Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkanie pod wynajem w 2024 roku

Dodano: 21.02.2022    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkanie pod wynajem w 2024 roku Kredyt hipoteczny na zakup mieszkanie pod wynajem w 2024 roku

Z tego artykułu dowiesz się:

  Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem?

  Wiele osób jest zainteresowanych zakupem mieszkania w celach inwestycyjnych. W większości przypadków inwestorzy z rynku nieruchomości są zainteresowani pozyskaniem finansowania na zakup nieruchomości. Czy taka transakcja jest opłacalna? Jak wygląda procedura starania się o kredyt hipoteczny? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się:

  • Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na wynajem?
  • Jak wygląda procedura starania się o kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem?
  • Jaki jest najlepszy kredyt na mieszkanie pod wynajem?
  • Bankowe propozycje dla inwestorów, którzy zarabiają na wynajmie.

  Kredyt na mieszkanie pod wynajem

  Inwestowanie w nieruchomości jest praktykowane od lat przez inwestorów na całym świecie. Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania lokowania kapitału w taki sposób. Szczególnie popularne jest kupowanie mieszkań na wynajem. Co więcej, wiele osób widzi w tym intratny interes i decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel. Mieszkania kupuje się obecnie nie tylko po to, żeby w nich mieszkać, ale je wynajmować. Rosnąca popularność inwestycji w nieruchomości da się łatwo wytłumaczyć. Po pierwsze ceny mieszkań lawinowo rosną, po drugie cieszą się dużym popytem. Kiedy rosną ceny nieruchomości, to mamy też do czynienia z rosnącymi cenami wynajmu. Jeżeli znajdziemy korzystny kredyt hipoteczny, to mamy szanse na naprawdę dobry zysk. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Czy można wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym?

  Oczywiście, że tak. Nie ma znaczenia to, że mieszkanie kupiłeś na kredyt. Jesteś jego właścicielem i masz prawo dowolnie nim dysponować. Możesz je wynająć w każdej chwili i nie musisz się z tego tłumaczyć przed bankiem.

  Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie pod wynajem?

  Co prawda stopy procentowe wzrosły, a co za tym idzie wzrosły też koszty kredytu. Jednak rosną również ceny mieszkań i wynajmu. W dalszym ciągu wynajem może być korzystną inwestycją. Jeżeli znajdziesz korzystny kredyt hipoteczny, to masz dużą szansę na to, że czynsz pobierany od najemców pozwoli nie tylko na spłatę rat, ale również na dość dobry zysk. Inwestowanie w nieruchomości niesie oczywiście za sobą pewne ryzyka jak każda długoterminowa inwestycja. W trakcie spłaty wieloletniego kredytu hipotecznego może dojść do zmian na rynku, które mogą mieć różne konsekwencje. Ostatnie decyzje RPP o podniesieniu stóp procentowych są dobrym przykładem. Większe koszty kredytu mogą oznaczać dla wynajmujących mniejszy zysk. Spowolnienie gospodarcze może natomiast spowodować spadek cen najmu.

  Przeczytaj: Kredyt hipoteczny, na co zwrócić uwagę w 2024 roku

  Zalety i wady kredytu hipotecznego pod wynajem

  Nie ma inwestycji bez ryzyka. Im większego zysku się spodziewasz, tym większe ryzyko się z tym wiąże. Kiedy dodatkowo pożyczasz na taki cel pieniądze, to ryzyko jest jeszcze większe. Oczywiście możesz dużo zarobić, ale możesz też ponieść duże straty. Na początek sprawdźmy, jakie korzyści możesz odnieść, kiedy mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym i dobrymi warunkami kredytu:

  • Twoje zobowiązanie kredytowe będzie się samo spłacać, jeśli mieszkanie będzie wynajęte.
  • Masz stały i regularny dochód, który może wesprzeć Twój domowy budżet.
  • Wartość nieruchomości może wzrosnąć z czasem, dzięki czemu możesz też zarobić na sprzedaży mieszkania.

  Pamiętaj jednak, że koniunktura może ulegać okresowym fluktuacjom i mogą się zdarzyć miesiące, kiedy będziesz musiał dopłacać do wynajmu.

  Przewaga kredytu pod wynajem nad zakupem za gotówkę

  Zakup mieszkania za gotówkę jest na pewno mniej ryzykowne, jednak może przynieść Ci mniejsze zyski. Kredyt hipoteczny może się okazać jednak korzystniejszym rozwiązaniem. Jakie są zalety zakupu mieszkania na cele inwestycyjne za środki z kredytu hipotecznego:

  • Kredyt hipoteczny daje Ci większe możliwości, ponieważ możesz kupić więcej niż jedno mieszkanie na wynajem. Dzięki temu zyski będą większe.
  • Gotówka zawsze będzie dla Ciebie zabezpieczeniem i poduszką finansową w trudnych sytuacjach. Zawsze lepiej mieć więcej gotówki w portfelu.
  • Kiedy kupujesz mieszkanie na kredyt, to zapłacisz niższy podatek od najmu, ponieważ odsetki od kredytu są Twoim kosztem, który pomniejsza Twój przychód.

  Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

  Czy na wynajmie mieszkania na kredyt można zarobić?

  Inwestycja jest wtedy opłacalny, gdy po odjęciu wszystkich kosztów związanych z kredytem hipotecznym, zostanie Ci dodatkowa gotówka. Krótko mówiąc, dochody z najmu muszą przewyższyć koszty kredytu. Wtedy można stwierdzić, że taka inwestycja ma sens. Obecnie nawet mimo ostatnich podwyżek stóp procentowych, zakup mieszkania na wynajem ze środków z kredytu, może być jak najbardziej opłacalny. Zanim jeszcze zdecydujesz się na taką inwestycję, możesz sprawdzić w prosty sposób rentowność takiej formy ulokowania kapitału. Na sam początek ustal, ile może kosztować mieszkanie na wynajem. Następnie sprawdź za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego, jaką ratę będziesz musiał płacić przy takiej, a nie innej kwocie kredytu. Oczywiście będziesz musiał podać też inne parametry jak na przykład wysokość wkładu własnego, czy okres kredytowania. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Warto zastanowić się nad takimi parametrami, które pozwolą zarobić jak najwięcej. Jednak można założyć, że co miesiąc zostanie Ci w kieszeni co najmniej kilkaset złotych. Wszystko też oczywiście zależy od miasta i lokalizacji nieruchomości. Na pewno mieszkania i czynsze w Warszawie czy Krakowie będą dużo wyższe niż w mniejszych miastach.

  Jak starać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem?

  W zasadzie cała procedura starania się o kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem nie będzie się różnić od standardowych procedur. Formalności są dokładnie takie same, jakbyś starał się o kredyt na mieszkanie, w którym Ty chcesz zamieszkać. Jako klient indywidualny nie musisz tłumaczyć się bankowi, w jakim celu kupujesz nieruchomość. Musisz jednak pamiętać o tym, że planowane zyski, jakie chcesz osiągnąć z wynajmu, nie będą uwzględniane przez bank podczas oceny zdolności kredytowej. Jak zatem będzie wyglądać procedura ubiegania się kredyt hipoteczny?

  • Poszukaj na własną rękę lub z pomocą eksperta kredytowego najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego.
  • Wypełnienie wniosku kredytowego i dostarczenie do banku wraz ze wszystkimi dokumentami.
  • Oczekiwanie na decyzję banku.
  • Dopełnienie wszystkich formalności związanych z hipoteką.
  • Zawarcie umowy o kredyt hipoteczny i uruchomienie środków.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny - do ilu banków złożyć?

  Czy można mieć więcej niż jeden kredyt hipoteczny pod wynajem?

  Głównym celem kredytu hipotecznego jest zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Czyli z założenie kupujesz mieszkanie na kredyt, żeby w nim zamieszkać. Z drugiej jednak strony nie musisz się tłumaczyć w banku, w jakim celu kupujesz mieszkanie. Banki udzielą Ci nawet 3-4 kredytów hipotecznych, o ile Twoja zdolność kredytowa Ci na to pozwoli. Może się jednak zdarzyć, że kiedy banki dojdą do wniosku, że kupujesz nieruchomości w celach inwestycyjnych, mogą odmówić Ci kolejnego kredytu. Pamiętaj też, że z każdym kolejnym kredytem hipotecznym maleje Twoja zdolność kredytowa.

  Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny pod wynajem?

  W każdym banku warunki pozyskania kredytu hipotecznego są w zasadzie bardzo podobne. Wymogi są następujące:

  • spełnienie wymogów formalnych w postaci dostarczenia wniosku, dokumentów i zaświadczeń,
  • pozytywna oceny Twojej zdolności kredytowej, za którą odpowiadają m.in. Twoje dochody i historia kredytowa.
  • Nieruchomość musi stanowić wystarczające zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego.
  • Dysponowanie wkładem własnym oraz wniesienie wszystkich opłat wymaganych przez bank.

  Przeczytaj: Umowa przedwstępna kupna, sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia!

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Wynajem mieszkania na kredyt a podatek?

  Kiedy osiągasz dochody z wynajmu, to musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał opłacić z tego tytułu podatek. Nie ma tu oczywiście znaczenia, czy kupiłeś mieszkanie na kredyt, czy za gotówkę. Masz wybór formy opodatkowania. Możesz rozliczać się na zasadach ogólnych lub ryczałtem. Na zasadach ogólnych będziesz musiał zapłacić wyższy podatek, ale za to możesz odliczyć od przychodu koszty odsetek od kredytu hipotecznego. Musisz sprawdzić, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie korzystniejsza.

  Jaki kredyt na mieszkanie pod wynajem?

  Przede wszystkim musisz wybrać taki kredyt hipoteczny, który będzie generował jak najniższe koszty. Sprawdź i porównaj przynajmniej kilka ofert bankowych. Im niższe koszty kredytu hipotecznego, tym więcej zarobisz na wynajmie mieszkania.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Na co zwracać uwagę przy biorąc kredyt hipoteczny na wynajem mieszkania?

  Najważniejsze elementy, które decydują o atrakcyjności kredytu hipotecznego to:

  • oprocentowanie kredytu – powinno być jak najniższe i najlepiej stałe przez pierwszy okres,
  • prowizja – na rynku jest dużo ofert kredytów hipotecznych bez prowizji,
  • marża – jest to stały koszt kredytu, dlatego warto wybrać najtańszą opcję, ewentualnie negocjować z bankiem.

  Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym na wynajem? Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi z kredytwroclaw.pl.

  Dowiedz się więcej: Dlaczego warto skorzystać z porady eksperta kredytowego?

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego