Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny PKO BP
- ekspert wyjaśnia ofertę!

Dodano: 08.11.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny PKO BP - ekspert wyjaśnia ofertę! Kredyt hipoteczny PKO BP - ekspert wyjaśnia ofertę!

Z tego artykułu dowiesz się:

    PKO BP kredyt hipoteczny Własny Kąt - sprawdź opinie, warunki i koszty kredytu mieszkaniowego PKO

    Dzisiaj przyjrzymy się ofercie najbardziej znanego banku w Polsce, czyli PKO BP. Sprawdźmy, co bank z wieloletnią tradycją ma do zaoferowania swoim klientom. Sztandarowa oferta banku PKO BP to kredyt hipoteczny Własny kąt. Jest to znany i popularny na rynku produkt hipoteczny, dzięki któremu możesz sfinansować zakup mieszkania, budowę domu, ale też zagospodarować działkę rekreacyjną. Chcemy przybliżyć Ci ten produkt, a Ty zdecydujesz, czy jest to oferta dla Ciebie. Kredyt hipoteczny Własny kąt ma kilka cech, które wyróżniają go na tle konkurencji. Jest to możliwość wyboru stałej stopy procentowej przez pierwsze pięć lat, czy 0% prowizji za udzielenie kredytu, gdy skorzystasz z ubezpieczenia od utraty pracy. Przejdźmy zatem do szczegółów.

    Kredyt hipoteczny PKO BP Własny Kąt - podstawowe informacje

    Warto podkreślić, że PKO BP ma w swojej ofercie kilka produktów hipotecznych. Możesz wybrać taki, który ci najbardziej odpowiada. Jednak najciekawszy z nich to kredyt hipoteczny „Własny kąt”. Jest to kredyt, który ma za zadanie finansować cele mieszkaniowe i ma stałą lub zmienną stopę procentową. Bardzo interesujące jest to, że jest to tzw. kredyt w zielonej odsłonie. Oznacza to, że możesz go przeznaczyć np. na budowę energooszczędnego i ekologicznego domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko dbasz o środowisko i klimat, ale również możesz liczyć na niższą marżę. W ten sposób obniżysz koszty finansowania. Chcesz wiedzieć, jak wysoka będzie Twoja rata? Nic prostszego. Możesz skorzystać kalkulatora rat kredytu hipotecznego. Znajdziesz go na stronie banku lub na naszej stronie www.kredytwroclaw.pl.

    Wymieńmy najważniejsze cechy kredytu hipotecznego Własny Kąt:

    • Główny cel kredytowania to realizacja własnych celów mieszkaniowych,
    • Kredyt udzielany jest w złotówkach,
    • Możesz sfinansować do 90 proc. wartości nieruchomości,
    • W razie przejściowych kłopotów możesz skorzystać z karencji w spłacie kapitału nawet do 36 miesięcy (jednorazowo w okresie kredytowania), • Nie musisz dostarczać odpisu z księgi wieczystej dla nieruchomości, jeśli jest wpisana w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych,
    • Możesz spłacić cały kredyt wcześniej,
    • Do 25% kwoty kredytu możesz wydać na dowolny cel, np. na remont,
    • Możesz wybrać raty równe lub malejące, a w trakcie spłaty zmienić tryb spłaty,
    • Minimalny wkład własny wymagany przez bank to standardowo 20% wartości nieruchomości. Bank może się zgodzić na 10% wkładu własnego, ale wtedy będziesz musiał płacić wyższą marżę do czasu, gdy spłata kredytu wyrówna brakujący wkład własny.

    Na realizację jakich celów możesz przeznaczyć kredyt PKO Własny Kąt?

    Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy, kredyt hipoteczny to kredyt celowy. To, na jakie cele możesz przeznaczyć dany kredyt hipoteczny, znajdziesz w dokumentach informacyjnych banku. Również w umowie kredytowej należy wskazać, na jakie cele przeznaczysz środki z kredytu. Jakie cele zatem możesz sfinansować z kredytu mieszkaniowego PKO BP „Własny kąt”? Jest to:

    • budowa, zakup lub remont domu (kredyt na dom PKO BP),
    • zakup mieszkania (kredyt na mieszkanie PKO BP),
    • zakup garażu lub miejsca postojowego,
    • wykończenie i wyposażenie nieruchomości,
    • zakup i zagospodarowanie działki rekreacyjnej,
    • zakup działki budowlanej, a potem możesz wnioskować o kredyt na budowę domu PKO BP,
    • przebudowa pomieszczeń lub budynków dotychczas niemieszkalnych na cele mieszkalne,
    • nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    • zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

    Oferta kredytu hipotecznego w banku PKO BP jest bardzo elastyczna, biorąc pod uwagę to, że za pomocą kredytu hipotecznego PKO BP możesz zrealizować wiele celów. Sprawia to, że oferta PKO jest bardzo konkurencyjna.

    Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

    Ranking kredytów hipotecznych

    Przykład reprezentatywny
    Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

    Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

    Kwota kredytu:
    Okres spłaty:
    lat

    PKO BP Własny Kąt - szczegóły oferty

    Bez wątpienia oferta kredytu hipotecznego wyróżnia się na tle ofert innych banków. Dlatego cieszy się dobrymi opiniami i dużą popularnością. Duży plus kredytu hipotecznego w PKO BP to możliwość wyboru celu finansowania, ale także łączenie celów. Bank nie określił również minimalnej kwoty kredytu. Ofertę wyróżnia również to, że umowę kredytowa można podpisać nawet na 35 lat, co już jest rzadkością na rynku. PKO BP również idzie na rękę swoim klientom, jeżeli chodzi o prowizję. Jest ona ustalana indywidualnie i często wynosi 0%, co znacznie obniża koszty kredytu.

    Główne zabezpieczenie kredytu to nieruchomość, którą chcemy kupić za środki z pozyskanego kredytu. Bank zobowiąże nas do ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym w PKO BP bank przygotował specjalny kalkulator kredytowy, za pomocą którego obliczysz wysokość miesięcznej raty oraz całkowity koszt kredytu. Kalkulator znajdziesz na stronie internetowej banku.

    PKO BP kredyt hipoteczny – jakie są warunki uzyskania kredytu

    Dzięki kredytowi hipotecznemu w PKO BP będziesz mógł kupić swoje nowe mieszkanie, dom lub zrealizować inny cel przewidziany w umowie. Bez wątpienia oferta PKO jest bardzo atrakcyjna. Jednak, żeby otrzymać kredyt hipoteczny, to będziesz musiał najpierw spełnić warunki określone przez bank. Pierwszy i główny z nich to zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie.Chcesz poznać swoją zdolność kredytową, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny? Możesz ją szybko wyliczyć na własną rękę z wykorzystaniem kalkulatora zdolności kredytowej. Również Twój doradca kredytowy na Twoją prośbę sprawdzi, jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa.Dowiesz się, czy stać Cię na kredyt hipoteczny w banku PKO BP i o jaką kwotę możesz się starać. Na szczęście kredyt hipoteczny w PKO jest udzielany na dobry warunkach i wiele osób może się o niego starać.

    Kolejny warunek, jaki stawia bank to konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% lub 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że bank sfinansuje aż 80% lub nawet 90% wartości nieruchomości. Jest to bardzo korzystna opcja zwłaszcza dla tych osób, które nie mają zbyt dużo oszczędności. Często się to zdarza zwłaszcza w przypadku młodych ludzi. Umowę kredytową w banku PKO BP możesz podpisać nawet na 35 lat. Wymieńmy teraz kroki, które Ty musisz podjąć, żeby dostać kredyt:

    • przede wszystkim musisz złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego,
    • załączyć wymagane dokumentów potwierdzające Twoją sytuację finansową na bankowych drukach, np. zaświadczenie o dochodach,
    • załączyć dokumenty potwierdzające status prawny i wartość nieruchomości, która stanowi przedmiot kredytowania.

    Ważne!

    Pieniądze z kredytu hipotecznego Własny Kąt możesz przeznaczyć na spłatę innego kredytu mieszkaniowego.

    Kredyt hipoteczny PKO BP Kredyt hipoteczny PKO BP

    Kto może się starać o kredyt Własny Kąt?

    Wiesz już, jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego w PKO BP i jakie wymogi stawia przed Tobą bank. Sprawdźmy teraz, kto może starać się o kredyt hipoteczny „Własny Kąt”. Są dwa podstawowe warunki, które należy wymienić na samym początku. O kredyt hipoteczny w PKO BP może starać się:

    • osoba, która większość swoich dochodów uzyskuje w złotych polskich,
    • mieszka na terytorium Polski.

    Są też inne wymogi, które należy spełnić, żeby dostać kredyt:

    • musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
    • musisz być wiarygodnym kredytobiorcą i mieć dobrą historię spłaty zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), Przeczytaj: Jak sprawdzić BIK? BIK za DARMO, przez Internet!
    • w pierwszym kroku powinieneś złożyć prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek kredytowy na formularzu bankowym,
    • mieć odpowiedni wkład własny w wysokości co najmniej 10% lub 20% wartości nieruchomości, którą chcesz kupić za środki z kredytu.

    Jaki jest wymagany i optymalny wkład własny przy kredycie Własny Kąt PKO?

    Warto tutaj nadmienić, że posiadanie wkładu własnego nie wynika tylko z polityki banku. Banki wymagają od swoich klientów wniesienia wkładu własnego, ponieważ taki obowiązek nałożyła na instytucje finansowe Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Dlatego PKO BP podobnie jak inne banki będzie wymagał od Ciebie dysponowania odpowiednio wysokim wkładem własnym. Wysokość wkładu własnego jest określona w warunkach oferty i standardowo wynosi 10% do 20% wartości nieruchomości.

    Przeczytaj: Minimalny wkład własny 2022 – ważne zmiany!

    Jak PKO BP ocenia Twoją zdolność kredytową PKO BP

    Jak już pisaliśmy wyżej, zdolność kredytowa jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o przyznaniu kredytu hipotecznego. Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, musisz zadbać o to, żeby Twoja zdolność kredytowa była jak najwyższa. Jak jednak sprawdzić, czy Twoja zdolność kredytowa wystarczy, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w banku PKO BP? Na stronie internetowej banku znajdziesz kalkulator zdolności kredytowej PKO BP. Pomoże ci on w oszacowaniu Twojej zdolności kredytowej. Musisz tylko wpisać dane dotyczące wysokości Twoich comiesięcznych zarobków oraz stałych kosztów, które ponosisz co miesiąc. Pamiętaj jednak, że zdolność kredytowa to jedno, ale musisz też mieć oszczędności, które będą stanowić Twój wkład własny. W PKO BP wkład własny to 10 % lub 20% wartości nieruchomości.

    Sprawdź: Zdolność kredytowa – badanie zdolności kredytowej z ekspertem!

    Jakie są akceptowane źródła dochodu przez PKO przy kredycie mieszkaniowym?

    Ofertę banku PKO BP wyróżnia również to, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank zaakceptuje różne źródła dochodu. Może to być:

    • umowa o pracę na czas określony,
    • umowa o pracę na czas nieokreślony,
    • umowa zlecenie i umowa o dzieło,
    • działalność gospodarcza,
    • działalność rolnicza,
    • renta i emerytura.

    W zależności od źródła dochodu bank weźmie pod uwagę średnią wysokość Twoich zarobków z ostatnich 6 do 12 miesięcy.

    Przeczytaj: Źródła dochodu nieakceptowane i akceptowane przez bank 2022

    Jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytu Własny Kąt?

    Jeżeli masz bardzo dobrą zdolność kredytową i bank nie ma zastrzeżeń co do nieruchomości, to możesz starać się o kwotę kredytu w maksymalnej wysokości 3 000 000 zł. PKO BP nie określił natomiast minimalnej kwoty finansowania. Jest to bardzo dobra wiadomość dla tych osób, które potrzebują tylko niewielkiej kwoty do sfinansowania zakupu nieruchomości. Jest to kolejny element, który wyróżnia ofertę PKO BP na tle rynku. Większość banków nie udziela kredytów hipotecznych poniżej 100 000 zł, natomiast PKO BP nie nakłada takich ograniczeń. Warto jednak, żebyś wiedział, że ostateczna kwota kredytu, którą zaproponuje bank PKO BP, będzie zależała od indywidualnej oceny Twojej sytuacji finansowej i osobistej oraz od Twojej wiarygodności finansowej.

    Jaki jest maksymalny wiek przy staraniu się o kredyt hipoteczny PKO BP?

    Z warunków oferty możesz dowiedzieć się, że maksymalny wiek, w którym powinieneś spłacić ostatnią ratę kredytu to 75 lat. Jest to standard na rynku. Banki ustalają zazwyczaj, że wiek w dniu ostatecznej spłaty kredytu to zazwyczaj 70-75 lat. Bank oczywiście musi minimalizować ryzyko i ogranicza przyznawanie kredytów osobom starszym, które mogą nie dożyć spłaty kredytu. Pod uwagę bierze również to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego spadają dochody.

    Jaki jest maksymalny okres kredytowania w PKO Własny Kąt?

    W PKO BP możesz starać się o kredyt hipoteczny nawet na 35 lat. To najdłuższy możliwy termin spłacania kredytu hipotecznego. Bank oczywiście weźmie pod uwagę to, ile będziesz miał lat na koniec okresu spłaty kredytu.

    Jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego PKO przy działalności gospodarczej?

    Banki coraz częściej udzielają kredytów hipotecznych osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Bank PKO BP również oferuje kredyty hipoteczne właścicielom firm. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że bank jest bardziej ostrożny przy przyznawaniu kredytów takim osobom. Bank podchodzi do wniosków złożonych przez przedsiębiorców bardzo indywidualnie, analizując dokładnie zarobki, rodzaj branży oraz to, jak długo przedsiębiorca jest na rynku. Przykładowo niektóre branże są uznawane za bardziej ryzykowne. Są to m.in. branża hotelarska, czy branża gastronomiczna. Dlatego wymagania wobec przedsiębiorców są zawyżone w porównaniu do klientów indywidualnych.

    Przeczytaj: Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza

    Czy jest możliwe odstąpienie od kredytu hipotecznego PKO?

    Każdy kredytobiorca może odstąpić od umowy o kredyt hipoteczny. Takie prawo gwarantują mu przepisy ustawy. Możesz odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji, jeśli tylko spełnisz odpowiednie warunki. Po pierwsze musisz wypełnić formularz bankowy, który powinien być załączony do umowy kredytowej. W oświadczeniu o odstąpieniu od umowy kredytowej powinieneś podać swoje imię i nazwisko, rodzaj dokumentu tożsamości i numer PESEL. W oświadczeniu informujesz bank, że odstępujesz od umowy kredytowej zawartej z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim SA na podstawie:

    • art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim lub
    • art. 18 ustawy z dnia 12 września 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych.

    Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie hipotecznym PKO BP „Własny Kąt”?

    Zawsze zalecamy swoim klientom, żeby jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, przygotowali listę dokumentów wymaganych przez bank. Są to dokumenty, które pozwolą na ocenę Twojej sytuacji zawodowej i finansowej oraz pozwolą sprawdzić Twoją historię kredytową. Przygotowaliśmy listę dokumentów, które są niezbędne, żeby złożyć wniosek kredytowy w banku PKO BP:

    • prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny „Własny Kąt”, złożony na formularzu bankowym,
    • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy,
    • informacje o celu kredytowania,
    • dokumenty dotyczące nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu,
    • akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości.

    Minimum formalności

    Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

    Skontaktuj się
    z ekspertem

    PKO BP kredyt hipoteczny – jakie są koszty kredytu Własny Kąt?

    Chcesz wiedzieć, jakie będą koszty kredytu hipotecznego w PKO BP? Najlepiej sprawdzić to na odpowiednim przykładzie. Załóżmy, że chcesz wziąć kredyt hipoteczny na kwotę Cię kredyt w wysokości 240 000 złotych, żeby kupić nieruchomość o wartości 300 000 zł, wybierasz raty równe oraz okres kredytowania sięgający 25 lat. Twój wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Chcesz przy okazji skorzystać z pakietu produktów, które obniżą prowizję do 0%. Jeśli zdecydujesz się na oprocentowanie zmienne, to Twoja rata wyniesie 1265 zł. Przy oprocentowaniu stałym wysokość raty to 1428 zł. A co, jeśli nie będziesz chciał skorzystać z pakietu produktów? Twoje raty wyniosą 1327 zł przy oprocentowaniu zmiennym i 1493 przy stałym Warto wspomnieć, że RRSO w PKO BP wynosi 2,80%.

    Wakacje kredytowe i karencja w PKO BP

    Bank PKO BP wychodzi naprzeciw swoim klientom i oferuje w przypadku tymczasowych problemów finansowych dwa rozwiązania. Jednym z nich jest tymczasowe i jednorazowe zawieszenie spłaty części kapitałowej rat nawet na 36 miesięcy. Natomiast o wakacje kredytowe możesz wystąpić raz w roku i wtedy masz możliwość zawieszenia spłaty jednej raty.

    Ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego PKO?

    Oprocentowanie kredytu hipotecznego w PKO BP składa się z marży banku i stopy referencyjnej WIBOR(R) 6M. Marża banku jest stała, natomiast WIBOR może ulegać zmianom w zależności od sytuacji gospodarczej i decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie może zatem ulegać zmianie, ale nie może być też wyższe, niż pozwalają na to przepisy ustawy.

    Czy Bank PKO BP oferuje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

    PKO BP jest obecnie jednym z niewielu banków, który proponuje kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że klient ma wybór i może wybrać kredyt hipoteczny ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe obowiązuje przez pierwszych 5 lat kredytu hipotecznego. Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, to warunkiem jego uzyskania jest:

    • kupno nieruchomości na rynku wtórnym,
    • spłacanie kredytu hipotecznego w innym banku,
    • chęć zrefinansowania poniesionych kosztów na cele mieszkaniowe.

    Możesz również zmienić oprocentowanie zmienne na stałe w trakcie trwania umowy. Musisz jednak wtedy spełnić następujące warunki:

    • mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
    • nie możesz mieć żadnych zaległości w spłacie kredytu,
    • okres kredytowania nie może być krótszy niż 5 lat od dnia następującego po dniu zawarcia aneksu do umowy kredytu.

    Przeczytaj: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy kredyt ze stałą stopą procentową to dobre rozwiązanie?

    Ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego PKO?

    Bank do sprawy naliczania prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego podchodzi bardzo indywidualnie. Prowizja za skorzystanie z kredytu hipotecznego „Własny Kąt” może wynieść od 0% do 3,5% wartości przyznanego kredytu. Kiedy można skorzystać z obniżonej prowizji? Takie prawo mają wszyscy klienci, którzy od 19 stycznia 2009 r. założyli rachunek oszczędnościowy „Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa''. Prowizja może spać nawet do 0%, gdy skorzystasz z pakietu produktów bankowych, tj. konto osobiste, karta kredytowa, ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy.

    Jakie są możliwe sposoby na obniżenie marży kredytu Własny Kąt?

    Bank PKO BP umożliwia swoim klientom negocjacje marży kredytu hipotecznego. Jest to kolejna zaleta kredytu hipotecznego „Własny Kąt”. Musisz jednak wtedy spełnić następujące warunki:

    • przede wszystkim musisz podpisać umowę o kredyt mieszkaniowy „Własny Kąt”,
    • kiedy już dojdzie do zawarcia umowy, powinieneś dostarczyć do banku świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości, którą kupiłeś za pieniądze z kredytu i która stanowi zabezpieczenie kredytu,
    • przedstawione świadectwo jest ważne co najmniej 60 miesięcy od dnia dostarczenia i musi wynikać z niego, że wskaźnik EP będzie nie wyższy niż 85 kWh/(m2rok) dla lokalu mieszkalnego lub 95 kWh/(m2rok) dla domu jednorodzinnego.

    PKO BP kredyt hipoteczny i ubezpieczenia do kredytu

    Nie masz oczywiście żadnego obowiązku, żeby podpisywać umowę ubezpieczenia na życie, przy okazji starania się o kredyt hipoteczny PKO BP „Własny Kąt”. Jednak my zawsze zachęcamy do nabycia takiego ubezpieczenia. Po pierwsze dzięki niemu bank obniży Ci prowizję za udzielenie kredytu, a po drugie zyskasz poczucie bezpieczeństwa w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Takie ubezpieczenie kosztuje 27,73 zł miesięcznie, czyli 332,76 zł rocznie na każde 100 tys. zł kredytu hipotecznego. Za pierwszy rok ubezpieczenia będziesz zobowiązany opłacić składkę z góry. Jeśli jeszcze do tego wykupi ubezpieczenie od utraty pracy, to bank wtedy nie naliczy żadnej prowizji do kredytu hipotecznego. Natomiast należy przede wszystkim wspomnieć, że obligatoryjne zabezpieczenie kredytu stanowi przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości.

    Przeczytaj: Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego w 2022 roku

    Jak uzyskać kredyt hipoteczny PKO krok po kroku?

    Procedura kredytu hipotecznego PKO BP jest podobna do praktyk obowiązujących w innych bankach i nie jest zbyt skomplikowana. Oczywiście będziesz musiał tylko poczekać na decyzje banku. Jak już zdecydujesz się kredyt hipoteczny w PKO BP „Własny Kąt”, to procedura będzie wyglądała następująco:

    1. W pierwszym kroku podejmujesz decyzję o wyborze kredytu, np. kredyt hipoteczny „Własny Kąt”.
    2. Następnie składasz kompletny wniosek kredytowy wraz ze wszystkimi wymaganymi przez bank załącznikami. Możesz to zrobić w dowolnym oddziale banku. Niezbędne dokumenty to zaświadczenie o dochodach, poświadczające cel kredytowania oraz dokumenty związane z nieruchomością, która stanowi zabezpieczenie kredytu.
    3. Po analizie wniosku bank wyda decyzję kredytową.
    4. W przypadku decyzji pozytywnej bank podpisze umowę kredytową.
    5. Potem następuje wypłata pieniędzy z kredytu. Wypłata środków nastąpi jednorazowo bądź w transzach.

    Najdłuższy jest etap analizy wniosku kredytowego. Nie powinno to dziwić, ponieważ bank chce mieć pewność, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie. Na tym etapie analitycy banku ocenią Twoją zdolność kredytową, sprawdzą poprawność wniosku oraz zweryfikują wszystkie złożone przez Ciebie dokumenty. Bank wystąpi również do BIK o raport związany z Twoimi innymi zobowiązaniami kredytowymi.

    Jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy?

    Wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP znajdziesz na stronie internetowej banku i stamtąd może go pobrać. Pamiętaj, że możesz skorzystać tylko z formularza bankowego i wypełnić go zgodnie z instrukcją. Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny PKO BP? Przede wszystkim musisz podać wszystkie wymagane dane, które powinny być zgodne ze stanem faktycznym. We wniosku wskazujesz, o jaki kredyt się ubiegasz, a także:

    • Podajesz swoje dane personalne, czyli imię, nazwisko i numer PESEL,
    • kwotę i cel kredytowania,
    • wysokość wkładu własnego wnioskodawcy,
    • warunki kredytowania oraz przedmiot inwestycji,
    • dane dotyczące stanu prawnego i wartości nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu,
    • informację o chęci skorzystania z usług dodatkowych.

    Na sam koniec potwierdzasz we wniosku wszystkie standardowe oświadczenia. Koniecznie załącz wszystkie wymagane dokumenty. Dzięki temu skrócisz czas oczekiwania na decyzję.

    Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 - do ilu banków złożyć?

    0 zł - nasze usługi są bezpłatne

    Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

    Skontaktuj się
    z ekspertem

    Jakie czynności związane z kredytem hipotecznym można załatwić online?

    Na szczęście banki coraz więcej czynności związanych z obsługą kredytu przenoszą do Internetu. Teraz, żeby wypełnić wniosek o kredyt mieszkaniowy w PKO BP, nie musisz wybierać się do placówki. Wzór formularza kredytowego znajdziesz na stronie internetowej banku. Bank umieścił tam również kalkulator kredytu hipotecznego za pomocą którego obliczysz wysokość raty i całkowity koszt kredytu. Będą to jednak tylko dane orientacyjne. Wskazanych szacunków kosztowych nie możesz traktować jako ostatecznej oferty kredytu. O tym, jak będzie wyglądać oferta, zdecyduje bank po dokładnym przeanalizowaniu Twojej zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny w banku PKO BP nie jest jednak w całości dostępny online. Takiej praktyki ze względu na ryzyko kredytowe nie ma też w innych bankach. Dopełnienie formalności zawsze odbywa się na poziomie placówki bankowej.

    Jak długo czeka się na decyzję kredytową PKO BP?

    Jest to pytanie, które zadaje wielu naszych klientów, którzy są zainteresowani kredytem mieszkaniowym. Zgodnie z Ustawą bank powinien poinformować Cię w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku o swojej decyzji. Jednak w praktyce banki znajdują sposoby na obejście tego zapisu. Ile zatem czeka się na decyzję kredytową w PKO BP? Wszystko zależy od tego, czy poprawnie wypełniłeś wniosek i czy załączyłeś wszystkie wymagane dokumenty. Kolejny czynnik, który ma wpływ na termin wydania decyzji to liczba wniosków złożonych w danym czasie przez klientów banku. Bank musi mieć czas na wnikliwą analizę każdego wniosku i na ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Dopiero wtedy bank może wydać decyzję. O to, jak długo będziesz czekał na decyzję kredytową, możesz spytać doradcę bankowego.

    Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

    Kiedy bank uruchomi kredyt hipoteczny?

    Kiedy już złożysz do banku wniosek o kredyt hipoteczny, bank rozpocznie procedurę analizy wniosku, Twojej zdolności kredytowej. Jednocześnie analitycy bankowi sprawdzą Twoją historię kredytową w BIK. Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny w PKO BP i zależy Ci na jak najszybszym rozpatrzeniu wniosku, to zadbaj o dostarczenie na czas wszystkich wymaganych dokumentów i zaświadczeń. Bank PKO BP uruchomi środki dopiero po tym, jak zakończy się procedura weryfikacji wniosku i umówicie się na podpisanie umowy. Warto dać sobie czas na analizę zapisów umowy. Kiedy już umowa zostanie zawarta, bank przystąpi do procedury uruchomienia środków.

    Jak spłacać kredyt hipoteczny Własny Kąt?

    Kredyt hipoteczny w PKO BP spłacasz w miesięcznych ratach. Możesz wybrać raty równe lub malejące. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie wysokość raty, możesz skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który znajdziesz na stronie www.kredytwroclaw.pl czy na stronie internetowej banku. Po podaniu takich danych, jak wysokość kredytu i okres spłaty, kalkulator obliczy, ile będzie wynosić Twoja rata oraz całkowity koszt kredytu. Możesz przeprowadzić dowolne symulacje kredytu, niezależnie, czy skorzystasz z naszego kalkulatora, czy kalkulatora PKO BP. Poza takimi zmiennymi, jak kwota kredytu, czy okres spłaty, możesz zdefiniować, czy zależy ci na zmiennym, czy stałym oprocentowaniu. Możesz też wybrać raty równe lub malejące, kredyt hipoteczny z pakietem produktów lub bez takiego pakietu. Dzięki kalkulatorowi kredytów hipotecznych dowiesz się, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Sprawdzisz też, czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenia i skorzystać z dodatkowych produktów, czy też nie.

    Nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP

    Zastanawiasz się, czy będziesz mógł nadpłacać kredyt hipoteczny w PKO BP w przypadku dysponowania dodatkowymi środkami? Zgodnie z informacjami znajdującymi się w ogólnych warunkach kredytowania nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP jest jak najbardziej możliwa. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Skorzystaj z kalkulatora kredytowego i sprawdź, czy taka opcja jest korzystna. Możesz poprosić też doradcę kredytowego o przeprowadzenie symulacji. Bank wyraźnie podkreśla, że masz prawo do częściowej spłaty kredytu hipotecznego przed terminem wskazanym w umowie. Musisz się jednak liczyć z tym, że w niektórych przypadkach bank będzie wymagał od Ciebie finansowej rekompensaty. O opłatach za wcześniejszą spłatę dowiesz się z zapisów umowy kredytowej bądź aneksu do tej umowy.

    Dowiedz się więcej: Nadpłata kredytu hipotecznego w 2022 roku

    Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP

    Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie 22 lipca 2017 roku, masz prawo do wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego w PKO BP, jeśli dokonasz częściowej spłaty kredytu w ciągu pierwszych trzech lat, to bank pobierze prowizję w wysokości 1,5% od spłacanej kwoty. Natomiast w przypadku całkowitej spłaty przed terminem bank pobierze 2% prowizji od spłacanej kwoty, ale nie mniej niż 200 zł. Gdy ma miejsce nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP, konieczne jest wniesienie opłaty równej 0,5% pozostałego salda kredytu. Dlatego warto przemyśleć, czy nadpłata jest opłacalna.

    Ważne!

    Jeśli chcesz spłacić wcześniej cały kredyt i minęły 3 lata od podpisania umowy, to zgodnie z ustawą bank nie może pobrać od Ciebie żadnych opłat.

    Bank nie pobierze opłat za wcześniejszą całkowitą lub częściową spłatę kredytu mieszkaniowego w PKO BP, jeśli są to następujące kredyty:

    • mieszkaniowe z finansowym wsparciem przez Bank Gospodarstwa Krajowego środkami pochodzącymi z dodatkowego finansowego wsparcia, zgodnie z Ustawą z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi,
    • podlegające ustawie o kredycie konsumenckim, a umowa kredytowa została zawarta do dnia 17 grudnia 2011 roku,
    • udzielone na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów z dopłatami do oprocentowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla osób prywatnych,
    • z oprocentowaniem zmiennym i zostały zawarte po 22.07.2017 r.

    Dowiedz się więcej: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

    Czy możliwe jest okresowe zawieszenie spłaty rat kredytowych?

    W przypadku przejściowych problemów finansowych możesz zwrócić się do banku o okresowe zawieszenie spłaty rat kredytowych. W banku PKO BP istnieje taka możliwość. Kiedy złożysz stosowny wniosek, możesz skorzystać z karencji w spłacie kapitału nawet do 36 miesięcy. Jest to możliwe jednorazowo w początkowym okresie spłaty kredytu. Bank proponuje również w takich wypadkach wakacje kredytowe, o które możesz wnioskować raz w roku i zawiesić spłatę jednej raty. W związku z pandemią koronawirusa bank wprowadził również możliwość zawieszenia rat na 3 miesiące bez konieczności wydłużenia okresu kredytowania. Jest to pomoc dla tych osób, które na przykład z powodu pandemii wpadły w tarapaty finansowe.

    Na co zwracać uwagę przy kredycie PKO BP Własny Kąt?

    Kredyt hipoteczny to kredyt, który zazwyczaj jest zaciągany na duże kwoty i na wiele lat. Zanim się zdecydujesz na kredyt hipoteczny w PKO BP, rozważ, czy będzie Cię stać na spłatę comiesięcznych rat. Musisz być pewny, że będziesz w stanie bez problemów spłacić tak duże zobowiązanie. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, gdy już zdecydujesz się na kredyt mieszkaniowy „Własny kąt”? Przede wszystkim dokładnie przeczytaj umowę kredytową. Jeżeli jakieś zapisy są dla Ciebie niejasne, poproś swojego eksperta kredytowego o pomoc w ich wyjaśnieniu. Wątpliwości możesz również rozwiać podczas rozmowy z doradcą bankowym. Na pewno zalecamy sprawdzenie wszystkich opłat związanych z kredytem oraz to, w jaki sposób będzie kształtować się marża banku przez cały okres kredytowania. Przeanalizuj, czy dodatkowe produkty, które obniżą prowizję, są na pewno dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Nie zawsze taka opcja jest opłacalna.

    Bezpłatne porównanie ofert kredytowych

    Zaoszczędź kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na swoim kredycie!

    Skontaktuj się
    z ekspertem

    Wady i zalety kredytu hipotecznego PKO

    Na sam koniec przygotowaliśmy podsumowanie zalet i wad kredytu hipotecznego PKO BP „Własny Kąt”. Do zalet zaliczymy:

    • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów;
    • możliwość nadpłacania kredytu,
    • możesz wybrać raty równe lub malejące, a potem w trakcie trwania umowy zmienić system spłat,
    • możliwość skorzystania z karencji, czyli zawieszenia spłaty kapitału kredytowego nawet do 36 miesięcy – jednorazowo w całym okresie kredytowania,
    • możesz wybrać też wakacje kredytowe - zawieszenie spłaty rat do 3 miesięcy,
    • niższa marża, jeśli skorzystasz z kredytu hipotecznego „w zielonej odsłonie”,
    • możesz złożyć wniosek o zmianę oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe na okres 5 lat,
    • bank akceptuje wiele źródeł dochodu przy wnioskowaniu o kredyt,
    • najdłuższy dostępny okres kredytowania do 35 lat,
    • wysoka maksymalna kwota kredytu - nawet do 3 mln zł,
    • niskie RRSO przy długich okresach kredytowania.

    Niestety oferta kredytu w PKO BP Własny Kąt hipoteczny ma również wady, o których należy napisać:

    • oferta rynkowa, standardowa jest dość droga,
    • możesz długo czekać na przyznanie kredytu,
    • obniżona, promocyjna marża kredytowa obowiązuje tylko przez 5 pierwszych lat kredytowania,
    • pobieranie w niektórych przypadkach prowizji za nadpłatę, tj. częściową spłatę kredytu;
    • ograniczenie górnego wieku kredytobiorcy, możesz mieć maksymalnie 75 lat pod koniec okresu kredytowania,
    • konieczność wykupienia ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych.

    Kredyt hipoteczny w PKO BP na tle konkurencyjnych ofert – podsumowanie

    Bank PKO BP cieszy się dużym zaufaniem klientów m.in. ze względu na bardzo dobrą ofertę kredytów hipotecznych. Klienci często wybierają kredyt hipoteczny w PKO BP ze względu na przejrzyste zasady kredytowania. Bank stara się być konkurencyjny, stad nie ma ograniczeń co do kwoty minimalnej kredytu. Choć nie jest to najtańszy kredyt na rynku, to dzięki specjalnemu pakietowi dodatkowych produktów możesz obniżyć marżę aż do 0%. Bank przygotował również bardzo atrakcyjną ofertę dla osób, które planują inwestycję w budownictwo energooszczędne.

    Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

    Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

    Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

    Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego