Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony w 2024 roku
- ekspert wyjaśnia!

Dodano: 28.06.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony w 2024 roku - ekspert wyjaśnia! Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony

  Nie jest żadną tajemnicą, że banki preferują klientów, którzy pracują na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Zwłaszcza w obecnych czasach etat jest czymś pożądanym, ponieważ daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem jak wygląda proces kredytowy w przypadku klienta, która pracuje na etacie i ma podpisaną umowę na czas nieokreślony. Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jaki wpływ na analizę kredytową ma umowa o pracę na czas nieokreślony.
  • Zalety umowy na czas nieokreślony przy staraniu się o kredyt hipoteczny.
  • Dlaczego stabilność zatrudnienia jest ważna.

  Kredyt hipoteczny a umowa o pracę na czas nieokreślony – co warto wiedzieć

  Procedura kredytowa dla produktu kredyt hipoteczny jest długa, wymagająca i skomplikowana. Banki bardzo rzetelnie i dokładnie sprawdzają m.in. zdolność kredytową klienta. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na dużą kwotę, dlatego warunki są bardzo wyśrubowane. Banki wymagają od swoich klientów spełnienia szeregu warunków. Najlepiej wypadają klienci, którzy pozyskują swoje dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Taki klient ma szansę na dobrą ocenę zdolności kredytowej.

  Bezpłatne badanie zdolności kredytowej z ekspertem

  Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Umowa o pracę i analiza kredytowa

  Być może zdziwi Cię informacja, że czasami stabilność zatrudnienia ma większe znaczenia dla banku niż wysokość dochodów. Gwarancją stabilności zatrudnienia jest bez wątpienia umowa o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że skoro pracujesz na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, to nie masz szans na kredyt hipoteczny. Czasy się trochę zmieniły, a wraz z nimi podejście banków. Jeszcze parę lat temu uzyskanie kredytu hipotecznego na podstawie umowy cywilnoprawnej było niemożliwe. Obecnie banki są bardziej elastyczne.

  Niezależnie od tego, umowa o pracę na czas nieokreślony to najpewniejsza forma zatrudnienia. Banki zdają sobie z tego sprawę, że stabilność zatrudnienia daje poniekąd gwarancję spłaty rat w kontekście wieloletniej umowy. Klient, który pracuje na etacie generuje niewielkie ryzyko niewypłacalności. A co z okresem wypowiedzenia? Długość okresu wypowiedzenie nie ma szczególnego znaczenia, ponieważ od 2016 r. jest dokładnie taka sama przy umowie o pracę na czas określony i nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony oznacza, że pracodawca ceni pracownika i chce z nim nawiązać współpracę na dłużej. To z kolei oznacza, że taki klient będzie spłacał raty kredytu hipotecznego bez problemu.

  Przeczytaj: Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Co zmienia umowa o pracę na czas nieokreślony przy wniosku o kredyt hipoteczny?

  Duża zaletą umowy o pracę na czas nieokreślony jest to, że bankom wystarczy krótki staż u jednego pracodawcy. Zazwyczaj wystarczą trzy miesiące u jednego pracodawcy, żeby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Dla większości banków w zupełności to wystarczy. Niezależnie odradzamy zmianę pracodawcy tuż przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Ważny jest bowiem czas pracy u jednego pracodawcy, ciągłość zatrudnienia nie będzie miała znaczenia dla banku.

  Nieco dłuższy staż jest wymagany w przypadku umów na czas określony. Rzadko jest krótszy niż sześć miesięcy. Niektóre banki wymagają w takim wypadku stażu o długości roku do nawet trzech lat.

  Ważna może być również pozycja firmy. Banki na pewno będą premiować klientów pracujących w sferze budżetowej.

  Przeczytaj również: Wniosek o kredyt hipoteczny 2024 - do ilu banków złożyć?

  O tym warto pamiętać – umowa o pracę na czas nieokreślony przy wniosku o kredyt hipoteczny?

  Klienci często pytają, czy do długości stażu bank zaliczy okres próbny. Banki zaliczą okres próbny do długości zatrudnienia. Należy jednak wiedzieć, że samo odbycie okresu próbnego nie wystarczy. Po okresie próbnym powinieneś przejść na umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, żeby złożyć wniosek o kredyt.

  Również statystyki przemawiają na korzyść kredytobiorców, którzy mogą pochwalić się umową o pracę na czas nieokreślony. Tacy klienci stanowią największy odsetek klientów, którzy spłacają swoje zobowiązania kredytowe w ustalonym terminie. Wyprzedzają pod tym względem nawet osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Nie ma się zatem, co dziwić, że to właśnie tacy klienci cieszą się największym zaufaniem banków. Planujesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Zawczasu zaplanuj swoją przyszłość i postaraj się o pracę z umową na czas nieokreślony. Pamiętaj, że stabilność zatrudnienia i regularne wpływy na konto są ważniejsze dla banku niż wysokość Twoich dochodów. Regularne wpływy pensji na konto to gwarancje, że będziesz płacił raty w terminie.

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego