oczywiście jest wiele podobieństw w jednej i w drugiej sytuacji. Warunki, które są jednakowe dla wszystkich to:

    • wnioskodawca musi mieć ukończone 18 lat,
    • zamieszkiwać na terytorium Polski,
    • mieć polskie obywatelstwo i ważny dowód osobisty.

    Są to wymogi, które obowiązują przy staraniu się o jakikolwiek kredyt w banku. Natomiast singiel musi ponadto wykazać, że ma odpowiednio wysokie zarobki. Gdy spojrzymy na statystyki, to już od 5000 zł dochodu miesięcznie można starać się o kredyt. Konieczna będzie również dobra historia kredytowa w BIK oraz brak wpisu do rejestru dłużników.

    Jakie są dodatkowe zabezpieczenia przy kredycie dla jednej osoby?

    Bank może na różne sposoby zrekompensować sobie ryzyko udzielenia kredytu hipotecznego singlowi. Jakie dodatkowe środki może zastosować bank? Przede wszystkim będą to różnego rodzaju zabezpieczenia. Bank będzie kładł nacisk głównie na wykup polisy na życie.  Instytucje finansowe często uzależniają wypłatę środków od wykupienia polisy na wypadek utraty pracy, zdrowia lub trwałego inwalidztwa, a nawet od zdarzeń losowych. Niestety może się okazać, że rata kredytu będzie dużo wyższa, a ubezpieczenia będą stanowić jej duża część.

    Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

    Ważne!

    Często banki wymagają od osób, które są singlami wykupu dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy. Koszt takiej polisy wynosi nawet 11 tys. zł! Jest to bardzo wysoki dodatkowe obciążenie. 

    Jak wybrać kredyt hipoteczny dla singla?

    Rynek finansowy nie próżnuje i wciąż zmienia i rozbudowuje swoją ofertę dla kredytobiorców. Kredyty hipoteczne dla singli pojawiają się co chwilę w nowych ofertach banków. Warto wybrać kredyt hipoteczny, który spełni nasze wszystkie oczekiwania i potrzeby. Zacznijmy od kwoty, którą chcemy pożyczyć od banku na zakup mieszkania. Nie wszystkie banki zaoferują singlowi kredyt na więcej niż 500 000 zł. Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na lata dlatego, zanim zdecydujemy się zaciągnąć takie zobowiązanie, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy będziemy w stanie je spłacać. Zanim zdecydujesz się na konkretny kredyt hipoteczny, to sprawdź dokładnie oferty bankowe. Możesz tutaj skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z www.kredytwroclaw.pl. Przy podpisywaniu umowy, zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy.

    Kredyt mieszkaniowy dla singla - jakie trudności można napotkać?

    Kredyt hipoteczny dla singla jest jak najbardziej osiągalny. Zwłaszcza gdy osoba, która stara się o kredyt, ma wysokie zarobki. Musimy jednak liczyć się z pewnymi trudnościami. Powinniśmy zwrócić uwagę na nasze aktualne zobowiązania, które obniżają naszą zdolność kredytową. Sprawdź: Zdolność kredytowa – badanie zdolności kredytowej z ekspertem!

    Warto również sprawdzić, czy wszystkie zobowiązania zostały spłacone i czy są spłacane w terminie. W przypadku małżeństw, które dysponują więcej niż jednym źródłem dochodu, jedna mała pożyczka nie ma znaczenia. W przypadku singli każda nawet najmniejsza pożyczka, czy chwilówka bardzo obciąża zdolność kredytową.

    Co jeszcze przyszły kredytobiorca powinien wiedzieć? Wnioskując o kredyt hipoteczny dla singla, warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich formalności, które musimy dopełnić. Są to m.in. różnego rodzaju zaświadczenie, które musimy przedłożyć w banku, jak np. zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach. Bank chce wiedzieć, jak wysokie są Twoje zarobki i jaka jest forma Twojego zatrudnienia. Na pewno największe szanse mają single pracujący na etacie z zarobkami powyżej 5000 zł. Zachęcamy Cię do złożenia wniosku, nawet jeśli zarabiasz mniej. Banki coraz chętniej udzielają kredytów hipotecznych singlom.

    0 zł - nasze usługi są bezpłatne

    Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

    Skontaktuj się
    z ekspertem

    Kredyt hipoteczny dla singla a wkład własny

    Jeszcze całkiem niedawno było możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego z wkładem na poziomie 10% wartości nieruchomości. Czasem zdarzały się kredyty bez wkładu własnego. Sytuacja to jednak uległa zmianie, a po kryzysie finansowym wprowadzono w życie rekomendacje KNF. Jedna z nich dotyczyła wkładu własnego, który nie powinien być niższy niż 20% wartości nieruchomości. Czy dla osób o statusie wolnym, również przewidziano taki wkład własny? Nie ma znaczenia, ile osób stara się o kredyt hipoteczny i jaki mają stan cywilny. Wkład własny powinien wynosić minimum 20%. Bank może zgodzić się na wkład własny w wysokości 10% wartości nieruchomości, ale pod warunkiem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oczywiście takie ubezpieczenie jest dość kosztowne.

    Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest niemożliwy zarówno dla singla, jak i osoby, która jest w związku. Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, powinieneś mieć środki na pokrycie wkładu własnego. Zadbaj o pozyskanie tych środków, pamiętaj jednak, że pożyczka na wkład własny będzie źle widziana przez bank. Na pewno dużo lepiej pożyczyć pieniądze od rodziny. Warto wiedzieć, że nie tylko gotówka może być uznana za wkład własny. Może to np. być działka lub inna nieruchomość, która należy do Ciebie.

    Dowiedz się więcej: Minimalny wkład własny– ważne zmiany!

    Kredyt hipoteczny dla singla 2025 - gdzie szukać ofert?

    Najlepszy kredyt mieszkaniowy dla singla 2025 możesz znaleźć na kilka sposobów. Pierwszy sposób to szukanie kredytu hipotecznego na własną rękę. Zabierze Ci to dużo czasu i niekoniecznie zakończy się sukcesem. Drugi sposób to spotkanie i rozmowa z ekspertem kredytowym kredytwroclaw.pl. Ekspert kredytowy za pomocą narzędzi finansowych znajdzie dla Ciebie najtańszy kredyt hipoteczny. Możesz również skorzystać z takich narzędzi jak ranking kredytów hipotecznych, porównywarka kredytów hipotecznych lub kalkulator kredytu hipotecznego. Po wpisaniu odpowiednich danych pojawią się wyniki, które będziesz mógł sortować po wybranych parametrach. Zajmie Ci to dosłownie kilka minut. Dane, które musisz podać to najczęściej kwota kredytu oraz okres, na który chcemy wziąć zobowiązanie. Jakie oferty dla singli przygotowały banki? Kredyt hipoteczny dla singla w PKO BP to na przykład ogólnodostępna oferta Własny Kąt. Warunki tej oferty to:

    • finansowanie do 90% wartości nieruchomości,
    • oprocentowanie ze stopą zmienną albo stałą przez 5 lat,
    • Dostępna jest także niższa marża kredytu w zielonej odsłonie,
    • 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy,
    • RRSO – 2,81%. Kredyt hipoteczny dla singla w ING to:
    • kredytowanie do 35 lat,
    • koszt wcześniejszej spłaty i nadpłaty to 0 zł,
    • RRSO już od 2,52%.

    Korzystne warunki dla przyszłych kredytobiorców oferuje MBank. Oferta kredytu hipotecznego dla singla w MBanku to m.in. wkład własny na poziomie zaledwie 10% i niższe marże dla klientów Intensive i Active.

    Sprawdź: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

    Co zrobić, jeżeli bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego dla singla?

    Musisz być również przygotowany na odmowę ze strony banku. Odrzucenie wniosku o kredyt zdarza się dość często. Proponujemy jednak, żebyś nie poddawał się i spróbował ponownie. Warto zawalczyć o swoje marzenia. Co można zrobić, gdy bank odrzuci nasz wniosek? Poszukaj innych rozwiązań. Możesz poprosić drugą osobę o przystąpienie do kredytu. Może to być ktoś z rodziny i każda inna osoba, która regularnie otrzymuje wpływy na konto. Poproś bliską osobę o wsparcie i poręczenie kredytu hipotecznego. Nawet jeśli ktoś przystąpi do kredytu na papierze, Ty możesz przejąć na siebie obowiązek spłaty.

    Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

    Jesteś singlem? Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego? Bezpłatnie przeprowadzimy Cię przez cały proces. Skontaktuj się z nami!

    Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

    Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego