Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Kredyt hipoteczny mBank
- ekspert wyjaśnia ofertę!

Dodano: 01.10.2021    |    Zaktualizowano: 02.01.2024

Kredyt hipoteczny mBank - ekspert wyjaśnia ofertę! Kredyt hipoteczny mBank - ekspert wyjaśnia ofertę!

Z tego artykułu dowiesz się:

  Kredyt hipoteczny w mBanku - sprawdź warunki, opinie i kalkulator kredytu mieszkaniowego mBank

  Aktualna sytuacja makroekonomiczna, najniższe stopy procentowe w historii oraz pandemia koronawirusa, bardzo wpłynęły również na cały system finansowy. Banki musiały zmodyfikować swoją ofertę oraz zmienić część procedur bankowych, umożliwiając klientom załatwianie większości spraw online. Również mBank, reklamujący się jako bank nowoczesny zdecydował się na zmiany. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w euro oraz w złotówce ze względu na niskie stopy procentowe uległo zmniejszeniu. Pojawiły się również oferty promocyjne kredytów hipotecznych.

  Kredyt hipoteczny mBank w pigułce

  MBank ma określone wymogi co do górnej granicy okresu kredytowania, który może wynieść maksymalnie 30 lat, a także co do kwoty minimalnej kredytu. Decydując się na kredyt hipoteczny w mBanku, musisz zaciągnąć kredyt na minimum 80 100 zł. Nie ma natomiast sztywnej granicy, jeżeli chodzi o kwotę maksymalną. Kwota maksymalna zależy bowiem od zdolności kredytowej klienta. To, co ważne mBank podobnie jak inne banki pozwala na załatwienie większość formalności związanych z kredytem hipotecznym przez Internet. Natomiast samo podpisanie umowy o kredyt hipoteczny musi odbyć się w wybranej przez Ciebie placówce stacjonarnej.

  Na dziś mBank ma aż trzy rodzaje kredytów hipotecznych, które są udzielane na promocyjnych warunkach. W mBanku nie ma obecnie ofert kredytów hipotecznych udzielanych w walucie obcej. Kredyt hipoteczny możesz wziąć jedynie w walucie.

  Kredyt hipoteczny w mBanku - najważniejsze informacje

  Kredyt mieszkaniowy to produkt finansowy, który zajmuje szczególne miejsce w ofercie mBanku. Przypomnijmy, że kredyt hipoteczny to produkt celowy, którego szczególną cechą jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Warunkiem udzielenia kredytu jest wpis hipoteki na rzecz mBanku do księgi wieczystej nieruchomości. Co to znaczy, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym? Oznacza to, że środki z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć tylko na cel określony w umowie. Wymieńmy, na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny:

  • zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej na rynku pierwotnym bądź wtórnym
  • budowę, przebudowę, remont i wykończenie domu lub mieszkania, czy też adaptację części niemieszkalnej,
  • budowę domu lub mieszkania przez dewelopera, czy też spółdzielnię,
  • zakup od inwestora zastępczego (z rynku pierwotnego) domu lub mieszkania,
  • refinansowanie kredytu mieszkaniowego,
  • refinansowanie nakładów, jakie zostały przeznaczone na niektóre ze wskazanych powyżej celów.

  Cel to jedno, ale nie każdy wnioskodawca otrzyma kredyt hipoteczny. MBank najpierw musi ocenić zdolność kredytową klienta oraz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej, jakie klient ma zobowiązania i czy spłaca je w terminie.

  Przeczytaj: Jak sprawdzić BIK? BIK za DARMO, przez Internet!

  Kredyt hipoteczny mBank Kredyt hipoteczny mBank

  Kredyt na dom lub mieszkanie w mBanku – opis oferty

  Zacznijmy od krótkiego opisu standardowej oferty kredytu hipotecznego w mBanku. Parametry oferty standardowej są następujące:

  • marża w wysokości od 1,95 proc.,
  • prowizja 0% za udzielenie kredytu,
  • prowizja 0% za częściową, wcześniejszą spłatę,
  • zabezpieczenie w postaci nieruchomości,
  • wkład własny wynoszący minimum 10 proc. wartości nieruchomości,
  • niższe marże oferowane klientom, którzy aktywnie korzystają z innych usług i produktów banku. MBank oferuje obecnie aż trzy kredyty hipoteczne na promocyjnych warunkach.

  Jest to:

  • „Zimowa przystań” Intensive – przeznaczona dla aktywnych klientów, którzy będą zasilać swoje konto kwotą minimum 7 tys. zł;
  • „Zimowa przystań” Active – przeznaczona dla aktywnych klientów, którzy będą zasilać swoje konto kwotą minimum 5 tys. zł;
  • „Zimowa przystań” – przeznaczona dla klientów, którzy zdecydują się przystąpić do Ubezpieczenia na Życie na okres co najmniej 5 lat.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny
  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:
  Okres spłaty:
  lat

  Czy w mBanku można zaciągnąć kredyt walutowy?

  Kiedyś w większości banków można było znaleźć kredyty hipoteczne w walucie obcej. Obecnie ciężko znaleźć taką ofertę. Przede wszystkim ze względu na Rekomendacje KNF oraz problemy, jakie spotkały klientów i banki w związku z udzielaniem kredytów we frankach. MBank również wycofał się z kredytów walutowych w euro i frankach szwajcarskich. Obecnie w mbanku można starać się jedynie o kredyty w złotówkach. Klienci, którzy mają kredyty hipoteczne w walucie obcej, mogą przewalutować je na złotówki.

  Koszty kredytu hipotecznego w mBanku – marża, prowizja, opłaty

  Banki muszą reagować na zmiany rynkowe, w tym na zmiany stawek na rynku międzybankowym. Dotyczy to m.in. stawki WIBOR(R), która służy do obliczania wysokości oprocentowania kredytów w złotówkach.

  MBank szybko reaguje na obniżenie lub wzrost stawki referencyjnej. Przykładowo, gdy stopa referencyjna WIBOR spada, bank wtedy obniża oprocentowanie kredytów hipotecznych. Stałą częścią oprocentowania jest marża, która stanowi zysk banku.

  Poniżej znajdują się marże i prowizje za przystąpienie do zobowiązania hipotecznego w mBanku:

  Rodzaj kredytu Marża standardowa Marża promocyjna Prowizja
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV mniejszego lub równego 80 proc. 4,50 proc. 2,50 proc. 0 proc.
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV większego niż 80 proc. 5,30 proc. 3,30 proc. 0 proc.
  Segment Intensive
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV mniejszego lub równego 80 proc. 3,95 proc. 1,95 proc. 0 proc.
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV większego niż 80 proc. 4,70 proc.  2,70 proc. 0 proc.
  Segment Active
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV mniejszego lub równego 80 proc. 4,15 proc. 2,15 proc. 0 proc.
  Kredyt hipoteczny w PLN dla LTV większego niż 80 proc. 4,90 proc. 2,90 proc. 0 proc.

   

  Zapewne zastanawiasz się, co oznacza wskaźnik LTV? Wskaźnik LTV mówi nam o tym, jaki jest procentowy stosunek wysokości udzielonego kredytu do wartości nieruchomości, która stanowi jego zabezpieczenie.

  A jak wysoka jest prowizja za udzielenie kredytu w mBanku? Na podstawie informacji, które znaleźliśmy na stronie mBank, wiemy, że mBank nie pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku i obecnie prowizja za udzielenie kredytu wynosi 0%.  Standardowo prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego w mBanku wynosi od 0% do 4%. MBank pobierze również opłatę za całkowitą spłatę kredytu hipotecznego, o ile jej dokonałeś, zanim minęły 3 lata od podpisania umowy. Prowizja ta wynosi 2% od kwoty pozostałego kapitału. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, po 3 latach od podpisania umowy, bank nie może pobrać opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.

  Mamy dobrą wiadomość dla osób, które chcą dokonać częściowej spłaty zobowiązania. MBank nie pobiera żadnych opłat i prowizji za nadpłatę kredytu hipotecznego.

  Wymieńmy inne opłaty, które poniesiesz w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego w mBanku. Są to opłaty standardowe, które są pobierane również przez inne banki:

  • Opłata za ocenę mieszkania, które ma stanowić zabezpieczenie kredytu wynosi 400 zł,
  • Opłata za ocenę domu mieszkalnego lub lokalu użytkowego, który ma stanowić zabezpieczenie kredytu wynosi 700 zł,
  • Podpisanie aneksu do umowy kredytowej kosztuje od 100 zł do 500 zł.

  0 zł - nasze usługi są bezpłatne

  Podwójna korzyść - po pierwsze otrzymujesz fachową i profesjonalną pomoc, a po drugie jest ona udzielana bezpłatnie.

  Skontaktuj się
  z ekspertem
  Kredyt hipoteczny mBank Kredyt hipoteczny mBank

  Sprawdzanie zdolności kredytowej w mBanku

  Jest kilka podstawowych warunków, które musisz spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny. Jednym z nich jest zdolność kredytowa. Badanie zdolności kredytowej w mBanku polega na ocenie sytuacji finansowej, zawodowej i osobistej klienta. Ocena opiera się głównie na dokumentach i oświadczeniach, które dostarczysz do banku.

  Analitycy banku sprawdzą, jak wysokie raty będziesz w stanie spłacać, gdy od uzyskiwanych dochodów odejmie się wszystkie opłaty stałe, koszty i zobowiązania w postaci kredytów i pożyczek. Do oceny Twojej zdolności kredytowej bank weźmie pod uwagę wszystkie Twoje dochody. Może to na przykład być umowa o prace, dochody z tytułu najmu itd.

  Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, zanim wyślesz wniosek o kredyt hipoteczny w mBanku? Możesz skorzystać z pomocy eksperta kredytowego bądź użyć kalkulatora zdolności kredytowej. Kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego to proste w użyciu narzędzie, dzięki któremu dowiesz się, czy masz szansę na kredyt.

  Wymagany minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym w mBanku

  Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki mogą udzielać kredytów hipotecznych tylko tym klientom, którzy mają wkład własny na odpowiednim poziomie. Rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny, mBank informuje każdego klienta o tym, jaki musi wnieść wkład własny. Do każdego wniosku o kredyt hipoteczny bank podchodzi indywidualnie. Podsumowując: wkład własny jest obowiązkowy, a uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest niemożliwe w mBanku, jak i każdym innym banku.

  Jaka jest wysokość wkładu własnego? Zgodnie z wytycznymi KNF wkład własny nie powinien być niższy niż 20% wartości nieruchomości. W pewnych przypadkach dopuszcza się wkład własny w wysokości 10% wartości nieruchomości. Jest to najniższa wartość wkładu własnego dopuszczona przepisami prawa. Najczęściej w przypadku niskiego wkładu własnego obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Ile zatem wynosi minimalny wkład własny w mBanku? Bank ten dopuszcza wkład własny na poziomie 10% rynkowej wartości nieruchomości, ale nie niżej. Jednak wtedy dodatkowy koszt będzie stanowić wspomniane ubezpieczenie.

  Warto tutaj wspomnieć, że pandemia koronawirusa zmieniła politykę banków, które zaostrzyły politykę kredytową i zwiększyły wymagania, co do wkładu własnego. Zmiany nie ominęły również mBanku, który w czerwcu 2020 roku podniósł minimalny wkład własny do 20% wartości nieruchomości. Obecnie mBank wrócił do standardowej oferty.

  Przeczytaj: Minimalny wkład własny 2022 – ważne zmiany!

  Warunki kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie w mBanku

  MBank udziela kredytów hipotecznych wg określonych kryteriów. Decydując się na kredyt hipoteczny w mBanku, musisz zgodzić się na następujące warunki:

  • minimalna kwota kredytu hipotecznego w mBanku to 80 100 zł, nie możesz wziąć kredytu na niższą kwotę,
  • maksymalna kwota kredytu hipotecznego nie jest z góry ustalona i zależny od Twojej zdolności kredytowej,
  • możesz wziąć kredyt hipoteczny tylko w złotych polskich, bank nie udziela kredytów walutowych,
  • kredytowanie do maksymalnie 90 proc. wartości zabezpieczenia hipotecznego, czyli Twój wkład własny nie może być mniejszy niż 10% wartości nieruchomości,
  • maksymalny okres kredytowania to 35 lat przy kredytach na cele mieszkaniowe, zabezpieczonych nieruchomością mieszkalną i 20 lat w przypadku kredytów zabezpieczonych lokalem użytkowym oraz kredytów na cele inne niż mieszkaniowe, zabezpieczone nieruchomością mieszkalną,
  • możesz spłacać swój kredyt hipoteczny w ratach równych lub malejących.

  Kto może złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

  O kredyt hipoteczny w mBanku może starać się każda osoba, która osiągnęła pełnoletniość. Nie oznacza to jednak, że każda osoba taki kredyt otrzyma. Bardzo duże szanse na kredyt mają osoby, które osiągają stałe dochody. MBank akceptuje różne formy zatrudnienia i bierze pod uwagę różnego rodzaju źródła dochodu. Są to:

  • dochody z tytułu umowy o pracę, która trwa co najmniej 3 miesiące i będzie kontynuowana przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy,
  • dochody działalności gospodarczej prowadzonej od co najmniej 12 miesięcy,
  • dochody z umów cywilnoprawnych (czyli umowa o dzieło i umowa zlecenie) obowiązują od 6 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego,
  • dochody z rent i emerytur,
  • dochody z wynajmu i dzierżawy nieruchomości,
  • dochody z tytułu udziałów w spółce.

  Można powiedzieć, że postawa banku jest bardzo prokliencka. Oczywiście preferowana jest umowa o pracę, ale bank przychylnie również patrzy na przedsiębiorców czy osób, które pracują na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. Osoby, które mają umowę o pracę na czas określony, również mogą się starać o kredyt hipoteczny w mBanku i to z sukcesem. Natomiast mBank nie uznaje za źródło dochodu świadczenia wypłacanego w trakcie urlopu macierzyńskiego. Uzyskując tylko taki dochód, nie możesz starać się o kredyt hipoteczny w mBanku. Jakie jeszcze warunki należy spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

  Są to:

  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
  • dobra historia kredytowania w BIK-u,
  • odpowiedni wkład własny na kredyt hipoteczny,
  • dostarczenie poprawnie wypełnionego wniosku oraz wymaganych przez bank dokumentów, zwłaszcza tych dotyczących Twojego dochodu.

  Przeczytaj: Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 - do ilu banków złożyć?

  Kredyt hipoteczny w mBanku a praca za granicą

  Wiele osób, które pracują za granicą, myśli o zaciągnięciu kredytu Polsce i zakupie nieruchomości w Polsce. Może to być opłacalne, ponieważ zarobki za granica są zazwyczaj dość wysokie. Czy mBank oferuje kredyty hipoteczne dla klientów pracujących za granicą? MBank zaakceptuje dochody z tytułu pracy za granicą i może udzielić kredytu hipotecznego, nawet jeśli zarabiasz w walucie obcej. Jednak nie jest to takie proste. Dochód pozyskiwany z tytułu pracy za granicą może być jedynie dodatkowym dochodem. Podstawowy i najwyższy dochód powinieneś osiągać w Polsce. Może być to dochód różnego rodzaju. Jakie źródła dochodu zza granicy akceptuje mBank? Może to być umowa o pracę, która wygaśnie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Bank zaakceptuje również takie źródła dochodu jak kontrakt menadżerski i umowa zlecenie, zawarta na co najmniej 6 miesięcy na czas nieokreślony lub określony.

  Na jakich warunkach można odstąpić od umowy kredytu?

  Przepisy prawa umożliwiają odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego. Może się zdarzyć, że znajdziesz atrakcyjniejszy kredyt hipoteczny lub inne źródło finansowania. Jak wygląda procedura odstąpienie od kredytu w mBanku? Bank jest zobowiązany udostępnić wraz z umową kredytową wzór oświadczenia od odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego. Jeżeli chcesz odstąpić od kredytu, to masz na to 14 dni od daty podpisania umowy. Musisz tylko prawidłowo wypełnić wniosek o odstąpienie od umowy i wysłać na adres banku lub ewentualnie zostawić go w placówce. Na oświadczeniu musi się znaleźć informacja o nazwie i numerze umowy. Teraz pozostaje Ci zwrócić środki wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich uruchomienia do dnia ich zwrotu.

  Dokumenty wymagane przez mBank do złożenia wniosku kredytowego

  Wniosek kredytowy jest tylko jednym z dokumentów, które musisz złożyć w mBanku. Inne, wymagane przez bank dokumenty, mają służyć do oceny Twojej zdolności kredytowej oraz do wyceny nieruchomości. Jest to bardzo ważne dla banku, ponieważ musi sprawdzić Twoją zdolność do spłaty zobowiązania oraz wartość nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

  Dokumenty możemy podzielić na kilka podstawowych grup. Dotyczą one danych osobowych, źródeł dochodu i sytuacji finansowej oraz nieruchomości. MBank rozpocznie analizę Twojego wniosku kredytowego, gdy do wniosku załączysz takie dokumenty, jak:

  • dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, czyli przede wszystkim dowód osobisty oraz paszport zagraniczny z kartą pobytu lub z zaświadczeniem o zarejestrowaniu pobytu w Polsce obywatela Unii Europejskiej,
  • dokumenty potwierdzające źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów, w tym zaświadczenie od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu.
  • jeżeli np. prowadzisz działalność gospodarczą, to wtedy przekazujesz do banku wyciąg ze swojego konta z ostatnich kilku miesięcy, kopię Księgi Przychodów i Rozchodów, PIT z działalności gospodarczej za ostatni rok.
  • dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości,
  • dokumenty, które opisują cel oraz przedmiot kredytowania,
  • dokumenty, które określają rodzaj zabezpieczenia.

  Do banku będziesz musiał donieść również dokumenty, które pozwolą na potwierdzenie stanu prawnego nieruchomości oraz na oszacowanie jej wartości. Lista dokumentów, które dotyczą nieruchomości, wygląda następująco:

  Minimum formalności

  Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności.

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Kalkulator rat kredytu hipotecznego i zdolności kredytowej mBanku

  Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny do mBanku, sugerujemy, żebyś sprawdził swoją zdolność kredytową oraz sprawdził, jak wysoką ratę będziesz płacić. Możesz to zrobić z pomocą eksperta kredytowego lub na własną rękę. Kalkulację przygotujesz za pomocą kalkulatora rat kredytu hipotecznego oraz kalkulatora zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wysokość zobowiązania w mBanku.

  Dzięki takiej symulacji dowiesz się, czy masz szansę na kredyt hipoteczny w zaplanowanej wysokości. Możesz sprawdzić, czy większą szansę będziesz miał na kredyt ze współkredytobiorcami, czy wystarczy, że sam złożysz wniosek kredytowy.

  Natomiast kalkulator rat kredytu hipotecznego wyliczy dla Ciebie orientacyjną ratę do spłaty. Wystarczy, że podasz następujące informacje:

  • kwota zobowiązania,
  • okres spłaty,
  • wysokość oprocentowania.

  Proponujemy, żebyś wykonał symulację, biorąc pod uwagę dwa rodzaje rat. Sprawdź, jaka będzie wysokość raty równej oraz raty malejącej przy określonych przez Ciebie parametrach. Kiedy chcesz sprawdzić, jaką masz zdolność kredytową i użyć do tego kalkulatora, to musisz podać trochę więcej danych. Zawsze możesz też poprosić o pomoc swojego doradcę kredytowego. W określone pola będziesz musiał wpisać:

  • przewidywany okres spłaty w latach,
  • wysokość oprocentowania,
  • rodzaj rat – raty równe lub malejące,
  • wysokość limitu na kartach kredytowych, jeśli z takiej korzystasz,
  • wysokość rat innych kredytów,
  • wysokość kosztów stałych, np. czynsz za mieszkanie,
  • wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym.

  Po wpisaniu wszystkich danych otrzymasz orientacyjną wysokość swojej zdolności kredytowej.

  Kredyt hipoteczny w mBanku – objaśniamy procedurę krok po kroku

  Zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny w mBanku? W pierwszym kroku powinieneś wysłać prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek kredytowy. Masz pytania, co do wniosku lub problem z jego wypełnieniem? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego kredytWroclaw.pl bądź eksperta bankowego z mBanku. Ułatwi Ci to przejście przez całą procedurę. Opiszmy, jak przebiega procedura w mBanku krok po kroku:

  1. Wypełnij i wyślij formularz kontaktowy na stronie mBanku i poczekaj na telefon od eksperta hipotecznego, który odpowie na Twoje pytania.
  2. Wypełnij wniosek kredytowy. Możesz to zrobić przez telefon lub podczas spotkania z ekspertem bankowym lub ze swoim doradcą kredytowym.
  3. Wydrukuj swój wniosek kredytowy, sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo wypełnione. Podpisany wniosek wyślij do banku lub zostaw w jednej z placówek mBanku.
  4. Skompletuj wymagane przez bank dokumenty. Listę dokumentów otrzymasz od doradcy bankowego.
  5. W kolejnym etapie uzupełniasz dokumenty, jeśli to konieczne i spokojnie czekasz na decyzję kredytową.
  6. Decyzję kredytową otrzymasz na swojego e-maila. Możesz wtedy ustalić z doradcą bankowym konto do spłaty, dzień spłaty i ubezpieczenie kredytu.
  7. Teraz już możesz umówić się na podpisanie umowy kredytowej w placówce bankowej.
  8. Czekasz, aż mBank wypłaci środki.
  9. W ostatnim kroku dopełniasz resztę formalności, czyli wykupujesz ubezpieczenie, dokonujesz wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości.
  mBank Kredyt hipoteczny mBank Kredyt hipoteczny

  Kredyt hipoteczny online w mBanku

  Rozwój technologiczny, ale również pandemia i lockdown przyczyniły się do zmian na rynku bankowym. Możemy załatwić coraz więcej, siedząc w domu. Większość banków dostosowała się do nowej sytuacji i coraz więcej produktów i usług jest dostępna za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej. Banki wciąż pracują nad odpowiednimi mechanizmami i aplikacjami, tak żeby klienci mogli coraz więcej spraw załatwiać zdalnie. MBank jako pionier bankowości elektronicznej, który od samego początku stawiał na obsługę przez Internet, nie mógł oczywiście zostać w tyle. Większość formalności można załatwić zdalnie, za pomocą telefonu, specjalnych aplikacji czy bankowości elektronicznej. Placówkę bankową musisz w zasadzie odwiedzić tylko raz, a mianowicie wtedy, gdy będziesz podpisywał umowę. Jak wygląda obsługa wniosku kredytowego przez Internet w mBanku? Na początku kontaktujesz się z dedykowanym ekspertem kredytowym. Ekspert bankowy przedstawia Ci parametry kredytu i razem uzgadniacie treść wniosku. Wypełniony wniosek wysyłasz następnie na wskazany przez eksperta kredytowego maila.

  Po upewnieniu się, że wniosek jest prawidłowo wypełniony, podpisujesz go, skanujesz i za pośrednictwem specjalnej aplikacji wysyłasz go do mBanku. Tak samo postępujesz z innymi dokumentami i załącznikami. Twój wniosek i dokumenty są całkowicie bezpieczne, ponieważ chroni je hasło, które otrzymujesz od banku na podany przez Ciebie numer telefonu.

  Decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu hipotecznego otrzymasz za pośrednictwem poczty elektronicznej. Również doradca bankowy skontaktuje się z Tobą, żeby poinformować Cię o decyzji i ustalić kolejne działania. Jak już pisaliśmy, w placówce pojawiasz się na sam koniec, żeby podpisać umowę kredytową. Natomiast dokumenty konieczne do uruchomienia środków, tj. akt notarialny możesz wysłać przez aplikację. MBank stawia na rozwój elektronicznych kanałów dostępu, tak żeby uprościć procedury i formalności. Jest to bardzo konkretne udogodnienie zarówno dla klientów, jak i dla samego banku. Już nie musisz stawiać się w banku kilka razy, wystarczy pojawić się na sam koniec.

  Jak długo należy oczekiwać na decyzję i uruchomienie kredytu?

  Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ czas oczekiwania na decyzję może być różny. Warto wiedzieć, że Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 r. jasno określa, ile wynosi maksymalny czas oczekiwania na decyzję kredytową. Oczywiście mBank również musi stosować się do tych regulacji. Jak długo zatem możesz czekać na decyzję kredytową? Ustawa mówi, że klient nie może czekać dłużej na decyzję niż 21 dni kalendarzowych od momentu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. Uruchomienie kredytu lub jego transz powinno nastąpić w ciągu 5 dni roboczych, licząc od dnia złożenia pisemnej dyspozycji przez klienta. Musisz pilnować, żeby złożyć wniosek o wypłatę transzy w terminie co najmniej 5 dni roboczych przed datą wskazaną w umowie. Status swojej sprawy możesz sprawdzać na swoim profilu w serwisie elektronicznym mBanku.

  Przeczytaj: Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

  Zasady ubezpieczenia kredytu w mBanku

  Główne zabezpieczenie kredytu hipotecznego stanowi nieruchomość. Twoim obowiązkiem jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku i wpisanie jej do księgi wieczystej nieruchomości. MBank może jednak zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie. Są to dwa główne ubezpieczenia wymagane w przypadku kredytów hipotecznych. Dodatkowym i jednocześnie obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest cesja na rzecz banku praw z umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Takie ubezpieczenie obejmuje wszystkie nieruchomości, które są obciążone hipoteką. Ubezpieczenie nie dotyczy jedynie działek budowlanych. Kredytobiorca ma obowiązek ubezpieczyć nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu na sumę równą co najmniej jej wartości. Do obowiązków kredytobiorcy należy również zachowanie ciągłości polisy ubezpieczeniowej przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego w mBanku. Nie można zrezygnować z ubezpieczenia, ale można wybrać własne Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

  Jak natomiast wygląda sprawa ubezpieczenia na życie w przypadku promocyjnego kredytu hipotecznego „Zimowa Przystań”? Jest to atrakcyjna oferta kredytu hipotecznego bez prowizji i z marżą, która wynosi tylko 2,5%. Jeśli wybierzesz tę ofertę, to będziesz musiał przystąpić do ubezpieczenia na życie na okres co najmniej pięciu lat, licząc od dnia podpisania umowy. Po upływie pięciu lat możesz zrezygnować z ubezpieczenia.

  Kiedy dysponujesz niskim wkładem własnym (ale nie mniejszym niż 10% wartości nieruchomości), to będziesz zobligowany do wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jest to powszechna praktyka, która obowiązuje w mBanku, ale również w innych bankach. Niski wkład własny oznacza większe ryzyko dla banku, stąd konieczność wykupu takiej polisy.

  Ubezpieczenie niskiego wkładu obejmuje kwotę, która stanowi różnicę między wymaganym wkładem własnym a wkładem, który jesteś w stanie wnieść.

  Kolejne ubezpieczenie to tzw. ubezpieczenie pomostowe. Do czasu ustanowienia hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości mBank będzie wymagał od Ciebie wykupu takiego ubezpieczenia. Na szczęście to ubezpieczenie będziesz musiał płacić tylko do czasu ustanowienia hipoteki.

  Przeczytaj: Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego w 2022 roku

  Spłata kredytu hipotecznego w mBanku

  To, w jaki sposób będziesz spłacać kredyt hipoteczny w mBanku, zależy od Ciebie. Możesz wybrać raty równe lub raty malejące. Zanim podejmiesz taką decyzję, sprawdź, który rodzaj rat będzie dla Ciebie łatwiejszy do spłaty. Wraz z umową otrzymasz harmonogram spłaty kredytu. Harmonogram spłaty zawiera informacje o wysokości rat i terminie ich spłaty. MBank idzie swoim klientom na rękę, dając możliwość wyboru konkretnego dnia miesiąca, w którym najdogodniej będzie spłacić ratę. Kredyt możesz spłacać z rachunku bankowego w mBanku lub z rachunku kredytowego, który służy wyłącznie do spłaty kredytu hipotecznego i związanych z nim opłat.

  Jak zawiesić spłatę raty kredytu w mBanku?

  Podejście mBanku jest nowoczesne, elastyczne i proklienckie. MBank umożliwia swoim klientom skorzystanie z wakacji kredytowych. Każdy klient może chwilowo zawiesić spłatę kredytu nawet kilka razy w ciągu trwania umowy. Regulamin banku mówi, że raz na 5 lat każdy klient może odroczyć spłatę części kapitałowej raty. Jeśli chcesz skorzystać z wakacji kredytowych, wystarczy wysłać odpowiedni wniosek do banku. Wakacje kredytowe nie mogą trwać dłużej niż 12 miesięcy.

  Jest oczywiście pewien warunek, żeby bank zgodził się na wakacje kredytowe. Jeśli chcesz z nich skorzystać, to nie wcześniej niż po spłaceniu terminowo co najmniej 6 rat kapitałowo-odsetkowych kredytu i nie możesz mieć żadnych zaległości wobec banku. Jest to opcja dla tych osób, które spłacają swoje zobowiązania terminowo. Po wydaniu decyzji pozytywnej podpisujesz z bankiem aneks do umowy.

  Jak wygląda nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w mBanku?

  W mBanku masz możliwość wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu. Informację o nadpłatacie lub wcześniejszej spłacie całości znajdziesz w regulaminie. Decydując się na jedną lub na drugą opcję, będziesz musiał uiścić prowizję, chyba że postanowienia umowy mówią inaczej. Co to oznacza? Zgodnie z przepisami bank może pobrać prowizję, jeśli wcześniejszej spłaty całości dokonałeś, zanim minęły 3 lata od dnia podpisania umowy. Jeżeli doszło do tego 3 lata po podpisaniu umowy, to wtedy bank nie może pobrać od Ciebie opłaty. Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu w ciągu pierwszych 3 lat kredytowania wynosi 2 proc. kwoty kapitału pozostałego do spłaty.

  Czy warto spłacić kredyt wcześniej? Jeżeli nie musisz płacić prowizji, takie rozwiązanie może być opłacalne dla Ciebie. Po pierwsze uwalniasz się od dość sporego długu, po drugie unikasz kosztów związanych z kredytem, czyli odsetek i innych opłat. Jak wygląda procedura wcześniejszej spłaty? Musisz po prostu złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty za pośrednictwem:

  • biura obsługi klienta,
  • serwisu transakcyjnego mBanku,
  • placówki stacjonarnej mBanku.

  W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu powinieneś zaznaczyć w dyspozycji, czy spłacając cześć kredytu, chcesz skrócić okres spłaty, czy płacić niższe raty kapitałowo-odsetkowe. Niezależnie, którą opcję wybierzesz, mBank naliczy odsetki za okres od momentu spłaty ostatniej zapłaconej raty do dnia, który poprzedza dzień wcześniejszej spłaty. Kiedy już uregulujesz całość, bank ma 30 dni na wystawienie potwierdzenia spłaty i zgody na zwolnienie hipoteki nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie zobowiązania.

  Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Bezpłatne porównanie ofert kredytowych

  Zaoszczędź kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na swoim kredycie!

  Skontaktuj się
  z ekspertem

  Kredyt na dom lub mieszkanie w mBanku – zalety i opinie klientów

  Kredyt hipoteczny w mBanku ma wiele zalet. Bank cieszy się zaufaniem klientów i może się pochwalić sporą liczbą pozytywnych opinii. Przede wszystkim bank uwzględnia wiele różnych źródeł dochodu, co ma pozytywny wpływ na zdolność kredytową klientów. W mBanku możesz większość formalności wykonać za pomocą elektronicznych kanałów obsługi bądź specjalnych aplikacji. Oprócz tego możesz skorzystać z pomocy dedykowanego eksperta kredytowego. Są to bardzo duże udogodnienia dla klientów, którzy mogą wygodnie starać się o kredyt hipoteczny.

  Za pomocą kredytu hipotecznego w mBanku masz możliwość sfinansować różnego rodzaju cele, tj. zakup domu lub mieszkania, zakup działki pod budowę domu, czy też remont.

  Bank oprócz hipoteki akceptuje również innego rodzaju zabezpieczenia. Może to być ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych albo ubezpieczenie pomostowe i na życie.

  Mbank przygotował dla swoich klientów wiele promocji. Kredyt hipoteczny w mBanku jest bardzo atrakcyjny i konkurencyjny wobec innych ofert na rynku. Na niskie marże mogą liczyć klienci, którzy korzystają z innych produktów banku i przelewają swoje wynagrodzenie na rachunek w mBanku. Klienci mogą również skorzystać z wakacji kredytowych i zawiesić spłatę rat nawet na 12 miesięcy.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do Twojej sytuacji i możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego