Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Wrocław

Fotowoltaika Wrocław i okolice - Instalacje, Ogniwa, Panele Fotowoltaiczne, Kredyt

Umów się na bezpłatne konsultacje i sprawdź, czy fotowoltaika się opłaca. 

Tak, chcę bezpłatną wycenę
Fotowoltaika Wrocław Fotowoltaika Wrocław

Panele fotowoltaiczne dlaczego warto?

Fotowoltaika to darmowe i ekologiczne źródło energii odnawialnej dla Ciebie i Twojej rodziny. Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok, także w zimie, a jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego.

Kredyt Wrocław
Dowiedz się więcej

Fotowoltaika dla Domu

Typowa 4 osobowa rodzina zużywa rocznie około 3 000 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,0 kW produkuje rocznie 2 800 kWh – co stanowi znaczący udział w zużyciu energii. Dzięki wykorzystaniu tej technologii koszty rachunków spadają o około 80%.

Dowiedz się więce

Fotowotlaika dla Firm

Interesujesz się Instalacją fotowoltaiczną na potrzeby Twojej firmy? Tania energia jest na wyciągnięcie ręki! Dzięki instalacji fotowoltaicznej możesz m.in. zabezpieczyć swoją działalność przed rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Dowiedz się więce

Fotowotlaika dla Rolnictwa

We współczesnym rolnictwie zapotrzebowanie na ciepło i energię cały czas wzrasta. Odbiorcy energii na wsi płacą za energię więcej niż odbiorcy miejscy czy przemysłowi. Warto więc zastanowić się nad odnawialnym źródłem energii jakim jest Fotowoltaika.

Dowiedz się więce

5 kroków do Twojej instalacji

Na każdym etapie możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów
Dowiedz się więcej
Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Ponad 400 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Wrocław Kredyt Wrocław

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów we Wrocławiu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Zobacz, opinie na nasz temat!

Wypowiedzi w mediach

Dzielimy się doświadczeniem, rozmawiamy o tym, jak postrzegamy rynek finansowy w życiu współczesnych ludzi oraz tłumaczymy w sposób przystępny, najważniejsze zmiany.

Twoja energia, na przyszłość!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901

Dlaczego MY?

Fotowoltaika w 2022 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

hurtownia fotowoltaika wrocław hurtownia fotowoltaika wrocław

Razem budujemy ekologiczną przyszłość

Dowiedz się więcej

Jak działa fotowoltaika? Działanie instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Dyskusja nad odnawialnymi i naturalnymi źródłami energii przybrała na sile w związku ze zmianami klimatycznymi. Jednym z alternatywnych źródeł energii jest energia elektryczna wykorzystująca promienie słoneczne. Z naszego tekstu dowiesz się, jak działa fotowoltaika, w jaki sposób wykorzystuje się energię słoneczną, żebyśmy mogli się cieszyć nią w naszych domach.

Fotowoltaika - czyli energia prosto ze słońca

Fotowoltaika polega na produkcji energii z wykorzystaniem promieniowania pochodzącego od słońca. Promieniowanie słoneczne to darmowe i niewyczerpalne źródło energii. Jest to również trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Nie może zatem dziwić dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z powolnej degradacji środowiska naturalnego i planuje kroki, które mogą, choć w części temu zapobiec. Nie bez znaczenia są również rosnące ceny prądu. W jaki sposób można wykorzystać energię słoneczną? Przykłady:

 • Zasilanie niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory, zegarki i lampy,
 • sygnalizacje drogowe i parkometrów,
 • ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych.

Jak energia elektryczna ze słońca trafia do naszych gniazdek?

Prąd powstaje w modułach, a następnie zostaje przekazany do falownika. Tutaj jest przekształcany na prąd zmienny, taki sam, jaki jest w naszych domach. Falownik kontroluje prace instalacji i dopasowuje na bieżąco prąd do wymogów domowej sieci.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią z fotowoltaiki?

Specjalny dwukierunkowy licznik zlicza energię pobraną z instalacji fotowoltaicznej i tę pobraną z sieci elektrycznej. Jeżeli energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne będzie za dużo, to wtedy nadmiar energii zostaje przekazany do sieci elektrycznej. Kiedy tej energii jest za mało, to wtedy zapotrzebowanie na energię jest uzupełniane z pomocą tradycyjnej sieci.

System opustów – sprawdzony sposób na rozliczenie nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej

System opustów jest regulowany ustawą o odnawialnych źródłach energii. Polega na tym, że nadwyżki z fotowoltaiki przekazujemy do sieci, a następnie odbieramy do 80% oddanej energii. System opustów jest skierowany do prosumentów, czyli osób, które wytwarzają energię na własny użytek. Jest to związane z systemem opustów (net-metering) dla prosumentów, czyli osób wytwarzających energię na użytek własny. Dla instalacji fotowoltaicznej, której moc nie przekracza 10kWp, obowiązuje stosunek 1:0,8, czyli za każdy 1 kWh oddanej energii możemy odebrać 0,8 kWh. Jeżeli moc przekracza 10 kWp, to wtedy odbierasz 0,7 kWh. Jednak od kwietnia 2022 r. nastąpiła zmiana. System opustów zastąpiono systemem sprzedażowym net-billing. Oznacza to, że nadwyżki energii elektrycznej będziemy sprzedawać po cenach rynkowych. Do końca 2023 r. będzie nas obowiązywać średnia cena hurtowa energii z poprzedniego miesiąca. W kolejnym roku będziemy rozliczać się po średniej cenie godzinowej. Środki będą wpływać na nasze indywidualne konto i tworzyć depozyt prosumencki. Możemy je wykorzystać na opłacenie rachunków za energię elektryczną z sieci. Rozliczamy się na takich samych zasadach, jak pozostali klienci, czyli wg wybranej przez nas taryfy i płacąc opłaty dystrybucyjne.

Net-metering i net-billing - zasady rozliczania właścicieli instalacji fotowoltaicznych

Jaki system rozliczeń będzie obowiązywał obecnych i przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznej. Sprawdzamy: Z net-meteringu możesz korzystać jeszcze 15 lat, jeśli:

 • na swoim dachu lub działce masz już zainstalowane panele fotowoltaiczne,
 • do 31 marca 2022 roku złożyłeś wniosek do Operatora Sieci

Dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Od kwietnia jak już wspomnieliśmy obowiązuje system sprzedażowy.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne są zbudowane z materiału półprzewodnikowego, najczęściej z krzemu. To właśnie w ogniwach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, czyli przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Półprzewodnik pod wpływem dostarczonej energii zamienia się z izolatora w przewodnik. Są trzy odmiany ogniw:

 • Ogniwa monokrystaliczne zbudowane są z krzemu o silnie uporządkowanej strukturze. Najefektywniej przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną, czyli 1m2 ogniwa zostaje w 15% przekształcona na energię elektryczną.
 • Ogniwa polikrystaliczne mają mniejszą moc w przełożeniu na powierzchnię w porównaniu do modułów monokrystalicznych.
 • Ogniwa amorficzne z krzemu o wysoce chaotycznej strukturze z bardzo dużą liczbą wad. Efektywność to 9%-14%.

Które panele wybrać do swojej instalacji fotowoltaicznej?

Na dachach domów lub w ogródkach najkorzystniej zainstalować panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jednak ogniwa monokrystaliczne są trudniejsze i droższe w produkcji, dlatego częściej stosuje się tańsze polikrystaliczne. Producenci jednak odchodzą od tego rozwiązania ze względu na ograniczenia techniczne, które nie pozwalają podnosić ich sprawności. Panele monokrystaliczne natomiast to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na pozyskaniu jak największej ilości energii jednocześnie przy zachowaniu możliwie najmniejszej powierzchni instalacji.

Panele fotowoltaiczne – budowa i podstawowe parametry

Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne osiąga moc od kilkudziesięciu miliwatów do kilku watów, co wystarczy na zasilenie drobnej elektroniki. Ogniwa laminuje się foliami i umieszcza pod szkłem hartowanym, a następnie osadza w ramce aluminiowej. Kolejny element tworzący moduł to puszka przyłączeniowa z kablami, która pozwala na połączenie ze sobą kilku modułów, które tworzą panel fotowoltaiczny.

Wszystkie panele fotowoltaiczne mają zestaw parametrów mechanicznych i elektrycznych. Parametry te określają warunki ich pracy i montażu. Potrzebne informacje znajdziesz w karcie katalogowej oraz na tabliczce znamionowej.

Najważniejsze parametry mechaniczne paneli fotowoltaicznych

Parametry mechaniczne paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim wymiary, wytrzymałość i waga modułów budujących pojedynczy panel fotowoltaiczny. Kiedy szukasz paneli fotowoltaicznych, wybieraj te najmniejsze i najlżejsze. Dzięki temu nie obciążysz konstrukcji dachu i łatwiej Ci będzie rozplanować ich rozmieszczenie.

Wytrzymałość mechaniczna mówi nam o tym, jakie może być maksymalne obciążenie modułu śniegiem, czy wiejącym silnie wiatrem. Optymalna wytrzymałość paneli fotowoltaicznych wynosi 5400 Pa od przodu i 2400 Pa od tyłu. Oznacza to, że wiatr o prędkości 130 km/h ani metrowa warstwa świeżego śniegu nie zniszczą naszych paneli. Nie decyduj się na panele o gorszych parametrach.

Parametry elektryczne paneli fotowoltaicznych

Parametry elektryczne zależą głównie od materiału półprzewodnikowego i czynników atmosferycznych, czyli natężenia promieniowania słonecznego, temperatury, prędkości wiatru, wilgotności powietrza, zanieczyszczenia atmosfery itd. Panele powinny być testowane w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych i zgodnie ze standaryzowanymi warunkami testowymi:

 • promieniowanie słoneczne o natężeniu - 1000 W/m2,
 • temperatura panelu fotowoltaicznego - 25°C.

Moc paneli uzyskana w takich warunkach to Maximum Power Point. Parametr ten mówi nam, ile prądu wyprodukuje panel w danych warunkach i o określonej powierzchni podanej w m2.

Tolerancja mocy panelu fotowoltaicznego

Jest to kolejny parametr panelu fotowoltaicznego, który opisuje różnicę maksymalnej mocy panelu w warunkach laboratoryjnych i naturalnych. Dodatni wynik tolerancji mocy oznacza, że wybrane panele mogą osiągnąć większa moc niż podana przez producenta. Nie polecamy natomiast paneli z ujemną wartością tolerancji, ponieważ osiągi mogą być zawyżone przez producenta.

Moc panelu fotowoltaicznego w warunkach normalnych (moc w NOCT)

W laboratorium trudno osiągnąć takie same warunki atmosferyczne jak w naturze. Dlatego producenci podają jeszcze jeden parametr, jakim jest Normal Operating Cell Temperature. Jest to wartość, która odpowiada mocy, jaką panele fotowoltaiczne osiągają w warunkach możliwie najbliższych tym, które występują na dachach naszych budynków:

 • promieniowanie słoneczne o natężeniu - 800 W/m2,
 • temperatura panelu fotowoltaicznego - 45°C,
 • prędkość wiatru – 1 m/s.

Założenie jest takie, wartość mocy w NOCT powinna być możliwie najbliższa mocy w MPP.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Kolejny parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę to sprawność paneli fotowoltaicznych. Sprawność mówi na o tym, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na 1 m2 ogniwa, przetwarzana jest na energię elektryczną. Ciekawostka jest taka, że panele słoneczne o większej sprawności i mniejszej powierzchni wyprodukują tyle samo energii co panele o niższej sprawności i większej powierzchni. Wybieraj panele o większej sprawności, a wtedy będziesz mógł umieścić mniej paneli na dachu.

W jaki sposób powstaje energia w instalacji fotowoltaicznej

Energię elektryczną ze słońca pozyskuje się etapami. Jak zatem działa fotowoltaika? Podstawowy element instalacji to ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły fotowotaniczne, co pozwala na pozyskanie większej ilości energii. To właśnie w ogniwach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaniczne, a energia słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Ogniwa są to układy zbudowane z materiału półprzewodnikowego. Najczęściej jest to krzem. Półprzewodnik przewodzi ładunek elektryczny dzięki działaniu czynników zewnętrznych jak temperatura lub promieniowanie słoneczne.

Panel fotowoltaniczny powstaje z grupy modułów zasilających jeden falownik. Specjalna konstrukcja pozwala na montaż paneli i zapewnia stabilność całej instalacji.

Temperatura panelu w trakcie produkcji energii

Kolejne ważne parametry to:

 • temperaturowy współczynnik mocy, który określa, o ile procent zmniejsza się moc panelu wraz ze wzrostem jego temperatury o każdy 1°C w stosunku do temperatury z warunków testowych tzn. 25°C,
 • temperatura modułu w warunkach NCOT, który mówi nam o tym, jaką temperaturę osiągnie pojedynczy panel fotowoltaiczny, pracując w warunkach najbardziej zbliżonych do tych rzeczywistych.

Wybieramy panele słoneczne, dla których temperaturowy współczynnik mocy jest bliski zera, a temperatura modułu w warunkach NCOT jest mniejsza lub równa 45°C.

Liniowa gwarancja mocy a gwarancja instalacji fotowoltaicznej

Panele słoneczne w miarę upływu czasu tracą swoją moc i sprawność. W pierwszych latach straty są na poziomie 2-3%, a w kolejnych latach po 0,6% rocznie. Kiedy wybierzesz producenta, sprawdź, ile wynosi liniowa gwarancja mocy. Jest to minimalną efektywność panelu, jaką osiągnie on w danym okresie. Musisz wiedzieć, że rynkowy standard to sprawność na poziomie 80% po 25 latach korzystania z paneli fotowoltaicznych. Jeżeli sprawność będzie niższa, masz prawo ubiegać się o rekompensatę. Natomiast, gdy Twoje panele przestaną działać, wtedy korzystasz z przysługującej Ci gwarancji.

Jak działają panele fotowoltaiczne? Zjawisko fotowoltaiczne w pigułce

Teraz wyjaśnimy, na czym polega cały proces fotowoltaiczny. Na początek zapoznajmy się z budową ogniwa fotowoltaicznego. Ogniwo składa się z dwóch warstw półprzewodnika. Jedna z nich zbudowana jest z atomów posiadających większą liczbę elektronów na ostatniej z powłok i ma ładunek ujemny. Druga warstwa typu p ma natomiast dodatni ładunek elektryczny. Na granicy tych dwóch warstw atomy z warstwy typu n „oddają” swoje dodatkowe elektrony atomom z warstwy typu p zapełniając ich dziury. Powstaje złącze p-n składające się z atomów o obojętnym ładunku elektrycznym.

Produkcja energii elektrycznej w ogniwie fotowoltaicznym jest możliwa tylko wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Promienie rozumiemy jako strumień cząsteczek, fotonów, które mają porcję energii. Energia dociera do ogniwa i powinno dojść do powstania różnicy ładunków na obydwu warstwach tzw. napięcia. Kiedy przyłączy się odbiornik do ogniwa fotowoltaicznego i dojdzie do zamknięcia obwodu elektrycznego, to wolne elektrony przepłyną w kierunku atomów z ładunkiem dodatnim. W ten sposób wytwarza się prąd, którego natężenie jest wprost proporcjonalne do natężenia promieniowania słonecznego i do powierzchni ogniwa fotowoltaicznego.

W kolejnym kroku prąd stały trafia do falownika i zostaje przekształcony na prąd przemienny. Nasze domy są w ten sposób zaopatrywane w energię elektryczną.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Profesjonalny montaż powinien odbyć się zgodnie z:

 • obowiązującymi wymaganiami technicznymi,
 • kryteriami przyłączenia,
 • dokumentacją techniczną.

Zanim dojdzie do montażu, należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny:

 • ustalenie zapotrzebowanie na prąd i dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej,
 • ocena możliwości montażowych i wybór systemu montażowego,
 • ocena stopnia zacienienia dachu lub gruntu,
 • przygotowanie dokumentacji pozwalającej na podłączenie instalacji do Zakładu Energetycznego,
 • otrzymanie dofinansowania po wykonanym montażu.

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji należy przygotować projekt instalacji fotowoltaicznej. Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych zapewni maksymalną wydajność i szybki zwrot z inwestycji.

Etapy montażu instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu lub gruncie. Wszystko to zależy od warunków technicznych i stopnia nasłonecznienia domu. Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku:

 1. Zamocowanie konstrukcji montażowej,
 2. Rozplanowanie trasy kablowej,
 3. Ułożenie i połączenie paneli fotowoltaicznych,
 4. Połączenie inwertera z ogniwami fotowoltaicznymi,
 5. Konfigurację inwertera z siecią Wifi w celu monitorowania instalacji.
 6. Wykonanie pomiarów elektrycznych.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Od 1 kwietnia 2022 r. moc dobiera się poprzez określenie rocznego zużycia energii elektrycznej oraz ukierunkowaniu modułów. Przy optymalnym usytuowaniu panele fotowoltaiczne wyprodukują w Polsce około 1 000 kWh w ciągu 12 miesięcy z 1 kWp mocy. W przypadku rocznego zużycia 5 000 kWh instalacja w systemie net-billing powinna mieć przynajmniej 5 kWp.

Jak obliczyć średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile urządzenie elektryczne zużywa prądu, wystarczy zastosować poniższy wzór:

Zużycie prądu = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)

Wynik równania podpowie Ci, jaką moc powinna mieć Twoja własna instalacja fotowoltaiczna. Dla przykładu rodzina czteroosobowa zużywa średnio 4000 kWh prądu, czyli potrzebny jest system o mocy 4 kWp.

Obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej

Kiedy znamy roczne zużycie prądu, możemy obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, która będzie nam potrzebna. Wzór jest następujący:

Moc instalacji [kW] = [[(Ek x a) + (Ek x b)] / uzysk] / 1000

 • Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]
 • a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
 • b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]
 • a + b = 100%
 • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Skutki zbyt dużej i zbyt małej wielkości instalacji fotowoltaicznej

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dopasowana rocznej ilości energii, jaką potrzebuje gospodarstwo domowe. Kiedy Twój dom jest nowy i planujesz zainstalowanie paneli słonecznych, zacznij od wylistowania urządzeń elektrycznych obecnych i tych planowanych. Dzięki dokładnym obliczeniom nie dojdzie do przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej i marnowania energii, która w zbyt dużej ilości oddawana byłaby do sieci.

Co się dzieje z nadmiarem energii z instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne, produkują więcej energii latem niż zimą, co w zasadzie jest oczywiste. Nadwyżka wytworzona latem jest gromadzona na Twoim koncie prosumenckim i jest wyrażona w gotówce. W ciągu jednego dnia zużywa się zaledwie 30% prądu wytworzonego przez panele słoneczne. Pozostała ilość energii jest przekazywana do sieci elektroenergetycznej. Prąd ten możesz z powrotem odebrać np. zimą, gdy Twoje zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja z paneli słonecznych.

Trzy czynniki, które wpływają na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę

Oto trzy główne czynniki, które wpływają na to, w jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę:

1. Ogólny koszt inwestycji, który zależy od:

 • klasy komponentów zestawu fotowoltaicznego, z jakich będzie się składała elektrownia,
 • rodzaju systemu montażowego,
 • kosztów dodatkowych np. konieczności wykonania przekopu.

2. Dofinansowanie i ulga – zmniejszają koszty instalacji fotowoltaicznej. Popularne dotacje to np. „Czyste Powietrze” razem z dofinansowaniem na wymianę źródła ciepła. Od 15 kwietnia 2022 r. można otrzymać dotację na samą instalację fotowoltaiczną w ramach programu Mój Prąd. Oprócz tego możesz skorzystać z ulgi podatkowej.

3. Efektywność instalacji fotowoltaicznych – statystycznie spadek efektywności instalacji fotowoltaicznej kształtuje się na poziomie 0,55-0,8 procent w skali każdego roku. Warto również uwzględnić ten aspekt.

Ulgi podatkowe związane z instalacją fotowoltaiczną

Wysokość ulgi kształtuje się następująco:

 • Maksymalna wartość inwestycji, od której można ją naliczyć to 53 000 zł.
 • Ulga dla osoby fizycznej wynosi 17% lub 32%, co zależy od progu podatkowego, a dla firmy – 19%,

Sprawdźmy to na prostych przykładach:

 1. Całkowity koszt instalacji wynosi 50 tysięcy złotych, a klient należy do II grupy podatkowej. Ulga wynosi: 50 000x32% = 16 000 zł.
 2. Całkowity koszt instalacji wynosi 30 tysięcy złotych. Klient należy do I grupy podatkowej. Ulga wynosi 30 000x17%=5100 zł.

Co zawiera zestaw fotowoltaiczny?

W zestawie paneli słonecznych znajdziemy:

 • moduły fotowoltaiczne – złożone z zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa są łączone szeregowo, a ich zadaniem jest zamiana energii słonecznej na prąd stały.
 • inwerter (falownik) – przekształca prąd stały w prąd zmienny, kontroluje i prowadzi statystyki z produkcji energii,
 • system montażowy – konstrukcja pod moduły fotowoltaiczne,
 • okablowanie i zabezpieczenia prądu stałego i zmiennego.

Pompa ciepła a fotowoltaika

W celu pozyskania dodatkowych korzyści, możesz połączyć instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła. Pompa ciepła pozyskuje energię z otoczenia i sieci publicznej. Można ją wykorzystać do ogrzania lub chłodzenia budynku oraz przygotowania cieplej wody użytkowej. Pompa ciepła wykorzystuje energię z powietrza o niskiej temperaturze do przekazania energii o wyższej temperaturze, co służy instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła aż 75% energii pozyskuje ze środowiska naturalnego. Twój dom będzie w 100% naturalny, jeśli zasilisz pompę ciepła energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.

Na jakich rodzajach dachów można zamontować instalacje fotowoltaiczne?

Oto kilka zaleceń dla osób, które zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną:

 • Orientacja – ekspozycja paneli na południe to najlepsze rozwiązanie. Kiedy jednak moduły będą zainstalowane od strony wschodniej lub zachodniej, należy odpowiednio dobrać moc.
 • Kąt nachylenia dachu – Najefektywniejsze położenie dla paneli jest wtedy, kiedy kąt nachylenia dachu wynosi 30-45 stopni. Nie oznacza to jednak, że nie można kłaść paneli na bardziej lub mniej stromych dachach. Wtedy jednak musimy uwzględnić straty w doborze zestawu.
 • Stan konstrukcji – przeprowadź remont dachu, zanim zainstalujesz panele. Żywotność paneli wynosi bowiem 25-30 lat.
 • Powierzchnia dachu – o liczbie montowanych paneli decyduje wielkość dachu. Dla instalacji 5kWp średnia powierzchnia dachu, jaką potrzebujemy do wykonania montażu, waha się od 25 do 30m2 w zależności od zastosowanych modułów.
 • Rodzaj materiału dachu – panele mogą być zamontowane właściwie na każdym rodzaju dachu z małymi wyjątkami. Wśród najbardziej popularnych pokryć można wymienić: blachodachówkę, blachę trapezową, dachówkę ceramiczną, gont bitumiczny czy papę.
 • Zacienienie – należy montować moduły, unikając zacienień, jakie mogą powodować kominy, wykusze, drzewa czy sąsiednie budynki. Jeżeli zacienienie występuje sporadycznie, można zastosować optymalizatory mocy, aby uniknąć skutków zacienienia.

Rodzaj pokrycia a instalacja fotowoltaiczna

 1. Instalacja na dachu skośnym
  • blachodachówka lub blacha trapezowa – najbardziej popularny w Polsce rodzaj pokrycia dachu. Konstrukcja fotowoltaiczna jest montowana za pomocą śrub dwugwintowych.
  • dachówka – w tym wypadku stosuje się haki montażowe typu S,
  • gont bitumiczny – firma zajmująca się montażem zastosuje uchwyty montażowe typu J, które są montowane wkrętami.
 2. Instalacja na dachu płaskim
  Na dachu płaskim należy zastosować odpowiedni system montażu, który skoryguje kąt padania promieni słonecznych. Instalacja składa się z aluminiowych trójkątów, która umożliwia montaż modułów w orientacji pionowej i poziomej. Konstrukcja może być inwazyjna lub bezinwazyjna. Trójkąty muszą się znajdować w odpowiedniej odległości, żeby uniknąć zacienienia.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich są następujące:

 • inwazyjne – konstrukcja wkręca się do poszycia dachowego,
 • bezinwazyjne – konstrukcja z wykorzystaniem obciążników.

W przypadku gruntu stosujemy konstrukcje:

 • wbijane w ziemię,
 • wkręcane w ziemię,
 • balastowe.

Twoja energia, na przyszłość!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Kredyt na fotowoltaikę w 2022 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Instalacje i panele Fotowoltaiczne Wrocław Instalacje i panele Fotowoltaiczne Wrocław

Dostęp do energii ze słońca

Chcesz produkować własną energię elektryczną lub po prostu płacić mniej za prąd?

Zamów ofertę

Sposoby finansowania paneli fotowoltaicznych

Mamy nadzieję, że wstęp do tematyki związanej z fotowoltaiką przygotowany przez ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, zachęcił Cię do korzystania z naturalnych źródeł energii. Zdajemy jednak sobie sprawę z tego, że cena takiej instalacji jest bardzo wysoka. Czy instytucje finansowe mają w swojej ofercie kredyt dla osób zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych? Czy klienci mogą liczyć na oferty specjalne, jeśli przejdą na odnawialne źródło energii?

Jakie są ceny zakupu i montażu fotowoltaiki?

Odnawialne źródła energii to alternatywa dla energii pozyskiwanej w standardowy sposób. Jest to odpowiedź na niepokojący stan klimatu. Jednym z elementów OZE są instalacje fotowoltaiczne, które wykorzystują energię pochodzącą z promieni słonecznych. Niestety instalacja, która pozwoli na ogrzanie domu, zasili prądem urządzeń domowych i zapewni ciepłą wodę użytkową, jest po prostu bardzo droga. Zacznijmy od opłacalności inwestycji. Zależy ona od kosztów instalacji i od cen energii. Jeżeli ceny pochodzące od firm energetycznych będą rosły, to inwestycja, która zapewnia energię praktycznie za darmo, będzie jak najbardziej opłacalna.

Powinieneś wiedzieć, że wyprodukowaną za pomocą paneli nadwyżkę energii, można przekazać do sieci. Nadwyżkę tę możesz wykorzystać np. w miesiącach zimowych, kiedy słońca jest mniej i panele fotowoltaiczne nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii dla całego domu.

Koszty systemu fotowoltaicznego zależą m.in. od mocy szczytowej instalacji. Moc szczytowa na poziomie około 5 kWp, która zasili domowe odbiorniki energii, wymaga zainstalowania kilkunastu sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 320 Wp każdy. Będziemy musieli zakupić:

 • 16 paneli fotowoltaicznych, których cena wynosi około 600 zł za jeden. Koszt wszystkich modułów to 9,6 tys. zł,
 • Falownik, czyli inwerter, który kosztuje około 5 tys. zł,
 • Konstrukcję mocującą panele fotowoltaiczne,
 • Przewody. Cała inwestycja to koszt około 25 tys. zł, przy następujących założeniach:
 • Panele są montowane na dachu o pochyleniu 30–40 proc.,
 • Dach jest pokryty blachodachówką.

W jaki sposób można sfinansować zakup paneli słonecznych, jeżeli nie ma się odpowiednich środków własnych? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl podpowiadają.

Jak sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych?

Koszt paneli to około 25 tys. zł. W skład tej ceny wchodzi koszty paneli fotowoltaicznych, akcesoriów i montażu przeprowadzonego przez profesjonalną firmę.

Zakup paneli fotowoltaicznych można sfinansować za pomocą:

 • Kredytu ratalnego,
 • Kredytu gotówkowego,
 • Dotacji i programów rządowych i samorządowych na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.
 • Kredytu celowego na zakup instalacji fotowoltaicznych.

Przedstawimy zalety i wady każdego rozwiązania. Jednak zawsze zalecamy naszym klientom skorzystanie z dotacji na zakup paneli fotowoltaicznych.

Kredyt gotówkowy na zakup paneli

Środki z kredytu gotówkowego możesz wydać na dowolny cel. Klient nie musi się tłumaczyć z tego, na co przeznaczysz pieniądze. Możesz je zatem wydać na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. W celu pozyskania kredytu gotówkowego musisz złożyć wniosek kredytowy oraz wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Kredyt gotówkowy będzie bez wątpienia dość drogą opcją.

Kredyt celowy na zakup fotowoltaiki

Na rynku finansowym można bez problemów znaleźć kredyty celowe na zakup paneli słonecznych. Kredyt celowy przyznawany jest na preferencyjnych warunkach. Dlatego będzie tańszy niż kredyt gotówkowy. Oprócz tego na kredyt celowy na zakup paneli fotowoltaicznych możesz również otrzymać dofinansowanie.

Zakup paneli fotowoltaicznych na raty

Kolejny sposób na sfinansowanie zakupu paneli to kredyt ratalny. Jest to jedna z korzystniejszych opcji dla osób, które nie mają własnych środków. Dodatkowo procedura może się okazać prosta i szybka, ponieważ firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją często współpracują z bankami i od razu mogą zaproponować system finansowania. Przykładowo panele fotowoltaiczne Hewalex możesz kupić na raty z pomocą kredytu ratalnego Santander Bank Polska. Kredyt za instalację spłacasz w 60 równych ratach płaconych co miesiąc. Są jednak pewne warunki, które musisz spełnić, jak dobra historia kredytowa, czy też zdolność kredytowa na wysokim poziomie. Bank wtedy przyzna Ci kredyt ratalny, który możesz wykorzystać na zakup instalacji i montaż.

Z kolei firma Tauron współpracuje z Alior Bankiem, który oferuje kredyt na raty on-line z RRSO 0% bez wkładu własnego.

Dopłaty i dotacje do zakupu paneli fotowoltaicznych

Zmiany klimatyczne wymagają od nas zmian w naszym stylu życia. Główne źródła energii w Polsce to paliwa stałe jak węgiel i drzewo. Używają ich zarówno gospodarstwa domowe, jak i elektrownie, które dostarczają energię do domów i firm w Polsce. Cała Unia Europejska chce dokonać zmian i wciąż wdraża kolejne inicjatywy, które promują odnawialne źródła energii. Część unijnych programów dotyczy dotacji na panele fotowoltaiczne. Najważniejsze i najbardziej znane programy to „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.

1. Program „Mój Prąd” na sfinansowanie kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej Program „Mój Prąd” funkcjonuje od 2019 roku, a jego głównym zadaniem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Zasady programu „Mój Prąd” są następujące:

 • wysokość dotacji wynosi 50% kosztów montaże, ale nie więcej niż 5000 zł,
 • dotacja Mój Prąd jest bezzwrotna,
 • dofinansowanie dotyczy osób fizycznych,
 • maksymalna wielkość instalacji to 10 kWp.

Programem zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet Fundusz to około 1 mld zł, co powinno wystarczyć na dotację dla 200 000 osób. Jeżeli chcesz starać się o dofinansowanie, to w pierwszym kroku powinieneś wypełnić i złożyć wniosek. Możesz to zrobić on-line, korzystając ze strony rządowej. Musisz jednak poczekać na ogłoszenie naboru. We wniosku musisz podać następujące informacje:

 • Twoje dane osobowe i teleadresowe,
 • Dane techniczne instalacji, w tym moc,
 • koszty kwalifikowane inwestycji,
 • informacja o własności instalacji,
 • wnioskowana kwota dotacji.

Do wniosku musisz dołączyć wymagane dokumenty. Są to:

 • faktury za zakup i montaż paneli,
 • dowód uiszczenia faktury,
 • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano.

2. Program „Czyste Powietrze” na sfinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarządza również innym programem, który jest skierowany do polskich gospodarstw domowych. Program „Czyste Powietrze” polega głównie na:

 • dofinansowaniu wymiany starych pieców,
 • poprawieniu termoizolacji budynków jednorodzinnych,
 • dofinansowaniu zakupu paneli fotowoltaicznych,
 • możliwości większego dofinansowania łączącego dotację z pożyczką na preferencyjnych warunkach.

Maksymalna kwota dotacji to 30 000 zł. Z programu mogą korzystać właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wniosek o pożyczkę w ramach tego programu można kierować do wojewódzkiego FOŚiGW do 30 czerwca 2027 roku. Połączenie dotacji z pożyczką może sfinansować nawet 100% kosztów inwestycji. Dofinansowanie może pokryć nawet 100% wartości inwestycji. Pożyczka jest oferowana na preferencyjnych warunkach, a jej oprocentowanie wynosi nie więcej niż WIBOR3M + 70 bp, ale nie mniej niż 2 proc. w skali roku.

Wniosek o przystąpienie do programu możesz złożyć online bądź w urzędzie gminy prowadzącym nabór. Do wniosku o dotację należy wpisać:

 • Dane osobowe i teleadresowe,
 • Miejsce inwestycji,
 • informacje o własności budynku,
 • wybór poziomu dofinansowania, czyli podstawowe lub podwyższone
 • opis przedsięwzięcia,
 • należy też zaznaczyć listę urządzeń i instalacji, które mają być dofinansowane,
 • informację o dochodach w wariancie podstawowym,
 • oszacowanie kosztów kwalifikowanych,
 • oświadczenie, że nie korzystasz z innych form dofinansowania.

Program „Prosument 2” na sfinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych

Program „Prosument 2” to kolejna inicjatywa, która ma za zadanie wspierać wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W ramach tego programu możesz zawnioskować o:

 • dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji w celu wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej i ciepła na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych.

Wnioski o pożyczkę z dotacją można było składać do 2020 r., a program będzie realizowany do końca 2022. Zasady Programu „Prosument 2” to:

 • możliwość uzyskania dotacji w wysokości 15% lub 30% dofinansowania,
 • preferencyjne oprocentowanie pożyczki lub kredytu na poziomie 1% w skali roku,
 • maksymalny okres kredytowania to 15 lat.

Inne programy finansowania i dotacji paneli fotowoltaicznych

Ważna informacja jest taka, że o dofinansowanie możesz starać się również na poziomie regionalnym. W poszczególnych województwach możesz składać wnioski o dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej. Wymieńmy kilka programów, które cieszą się dużą popularnością:

 • Agroenergia – jest to program dla rolników, który pozwala uzyskać dotację do 25 tys. zł lub pożyczkę na zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW.
 • Energia Plus – program dla firm, które mogą wnioskować o dotację lub pożyczkę na instalację OZE do pół miliona złotych.

Od 1 stycznia 2019 roku podatnicy, którzy zainstalowali na swojej nieruchomości panele słoneczne, mogą odliczyć inwestycje od podatku. Co więcej, ulgę można łączyć z programami „Czyste powietrze” i „Mój prąd”. Maksymalna kwota odliczenia to 53000 zł.

Zalety i wady finansowania z wykorzystaniem dotacji i dofinansowania rządowego oraz unijnego

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo kosztowny. Dlatego dotacje i dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej że są to rozwiązania korzystne. Jakie są podstawowe zalety?

 • Pożyczka na preferencyjnych warunkach z niskim oprocentowaniem na poziomie 1%-2%.
 • Bezzwrotna dotacja na inwestycję fotowoltaiczną w wysokości np. 5 tys. zł.

Są oczywiście też wady dotacji i dofinansowań. Beneficjent programu musi spełnić wiele warunków i przejść przez całą procedurę, żeby otrzymać pożyczkę lub dofinansowanie.

Dużym problemem dla klientów są formalności związane z programami unijnymi. Zarówno wniosek, jak i załączniki są bardzo skomplikowane. Dodatkowo mają wiele stron. Stąd potrzeba skorzystania z usług profesjonalnych doradców. Niestety za taką usługę trzeba zapłacić.

Kredyty celowe na zakup paneli fotowoltaicznych lub na cele ekologiczne

Część banków w Polsce oferuje specjalne kredyty związane z ekologią. Środki z takiego ekokredytu możesz wykorzystać również na zakup paneli fotowoltaicznych. Ofert kredytowych związanych z odnawialnymi źródłami energii jest sporo, a klienci mogą wybrać ofertę zgodną ze swoimi potrzebami. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, że każdy bank ma swoją politykę kredytową i wymogi w poszczególnych bankach mogą się różnić.

Warto wiedzieć, że możesz skorzystać z tzw. darmowego kredytu na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Taki kredyt oferowany jest np. przez Tauron, a jego główną zaletą jest to, że nie płacisz odsetek od kredytu. Jest to typowy kredyt ratalny 0%. Cały mechanizm polega na tym, że to Tauron pokrywa koszty kredytu, a Ty oddajesz tylko kwotę, którą pożyczyłeś.

Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl przygotowali opis ofert ekokredytów w różnych bankach.

BOŚ dofinansowanie - kredyt na fotowoltaikę w BOŚ Banku

BOŚ Bank jest jednym z banków, który oferuje kredyty na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Przedstawiamy najważniejsze parametry EKOkredytu:

 • RRSO 9,88%,
 • Kredyt udzielany jest w złotówkach,
 • Maksymalna kwota kredytu to 100 000 zł,
 • Możesz sfinansować 100 proc. wartości inwestycji,
 • Umowę możesz podpisać nawet na 10 lat,
 • Bank przewiduje karencję w spłacie kapitału do 3 miesięcy,
 • środki z kredytu mogą być przeznaczone na zakup i montaż fabrycznie nowych instalacji fotowoltaicznych,
 • nie otrzymasz kredytu, jeżeli zakup Twoich paneli fotowoltaicznych był finansowany z WFOŚiGW lub NFOŚiGW.

Kredytem BOŚ Banku możesz sfinansować nawet 100 % inwestycji, czyli:

 • koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych,
 • zakup i montaż magazynów energii,
 • zakup i montaż przydomowych stacji ładowania
 • prowizję przygotowawczą,
 • składki ubezpieczenia instalacji lub nieruchomości.

Ekopożyczka PKO BP

W PKO BP możesz skorzystać z tzw. Ekopożyczki. Środki z Ekopożyczki możesz wykorzystać na:

 • zaciągnięcie kredytu na zakup urządzeń fotowoltaicznych,
 • kolektorów słonecznych,
 • instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy pomp ciepła,
 • samochody osobowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym, oraz motocykle i skutery z napędem elektrycznym.

Parametry Ekopożyczki PKO są następujące:

 • kwota od 1500 zł do 50 000 zł,
 • okres kredytowania od 2 miesięcy do 120 miesięcy,
 • RRSO od około 10%,
 • Oprocentowanie jest obniżane do 5,99%, jeśli klient w ciągu 14 dni od chwili otrzymania środków od banku dostarczy dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń za przynajmniej 85% przyznanej kwoty pożyczki.

Ekokredyt w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje swoim klientom kilka rodzajów ekokredytów:

 • Ekokredyt budowlano-hipoteczny – można go zaciągnąć na dom energooszczędny,
 • Ekopożyczkę – przeznaczoną dla klientów indywidualnych na termomodernizację, kolektory słoneczne i inne – wystarczy okazać dowód zakupu solarów, by móc skorzystać z obniżonego oprocentowania,
 • Ekokredyt inwestycyjny – przeznaczony dla wspólnot mieszkaniowych,
 • Ekoleasing – na zakup samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Oprocentowanie kredytów w ING wynosi 10,24%, a prowizja 1%. Bank zwróci całą prowizję, jeśli dokonasz ekozakupów w ciągu 3 miesięcy od daty uruchomienia kredytu.

Ekokredyt w Getin Banku

Getin Bank oferuje ekokredyt na preferencyjnych warunkach:

 • Prowizja na poziomie 1%,
 • Oprocentowanie obniżone do 8,99% po dostarczeniu faktur, dotyczących zakupu ekologicznych urządzeń.
 • Kwota do 40 000 zł,
 • Okres spłaty do 10 lat.

Kredyt na fotowoltaikę w Alior Banku

Alior Bank proponuje następujące kredyty ekologiczne:

 • kredyt na zakup ekologicznego samochodu,
 • kredyt „Czyste powietrze” na fotowoltaikę, ale środki można przeznaczyć również na ocieplenie budynku, wymianę okien, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej czy wykonanie audytu energetycznego,
 • Maksymalna kwota kredytu to 100 tys. zł, ale możesz też ubiegać się o dotację na spłatę zobowiązania w wysokości do 37 tys. złotych.

Kredyt na fotowoltaikę w Credit Agricole

Credit Agricole również przygotował propozycje dla osób, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Możesz starać się o kredyt na:

 • na zakup paneli fotowoltaicznych,
 • pomp ciepła,
 • solarów.

Maksymalna kwota finansowania to 120 tys. złotych z możliwością pokrycia do 100% wartości inwestycji.

Kredyt na fotowoltaikę w BNP Paribas

BNP Paribas przygotował ofertę kredytową na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest to oferta dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł energii i mających dobrą zdolność kredytową.

Maksymalna kwota kredytowania to 100 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 0%, a kredytodawca może starać się o dofinansowanie w wysokości 37 tys. złotych.

Ekokredyty w bankach spółdzielczych

Ekokredyt na zakup i montaż paneli słonecznych znajdziesz również w wybranych bankach spółdzielczych. Przyjrzyjmy się ofercie ekokredytu Banku Spółdzielczego w Leśnicy. Jest to oferta kredytu gotówkowego dla osób fizycznych, którzy są zainteresowani nabyciem kolektorów słonecznych lub instalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW-10 kW. Każdy kredytobiorca powinien udokumentować wykorzystanie środków z kredytu w wysokości co najmniej 60% wartości uzyskanego kredytu. Cechy ekokredytu:

 • maksymalna kwota kredytowania to nawet 100 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 80 000 zł,
 • okres kredytowania wynosi 8 lat,
 • jest to kredyt ze zmiennym oprocentowanie,
 • bank wymaga zabezpieczenia m.in. w postaci weksla in blanco oraz ubezpieczenia na życie.

Gdzie znaleźć najkorzystniejszy kredyt na panele fotowoltaiczne?

Kredyt na fotowoltaikę możesz otrzymać w wielu bankach. Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Jak wybrać najlepszy ekokredyt? Najlepiej skonsultować się z ekspertem kredytowym z kredytwroclaw.pl. Czym się należy kierować? Przede wszystkim sprawdź RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Procentową, która zawiera informacje o wszystkich kosztach kredytu. Dowiesz się, jakie będą koszty kredytu na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Ranking z ofertami kredytów na zakup paneli fotowoltaicznych

Oferta ekokredytu    Dla kogo?     Oprocentowanie     Wysokość prowizji     Maksymalna wysokość kredytu    Maksymalny okres kredytowania
Alior Bank    Firmy  Zmienne, ale możliwość odzyskania odsetek 0%     3 mln zł   10 lat
BOŚ Bank Klienci indywidualni     10,59% 0% 100 000 zł 10 lat
Getin Bank     Klienci indywidualni 8,99% 1%  40 000 zł     10 lat
PKO BP     Gospodarstwa domowe     5,99% po okazaniu faktury   2-5%     50 000 zł     10 lat
Plus Bank  Klienci indywidualni, którzy skorzystają z oferty konkretnego dostawcy paneli     7,17% 0%   50 000 zł 20 lat

Chcesz znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny? Skontaktuj się z ekspertami kredytowym z kredytwroclaw.pl lub sprawdź aktualne rankingi ekokredytów. Zwróć szczególną uwagę na możliwość dofinansowania spłaty kredytu.

Wady i zalety kredytu na fotowoltaikę

Sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę z pomocą kredytu bankowego ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od zalet tego rozwiązania:

 • nie musisz angażować swoich oszczędności i nie potrzebujesz wkładu własnego, ponieważ z pomocą kredytu możesz sfinansować nawet 100% inwestycji.
 • Preferencyjne warunki, ponieważ prowizja jest niska lub nie ma jej w ogóle,
 • niskie raty miesięczne, ponieważ oprocentowanie jest atrakcyjne a spłata rozłożona na kilkanaście lat,
 • szybka decyzja kredytowa,

Są też wady ekokredytów, ale można sobie z nimi poradzić:

 • konieczność udokumentowania całej inwestycji,
 • oprócz wniosku musisz przedłożyć wiele pism i zaświadczeń związanych z wymaganiami technicznymi obowiązującymi przy instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynku.

Jeżeli zdecydowałeś się na panele fotowoltaiczne, to zanim złożysz wniosek o kredyt, sprawdź fora tematyczne na temat paneli słonecznych i sposobu ich finansowania. Możesz również skontaktować się z pośrednikami finansowymi z www.kredytwroclaw.pl. Fotowoltaika ma wiele zalet, jest to niewyczerpalne źródło energii, które nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Panele fotowoltaiczna uniezależniają Cię od podwyżek cen energii. Inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w ciągu 5-7 lat.

Porady finansowe - o finansach piszemy prosto

Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego

Panele fotowoltaiczne Wrocław - Panele i instalacje fotowoltaiczne dla firm i osób prywatnych

Jesteś mieszkańcem Wrocławia lub okolic? Prowadzisz firmę na terenie województwa dolnośląskiego i chciałbyś obniżyć rachunki za energię elektryczną? Jeśli tak, to nasza oferta jest właśnie dla Ciebie.

Dzielnice Wrocławia: Stare Miasto, Śródmieście Psie Pole, Krzyki.

Osiedla we Wrocławiu: Gajowice, Gądów-Popowice Południowe, Grabiszyn-Grabiszynek, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Kuźniki, Leśnica, Maślice, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Oporów, Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne, Pracze Odrzańskie, Żerniki, Bieńkowice, Borek, Brochów, Gaj, Huby, Jagodno, Klecina, Partynice, Księże, Osiedle Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Tarnogaj, Wojszyce-Ołtaszyn, Karłowice-Różanka, Kleczków, Kowale, Lipa Piotrowska, Rędzin, Pawłowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Zawidawie, Sołtysowice, Swojczyce-Strachocin-Wojnów, Świniary, Widawa, Przedmieście Świdnickie, Stare Miasto, Szczepin, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze-Zalesie-Szczytniki.

Okolice Wrocławia: Bielany Wrocławskie, Wysoka, Blizanowice, Samotwór, Karwiany, Kiełczówek, Ramiszów, Szymanów, Pruszowice, Mokry dwór, Komorowice, Psary, Iwiny, Siechnice, Zacharzyce, Wrocław, Zabrodzie, Krzyżanowice, Suchy dwór, Żórawina, Mietków, Czernica, Mirków, Święta Katarzyna, Długołęka, Kiełczów, Tyniec Mały, Gniechowice, Kobierzyce.

Fotowoltaika Wrocław
z kredytWroclaw.pl

Oceń nas!


4,9 /5 (6984 ocen)

Oceń nasze usługi