Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny Alior Bank
- ekspert wyjaśnia ofertę!

Dodano: 20.10.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny Alior Bank - ekspert wyjaśnia ofertę! Kredyt hipoteczny Alior Bank - ekspert wyjaśnia ofertę!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Kredyt hipoteczny w Alior Banku – opis oferty, promocje, warunki

  Alior Bank należy do ścisłej czołówki banków w Polsce. Dzięki swojej atrakcyjnej ofercie i ciekawej reklamie jest bardzo rozpoznawalny i cieszy się dużym uznaniem klientów. Jak każdy duży bank ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny, dzięki któremu klienci mogą zrealizować swoje cele mieszkaniowe. Alior Bank oferuje również swoim klientom promocje, które są bardzo korzystne i ułatwiają klientom spełnić marzenia o swoim mieszkaniu. Promocyjny kredyt hipoteczny w Alior Banku udzielany jest na atrakcyjnych warunkach, które pozwalają sporo zaoszczędzić.

  Zanim skorzystasz z kredytu hipotecznego w Alior Banku

  Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie finansowe. Zanim zdecydujesz się na kredyt, to bardzo poważnie przemyśl konsekwencje, jakie wynikają z takiego zobowiązania. Zastanów się, czy stać Cię na spłatę comiesięcznej raty. Możesz w tym celu spotkać się z ekspertem kredytowym, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową i sprawdzi dla Ciebie wysokość raty przy danym zobowiązaniu. Możesz również skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego. Kalkulator zdolności kredytowej wyliczy dla Ciebie orientacyjną kwotę kredytu hipotecznego, o który możesz się starać.

  Chcesz wiedzieć, jaką ratę będziesz płacić? Do wyliczania rat służy kalkulator kredytu hipotecznego. Korzystając z kalkulatora, sprawdzisz wysokość raty dla danego zobowiązania.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Kredyt hipoteczny w Alior Banku - podstawowe informacje

  Oferta Alior Banku jest bardzo bogata i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Alior Bank oferuje m.in. konta osobiste, lokaty, kredyty gotówkowe, konsolidacyjne oraz kredyty mieszkaniowe. W artykule skupimy się głównie na kredytach hipotecznych. W ofercie Alior Banku znajdziesz kredyt hipoteczny Megahipoteka, który jest obecnie w promocji, ale także kredyt hipoteczny o nazwie MdM plus. Zacznijmy od opisu kredytu hipotecznego Megahipoteka. Jest to kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, ale nie tylko. Kredyt hipoteczny w Alior Banku wyróżnia to, że możesz go przeznaczyć na różne cele. Wymieńmy je zatem po kolei:

  • Główny cel to oczywiście zakup nieruchomości. Nieruchomość możesz nabyć na rynku pierwotnym bądź wtórnym.
  • Korzystając z Megahipoteki, możesz wykupić mieszkanie, wybudować dom, przeprowadzić remont i wykończyć lokal mieszkalny.
  • Kolejny cel to tzw. refinansowanie, czyli korzystasz z kredytu Megahipoteka, żeby spłacić kredyt mieszkaniowy, który masz w innym banku.
  • Bardzo popularny cel to konsolidacja kredytowa, czyli połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, większe zobowiązanie. Konsolidacja służy głównie uporządkowaniu finansów i zmniejszeniu miesięcznej raty.
  • Dowolny cel uzgodniony z bankiem.
  • Cele komercyjne.

  Każdy wniosek jest wnikliwie oceniany przez analityków banku. Istotne jest to, że każdy z nich jest rozpatrywany indywidualnie. Alior Bank bierze pod uwagę również cel kredytowania. Spójrzmy teraz na kredyt mieszkaniowy Alior Bank MdM plus. Jakie cele można zrealizować, korzystając z takiego sposobu finansowania? Sprawdźmy:

  • Kredyt ma na celu refinansowanie poniesionych przez klienta kosztów związanych z zakupem nieruchomości, który był finansowany kredytem MdM,
  • wykończenie lub remont mieszkania, które zostało sfinansowane ze środków z programu Mieszkanie dla Młodych,
  • zakup garażu lub miejsca postojowego, które stanowią część inwestycji finansowanej w ramach MdM.

  Kredyty hipoteczne wykorzystywane są głównie do sfinansowania zakupu mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że dzięki środkom z kredytu hipotecznego możesz zrealizować również inne cele. Są to różne cele związane z nieruchomościami mieszkaniowymi, ale też czasami lokalami komercyjnymi.

  Kredyt hipoteczny mieszkaniowy Megahipoteka od Aliora – poznaj szczegóły oferty

  Kredyt hipoteczny Megahipoteka jest to bardzo ciekawy produkt finansowy oferowany przez Alior Bank. Jak możemy przeczytać na stronie banku, jest to kredyt hipoteczny, który pomaga Polakom w realizowaniu marzenia, jakim jest zakup mieszkania lub budowa domu jednorodzinnego. Jakie są parametry i koszty kredytu hipotecznego w Alior Banku? Przedstawiamy te najważniejsze:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) – 4,13%,
  • marża banku (czyli zysk banku) już od 2,19%
  • dodatkowa korzyść, czyli wybór waluty kredytowania, w PLN, w EUR lub w USD,
  • możliwość wakacji kredytowych nawet do 6 miesięcy w roku, łącznie przez cały okres kredytowania można zawiesić kredyt nawet na 5 lat,
  • bank nie określa minimalnego okresu kredytowania,
  • maksymalny okres kredytowania to aż 30 lat,
  • oprocentowanie raty według zmiennej stopy oprocentowania,
  • minimalna kwota kredytu to100 000 zł,
  • maksymalna kwota kredytu to 3 000 000 zł.

  Warto dodać, że wnioski o kredyt hipoteczny Megahipoteka rozpatrywane są w ramach uproszczonej procedury. Bank mocno podkreśla, że jego celem jest minimum formalności, co jest dużym ułatwieniem dla klientów.

  Kredyt hipoteczny Alior Banku w walucie obcej – czy jest możliwy?

  Zgodnie z rekomendacjami KNF banki mogą udzielać kredytów w walucie obcej, tylko w konkretnych przypadkach. Jak to wygląda w Alior Banku? Klienci mogą skorzystać z kredytu hipotecznego w złotych polskich, ale również w walucie obcej. Alior Bank proponuje kredyty hipoteczne w PLN, które są indeksowane kursami takich walut jak: EUR, GBP i USD.

  Musisz jednak wiedzieć, że nie każda osoba może skorzystać z kredytu indeksowanego kursem waluty obcej. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać jedynie klienci, którzy zarabiają w konkretnej walucie. O kredyt w EUR w Aliorze możesz się starać, gdy główne źródło Twoich dochodów wyrażone jest w euro. Alior Bank zaoferuje kredyt w walucie obcej tym klientom, których dochody netto w danej walucie obcej stanowią dominujące źródło dochodu i wynoszą co najmniej 5 000 zł netto. Jak już pisaliśmy, mogą to być dochody w euro lub w dolarach. Kredyt hipoteczny walutowy w Alior Banku jest to kredyt indeksowany do kursu waluty. Co to właściwie oznacza? Wyjaśniamy. Jest to taki rodzaj kredytu, w przypadku którego klient wie, jaką kwotę otrzyma w dniu uruchomienia zobowiązania. Oznacza to, że na kwotę kredytu nie ma wpływu kurs waluty. W umowie wskazywana jest kwota zobowiązania w złotych polskich. Jak wypłata środków z kredytu wygląda w praktyce? Kwota kredytu hipotecznego w PLN jest przeliczana na daną walutę na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu roboczym, który poprzedza dzień wypłaty kredytu lub jego transzy. Natomiast kredyt jest spłacany przez kredytobiorcę w walucie obcej, czyli w tej, w której obecnie zarabia. Pozwala to unikać ryzyka kursowego.

  WAŻNE: 08.11.2021 Alior Bank aktualnie nie prowadzi sprzedaży kredytów hipotecznych indeksowanych walutą GBP, NOK oraz SEK.

  Koszty kredytu hipotecznego w Alior Banku – prowizje, opłaty, oprocentowanie

  Kredyt hipoteczny wiąże się z określonymi kosztami. Większość z nich możesz znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji, którą znajdziesz na stronie internetowej banku. Bardzo dużą zaletą kredytu hipotecznego w Alior Banku jest niskie RRSO, które wynosi około 4,13%. W skład RRSO wchodzą oprócz oprocentowania kredytu, różne prowizje i opłaty. Wymieńmy, z jakimi kosztami musisz się liczyć, decydując się na kredyt w Alior Banku:

  • Prowizja za udzielenie kredytu – prowizję za udzielenie kredytu płacisz już na samym początku. Jest to opłata jednorazowa, którą bank ustala indywidualnie. Prowizja nie przekracza 5% kwoty kredytu.
  • Prowizja za przewalutowanie kredytu, która wynosi 1 proc. od przewalutowanej kwoty.
  • Prowizja za przedterminową częściową lub całościową spłatę. Alior Bank pobierze opłatę w wysokości 2,5 proc. od kwoty spłacanego wcześniej kredytu, ale minimum 100 zł. Opłata taka może być pobrana, gdy kredyt jest spłacany wcześniej niż przed upływem 3 lat od daty otrzymania środków z kredytu. Bank nie pobierze prowizji od kredytów, które spełniają wymagania kredytu konsumenckiego.
  • Prowizja za podwyższenie kwoty kredytu – bank naliczy taką prowizję jednorazowo. Opłata nie może przekroczyć 5% od kwoty podwyższenia. Opłata jest ustalana indywidualnie.
  • Opłata za zmianę warunków umowy, w przypadku postanowień innych niż te określone w tabeli opłat i prowizji – 200 zł.
  • Opłata za zwolnienie z długu kredytobiorcy (współkredytobiorcy) lub przejęcie długu przez inny podmiot – 500 zł.
  • Opłata za zmianę marży w okresie kredytowania – 500 zł
  • Opłata za zmianę zabezpieczenia – 500 zł.

  Alior Bank pobierze również opłatę za inne czynności związane z umową o kredyt hipoteczny. Przykładowo wydanie zaświadczenia lub opinii bankowej będzie nas kosztować 50 zł.

  Największe znaczenia dla Ciebie jako kredytobiorcy będzie mieć wysokość stawki, na podstawie której Alior Bank nalicza oprocentowanie kredytu hipotecznego. Oprocentowanie stanowi największy koszt kredytu. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób naliczane jest oprocentowanie w przypadku kredytu hipotecznego Megahipoteka. W przypadku kredytu hipotecznego w PLN oprocentowanie opiera się na stopie referencyjnej WIBOR(R) 3M. Natomiast kredyty indeksowane do waluty obcej EUR/USD/GBP są oparte na stawce LIBOR 3M. Oczywiście do stawki referencyjnej należy dodać stałą marżę banku, która stanowi jego zysk.

  Obecnie Alior Bank oferuje tylko kredyt hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym. Nie ma w ofercie Alior Banku kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym. Sytuacja ta ma ulec zmianie ze względu na to, że pojawią się nowe przepisy dotyczące branży bankowej. Na razie w przypadku sztandarowego produktu Alior Banku, jakim jest Megahipoteka, oprocentowanie zależy od zachowania stawki referencyjnej WIBOR(R) 3M lub LIBOR 3M. Dlatego wraz ze zmianą WIBOR lub LIBOR musimy liczyć się z tym, że nasza rata ulegnie zmianie. Oznacza to, że nasza rata będzie się zmniejszać lub zwiększać w zależności od tego, jak będą zachowywać się stawki na rynku międzybankowym. Dla pierwszego okresu obrachunkowego Alior Bank stosuje stawkę WIBOR(R) lub LIBOR, ustaloną na rynku z przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uruchomienia kredytu. Zmiana oprocentowania w trakcie trwania umowy następuje w kolejnych okresach obrachunkowych, w dacie analogicznej do daty wypłaty środków.

  Bezpłatne porównanie ofert kredytowych

  Zaoszczędź kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na swoim kredycie!

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Jak Alior Bank ocenia naszą zdolność kredytową?

  Badanie zdolności kredytowej to najważniejszy etap starania się o kredyt hipoteczny. Wymóg badania zdolności kredytowej klientów nałożyła na banki Komisja Nadzoru Finansowego. Bank, zanim wyda decyzję kredytową, musi sprawdzić, czy klient będzie miał możliwość spłaty swojego zobowiązania. Na Twoją zdolność kredytową największy wpływ mają Twoje dochody. Nie jest to jednak jedyny element, który składa się na całościową zdolność kredytową. Alior Bank sprawdza również:

  • wysokość Twoich miesięcznych zobowiązań (czyli np. inne kredyty),
  • LTV kredytu hipotecznego (Loan to Value, czyli stosunek wartości kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu),
  • liczba osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • źródło i rodzaj pozyskiwanych dochodów,
  • ocena punkowa w BIK, czyli Twoja wiarygodności finansowa.

  Bank ma również swój scoring, na który wpływają Twoje indywidualne cechy. Na podstawie tych wszystkich wyliczeń bank podejmuje decyzję, czy przyznać Ci kredyt hipoteczny, czy też odrzucić Twój wniosek.

  Sprawdź! Zdolność kredytowa – badanie zdolności kredytowej z ekspertem!

  Kredyt hipoteczny w Alior Bank a minimalny wkład własny

  Niezależnie, czy starasz się o kredyt hipoteczny w Alior Banku, czy też w innym banku, to musisz wiedzieć, że wkład własny jest obowiązkowy. Przede wszystkim wynika to z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która nałożyła wymóg obowiązkowego wkładu własnego. Wymóg ten wynika z konieczności ograniczania ryzyka kredytowego w Polsce i zachowania stabilności na rynku finansowym. Minęły czasy kredytów bez wkładu własnego, czy kredytów hipotecznych, które przekraczały wartość nieruchomości. Minimalny wymagany wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, ale w niektórych przypadkach może być niższy. Podobnie wygląda to w Alior Banku. Jaki zatem wkład własny musisz mieć, żeby starać się o kredyt hipoteczny? Alior Bank wymaga obecnie wkładu własnego na poziomie 10% wartości nieruchomości. Wysokość wkładu własnego ustalana jest indywidualnie. Pamiętaj jednak, że niski wkład własny związany jest z dodatkowymi kosztami. Przy wkładzie własnym poniżej 20% będziesz musiał wykupić ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego. Warto wspomnieć, że Alior Bank mimo pandemii nie poszedł w ślady konkurencji i nie podniósł wysokości minimalnego wkładu własnego.

  Przeczytaj! Minimalny wkład własny 2022 - ważne zmiany!

  Jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w Alior Banku?

  Zanim przejdziemy do omawiania wymogów banku, warto zaznaczyć, że warunki kredytu hipotecznego zawsze można negocjować. Co wiemy o kredycie hipotecznym w Alior Banku? W ramach kredytu hipotecznego możesz starać się o nawet 3 mln zł, jeśli pozwala na to Twoja zdolność kredytowa. Umowę o kredyt hipoteczny w Alior Banku możesz podpisać nawet na 30 lat w zależności od Twojego wieku. To, ile masz lat, ma wpływ na maksymalny okres kredytowania. W Alior Banku przyjmuje się, że w dniu spłaty ostatniej raty nie powinieneś mieć więcej niż 80 lat. Sprawa wieku ma szczególne znaczenie, kiedy kredyt hipoteczny zaciągasz ze współkredytobiorcami, np. z rodzicami. Bank weźmie wtedy pod uwagę wiek najstarszego kredytobiorcy.

  Kolejny warunek, o którym pisaliśmy wyżej to obowiązkowy wkład własny, który w Alior Banku musi wynosić minimum 10% wartości nieruchomości.

  Przeczytaj! Kredyt hipoteczny z rodzicami – czy to dobre rozwiązanie?

  Kto może wnioskować o kredyt mieszkaniowy w Alior Banku?

  O kredyt hipoteczny w Polsce może starać się osoba, która jest pełnoletnia i mają pełną zdolność do czynności prawnych. W niektórych bankach minimalny wiek to 21 lat. W Alior Banku, ale także w innych bankach podstawą do uzyskania pozytywnej decyzji są stałe dochody oraz dobra historia w Biurze Informacji Kredytowej. Są to czynniki, które wpływają na to, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania w terminie i czy można go ocenić jako rzetelnego klienta. Twoje dochody i Twoja wiarygodność mają bardzo duży wpływ na decyzję banku. Najbardziej pożądanym źródłem dochodu jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak Alior Bank uzna również dochody z umowy cywilnoprawnej jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. O kredyt Megahipoteka można się zatem starać, mając różne źródła dochodu. Sprawdziliśmy, jakie źródła dochodu Alior Bank bierze pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej:

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 - do ilu banków złożyć?

  Czy osoba, która pracuje za granicą może zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w Aliorze?

  Alior Bank z zasady oferuje kredyty w walucie obcej. Jak najbardziej osoby, które pracują za granicą, mogą starać się o kredyt w Aliorze. Kredyt Megahipoteka jest oferowany w wersji indeksowanej do walut obcych. Główny warunek starania się o taki kredyt hipoteczny to pozyskiwanie dochodów w wybranej walucie obcej. Co więcej, źródło dochodów w walucie obcej musi być dominujące. Kredyt hipoteczny, który jest indeksowany do kursu takich walut jak EUR/USD/GBP, będzie dostępny dla Ciebie, gdy zarabiasz w walucie obcej co najmniej 5000 zł netto i jest to Twój główny dochód. Jak widzisz kredyt hipoteczny dla osób zarabiających w walucie obcej, jest możliwy. Dochody takich klientów muszą być jednak stosunkowo wysokie, tak żeby bank mógł ocenić wysoko zdolność kredytową.

  WAŻNE: 08.11.2021 Alior Bank aktualnie nie prowadzi sprzedaży kredytów hipotecznych indeksowanych walutą GBP, NOK oraz SEK.

  Czy i kiedy można odstąpić od kredytu?

  Ustawa o kredycie konsumenckim daje możliwość odstąpienia od umowy kredytowej. Alior Bank, podobnie jak inne banki musi działać zgodnie z przepisami prawa i umożliwić klientom odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. Alior Bank jest zobowiązany poinformować swoich klientów, jak wygląda procedura odstąpienia od kredytu. Najważniejsza informacja jest taka, że od umowy kredytu można odstąpić w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Co musisz zrobić, żeby skutecznie odstąpić od umowy kredytu hipotecznego? Przede wszystkim skontaktować się z:

  • placówką banku,
  • partnerem handlowym,
  • infolinią banku pod numerem telefonu 19 502 – ta droga kontaktu dotyczy jednak tylko kredytów i pożyczek ratalnych.

  Następnie wypełnić oświadczenie o odstąpieniu od kredytu hipotecznego i wysłać je na adres korespondencyjny banku. Wzór oświadczenia jest załączany do umowy kredytu. Oświadczenie możesz również napisać odręcznie. Może się zdarzyć, że odstąpisz od umowy kredytu hipotecznego, już po jego uruchomieniu. Wtedy jesteś zobowiązany do zwrotu całej kwoty kredytu hipotecznego wraz z naliczonymi od niej odsetkami należnymi za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego całkowitej spłaty. Musisz to zrobić niezwłocznie. Na zwrot środków masz 30 dni od daty złożenia dyspozycji rezygnacji z umowy.

  Jakie dokumenty są wymagane przez Alior Bank do kredytu hipotecznego?

  Jako eksperci kredytowi podpowiadamy naszym klientom, żeby wszystkie wymagane przez Alior Bank dokumenty złożyć razem z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Możemy Ci pomóc w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu dokumentów. W ten sposób znacznie przyspieszysz całą procedurę kredytową i będziesz krócej czekał na wydanie decyzji przez bank. Zanim złożysz wniosek, dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane przez Alior Bank. Na pewno będą to dokumenty, które mogą potwierdzić Twoją tożsamość oraz źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów. Niezbędne są wszystkie dokumenty, które pomogą na identyfikacje nieruchomości i ocenę jej realnej wartości. Jest to ważne, ponieważ nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu. Do dokumentów wymaganych przez Alior Bank przy kredycie hipotecznym zaliczamy:

  • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy za ostatnie miesiące. Bank potrzebuje potwierdzenia wysokości Twoich dochodów.
  • Wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka, czyli odpis z księgi wieczystej, czy też umowa przedwstępna zakupu nieruchomości;
  • dowód osobisty i inny dokument ze zdjęciem, np. prawo jazdy,
  • prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek o kredyt hipoteczny.

  Wszystkie wzory zaświadczeń, w tym zaświadczenie o zarobkach znajdziesz na stronie internetowej Alior Banku w zakładce „przydatne dokumenty”.

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Alior Bank – kalkulator kredytowy

  Dobra zdolność kredytowa to podstawa, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w Alior Banku. Zanim jeszcze złożysz wniosek, możesz zdolność kredytową zbadać na własną rękę. Jest to możliwe, gdy użyjesz kalkulatora zdolności kredytowej. Kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci sprawdzić, na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć. Taki kalkulator znajdziesz na stronie banku. Możesz też spotkać się ze swoim doradca kredytowym, który oceni Twoją zdolność kredytową przed złożeniem wniosku. Bardzo pożytecznym narzędziem jest również kalkulator kredytu hipotecznego. Wpisując odpowiednie dane, dowiesz się jakie raty kapitałowo – odsetkowe będziesz płacić co miesiąc, kiedy już otrzymasz kredyt. Taką symulację przeprowadzi dla Ciebie również doradca w Alior Banku lub Twój doradca kredytowy.

  Jak krok po kroku wnioskować o kredyt hipoteczny w Alior Banku?

  W tym miejscu chcemy zapoznać Cię z procedurą kredytową, która obowiązuje w Alior Banku. W pierwszym kroku należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Wypełniony i podpisany wniosek powinieneś złożyć w wybranym oddziale banku. Doradca bankowy może sprawdzić, czy wniosek jest kompletny i odpowiedzieć na ewentualne pytania z Twojej strony. Ważne jest, żeby razem z wnioskiem złożyć wymagane dokumenty. Jeżeli nie uda ci się złożyć wszystkich dokumentów od razu, może to wydłużyć procedurę. Analitycy bankowi bardzo skrupulatnie sprawdzają informacje podane we wniosku i w innych dokumentach. Bank musi mieć pewność, że podane informacje są zgodne z prawdą i nie są sfałszowane. Tak samo informacje o nieruchomości muszą być zgodne ze stanem prawnym.

  Kredyt hipoteczny w Alior Banku – formalności, które można załatwić online

  Wielu klientów przed wysłaniem wniosku o kredyt hipoteczny, chce się dowiedzieć, jak wygląda oferta banku. W tym celu wystarczy wysłać formularz kontaktowy online i czekać na kontakt ze strony konsultanta banku. Jednak pozostałe formalności należy załatwić, stawiając się osobiście w placówce banku. Dokumenty związane z kredytem można wysłać również na adres korespondencyjny Alior Banku.

  Jak długo się czeka się na kredyt hipoteczny w Alior Banku?

  Na decyzję banku czekamy z niecierpliwością. Chcemy wiedzieć, czy będziemy mogli sfinalizować zakup mieszkania lub rozpocząć budowę domu z pomocą środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Dobra wiadomość jest taka, że przepisy prawa ściśle określają maksymalny czas oczekiwania na decyzję banku. Alior Bank według tych przepisów, musi wydać decyzję w ciągu 21 licząc od dnia złożenia wniosku. W Alior Banku procedura decyzyjna składa się z dwóch etapów. W praktyce oznacza to, że na decyzję możemy poczekać trochę dłużej. Jeśli bank odmówi Ci kredytu, masz prawo poprosić o uzasadnienie decyzji. Możesz się również od niej odwołać.

  Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Alior Banku

  Podstawowe zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego Megahipoteka to oczywiście nieruchomość. Alior Bank wymaga jednak dodatkowych zabezpieczeń. Będzie nim na pewno cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. W niektórych przypadkach bank będzie wymagał również nabycia polisy na życie. Wymieńmy ubezpieczenia, które są lub mogą być wymagane przez Alior Bank podczas starania o kredyt hipoteczny:

  • ubezpieczenia na życie kredytobiorcy – cesja praw z takiej polisy na bank stanowi dodatkowe zabezpieczenie,
  • w przypadku, gdy budujesz dom, to zabezpieczeniem w trakcie inwestycji będzie cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie pomostowe – jest obowiązkowe i musisz je opłacać do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – obowiązkowe przy wkładzie niższym niż 20% wartości nieruchomości,

  Do czasu ustanowienia hipoteki na nieruchomości mieszkaniowej, która jest realizowana przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową, stosowana jest cesja potwierdzona wierzytelności nabywcy z tytułu umowy o wybudowanie lokalu mieszkalnego czy domu jednorodzinnego.

  Zostańmy chwilę przy ubezpieczeniu na życie do kredytu Megahipoteka w Alior Banku. Jest to ubezpieczenie oferowane Towarzystwa Ubezpieczeń PZU na Życie SA. Jest to dodatkowy produkt do kredytu hipotecznego, z którego możesz skorzystać. Składka jest jednorazowa i płatna z góry przez kredytobiorcę na 5 kolejnych lat. Co daje takie ubezpieczenie? Decydując się na taką polisę, możesz liczyć na niższą marżę oraz prowizję w przypadku, gdy starasz się o kredyt mieszkaniowy Megahipoteka. Korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego będą obowiązywać, jeśli będziesz opłacał ubezpieczenia na życie w PZU na Życie SA przez okres 5 lat od uruchomienia kredytu.

  Alior Bank – jak wygląda spłata kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny Megahipoteka w Alior Banku spłacasz w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Możesz wybrać raty równe lub raty malejące w zależności od Twoich możliwości finansowych. Razem z umową kredytową otrzymasz harmonogram spłaty kredytu z podziałem na raty, informacją o wysokości rat i dacie spłaty każdej raty. Wysokość raty opiera się m.in., na zmiennej stawce WIBOR(R) 3M. Dlatego co 3 miesiąc będziesz otrzymywać nowy zaktualizowany harmonogram spłat. Wysokość rat może ulegać zmianie. Rata może zostać zmniejszona bądź zwiększona. Spłata raty kredytu odbywa się w określonym dniu miesiąca. Jesteś zobowiązany przelać kwotę raty na wskazane w umowie konto. Bank też może pobierać kwotę automatycznie z Twojego konta.

  Czy mogę zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego w Alior Banku?

  Zawieszenie spłaty rat może być dużą ulgą dla tych kredytobiorców, którzy spodziewają się problemów finansowych w najbliższym czasie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które już zaczynają mieć problemy ze spłatą rat. Alior Bank wychodzi naprzeciw klientom i umożliwia nawet 6 miesięczne wakacje kredytowe. W sumie przez cały okres spłaty możesz zawiesić spłatę rat łącznie na 5 lat. Bank zawiesza spłatę rat na wniosek klienta.

  Wakacje kredytowe były szczególnie popularne w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Alior Bank podobnie jak inne banki umożliwił swoim klientom tzw. wakacje kredytowe. Każdy kredytobiorca mógł złożyć wnioski o zawieszenie spłaty rat kredytu zgodnie z art. 31fa-31fc Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jakie były zasady? Zawieszeniu podlegały kredyty konsumenckie, które zostały zaciągnięte przed 13 marca 2020 roku, dla których termin zakończenia okresu spłaty określony w umowie przypadał po 13 września 2020 roku. Obecnie jednak nie ma już możliwości uproszczonego wnioskowania o zmianę zasad spłaty kredytów w związku z pandemią. Możesz jedynie złożyć standardowy wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Dopiero na podstawie Twojego wniosku bank może zawiesić spłatę.

  Czy można nadpłacić lub dokonać wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego w Alior Banku?

  Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego jest zapisana w ustawie o kredycie. Alior Bank na podstawie zapisów ustawy i regulacji wewnętrznych daje swoim klientom możliwość wcześniejszej spłaty lub nadpłaty kredytu przed terminem przewidzianym w umowie. Oczywiście, żeby wcześniej spłacić kredyt lub go nadpłacić, musisz złożyć w banku odpowiednią dyspozycję. W przypadku nadpłaty powinieneś zaznaczyć w dyspozycji, czym ma skutkować, czyli:

  • zmniejszeniem rat kapitałowo-odsetkowych,
  • skróceniem okresu kredytowania przy zachowaniu aktualnej wysokości raty.

  Natomiast gdy zdecydujesz się spłacić cały kredyt przed terminem wskazanym w umowie, bank dokona rozliczenia zobowiązania ze wskazaniem opłat i odsetek, które musisz uregulować. Czy wcześniejsza spłata jest zawsze opłacalna? Pamiętaj, że gdy dokonasz całkowitej spłaty, zanim mina 3 lata od daty zawarcia umowy bank może pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę. Tak jest w przypadku kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem w Alior Banku. Zgodnie z regulaminem bank naliczy rekompensatę w wysokości:

  • równej kwocie odsetek za okres 12 miesięcy, które bank naliczyłby od kwoty kredytu, jeśli nie zostałby spłacony w całości wcześniej, z uwzględnieniem wysokości oprocentowania zobowiązania na dzień faktycznej spłaty,
  • równej kwocie odsetek za okres 12 miesięcy, które byłyby naliczone od kwoty spłaty częściowej z uwzględnieniem wysokości oprocentowania kredytu na dzień faktycznej spłaty.

  Ważne!

  Zgodnie z przepisami prawa Alior Bank przy wcześniejszej spłacie kredytu nie może naliczyć więcej niż 3% prowizji liczonej od spłacanej kwoty. Chyba że minęły 3 lata od daty podpisania umowy. Wtedy bank nie naliczy żadnej opłaty. Natomiast, gdy do zakończenia umowy zostało mnie niż 12 miesięcy, to wtedy prowizja dla banku nie może być wyższa niż odsetki, które zapłaciłby klient, gdyby dotrwał do końca umowy.

  Co się wydarzy, gdy klient będzie wpłacał kwoty wyższe niż przewidziane w umowie lub spłacał raty przed wymaganym terminem? Bank zaliczy nadwyżki na poczet spłaty najbliższych rat, chyba że klient złoży inną dyspozycję. Wtedy bank na żądanie klienta może po prostu skrócić czas umowy. Warto jednak wiedzieć co się stanie, gdy będziemy nadpłacać kredyt bez złożenia odpowiedniej dyspozycji.

  Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Kredyt hipoteczny od Alior Banku – podsumowanie i opinie

  Kredyt mieszkaniowy Alior Banku Megahipoteka cieszy się dobrymi opiniami klientów. Jest to bardzo popularny produkt, który jako eksperci kredytowi możemy śmiało polecić. Do zalet kredytu hipotecznego w Alior Banku zaliczamy:

  • Szeroki zakres celów kredytowania – kredyt możesz przeznaczyć na wiele celów, co wyróżnia produkt na tle konkurencji. Środki z kredytu można przeznaczyć na zakup działki budowlanej.
  • Możliwość wyboru waluty kredytowania – dla osób, które zarabiają w obcej walucie, dobrym rozwiązaniem jest kredyt Megahipoteka indeksowany do wybranej waluty obcej takiej jak EUR/USD/GBP. To również wyróżnia Alior Bank na tle rynku.
  • Możliwość zawieszenia spłaty kredytu do 6 miesięcy w roku, do 5 lat łącznie w trakcie trwania kredytu.
  • Możliwość zabezpieczenia kredytu na innej nieruchomości, także tej należącej do osoby trzeciej.
  • Masz możliwość uzyskania kredytu, jeśli masz wysokie zarobki za granicą.
  • Masz szansę na uzyskanie atrakcyjnej premii, jeśli polecisz skutecznie innej osobie produkt kredytowy.
  • Masz możliwość skorzystania z wypłaty kredytu w ustalonych transzach.
  • Minimalny wkład własny to tylko 10% wartości nieruchomości.
  • Masz możliwość obniżyć marżę kredytu, jeśli wykupisz ubezpieczenie na życie na co najmniej 5 kolejnych lat.

  Wadą kredytu hipotecznego Megahipoteka jest to, że wszystkie dokumenty musisz dostarczyć osobiście do banku. Większość formalności związanych z kredytem załatwiasz w placówce bankowej. Obsługa online nie jest bardzo rozwinięta.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego