Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny Santander
- ekspert wyjaśnia ofertę!

Dodano: 12.10.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny Santander - ekspert wyjaśnia ofertę! Kredyt hipoteczny Santander - ekspert wyjaśnia ofertę!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Kredyt mieszkaniowy w Santander Bank - sprawdź warunki, opinie i kalkulator kredytu mieszkaniowego Santander

  Mimo kłopotów gospodarczych, które mają miejsce w związku z pandemią koronawirusa, wciąż obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zakupem różnego rodzaju nieruchomości. Większość osób kupuje mieszkanie, korzystając z kredytu hipotecznego. Oferty kredytów mieszkaniowych wciąż są bardzo korzystne. Mimo ostatniej podwyżki stóp procentowych, oprocentowanie kredytów wciąż jest na dość niskim poziomie. Banki dostosowały się do nowej sytuacji, większość formalności można załatwić online, co jest bardzo komfortowe dla klientów. Jednym z banków, który oferuje atrakcyjny kredyt mieszkaniowy, jest Santander Bank Polska. Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl zebrali dla Ciebie informacje o tym produkcie.

  Kredyt hipoteczny Santander - podstawowe informacje

  Santander Bank udziela kredytów hipotecznych na dość długi okres. Maksymalny okres kredytowania w Santanderze to 30 lat. Bank dokładnie określił również kwotę minimalną oraz kwotę maksymalną kredytu mieszkaniowego. Jeżeli wybierzesz kredyt hipoteczny w Santanderze, to musisz złożyć wniosek o minimum 100 000 zł zarówno w przypadku oprocentowania stałego, jak i zmiennego. Górna granica kredytu hipotecznego w Santanderze to 10 mln zł. Oczywiście nie oznacza to, że każdy otrzyma taką kwotę. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego, o którą możesz się starać, zależy od Twojej indywidualnej oceny zdolności kredytowej. W Santanderze większość informacji otrzymasz za pośrednictwem kanałów zdalnych, możesz spotkać się z ekspertem bankowym na czacie, rozmowie video lub po prostu dzwoniąc na infolinię. Podczas rozmowy z doradcą bankowym dowiedz się, które formalności możesz załatwić online. Jedno jest pewne, żeby podpisać umowę o kredyt hipoteczny, musisz udać się do jednej z placówek Santandera. Obecnie sztandarowym produktem hipotecznym Santandera jest kredyt mieszkaniowy. Bank oferuje również pożyczkę hipoteczną. Nie ma możliwości obecnie ubiegać się o kredyt hipoteczny w walucie obcej.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Na co możesz przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego w Santander Banku

  Jak pisaliśmy wyżej kredyt mieszkaniowy to sztandarowy produkt finansowy Santander Banku. Przypomnijmy, co to jest kredyt mieszkaniowy. Kredyt mieszkaniowy czy też inaczej mówiąc kredyt hipoteczny, jest to zobowiązanie finansowe celowe, a jego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Jest to warunek konieczny, który musisz spełnić, żeby bank wypłacił środki z kredytu hipotecznego. Również kredyt mieszkaniowy w Santanderze jest kredytem celowym, a środki z kredytu możesz przeznaczyć tylko na cele, które zostały opisane w umowie o kredyt hipoteczny. Sprawdź, na co możesz przeznaczyć kredyt hipoteczny Santander Banku:

  • zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej na rynku pierwotnym bądź wtórnym
  • na budowę, przebudowę, remont i wykończenie domu lub mieszkania,
  • część kredytu możesz przeznaczyć na cel dowolny,
  • na sfinansowanie budowy domu przez Ciebie lub dewelopera czy spółdzielnię,
  • na spłatę kredytu mieszkaniowego, który zaciągnąłeś w innym banku.

  Pamiętaj!

  Wnioskując o kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z tym, że bank nie zaakceptuje Twojego wniosku. Wszystko zależy od tego, jak Santander Bank oceni Twoją zdolność kredytową, jak wysokie są Twoje inne zobowiązania i czy spłacasz je w terminie.

  Kredyt na dom lub mieszkanie w Santander Banku – opis oferty

  Przyjrzyjmy się zatem podstawowym parametrom oferty kredytu mieszkaniowego w Santander Banku. Wyglądają one następująco:

  • marża w wysokości od 1,79% przy oprocentowaniu zmiennym,
  • oprocentowanie stałe przez pierwsze 5 lat już od 3,39%,
  • prowizja do 3% za udzielenie kredytu,
  • brak prowizji przy zakupie ubezpieczenia na życie Spokojna Hipoteka,
  • prowizja 0% za częściową, wcześniejszą spłatę, chyba że zapisy w umowie mówią inaczej,
  • zabezpieczenie w postaci nieruchomości, konieczne wpisanie hipoteki do księgi wieczystej,
  • wkład własny wynoszący minimum 10 proc. wartości nieruchomości, czyli bank sfinansuje nawet 90% transakcji pod warunkiem, że ubezpieczysz niski wkład własny,
  • finansowanie do 80% wartości nieruchomości, kiedy nie zdecydujesz się ubezpieczać niskiego wkładu
  • niższe marże oferowane klientom, którzy aktywnie korzystają z innych usług i produktów banku.

  Kredyt hipoteczny Santander Bank – symulacja oferty, kalkulator kredytowy

  Sprawdźmy, jak będzie kształtować się oferta kredytu Santander Bank dla osób ,które nie są klientami banki, dla osób, które są klientami banku oraz dla osób, które korzystają bądź nie korzystają z dodatkowych produktów banku. Przyjmijmy następujące założenia:

  • wartość nieruchomości 400 000 zł,
  • okres kredytowania 25 lat,
  • wkład własny na poziomie 20%.
    

  1. Oferta dla osób, które nie są klientami Santander Banku.

    Raty równe, opr. zmienne Raty równe, opr. stałe Opr. zmienne Opr. stałe Prowizja
  Klient, który nie korzysta z produktów banku     1884,35 2040,02 3,92%  4,69% 7200
  Klient, który korzysta z konta i karty kredytowej 1825,60     1978,59 3,62%  4,39% 7200
  Klient, który korzysta z karty, konta i wykupi ubezpieczenia 1806,11   1958,33   3,52%   4,29%    0

   

  2.  Oferta dla klientów banku.

    Raty równe, opr. zmienne Raty równe, opr. stałe Opr. zmienne Opr. stałe Prowizja
  Klient, który nie korzysta z produktów banku 1864,32 2040,02 3,82%     4,69%     7200
  Klient, który korzysta z konta i karty kredytowej 1806,11   1978,59   3,62%   4,39%   7200
  Klient, który korzysta z karty, konta i wykupi ubezpieczenia 1786,84 1958,33   3,52% 4,29%     0

  Na najkorzystniejszą ofertę mogą liczyć stali klienci banku, którzy korzystają z produktów banku.

  Bezpłatne porównanie ofert kredytowych

  Zaoszczędź kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na swoim kredycie!

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Czy w Santander Banku można zaciągnąć kredyt walutowy?

  Niestety obecnie rzadko, który bank oferuje kredyty walutowe. Otrzymać kredyt walutowy mogą jedynie osoby, które zarabiają w obcej walucie. Jednak takie oferty należą do rzadkości. Wynika to przede wszystkim z Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowej, która ze względu na bezpieczeństwo systemu bankowego, znacznie ograniczyła możliwość udzielania takich kredytów. Duże znaczenie miały tutaj kredyty we frankach szwajcarskich. Po wzroście kursu franka klienci znaleźli się w poważnych tarapatach, a wiele banków musi mierzyć się z pozwami sądowymi. Santander Bank całkowicie zrezygnował z udzielania kredytów hipotecznych w walucie obcej. Można jedynie skorzystać z oferty kredytu mieszkaniowego lub pożyczki hipotecznej w złotówkach. Co z klientami, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej? Mogą pomyśleć o przewalutowaniu kredytu.

  Koszty kredytu hipotecznego w Santander Banku –marża, prowizja, opłaty

  Banki muszą reagować na zmiany rynkowe, w tym na zmiany stóp procentowych oraz na zmianę stawek referencyjnych na rynku międzybankowym. Dotyczy to stawki WIBOR, której ma bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania kredytów. Santander Banku dostosowuje oprocentowanie kredytów hipotecznych do stawki WIBOR. Kiedy stopa referencyjna spada, to spada również oprocentowanie kredytów. Niestety działa to również w drugą stronę. Kiedy WIBOR rośnie, to należy oczekiwać wzrostu oprocentowania kredytów. Nie bez wpływu na kredyt mieszkaniowy w Santanderze będzie miała również ostatnie podwyżka stóp procentowych przez RPP. Jednak należy podkreślić, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wciąż jest atrakcyjne.

  Stałą częścią oprocentowania kredytu mieszkaniowego jest marża, która stanowi zysk banku. Warto negocjować marżę banku przed podpisaniem umowy. Dowiedz się, co może wpłynąć na obniżkę marży. Na pewno bank będzie skłonny do zaoferowania niższej marży, gdy skorzystasz z innych produktów banku.

  Santander Bank pobiera również prowizję w wysokości do 3% wartości kredytu. Wystarczy jednak, że wykupisz ubezpieczenie Spokojna Hipoteka. Wtedy prowizja wyniesie 0%.

  Santander Bank nie pobiera opłat za częściową lub całkowitą spłatę kredytu hipotecznego. Należy tutaj wspomnieć, że zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym banki nie mogą pobierać żadnych opłat za wcześniejszą spłatę całości kredytu, jeśli minęły trzy lata od podpisania umowy. Co natomiast z osobami, które myślą o częściowej spłacie kredytu mieszkaniowego w Santander Banku? Według informacji zawartych w TOiP bank nie pobierze żadnej opłaty za częściową spłatę kredytu hipotecznego.

  Są również inne opłaty, które wiążą się z kredytem hipotecznym. W Santander Banku, jak również w innych bankach musisz się liczyć z następującymi kosztami:

  • Opłata za zlecenie wyceny nieruchomości - 369 zł za mieszkanie,
  • Opłata za zlecenie wyceny nieruchomości - 694 zł za dom,
  • Opłata sądowa za ustanowienie hipoteki – 200 zł,
  • Podpisanie aneksu do umowy kredytowej kosztuje od 0 zł do 200 zł,
  • Udzielenie promesy kredytowej – 200 zł

  Przeczytaj: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy kredyt ze stałą stopą procentową to dobre rozwiązanie?

  Sprawdzanie zdolności kredytowej w Santanderze

  Składając prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do Santander Banku, musisz czekać na decyzję. Co się dzieje między złożeniem wniosku a wydaniem decyzji przez bank? Otóż w tym czasie bank analizuje twoją sytuację finansową i osobistą. Na podstawie informacji, które wynikają z dostarczonych przez Ciebie dokumentów, bank oceni Twoją zdolność kredytową. Na zdolność kredytową składa się Twoja sytuacja finansowa, zawodowa i osobista. Niebagatelny wpływ ma również wysokość Twoich innych zobowiązań. Twoja zdolność kredytowa to najprościej rzecz ujmując, różnica między Twoimi dochodami a kosztami życia i zobowiązaniami kredytowymi. Analitycy banku sprawdzą, czy środki, które Ci zostaną po poniesieniu wszystkich wydatków, wystarczą na spłatę raty kredytu. Bank zaakceptuje takie źródła dochodów jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, dochody z tytułu najmu itd.

  Możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, zanim wyślesz wniosek do banku. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego, który bardzo dokładnie wyliczy Twoją zdolność kredytową lub zrób to na własną rękę, korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego. Kalkulator kredytu hipotecznego to proste w użyciu narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, czy masz szansę na kredyt hipoteczny.

  Jaki wkład własny przy kredycie hipotecznym w Santander Banku

  Minimalny wkład własny jest niezbędny do starania się o kredyt hipoteczny. Po pierwsze wynika to Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, a po drugie banki minimalizują w ten sposób swoje ryzyko. Santander Bank informuje wszystkich wnioskodawców, jaki muszą mieć wkład własny, żeby otrzymać kredyt. Informacje o wymaganym wkładzie własnym znajdziesz również na stronie internetowej banku. Jaka zatem powinna być minimalna wysokość wkładu własnego? Zgodnie z wytycznymi regulatora, do których muszą dostosować się wszystkie banki, wkład własny nie powinien być niższy niż 20% wartości nieruchomości. Jednak zdarza się, że banki udzielają kredytów hipotecznych osobom, które mają wkład własny na poziomie 10%. Jest to możliwe i przepisy prawa dopuszczają takie rozwiązanie. Bank zgodzi się na niższy wkład własny, ale wtedy zażąda od Ciebie wykupu ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Jaki jest wymagany wkład własny w Santander Banku? Bank sfinansuje nawet do 90% wartości nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzisz się na ubezpieczenie kredytu na podstawie generalnej umowy ubezpieczenia ryzyka spłaty kredytów hipotecznych, zawartej z PZU S.A.

  Pamiętaj, że takie ubezpieczenie jest dodatkowym kosztem. W innych przypadkach bank będzie wymagał wkładu własnego na poziomie 20%.

  Ze względu na pandemię koronawirusa banki przykręciły kurek z kredytami, a zasady przyznawania kredytów hipotecznych są dość rygorystyczne. Dotyczy to m.in. wkładu własnego.

  Przeczytaj: Minimalny wkład własny 2022 – ważne zmiany!

  Warunki kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie w Santander Banku

  Bank Santander ma jasno sprecyzowane wymogi udzielania kredytów hipotecznych. Chcesz wiedzieć, jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać kredyt w Santanderze? Zapoznaj się z naszym zestawieniem:

  • minimalna kwota kredytu mieszkaniowego w Santander Banku to 100 000 zł, oznacza to, że nie możesz wziąć kredytu na niższą kwotę,
  • maksymalna kwota kredytu hipotecznego to 10 mln zł i zależy od Twojej zdolności kredytowej, dochodów i wartości nieruchomości,
  • możesz wziąć kredyt hipoteczny tylko w złotych polskich, bank nie udziela kredytów walutowych,
  • kredytowanie do maksymalnie 90 proc. wartości zabezpieczenia hipotecznego, czyli Twój wkład własny nie może być mniejszy niż 10% wartości nieruchomości. Warunkiem jest wykup ubezpieczenia.
  • maksymalny okres kredytowania to 30 lat dla kredytu mieszkaniowego,
  • obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka na nieruchomości do sumy stanowiącej 150% wartości kredytu,
  • hipoteka może być ustanowiona na prawie własności nieruchomości, prawie użytkowania wieczystego, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, udziale w hali garażowej.
  • możesz spłacać swój kredyt hipoteczny w ratach równych lub malejących.

  Kto może złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

  W banku Santander o kredyt mieszkaniowy może ubiegać się każda pełnoletnia osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. Oczywiście nie każdy może liczyć na kredyt mieszkaniowy. Największe szanse mają osoby, które mogą wykazać stałe dochody, czyli np. pracujące na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank weźmie pod uwagę również:

  • dochody z tytułu umowy o pracę na czas określony, która trwa co najmniej 3 miesiące i będzie kontynuowana przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy,
  • dochody działalności gospodarczej prowadzonej od co najmniej 12 miesięcy,
  • dochody z umów cywilnoprawnych (czyli umowa o dzieło i umowa zlecenie) obowiązują od 6 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego,
  • dochody z rent i emerytur,
  • dochody z wynajmu i dzierżawy nieruchomości,
  • dochody z tytułu udziałów w spółce. Jak widzisz podejście Santander Banku do źródeł dochod,u jest dość elastyczne.

  Decyzja banku o przyznaniu kredytu hipotecznego zależy również od:

  • odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, która pozwoli na spłatę rat,
  • dobrej historii kredytowej w BIK-u,
  • wkładu własnego w odpowiedniej wysokości,
  • dostarczenia poprawnie wypełnionego wniosku oraz wymaganych przez bank dokumentów, zwłaszcza tych dotyczących Twojego dochodu.

  Przeczytaj: Źródła dochodu nieakceptowane i akceptowane przez bank 2022 - ekspert wyjaśnia!

  Na jakich warunkach można odstąpić od umowy kredytu mieszkaniowego w Santander Banku?

  Każdy ma możliwość odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego. Gwarantują to przepisy prawa, które również precyzują, na jakich zasadach można od kredytu hipotecznego odstąpić. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Już po podpisaniu umowy o kredyt mieszkaniowy, możesz znaleźć atrakcyjniejsze lub po prostu inne źródło finansowania. Przyjrzyjmy się procedurze odstąpienia od kredytu hipotecznego w Santander Banku. Formalności są praktycznie takie same jak w innych bankach. Bank jest zobligowany udostępnić wraz z umową kredytową wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytu hipotecznego. Możesz również zapytać o szczegóły doradcę bankowego. Zgodnie z przepisami masz 14 dni na odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego, licząc od daty podpisania umowy. Następnie powinieneś prawidłowo wypełnić wniosek o odstąpienie od umowy, złożyć na nim podpis i wysłać na adres banku lub ewentualnie zostawić go w placówce. Na wniosku o odstąpienie od umowy powinieneś również umieścić informacja o nazwie i numerze umowy. Po złożeniu wniosku, na wskazany przez bank numer konta zwracasz wszystkie przyznane Ci środki wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich uruchomienia do dnia ich zwrotu.

  Dokumenty jakie musisz złożyć w Santander Banku wraz z wnioskiem kredytowym

  Pierwszy dokument, który musisz złożyć do banku, gdy starasz się o kredyt hipoteczny to wniosek kredytowy. Banki oceniają tylko prawidłowo wypełnione wnioski. Jeśli chcesz być pewien, że Twój wniosek jest wypełniony zgodnie z wymogami banku, to zwróć się po pomoc do eksperta kredytowego kredytwroclaw.pl. Wniosek to jeden z wielu dokumentów, które musisz złożyć w Santander Banku. Santander przygotował całą listę załączników do wniosku, które są niezbędne, aby ocenić Twoją zdolność kredytową oraz sprawdzić wartość i stan prawny nieruchomości. Są to bardzo istotne informacje dla banku. Po pierwsze analitycy Santander Bank muszą być pewni, że będziesz w stanie spłacać comiesięczne raty oraz muszą wiedzieć, jaka jest wartość lokalu, który stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

  Chcesz wiedzieć, jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przygotowali listę dokumentów oraz podzielili ją na trzy grupy: dokumenty potwierdzające tożsamość, dokumenty potwierdzające Twoje źródło dochodu i Twoją sytuację finansową oraz dokumenty związane z nieruchomością. Lista wymaganych dokumentów wygląda następująco:

  • dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty oraz paszport zagraniczny z kartą pobytu lub z zaświadczeniem o zarejestrowaniu pobytu w Polsce obywatela Unii Europejskiej,
  • dokumenty potwierdzające źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów, w tym zaświadczenie od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu za ostatnie kilka miesięcy,
  • wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy, kopię Księgi Przychodów i Rozchodów, PIT z działalności gospodarczej za ostatni rok, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą,
  • dokumenty, które opisują cel oraz przedmiot kredytowania,
  • dokumenty, które opisują rodzaj zabezpieczenia.

  Ostatnia grupa dokumentów dotyczy nieruchomości, której zakup zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. W związku z tym, że nieruchomość ta będzie stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego, Santander wymaga dokumentów, które potwierdzają stan prawny nieruchomości oraz pozwolą na oszacowanie jej wartości. Są to następujące dokumenty:

  • umowa przedwstępna zakupu nieruchomości,
  • akt własności nieruchomości, jeśli kredyt hipoteczny ma być przeznaczony np. na jej remont.

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Kalkulator rat kredytu hipotecznego i zdolności kredytowej Santander Bank

  Zdolność kredytową możesz sprawdzić jeszcze przed wysłaniem wniosku do banku. Dowiesz się nie tylko, jaka jest Twoja zdolność kredytowa, ale również, jak wysoką ratę będziesz płacić. Zachęcamy do skorzystania z usług eksperta kredytowego, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową dokładnie i profesjonalnie. Symulację zdolności kredytowej, czy też symulację rat możesz przygotować również za pomocą kalkulatora rat kredytu hipotecznego oraz kalkulatora zdolności kredytowej. Pierwsze, co musisz wziąć pod uwagę to wysokość kredytu mieszkaniowego w Santander Banku. Czego dowiesz się, gdy skorzystasz z kalkulatora zdolności kredytowej? Po pierwsze będziesz wiedział, czy masz szansę na kredyt hipoteczny w Santander Banku i o jak wysoki kredyt możesz się starać. Sprawdź też, jaką miałbyś zdolność kredytową, gdybyś zdecydował się na kredyt z druga osobą. Może warto skorzystać z takiej opcji?

  Już wiesz, o jaki kredyt hipoteczny możesz się starać. Teraz czas na wyliczenie raty Twojego kredytu hipotecznego. Do wyliczania rat służy kalkulator kredytu hipotecznego. Jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy, że podasz następujące informacje i szybko otrzymasz informację, jak wysoka może być rata kredytu hipotecznego:

  • kwota zobowiązania,
  • okres spłaty,
  • wysokość oprocentowania.

  Symulację możesz wykonać dla spłaty w ratach równych i w ratach malejących. Dowiesz się, jaka będzie wysokość raty dla jednej i dla drugiej opcji i która z nich może być dla Ciebie korzystniejsza.

  Sprawdzanie zdolności kredytowej za pomocą kalkulatora kredytów hipotecznych jest bardziej skomplikowane, ponieważ musisz podać więcej danych. Oto dane, które musisz podać, żeby wyliczyć zdolność kredytową:

  • przewidywany okres spłaty w miesiącach lub w latach,
  • wysokość oprocentowania (sprawdź oprocentowanie kredytu na stronie Santandera),
  • rodzaj rat – raty równe lub malejące,
  • wysokość Twoich zobowiązań, czyli np. limitu na kartach kredytowych, rat innych kredytów i pożyczek,
  • wysokość kosztów stałych, np. czynsz za mieszkanie, opłaty za media itd.,
  • wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym.

  Po wpisaniu wszystkich danych otrzymasz orientacyjną wysokość swojej zdolności kredytowej. Pamiętaj, że ostateczna oferta banku może się różnić.

  Kredyt hipoteczny w Santanderze – jak wygląda procedura krok po kroku

  Procedura w Santander Banku jest bardzo podobna do procedur, które obowiązują w innych bankach. Cała procedura rozpoczyna się od momentu, w którym wyślesz prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek o kredyt mieszkaniowy. Nie zawsze jednak wiemy, jak wypełnić wniosek prawidłowo. Nie martw się. Możesz skorzystać z pomocy swojego eksperta kredytowego lub poprosić o pomoc doradcę bankowego. Dzięki temu spokojnie i komfortowo przejdziesz przez wszystkie formalności. Oto jak wygląda droga do kredytu mieszkaniowego w Santander Banku:

  1. Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy na stronie Santander Banku. Doradca bankowy oddzwoni do Ciebie, jak najszybciej i odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z kredytem mieszkaniowym.
  2. Po rozmowie z doradcą bankowym zapoznałeś się ze szczegółami oferty. W kolejnym kroku wypełnij wniosek kredytowy. Zrób to sam, ale zalecamy skorzystanie z pomocy ze strony doradcy kredytowego lub doradcy w placówce. Bank rozpatruje tylko prawidłowo wypełnione wnioski.
  3. Wydrukuj swój wniosek kredytowy, sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo wypełnione i podpisz go. Wniosek wyślij do banku lub zostaw w jednej z placówek Santandera. Wniosek może wysłać też Twój ekspert kredytowy.
  4. Do wniosku koniecznie załącz wymagane przez bank dokumenty. O listę dokumentów zapytaj doradcę bankowego.
  5. W kolejnym etapie bank może poprosić Cię o uzupełnienie dokumentów. Jak już dostarczysz wszystkie załączniki, możesz spokojnie czekać na decyzję.
  6. Kiedy już otrzymasz decyzję pozytywną, spotkaj się z doradcą bankowym i ustalcie numer konta do spłaty, dzień, w którym będziesz spłacać raty oraz jakie obowiązkowe ubezpieczenia możesz wykupić.
  7. Umawiasz się na termin podpisania umowy w placówce bankowej.
  8. Po podpisaniu umowy wystarczy czekać na uruchomienie środków.
  9. Na sam koniec wykupujesz ubezpieczenie, dokonujesz wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości.

  Ważne!

  W przypadku decyzji negatywnej masz prawo poprosić bank o pisemne uzasadnienie decyzji. Bank również na Twoje życzenie udzieli ci pisemnej odpowiedzi, w jaki sposób ocenił Twoją zdolność kredytową.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Kredyt hipoteczny online w Santander Banku

  Kredyt hipoteczny Santander Kredyt hipoteczny Santander

  Rozwój technologiczny oraz pandemia poniekąd wymusiły wiele zmian w obsłudze klientów. Coraz więcej formalności możemy załatwić zdalnie. Są też produkty, z których możemy, skorzystać siedząc w domu. Banki wciąż pracują nad bankowością internetową oraz mobilną, rozwijając ich funkcjonalność. Odpowiednie mechanizmy i aplikacjami coraz częściej przenoszą obsługę klienta do Internetu. Czy Santander Bank oferuje kredyt hipoteczny online? Co prawda banki dostosowują swoją ofertę do zmian na rynku i rozwoju technologicznego, jednak trudno o kredyt hipoteczny, który od początku do końca obsługiwany jest zdalnie. Podobnie jest kredytem hipotecznym w Santander Banku. W celu ustalenia szczegółów, potwierdzenia tożsamości czy podpisania umowy, musisz pojawić się w placówce. Dobra wiadomość jest taka, że większość formalności związanych z obsługą posprzedażową można załatwić online. Przykłady obsługi posprzedażowej online, co możesz zrobić zdalnie:

  • Złożyć wniosek o przedterminową częściową lub całkowitą spłatę kredytu.
  • Zlecić zmianę terminu płatności raty,
  • Zlecić zmianę rachunku do spłaty,
  • Dostarczyć polisę ubezpieczenia nieruchomości,
  • Obniżyć ratę kapitałową kredytu na 12 miesięcy,
  • Dostarczyć akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • Zamówić oświadczenie banku do ustanowienia hipoteki dla notariusza.

  Jak długo należy oczekiwać na decyzję i uruchomienie kredytu hipotecznego w Santander

  Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Jedno jest pewne, nie możesz czekać na odpowiedź dłużej ni 21 dni od momentu złożenia wniosku. Termin jest gwarantowany ustawą, a bank ma obowiązek dostosować się do regulacji. Oczywiście decyzja zostanie podjęta w tym terminie, jeśli złożyłeś prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Podsumowując: decyzja zostanie podjęta w ciągu 21 dni od dnia złożenia ostatniego, niezbędnego dokumentu.

  Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

  Zabezpieczenie kredytu hipotecznego w Santanderze

  Najważniejsze i zarazem obowiązkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego to nieruchomość, która stanowi przedmiot umowy kredytowej. Główne zabezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi nieruchomość. Po podpisaniu umowy bank zobowiąże Cię do ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Hipoteka powinna być wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Może się jednak zdarzyć, że bank zażąda od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia. Bez wątpienia będziesz musiał wykupić ubezpieczenie nieruchomości, w niektórych przypadkach, bank będzie wymagał ubezpieczenia na życie.

  Obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego w Santander jest cesja na rzecz banku praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Jako kredytobiorca będziesz miał za zadanie ubezpieczyć nieruchomość na sumę równą co najmniej jej wartości. Musisz też zadbać o ciągłość polisy przez cały okres kredytowania, czyli dbać o jej prolongatę.

  Jeżeli Twój wkład własny nie przekracza 10% wartości nieruchomości, to bank będzie wymagał ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w każdym banku przy niskim wkładzie własnym. Bank w ten sposób ogranicza swoje ryzyko.

  Warto tutaj wspomnieć również o tzw. ubezpieczeniu pomostowym. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które musisz płacić do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości Podsumujmy formy zabezpieczenia, które są akceptowane przez Santander Bank:

  • pełnomocnictwo do dysponowania kontem osobistym kredytobiorcy, które jest założone w Santanderze,
  • cesja praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, z minimalnym zakresem ubezpieczenia obejmującym ryzyko pożaru i zalania,
  • cesja praw z umowy ubezpieczenia na życie ubezpieczonego kredytobiorcy, ze wskazaniem Banku Santander jako wyłącznego uposażonego,
  • przelew wierzytelności przyszłych od dewelopera oraz banku, który prowadzi mieszkaniowy rachunek powierniczy,
  • przelew wierzytelności przyszłych od dewelopera wraz z porozumieniem o zaliczeniu na poczet spłaty kredytu w przypadku, gdy to Santander prowadzi rachunek powierniczy,
  • przelew wierzytelności, które przysługują od spółdzielni mieszkaniowej albo dewelopera,
  • przelew wierzytelności z tytułu zapłaty ceny za zakup nieruchomości nabywanej od gminy albo w postępowaniu egzekucyjnym, albo w postępowaniu upadłościowym,
  • weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zabezpieczenie to jest stosowane w przypadku kredytów od 250 000 zł, na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, z określonymi wyjątkami,
  • kaucja.

  Zabezpieczenia dodatkowe mogą występować łącznie.

  Spłata kredytu hipotecznego w Santander Banku

  W Santander Banku masz możliwość wybrać sposób spłaty kredytu mieszkaniowego. Możesz wybrać raty równe lub raty malejące. Raty równe są stałe przez cały okres obowiązywania danej stopy procentowej. Mogą ulec zmianie, gdy zmienią się stopy rynkowe. W ratach równych na początku kwota spłacanego kapitału jest bardzo niska. Koszty takiego kredytu są na pewno wyższe niż w przypadku rat malejących. Wybierając raty malejące płacisz na samym początku bardzo wysokie raty, które maleją z czasem. Sam musisz zdecydować, która forma spłaty będzie dla Ciebie dogodniejsza. Jak już podejmiesz decyzję, to wraz z umową otrzymasz harmonogram spłaty kredytu. Znajdziesz w nim informacje o wysokości raty oraz o dniu spłaty comiesięcznej raty. Wraz ze zmianami w spłacie, bank będzie Ci wysyłał nowy, zaktualizowany harmonogram. Możesz również ustalić z doradcą bankowym odpowiedni dla Ciebie dzień spłaty. Kredyt mieszkaniowy będziesz spłacał za pośrednictwem konta osobistego w Santander Banku.

  Jak zawiesić spłatę raty kredytu hipotecznego w Santanderze?

  Santander Bank wyszedł swoim klientom naprzeciw i umożliwił składanie wniosku o karencję w spłacie. Co to jest karencja? Jest to czasowe zawieszenie płatności całości lub części rat. Każdy klient, pod pewnymi warunkami może złożyć wniosek o zawieszenie spłaty części kapitałowej rat lub całej raty kapitałowo-odsetkowej. Co musisz zrobić, żeby skorzystać z karencji? Po pierwsze należy wysłać do banku wniosek o zawieszenie spłaty rat. Możesz to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej Santandera, specjalnej aplikacji, infolinii lub po prostu złożyć wniosek w wybranym oddziale banku. Jak długo trwa odroczenie? Możesz starać się o 3 miesiące odroczenia, jeśli do spłaty kredytu zostało więcej niż 4 raty lub nawet 6 miesięcy, jeśli do spłaty raty zostało więcej niż 6 miesięcy. O karencję możesz starać się, jeśli pandemia wpłynęła negatywnie na Twoją sytuację albo gdy masz problemy w terminowej spłacie. Nie możesz jednak spóźniać się ze spłatą raty dłużej niż 87 dni.

  Ważne!

  • Karencja w spłacie nie oznacza anulowania rat.
  • Okres kredytowania nie ulega zmianie.
  • Oznacza to, że raty po okresie karencji będą wyższe, bo zawieszony kapitał zostanie rozłożony proporcjonalnie na pozostałe raty do końca okresu kredytowania.
  • Zwiększy się całkowity kosztu kredytu i całkowita kwota do zapłaty, ponieważ wzrośnie wartość odsetek.

  Karencja w spłacie rat to jednak niejedyna propozycja Santander Banku. Jako kredytobiorca możesz również skorzystać z opcji obniżenie raty kapitałowej nawet na 12 miesięcy. Opiszemy Ci w punktach, co oznacza obniżenie raty w Santander:

  • Raty Twojego kredytu będą odpowiednio niższe przez 12 miesięcy,
  • Okres kredytowania nie ulega zmianie,
  • Jeśli płacisz raty równe, zostaną zmienione na raty malejące. Twoja rata będzie niższa o 50% przez 12 miesięcy,
  • Jeśli spłacasz kredyt w ratach malejących, rata będzie nisza o 50% przez kolejne 12 rat kapitałowych,
  • Kwota zawieszonego kapitału zostanie równomiernie rozłożona do końca okresu spłaty,
  • Łączna kwota odsetek wzrośnie powodując, że wzrośnie również całkowity koszt kredytu,
  • Po zakończeniu okresu obniżenia Twoje raty wzrosną,
  • Z obniżenia rat można skorzystać tylko raz w całym okresie kredytowania.

  Obniżenie rat kredytu mieszkaniowego może być bardzo dobrym rozwiązaniem w okresie tymczasowych problemów ze spłatą. Na jakich zasadach można otrzymać zgodę od banku na obniżenie rat?

  • Wniosek o obniżenie raty możesz złożyć po zakończeniu odroczenia spłaty kredytu, jeśli korzystasz z takiego odroczenia,
  • Wtedy wniosek możesz złożyć dopiero po zapłacie ostatniej raty, która składa się tylko z odsetek,
  • Kiedy bank wyrazi zgodę na obniżenie raty, otrzymasz nowy harmonogram,
  • Jeśli chcesz obniżyć ratę kapitałową kilku kredytów, powinieneś złożyć wniosek dla każdego z nich z osobna.
  • Przy kredycie mieszkaniowym ze współkredytobiorcą musi być zgoda obydwóch współkredytobiorców na obniżenie raty.
  • Koszt obniżenia raty kapitałowej to 200 zł opłaty, która zostanie pobrana z rachunku do spłaty,
  • Możesz odstąpić od wniosku o obniżenie rat w ciągu 14 dni.

  Jak wygląda nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w Santander Banku?

  Zacznijmy od tego, że każdy klient ma możliwość odstąpienia od umowy kredytu, czy też wcześniejszej spłaty kredytu. Gwarantują to odpowiednie przepisy prawa. Co więcej, jeśli spłacisz kredyt hipoteczny po 3 latach od podpisania umowy, bank nie może zażądać od Ciebie prowizji za wcześniejszą spłatę. W Santander Banku masz możliwość częściowej spłaty kredytu lub wcześniejszej spłaty całości zobowiązania. Jak wyglądają formalności, gdy chcesz wcześniej spłacić kredyt mieszkaniowy:

  • W pierwszym kroku składasz do banku dyspozycję spłaty. Tylko na podstawie dyspozycji, można rozpocząć procedurę wcześniejszej spłaty.
  • Dyspozycję spłaty możesz złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub telefonicznie.
  • Bank pobierze prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym wg stawek określonych w TOiP lub w umowie kredytowej, ale tylko wtedy, gdy spłata nastąpiła w ciągu pierwszych 36 miesięcy od dnia podpisania umowy.
  • Wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi:
   • 0% – w przypadku pierwszej przedterminowej spłaty części kapitału kredytu, jeśli jej wysokość nie przekroczy 50% kwoty udzielonego kredytu lub,
   • 1% – w pozostałych przypadkach częściowej lub całkowitej przedterminowej spłaty kredytu.
  • Naliczona prowizja nie może być większa niż:
   • wysokość odsetek, które zostałyby naliczone od całości lub części kredytu spłaconej przed terminem, przez rok od dnia faktycznej spłaty,
   • 3% spłacanej kwoty kredytu hipotecznego,
   • odsetki, które przypadałyby za okres pozostały do końca umowy, jeżeli do końca umowy kredytu pozostało mniej niż rok.
  • Bank nie pobierze prowizji za przedterminową spłatę części lub całości kredytu oprocentowanego według stopy stałej na 5 lat.

  Sprawdźmy teraz, w jaki sposób bank rozliczy wcześniejszą spłatę.

  • W przypadku rat malejących bank skróci okres spłaty kredytu, bez zmiany wysokości rat kapitałowych,
  • W przypadku rat równych bank zmniejszy wysokość rat kapitałowo-odsetkowych i zachowa umowny okres spłaty. W przypadku, gdy klient złoży stosowny wniosek, bank wykona następującą operację:
  • W przypadku rat malejących bank zmniejszy wysokość rat kapitałowych i zachowa umowny okres spłaty,
  • W przypadku rat równych bank skróci okres umowny spłaty bez zmiany wysokości rat kapitałowo-odsetkowych. Kiedy zdecydujesz się na wcześniejszą, częściową spłatę kredytu hipotecznego, to:
  • Bank przygotuje dla Ciebie nowy harmonogram spłat,
  • Nie ma potrzeby, żebyś podpisywał aneks do umowy kredytowej,
  • Gdy wcześniej spłacisz całość kredytu, bank rozliczy go za okres wykorzystania.

  Płacisz odsetki wyłącznie do dnia całkowitej spłaty kredytu. Czy warto spłacić kredyt wcześniej? To zależy od kosztów, które musisz ponieść w związku z wcześniejszą spłatą. Jeżeli nie musisz płacić prowizji lub prowizja jest niższa niż odsetki, na których zaoszczędziłeś, to wcześniejsza spłata jest warta rozważenia. Uwalniasz się od wysokiego zobowiązania, które spłaca się latami, od kosztów i odsetek od kredytu. Wniosek możesz złożyć szybko w następujący sposób:

  • Telefonicznie,
  • Za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • W placówki stacjonarnej Santandera.

  W dyspozycji spłaty zaznacz, czy spłacając część kredytu, chcesz skrócić okres spłaty, czy płacić niższe raty kapitałowo-odsetkowe.

  W przypadku wcześniejszej spłaty całości kredytu hipotecznego Santander Bank naliczy odsetki za okres od momentu spłaty ostatniej zapłaconej raty do dnia, który poprzedza dzień wcześniejszej spłaty. Następnie w ciągu 30 dni bank wystawieni potwierdzenie spłaty i zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

  Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Pożyczka hipoteczna w Santander Banku

  Bardzo ciekawym produktem Santander Banku jest pożyczka hipoteczna. Pożyczka hipoteczna różni się tym od kredytu mieszkaniowego, że można ja przeznaczyć na dowolny cel. Specjalnie dla Was nasi doradcy kredytowi przyjrzeli się warunkom pożyczki hipotecznej w Santander Banku:

  • Okres kredytowania to 20 lat.
  • Maksymalna kwota pożyczki uzależniona jest od Twojej zdolności kredytowej, rodzaju i wysokości dochodów, wysokości zobowiązań kredytowych, wartości nieruchomości itd.
  • Maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć 60% wartości nieruchomości, przy czym nie więcej niż:
   • 250.000 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
   • 500.000 zł w pozostałych przypadkach.
  • Minimalna kwota pożyczki to:
   • 20.000 zł w przypadku oprocentowanie zmiennego,
   • 80.000 zł w przypadku oprocentowania stałego.
  • Pożyczkę hipoteczną można spłacać w ratach równych bądź malejących.
  • Główne zabezpieczenie pożyczki to nieruchomość, ale również Pełnomocnictwo do dysponowania Twoim kontem osobistym przez Santander Bank oraz cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

  Sprawdźmy też, jak kształtuje się oprocentowanie pożyczki hipotecznej. Przygotowaliśmy specjalne zestawienie w tabelce:

  Oprocentowanie zmienne – oferta standardowa WIBOR 3M + marża od 3,09% do 3,69%
  Oprocentowanie zmienne – oferta dla klientów Select     WIBOR 3M + marża od 2,89% do 3,49%
  Oprocentowanie zmienne – oferta dla pracowników wybranych firm     Zmienne: WIBOR 3M + marża od 2,89% do 3,29%

   

  Kredyt na dom lub mieszkanie w Santander Bank – zalety i opinie klientów

  Kredyt mieszkaniowy w Santander Banku to godny polecenia produkt, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Główne zalety to atrakcyjne oprocentowanie, które może być niższe, gdy skorzystasz z dodatkowej oferty banku. Wiele formalności możesz załatwić online, a w całej procedurze pomogą Ci doradcy bankowi. Za pomocą kredytu mieszkaniowego w Santanderze możesz sfinansować różnego rodzaju cele, tj. zakup domu lub mieszkania, zakup działki pod budowę domu, czy też remont.

  Bank oprócz hipoteki akceptuje również innego rodzaju zabezpieczenia. Może to być ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych albo ubezpieczenie pomostowe i na życie. Klienci Santander Banku mogą również zawiesić spłatę rat nawet na 6 miesięcy lub obniżyć raty na 12 miesięcy.

  Jako eksperci kredytowi możemy polecić kredyt mieszkaniowy w Santander Banku. Również pożyczka hipoteczna to bardzo ciekawy produkt, z którego warto skorzystać.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego